Kodėl kūdikis neramus?

Kodėl kūdikis toks neramus? Dažnai kūdikių tėveliai nesupranta, ko dar griebtis, kaip padėti savo vaikui. Kūdikis juk pavalgęs, pakeistos jo sauskelnės, jis švariai aprengtas, o vis tiek nenumaldomai verkia, aktyviai rodo savo nepasitenkinimą. Kokios dažniausios kūdikio neramumo priežastys?

Pilvo pūtimas. Kūdikių meteorizmas yra gana dažna neramumo priežastis. Kai žarnyne prisikaupia per daug dujų, jos ima tempti žarnyno sieneles, sukelia pilvo pūtimą ir stiprius skausmus. Vaikelis tampa neramus, graudžiai verkia, muistosi ir spaudžia kumštukus, atsisako valgyti, riečia kojytes prie pilvo, kuris būna išsipūtęs ir kietas. Pasišalinus dujoms iš žarnyno mažylis iš karto nurimta – tai labai specifinis pilvo pūtimo požymis. Dažniausiai šie pilvo priepuoliai atsiranda valgant ar po valgio (suaktyvėjus žarnynui), gali kartotis kelis kartus per dieną. Rekomenduojama vaikelį paguldyti ant pilvo prieš maitinimą, kad pasišalintų susikaupusios dujos, lengvai pamasažuoti, paglostyti pilvelį, vartoti simetikoną prieš arba po maitinimo. Simetikonas suardo dujų burbuliukus ir padeda jiems lengviau pasišalinti iš žarnyno. Espumisan L turi šios medžiagos ir tinka esant kūdikių pilvo pūtimui.

Pilvo diegliukai. Šie dieglius primenantys pilvo skausmai yra priepuolinio pobūdžio, užeina dažnai tuo pačiu paros metu (pavyzdžiui, vakare arba prieš miegą, bet tai ne taisyklė). Kūdikis jaučia diskomfortą ir raižymą, gali net kelias valandas verkti be jokių pertraukų. Pilvo diegliukų priežastis nėra tiksliai žinoma – manoma, kad jie atsiranda dėl nepilnai subrendusios virškinimo sistemos, valgymo metu priryto oro, alergijų ir panašiai. Kankinant pilvo diegliams kūdikis taip pat labai neramus – muistosi rankomis ir kojomis, riečia jas prie pilvo, daug verkia, kartais net iki „pamėlynavimo“. Pagrindinis pilvo dieglių išskirtinumas yra tas, kad nepaisant Jūsų pastangų kūdikis gali ilgai be sustojimo verkti. Pilvo diegliukai gali prasidėti maždaug antrą gyvenimo savaitę ir trunka ilgiausiai iki pusės metų (pasitaiko išimčių). Diegliukų metu tinka lengvas supimas (pavyzdžiui, spyruokliavimas ant gimnastikos kamuolio), švelnus šildymas ranka ar specialiomis pagalvėlėmis, taip pat galima išmėginti visiškai saugų ir tik žarnyno spindyje veikiančią medžiagą – simetikoną.

Kūdikis pavargęs. Vaikelis gali būti gavęs jau pakankamai įspūdžių arba jau gali būti praėję nemažai laiko nuo jo paskutinio miego. Kūdikio nervinė sistema dar nesubrendusi: visi vaizdai, garsai, netgi kvapai, patirti paskutiniu metu, labai nuvargina kūdikį ir jam ateina laikas pailsėti. Jeigu miego norinčiam kūdikiui prieš akis mojuosite barškučiu, tik dar labiau galite jį suerzinti. Jei įtariate, kad kūdikis pavargo, paguldykite jį saugioje ir tylioje aplinkoje, padėkite pasijusti saugiai, galite pritemdyti šviesą. Svarbu, kad vaikelis nepervargtų – tokiu atveju užmigimas gali būti apsunkintas. Su laiku išmoksite atpažinti kūdikio poreikius ir suprasti, kada vaikeliui jau laikas pailsėti.

Kūdikiui veržia sauskelnės ar drabužiai, jis per mažai ar per šiltai aprengtas. Kartais vaikelio neramumo priežastis gali būti labai paprasta – jam tiesiog nepatogu. Jei per stipriai suveržėte sauskelnes ar aprengėte per ankštais drabužiais, kūdikiui gali spausti pilvelį, jis jausis blogai. Užsekite sauskelnes taip, kad laisvai įkištumėte pirštą tarp pilvo ir sauskelnių, nerenkite per daug aptemptų drabužių. Stebėkite patalpų ir lauko temperatūrą, renkite kūdikį tinkamai. Reikėtų atminti, kad kartais geriau kūdikį aprengti šiek tiek vėsiau, nei per šiltai – perkaitimas kūdikiams itin žalingas. Dėl kūdikio rengimo verta pasitarti su gydytoju – tai svarbiau, nei gali atrodyti jauniems tėveliams.

Dygsta dantys. Dygstant dantims kūdikis gali būti irzlus, gali pakilti temperatūra, paburkti, parausti dantenos. Vaikeliui ženkliai padidėja seilėtekis, jis viską graužia, kandžioja, kiša įvairius daiktus į burną, neramiai miega. Tai didžiulis kantrybės išbandymas ne tik pačiam kūdikiui, bet ir jo tėveliams. Galima duoti kramtomų žaislų (juos prieš tai atšaldžius ir įsitikinus jų paskirtimi), specialiais antpirščiais masažuoti burnos gleivinę. Galima burnos gleivinę tepti  specialiais skausmą mažinančiais geliais, esant poreikiui dėl vaistų nuo skausmo ir temperatūros vartojimo pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Kitos galimos priežastys. Yra daugybė kitų galimų kūdikio neramumo priežasčių – kūdikiui kvėpuoti trukdo sloga ar užsikimšusi nosis, kankina peršalimas, kitos bakterinės ar virusinės infekcijos (pavyzdžiui, šlapimo takų uždegimas, ausies uždegimas), kūdikiui gali būti tiesiog nuobodu. Paskutiniu metu vis daugėja publikacijų apie neramius kūdikius – teigiama, kad kūdikio elgesys priklauso ir nuo jo besiformuojančio charakterio.

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai