Penkios naudingos citrinos savybės

Nuo seno žinoma, kad citrina turi daugybę biologiškai aktyvių medžiagų ir panaudojimo būdų. Daugelis ją įvardina kaip vitamino C šaltinį. Taip, citrina iš tiesų turi daug vitamino C, tačiau gamtoje sutinkama daugiau šio naudingo vitamino turinčių produktų ir jo kiekis tikrai nepriklauso nuo rūgštaus skonio. Pavyzdžiui, daugiau vitamino C už citriną turi paprikos, juodieji serbentai, erškėtuogės, netgi brokoliai, tačiau citrinos pasižymi toli gražu ne vien tuo, kad savyje turi šio stipraus antioksidanto. Citrinos turi dešimtis, o gal net ir šimtus kitų sveikatai naudingų savybių. 

 

Kokių naudingų ir biologiškai aktyvių medžiagų randama citrinose? 

 

Citrinos pirmiausiai giriamos dėl santykinai didelio vitamino C kiekio. 100 gramų šviežio vaisiaus yra apie 47-55 miligramus vitamino C (dažniausiai minimas skaičius yra 48 mg/100 g). Kasdien vartojant citrinas galima užtikrintai išpildyti vitamino C paros poreikį. Svarbu tai, kad šis vitaminas žmogaus organizme nėra gaminamas. Citrinose taip pat randama flavonoidų, pektininių medžiagų, taninų bei kitų vitaminų (B1, B2, B3, B5, B9, cholino), mineralinių medžiagų (kalcio, geležies, magnio, mangano, fosforo, kalio, cinko). Žievelėse gausu natūralių eterinių aliejų, kurie pasižymi kvapus gerinančiu, bakterijas, grybelius ir virusus naikinančiu poveikiu.

 

Kuo naudingos citrinos? 

 

Gali padėti stiprinti imunitetą

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad reguliariai vartojamas vitaminas C gali padėti stiprinti imunitetą, o jau susirgus šis vitaminas yra puiki priemonė, padedanti greičiau pasveikti. Pats geriausias būdas kasdien vartoti citriną yra rytais išgerti šilto vandens su šviežiomis citrinų sultimis – toks receptas ne tik žvalina, bet ir paruošia virškinimo sistemą ateinančiai dienai. Rekomenduojama po kurio laiko (pavyzdžiui, pusvalandžio) pavalgyti pusryčius. Rytais vartoti citrinų sultis galima tik tuomet, jei virškinimo sistema yra sveika. Tai puikus natūralių vitaminų šaltinis. 

 

Gali padėti kovoti prieš bakterijas, grybelius ir virusus

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad citrinos minkštimas ir žievelė turi medžiagų, kurios padeda kovoti su grybeliais, bakterijomis ir virusais. Ištirta, kad tam tikros eterinių aliejų koncentracijos gali būti veiksmingos kovojant su įvairiomis infekcinėmis organizmo ligomis. Būtent dėl šių priežasčių nuolat kuriami nauji maisto papildai, kosmetikos priemonės bei natūralūs augaliniai vaistiniai preparatai, kurių sudėtyje yra citrinos ekstraktų. 

 

Gali pagerinti nuotaiką

Citrinų kvapas aromaterapijoje yra vienas populiariausių. Citrusiniai kvapai netgi išskiriami į atskirą kvapų kategoriją. Tikima, kad citrusiniuose vaisiuose esantis eterinių aliejų kvapas skatina laimės hormonų gamybą. Ne paslaptis, kad citrusinių vaisių kvapas labai malonus ir gali padėti gerinti nuotaiką - jis didina darbingumą, motyvaciją, nuveja blogas mintis, sukelia gražius atsiminimus, skatina pajusti gaivą ir laimingumo jausmą. Citrusiniais kvapais dažnai rekomenduojama gaivinti orą. Puikus ir visiškai natūralus oro gaiviklis yra džiovintos citrinų ir apelsinų žievelės. Jas galima sudėti į gražų stiklinį indą ir papuošti patalpą. 

 

Gali padėti pagerinti burnos kvapą

Rekomenduojama kelis kartus per dieną išgerti vandens su citrinos sultimis - taip galima pagerinti burnos kvapą. Kitas gana veiksmingas ir greitas būdas yra pakramtyti gabalėlį citrinos žievelės. Būtina ieškoti blogo burnos kvapo priežasčių. Dažniausiai blogą burnos kvapą sukelia dantų ir dantenų ligos. Tai gali būti ir virškinimo sutrikimus rodantis signalas. 

 

Gali padėti pagerinti odos būklę

Liaudies medicina rekomenduoja citrinos sultimis gydyti įvairias odos ligas – nuo grybelinių susirgimų iki aknės. Citrinos sultis rekomenduojama skiesti virintu vandeniu arba naudingaisiais odą puoselėjančiais aliejais (puikiai tiktų argano arba simondsijų aliejai). Citrinose esančios biologiškai aktyvios medžiagos padeda slopinti uždegimines reakcijas, lėtinti odos senėjimą, naikinti odos ligų sukėlėjus, lyginti odos paviršių ir jos spalvą bei atkurti odos pH. Žinoma, kad citrinos sultys balina odą ir nagus. Būtent dėl šių priežasčių įvairiose šiuolaikinėse kosmetikos priemonėse dažnai viena iš sudėtinių dalių yra citrinų ekstraktas, citrinų žievelių aliejus arba dideli kiekiai askorbo rūgšties. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai