Socialinių tinklų nauda ir žala

Šiandieninis pasaulis praktiškai neįsivaizduojamas be interneto ir socialinių tinklų. Jau trimečiai (o dažnai ir jaunesni vaikai) žino, kaip naudotis Youtube ar netgi turi savo anketas Facebook, kurios, žinoma, buvo sukurtos su tėvų pagalba. Dažnas iš mūsų pasakytų, kad tai visiškai normalu – būtina prisitaikyti prie šių dienų aktualijų, neatsilikti nuo naujausių technologijų. Netgi garbingo amžiaus žmonės išmoko, kaip naudotis išmaniaisiais telefonais, remiamas jų kompiuterinio raštingumo tobulinimas. Technologijos nesustabdomai užima vis didesnę dalį kasdieniniame gyvenime. 

 

Kur keliauja žmonija?

Vis daugiau asmenų kelia klausimą: ką toks nesaikingas socialinių tinklų naudojimas atneš žmonijai? Kaip internetinis bendravimas paveiks kiekvieno iš mūsų natūralius socialinius įgūdžius ir psichologinę bei fizinę sveikatą? Ne be reikalo atsiranda vis daugiau socialinių projektų, propaguojančių atsisakyti internetinių programų naudojimo bent kuriam laikui ir stebėti, kaip be jų jaučiasi žmogus. Kai kurie asmenys pradeda protestuoti prieš socialinius tinklus, išsitrindami savo anketas, nesiregistruodami naujuose projektuose ir mėgindami praktiškai „išnykti“ iš internetinės erdvės. Tai rodo, kad yra daug sąmoningų žmonių, kurie patys nori nuspręsti, ar reikalingi jiems socialiniai tinklai, ar ne. 

 

Socialinių tinklų teikiama nauda

Nėra abejonių, kad internetas bei socialiniai tinklai teikia ir naudos. Žmonės gali bendrauti su draugais iš viso pasaulio, diskutuoti jiems svarbiomis temomis, domėtis tam tikrais dalykais ir naudotis neaprėpiamais informacijos šaltiniais. Dažnai žmonės randa bendraminčių, mezga kontaktus su kitais asmenimis, gyvenančiais panašiomis aplinkybėmis, pavyzdžiui, mėgstančiais tas pačias sporto šakas, studijuojančiais tuos pačius dalykus ar sergančiais tomis pačiomis ligomis. Taip internetas ir socialiniai tinklai dažnam gali tapti paramos šaltiniu. Šiuo metu itin populiarėja įvairios sveikatos stiprinimui skirtos programėlės, kurios gali skaičiuoti nužingsniuotus ar dviračiu nuvažiuotus kilometrus – interneto vartotojai mėgsta dalintis savo pasiekimais socialiniuose tinkluose, taip skatindami ir kitų asmenų fizinį aktyvumą. Technologijos ir socialiniai tinklai turi didžiulę galią ir padeda žmonėms ilsėtis, mokytis ir dirbti. Naujovių teikiama nauda net neabejojama, jų kasdien sukuriama vis daugiau siekiant, kad žmonių gyvenimas būtų patogesnis, nei vakar. 

 

Socialinių tinklų keliama žala

Nesaikingas naudojimasis internetu ir socialiniais tinklais gali pridaryti ypatingai daug žalos. Jautriausi yra paaugliai, kuriems gali kilti nemažai įvairių problemų. Dėl per didelio naudojimosi socialiniais tinklais gali atsirasti dėmesio sutrikimų ir depresijos požymių. Naudojantis išmaniaisiais įrenginiais prieš pat miegą gal labai sutrikti poilsis. Daug laiko praleidžiant prie kompiuterio ir kitų išmaniųjų įrenginių stipriai padidėja nutukimo rizika. Mokslininkai teigia, kad nesaikingas interneto ir jo teikiamų galimybių naudojimas gali pakeisti smegenų struktūras ir biologiškai aktyvių medžiagų išsiskyrimą. Bene pati pavojingiausia socialinių tinklų keliama žala yra internetinės patyčios. Socialiniai tinklai priverčia žmones, ypatingai jaunus ir lengvai palenkiamus asmenis, galvoti, kad jie yra geresni arba blogesni, nei kiti. Socialiniuose tinkluose dažnai iškeliamas grožio ir turto kultas, o tai menkina dvasines vertybes, kurios turėtų būti daug svarbesnės. Blogiausia, kad internetinė realybė dažnai suvokiama kaip tikrovė – žmonės painioja jas tarpusavyje ir dažnai užmiršta džiaugtis tikruoju gyvenimu. 

 

Pradėkime nuo savęs

Kiekvienam iš mūsų verta susimąstyti, kaip mes jaučiamės, palikę savo mobilųjį telefoną namie. Ar apima panika? O gal užmiršti telefono namie neįmanoma, nes tai pirmas daiktas, kurį pasiimtumėme į negyvenamą salą? Galbūt mums atrodo, kad  geriau pasiimti su savimi telefoną, nei paltą žvarbią dieną? Pirmiausiai reikėtų pradėti nuo savęs ir susimąstyti, ar besaikis socialinių tinklų naudojimas neatima iš mūsų daugiau laiko, nei mums atrodo ir ar nesukelia impulsyvaus noro nuolat tikrinti, kas naujo nutiko. Kiekvienas iš mūsų turi suprasti, kokia yra socialinių tinklų teikiama nauda ir kokia galima jų žala. Jei mums atrodo, kad nauda kur kas didesnė, nei sukeliama žala, tuomet socialinius tinklus dėl mums naudingų priežasčių naudoti tikrai verta. Tačiau būtina atsiminti, kad mes dažnai nejaučiam žalos, kurią darome patys sau. Būkime protingi ir neleiskime internetinei erdvei užgožti tikrojo gyvenimo. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai