Balandžio kalendorius

Pavasarinė raktažolė
Kaip rinkti?
Raktažolės lapai renkami žydėjimo metu (balandį–birželį) ir tuojau pat džiovinami ne aukštesnėje nei 50 laipsnių temperatūroje. Išdžiūvę lapai turi būti žali, medaus kvapo, saldžiai kartoko, kiek deginančio skonio. Žiedai renkami žydėjimo pradžioje ir džiovinami ne aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje.
Kuo naudinga? Pavasarinės raktažolės preparatai slopina spazmus, raumenų traukulius, reumato sukeltus skausmus, ramina nervus, skatina šlapimo išsiskyrimą ir prakaitavimą.
Šaknų, žiedų ir lapų nuoviras palengvina atsikosėjimą, todėl vartojamas sergant bronchitu, plaučių uždegimu ir kitomis peršalimo ligomis. Gyvatžolės lapų salotos arba jų vandeninis užpilas vartojamas nuo hipovitaminozės ir avitaminozės. Dėmesio: negalima vartoti nėštumo metu, sumažėjus kraujo krešumui, anemiškiems žmonėms. Didelės dozės gali sukelti pykinimą, vėmimą ir viduriavimą.
Kvapioji tuopa
Kaip rinkti?
Tuopų pumpurai renkami anksti pavasarį – kovo–balandžio mėn., prieš sprogimą. Nukertamos šakos, o nuo jų nuskabomi lapiniai pumpurai. Jie yra mažesni už žiedinius (šie rinkimui netinkami), pailgi, minkštesni, stipriau laikosi prie šakelių. Ant šakučių dažnai būna keletas žiedinių, o tarp jų, viršūnėje, vienas lapinis pumpuras, jį perlaužus, matyti gelsvi lapeliai su gelsva, kvapia, dervinga medžiaga tarp jų. Džiovinama šaltose palėpėse 1–2 mėn. ar specialiose džiovyklose ne aukštesnėje nei 35 laipsnių temperatūroje, dažnai vartant. Gerai išdžiovinti pumpurai spaudžiant tarp pirštų traška, bet nesubyra. Išdžiūvę pumpurai yra gelsvai rudi, su lipnia, kvapia mase viduje, balzaminio kvapo, kartoko skonio.
Kuo naudinga? Liaudies medicina tuopų pumpurais gydo peršalimą, viduriavimą, išoriškai – podagrą, reumatą, nudegimus, hemorojų.
Dėmesio: negalima vartoti jaunesniems nei 12 metų vaikams, nėštumo ir žindymo metu, esant alergijai salicilatams ar kitiems vaistams nuo uždegimo, taip pat sergant astma ar esant polinkiui į alergiją. Nepasitarus su gydytoju, nevartoti esant inkstų ir kepenų funkcijos sutrikimui.
Paprastasis varputis
Kaip rinkti?
Varpučių šakniastiebiai renkami arba anksti pavasarį, arba vėlai rudenį. Į dirvos paviršių iškelti varpučių šakniastiebiai sugrėbiami grėbliu, išrenkamos priemaišos. Nuplovus tekančiame vandenyje, džiovinama paskleidus plonu sluoksniu, kaskart pavartant. Galima džiovinti ir saulėje. Tinkamai išdžiovinta žaliava šviesiai gelsvos spalvos, bekvapė, saldžiai gleivingo skonio.
Kuo naudinga? Varputis pasižymi šlapimo išsiskyrimą gerinančiu, gleivinančiu, atsikosėjimą lengvinančiu, kraujavimą stabdančiu ir prakaitavimą skatinančiu poveikiu. Varputis dažniausiai vartojamas esant šlapimo takų uždegimui ir inkstų akmenligės profilaktikai. Dėl gleivinamųjų medžiagų taip pat vartojamas kaip pagalbinė priemonė esant nesunkioms viršutinių kvėpavimo takų ligoms. Jis taip pat reguliuoja druskų apykaitą.
Liaudies medicina varpučiu gydo reumatą, podagrą, odos ligas. Dėmesio: negalima vartoti esant edemai dėl širdies ar inkstų nepakankamumo, nėštumo ar žindymo metu.
Pavasarinės raktažolės užpilas
2 arbatinius šaukštelius šaknų užpilkite stikline šalto vandens. Virinkite 5 min., dar tiek pat laiko leiskite pastovėti, kad pritrauktų. Kasdieni išgerkite 2–3 stiklines šios arbatos.
Kvapiosios tuopos antpilas
2 valgomuosius šaukštus tuopos pumpurų užpilkite stikline degtinės. Palaikykite tamsioje vietoje 2 savaites, retkarčiais pakratydami. Antpilu išorines žaizdas tepkite 3–4 kartus per dieną.
Paprastojo varpučio antpilas
2 valgomuosius šaukštus smulkintų varpučių šakniastiebių užpilkite stikline verdančio vandens ir po 10 min. nukoškite. Gerkite po 1/3 stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
Istorijos pamokos: Pasaulio sveikatos organizacija
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) yra Jungtinių Tautų Organizacijos padalinys, tarptautiniu mastu koordinuojantis visuomenės sveikatą, kovojantis su užkrečiamosiomis ligomis, badu, priklausomybe nuo narkotikų, su antisanitarinėmis gyvenimo sąlygomis, šviečiantis šalių narių sveikatos apsaugos tarnybas, prisidedantis prie mokslinių tyrimų ir dar daug daugiau. Organizacijos misija – siekti, kad visi žmonės būtų kiek įmanoma sveikesni.
19 a. pradžioje, išplitus prekybai su Rytais ir kelionėms į tolimus kraštus, Europą užpuolė choleros ir kitų ligų epidemijos, nusinešusios tūkstančius gyvybių. Ieškant sprendimo šios baisios problemos sprendimo, 1851-aisiais Paryžiuje buvo suorganizuota pirmoji Tarptautinė sanitarijos konferencija. Tuo metu choleros sukėlėjas dar nebuvo žinomas, be to, dėl įvairiausių politinių skirtumų šis ir kiti panašūs susikimai nebuvo itin naudingi. Vis dėlto tai buvo pirmieji žingsniai, siekiant sukurti tarptautinio bendradarbiavimo mechanizmą kontroliuojant ligas. 1892 m. priimta Tarptautinė sanitarijos konvencija cholerai kontroliuoti, o po 5 metų ir maro kontrolės konvencija.
Pirmosios organizacijos
20 a. pradžioje pasaulyje pradėjo kurtis naujos sveikatos organizacijos. 1902 m. Šiaurės ir Pietų Amerikoje įkurtas Tarptautinis sanitarijos biuras, Pan Amerikos sveikatos organizacijos, seniausios sveikatos organizacijos pasaulyje, pirmtakas.
Europoje 1907 m. Paryžiuje įkurtas Tarptautinis visuomenės higienos biuras, o Tautų lyga 1919 m. Ženevoje įkūrė Tautų lygos sveikatos organizaciją.
PSO įkūrimas
Iškart po Antrojo pasaulinio karo 1945 m. Jungtinių tautų konferencija San Franciske pritarė tarptautinės sveikatos organizacijos įkūrimui, o po metų Niujorke buvo priimta Pasaulio sveikatos organizacijos konstitucija. Tarp 1946–1948 m. Laikinoji 18 šalių komisija perėmė Tarptautinio visuomenės higienos biuro, Tautų lygos sveikatos organizacijos ir JT Sveikatos padalinio darbą. 1948 m. Pasaulio sveikatos organizacija pradėti darbą visa jėga. Pan Amerikos sveikatos organizacija tapo viena iš PSO regioninių organizacijų.
Pirmoji PSO asamblėja įvyko Ženevoje, 1948-ųjų vasarą. Jos metu buvo nustatyti pirmieji organizacijos veiklos prioritetai: kova su maliarija, tuberkulioze, venerinėmis ligomis, rūpinimasis nėščiųjų ir vaikų sveikata, sanitarijos inžinerija ir mityba. PSO taip pat organizavo kampanijas prieš sifilį, raupus ir kt.
PSO šiuo metu priklauso 193 valstybės, tarp jų visos 186 Jungtinių Tautų (JT) narės. Lietuva tikroji šios organizacijos narė yra nuo 1991 m. ir kartu su 52 valstybėmis (iš viso 53 šalys), JT narėmis, priklauso Europos regioniniam biurui.
Balandžio mėnesio įvykiai medicinos istorijoje
1745 m. balandžio 20 d.
gimė Filipas Pinelis, prancūzų gydytojas, vienas iš žymiausių psichiatrijos pradininkų, pirmasis viešai nuėmęs nuo sergančiųjų psichikos ligomis grandines ir atsisakęs prievartos juos gydydamas.
1899 m. balandžio 11 d. gimė Persis Džulijanas, JAV chemikas, sukūręs glaukomos, artrito ir kitų ligų gydymo metodikas.
1948 m. balandžio 7 d. Jungtinės Tautos suformavo Pasaulio sveikatos organizaciją.
1964 m. balandžio 24 d. mirė Gerhardas Domagkas (Gerhard Domagk), vokiečių patologas ir bakteriologas, apdovanotas Nobelio fiziologijos ir medicinos premija už sulfonamido, pirmojo plačiai prieinamo antibiotiko, išradimą.
2003 m. balandžio 20 d. mirė Bernardas Katzas, vokiečių biofizikas, Nobelio fiziologijos ir medicinos premijos už tyrimus apie humoralinius transmiterius nervų galuose ir jų saugojimo, paleidimo ir neveiklumo mechanizmus laureatas.
Balandžio mėnesio sveikatos patarimai
Važinėkite dviračiu
Tai ne tik smagus laisvalaikio praleidimas, bet ir puiki pigi susisiekimo priemonė atšilus orams. Važinėdami dviračiu stiprinate kojų, sėdmenų ir pilvo raumenis, o per valandą sudeginate nuo 600 iki 900 kalorijų!
Organizuokite darbus
Atėjus pavasariui, lauke būti ne tik smagu, bet ir sveika, todėl susiplanuokite savo laiką ir suorganizuokite darbus taip, kad turėtumėte bent vieną laisvą valandėlę pasivaikščioti parke, pažaisti su vaikais smėlio dėžėje ar pasikapstyti sode.
„Išvalykite“ mintis
Pavasaris dažnam yra ne tik džiaugsmo, bet ir nerimo metas. Jei jaučiatės prislėgti, liūdni, neslėpkite savo jausmų ar problemų, aiškiai jas identifikuokite ir patys ar su artimųjų (ar profesionalų) pagalba pradėkite jas spręsti. Juk gaila praleisti šį puikų metų laiką graužiantis ir nelaimingiems, ar ne?

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai