Už rūpestį ir pagarbą žemė atsidėkoja sveikata

Gera savijauta, sveikatą tausojantis maistas bei gražiai išvaizdai skirti ekologiški gaminiai – šiomis gėrybėmis mus gali apdovanoti gamta, tačiau nevalia pamiršti – norint tai gauti, reikia deramai žemę prižiūrėti. Naudą gamtai ir žmogui teikianti žemdirbystė, visų pirma, prasideda nuo filosofijos, požiūrio į mus maitinančią žemę. Apie visa tai, biodinaminės žemdirbystės koordinatorė Lietuvoje – Rasa Čirienė.


Kuom ypatinga biodinaminė žemdirbystė?

 

Biodinaminė žemdirbystė – tai aukštesnė ekologinės žemdirbystės pakopa, kuri už ją savo principais mažiausiai tris kartus yra griežtesnė.

Pirma taisyklė – visas ūkis turi būti  biodinaminis. Negali būti, kad pusė ūkio ar, pavyzdžiui, trečdalis, būtų chemizuotas, pilamos trąšos, chemija, visokie pesticidai ir pan., o kita pusė būtų ekologiška. Ūkis turi būti pilnai pertvarkytas į ekologinį, ir iš jo – į biodinaminį. Jei ūkis nėra ekologinis, jis negali siekti biodinaminio statuso.

Biodinaminė žemdirbystė pagrįsta visai kitu požiūriu, kaip mes žemę dirbame ir kas iš jos turi išaugti. Vienas dalykas, mes tarnaujame žemei, norėdami atsidėkoti, dirbame ją teisingai, o ji mums duoda sveikus produktus. Nenaudojamos jokios cheminės trąšos, jokie pesticidai – tai yra uždrausta.

 

Kada atsirado ši alternatyvios žemdirbystės rūšis?

 

Biodinaminei žemdirbystei pamatai buvo pakloti 1924 metais, po Pirmojo pasaulinio karo. Ano meto pažangūs ūkininkai, manoma, kad prie to galėjo prisidėti ir tuometinis žemės ūkio ministras A. Stulginskis, susirinko į vieną krūvą, ieškodami alternatyvių būdų, kaip galima ūkininkauti kitaip –  nenaudojant dirbtinių azoto trąšų, dėl kurių, kaip buvo pastebėta, augalas išsigimsta.

Šių pagrindų autorius yra vokiečių filosofas Rudolfas Šteineris. Visų pirma buvo pasakyta, ką reikia daryti, kaip viską reikia vystyti, kaip žemę reikėtų dirbti. Buvo daug kalbama, kad augdamas augalas yra veikiamas aplinkos – tos, kuri yra žemės gelmėse ir kosmose.

 

Kuom yra keičiamos dirbtinės trąšos?

 

Šiam tikslui yra naudojami specialūs preparatai, kuriuos kiekvienas ūkininkas savo ūkyje pasigamina pats.

Pirmiausiai, reikia stebėti, kaip veikia kosmoso jėgos ir jas nukreipti taip, kad jos teigiamai veiktų augalų augimą – tam skirti yra purškiami biodinaminiai preparatai: karvės ragų ir mėšlo  bei karvės ragų ir krištolo. Pirmasis skirtas purkšti dirvai, antrasis – augalams, kad jie būtų vitališki, gyvybingi, sveiki. Atitinkamai, jei žmogus valgo sveiką augalą – jis ir yra sveikas, vitališkas, stiprus.

Kiti preparatai yra skirti kompostui. Kad nenualintume žemės, reikia padėti jai nuolat atsinaujinti – tam yra kompostuojamas mėšlas ir į jį dedamos tam tikros specialiai pasiruoštos augalinės medžiagos: ramunėlė, kraujažolė, dilgelė, valerijonas, ąžuolo žievė, kiaulpienė.

 

Biodinaminė žemdirbystė Lietuvoje kultivuojama jau trečius metus ir apie 10 ūkių šiuo metu  siekia biodinaminio ūkio statuso, bet iš pajūrio – nė vieno. Galbūt sąlygos tam netinkamos?

 

Tokiai žemdirbystei nėra netinkamos žemės. Ji prieš 35 metus pradėta vystyti ir Egipte , šalia Kairo, smėlynuose. Dabar ten yra keli tūkstančiai hektarų, kur auginami grūdai, rožės, ganosi karvės – tam netgi smėlis tinka.

Tai yra ta žemdirbystė, kuri neteršia gamtos, o Klaipėdoje turime tokią jautrią ekosistemą, Baltijos jūrą, kuri pamažu tampa gėlavandene. Jūros žydėjimas dabar prasideda žymiai anksčiau – vasaros pradžioj. Ir dėl ko jis atsiranda – tai Baltijos jūros užterštumas, kuris kyla dėl chemizuoto žemės ūkio, kur naudojamos ne ekologiškos darbo priemonės, o su substratais.

Biodinaminiai ūkiai nėra vienpusiai. Visada yra didžiulis reikalavimas – laikyti žolėdžius gyvulius. Pagrindinis motininis gyvūnas yra karvė. Pagražėtų visas pajūrio regionas, jei pamatytume karves. Ir negana to, jos visos turi būti su ragais, nuraginti karvių negalima.

Vakarų Lietuvoje esanti Šilutė, Rusnė – šios vietos taip pat puikiai tinka šiai žemdirbystei. Ten per potvynius biodinaminis vanduo padeda nuplauti „chemiją“.

 

Kokius biodinaminės žemdirbystės principus gali pritaikyti tie, kas turi sodą ar mažą dirbamos žemės plotą šalia namo?

 

Galima naudoti daržo kompostą. Jis daromas kaip sluoksniuotas pyragas: sluoksnis –   nuravėtų žolių, sluoksnis –  žemės, tada – mėšlo ir, galiausiai, viskas apšlakstoma valerijono vandens preparatu.

Sodininkai gali naudoti biodinaminį astronominį sėjos kalendorių. Dar gal net geriau nei stambūs ūkininkai gali pagauti laiką, kada gerai sodinti pomidorus, sėti salotas, sraiges iš sodo surinkti, kad nebūtų naikinama jų populiacija.

Prekiaujate biodinamine kosmetika. Kaip ji susijusi su taip pat pavadinta žemdirbyste?

Tai natūrali kosmetika, kurios gamyboje yra panaudojama mažiausiai 66 procentai biodinaminiame ūkyje užaugintų produktų.

Nuo 1928 m. visame pasaulyje ji žymima vienodai – „Demeter“ logotipu. Tai susiję su Demetra – vaisingumo ir žemės deive. Gauti šį logotipą nėra paprasta – tai užtrunka apie 2 metus, ūkis yra nuolat tikrinamas, turi atitikti 10 puslapių surašytus reikalavimus.

 

Kaip gaminama ši kosmetika?

 

Gaminant kosmetiką yra taikomi tam tikri procesai – dinamizavimas arba ritmizavimas. Tai reiškia, kad gaminama dantų pasta, veido kremas ar tonikas veidui, yra sustiprinami energetiškai. Naudojamas tam tikras ritmas, pavyzdžiui, kaip maišant blynus, – tik iš pradžių ten yra įvedama tvarka, o tada chaosas. Taip užtikrinama ilgesnė galiojimo trukmė.

Biodinaminės kosmetikos sudėtyje leidžiamos tik kelios konservuojančios medžiagos: natrio ir kalio druska. Bet daug firmų ir jų nenaudoja, nes yra kitų alternatyvių medžiagų.

Taip pat svarbus tam tikras dienos, paros metas, kada kremai yra užmaišomi. Kartais atsikeli ir gerai jautiesi, kartais – blogai, tai susiję su kosmoso jėgomis. Gaminant visada yra atsižvelgiama į planetų išsidėstymą – saulės, mėnulio, tolimųjų žvaigždynų, zodiako žvaigždynų. Planetos perteikia į žemę tam tikrą impulsą, pvz., jei lapų dieną yra daromi kremai, tai 100 proc. – jie greičiau suges.

Yra planetarinis biodinaminis kalendorius, kuriame sužymėta, kada turi būti surenkamos gėlės ar kiti augalai, naudojami biodinaminės kosmetikos gamyboje.

Kovo 27-29 dienomis Klaipėdos „Švyturio“ arenoje, parodos „Sveikata ir ekologija 2015“ lankytojai turės galimybę įsigyti gamtai draugiškų biodinaminės kosmetikos gaminių. Bus pristatomos produktų linijos, specialiai sukurtos vaikams, paaugliams, suaugusiems.

Kovo 27-ąją 18 val. vyks seminaras „Biodinaminė kosmetika gražina kūną ir sielą“. Pranešėja – ekologinės krautuvės „Žalia rasa“ vadovė, biodinaminės žemdirbystės Lietuvoje koordinatorė Rasa Čirienė.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai