Cheminės kontracepcijos priemonės

Visuomenės žinios ir domėjimasis intymiąja gyvenimo sritimi – kontracepcija – sparčiai didėja. Didėja kontraceptikų vartojimo patirtis bei gerėja informacija apie lytiškai plintančias ligas bei AIDS, vaistinėse atsiranda naujų ir mažiau žinomų kontracepcijos priemonių formų. Į žurnalo “Sveikas žmogus” klausimus apie cheminę kontracepciją atsakė Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė ginekologė dr. Ingrida BaSevičienė.
 

Spermicidai - kas tai?


Spermicidai - tai kremai, želė, pastos, aerozoliai, žvakutės, tabletės, kurių veikliosios medžiagos, veikdamos vietiškai, pažeidžia spermijų, taip pat ir bakterijų, virusų membranas, veikia makšties rūgštingumą ir gimtos kaklelio gleives. Pavyzdžiui, Pharmatex (benzalkonii chloridum), kuris gaminamas žvakučių, tablečių, kempinėlių ir kremo formos, tinkamai naudojant veikia gimdos kaklelio gleivių klampumą bei makšties rūgštingumą, naikina spermatozoidus ir neleidžia apvaisinti. Be kontracepcinio poveikio, ši priemonė iš dalies apsaugo ir nuo lytiškai plintančių ligų. Įvairiuose spermicidų preparatuose yra skirtingas veikliosios medžiagos kiekis.
 

Kaip veikia spermicidai?


Spermicidinę priemonę (išskyrus kempinėlę, kuri veikia vieną parą) moteris privalo įsidėti į makštį prieš kiekvienus lytinius santykius. Spermicidai veikia vietiškai, o geriamieji kontraceptikai - sistemiškai. Pastarieji veikia ir menstruacinį ciklą, nuskausmina, mažina kraujavimą (gydomasis poveikis), o spermicidai veikia tik lytinių santykių metu. Spermicidai netinka, jeigu lytiniai santykiai yra reguliarūs ir dažni (du ar daugiau kartų per savaitę). Tokiai porai nerekomenduotini spermicidai, juo labiau - ekstrinės hormoninės kontracepcijos priemonės, kurios taip pat trikdo mėnesinių ciklą, veikia kiaušidžių funkciją.
 

Koks spermicidų patikimumas?


Palyginti su geriamaisiais kontraceptikais, kurių apsauga nuo neplanuoto nėštumo yra 99 proc., šios priemonės mažiau patikimos - apie 70 proc. Spermicidų patikimumas didėja jų vartojant drauge su prezervatyvais ar kitomis barjerinėmis apsaugos priemonėmis.
Spermicidai veikia antiseptiškai ir dezinfekuoja (ardydami spermatozoidų ir mikroorganizmų ląstelės membranas, naikina gonorėjos, trichomonozės, chlamidiozės, sifilio, bakterinės vaginozės sukėlėjus, mikoplazmas, pūslelinės virusus). Spermicidai yra vidutinio veiksmingumo apsauga nuo gonorėjos, chlamidiozės ir ŽIV/AIDS.


 

Kokioms poroms tinka spermicidų kontracepcija?


Spermicidų rekomenduotina vartoti, kai lytiniai santykiai yra reti, nereguliarūs ar atsitiktiniai (kartu su barjerinėmis priemonėmis). Ilgą laiką vartoti spermicidų nėra tikslinga, nes jie gali išbalansuoti normalią makšties florą. Spermicidai tinka įvairaus amžiaus moterims (vartojant tinkamai) šiais atvejais:
• moteris negali ar nenori naudoti kitų apsaugos priemonių,
• lytiniai santykiai yra reti,
• nėštumo metu,
• po gimdymo,
• po aborto,
• laktacijos laikotarpiu,
• premenopauzės metu.
Pavieniais atvejais tiek moteriai, tiek vyrui cheminės spermicidų medžiagos gali sudirginti gleivinę (atsirasti perštėjimas, skausmingumas). Tokiais atvejais reikėtų rekomenduoti kitą kontracepcijos metodą. Vietinis makšties sienelės dirginimas didina galimybę patekti ŽIV.
 

Kokie moters higienos ypatumai vartojant spermicidus?


Vartojant spermicidus, prieš ar po lytinių santykių nereikia jokios ypatingos asmens higienos. Prieš spermicidinės priemonės pavartojimą reikia apsiprausti, tačiau neplauti makšties. Vėliau praustis galima tik pasibaigus vaisto veikimo laikui.

Pharmatex forma Po kiek laiko pradeda veikti Veikimo trukmė Pastabos
Žvakutės Po 10 min., 4 val. Kiekvienam lytiniam aktui kaskart reikia naujos vaisto dozės
Tabletės Po 10 min., įdėjus į makštį 3 val. Prieš įdedant į makštį reikia sudrėkinti lašu vandens.
Kiekvienam lytiniam aktui kaskart reikia naujos vaisto dozės
Kremas Iškart, įdėjus į makštį 10 val. Kiekvienam lytiniam aktui kaskart reikia naujos vaisto dozės
Kempinėlė Iškart, įdėjus į makštį 24 val. Pakanka vienos per parą

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

KgycNSlUnwuJMLRPLfS
2012-05-09 10:43
Update:nera HDMI, tad nuejes pas daugrus neparodysiu dideliam telike filmuko, nera USB, tad neiskelsiu doko is drauges ( reikia adapteriu ir t.t. uz papildomas babkes) nebus Anglono , Alkono, negaliu redaguot normaliai office doku, turiu kankintis su kazkokiu keistu softu. Negaliu isirasyt savo mylimo specifinio softo ( astronominis, devaisu valdymui ir t.t.) nes gamintojas NIEKAD jo neparasys iOSRamunai, mano kreivas W501, sveria daugiau, sukasi su tavo manymu sudinais win 7, ne toks grazus dizainas, ekranas kiek prastesnis, trumpiau laiko. Bet galiu israsyt belenkoki softa, turiu kruva usb, HDMI, FLASH, 3G, GPS, WIFI, LAN. Priedai ne karve kainuoja. Galiu lengvai ji plest.As nesu barbe kaip pats, man reikia devaiso kuris veikia ir yra funkcionalus. Jei ramunas-barbe tik jutuba narso ir dziaugias savo itunes ir jam uztenka jo reikalas .Ramunai mum nereikia grazaus devaiso mes ne barbes kaip pats. Kai Apple isleis toki devaisa as tikrai pirksiu.
saule
2011-03-07 08:22
patentex kaina yra nuo 25 lt
Furija
2011-02-10 23:27
Na apie Patentex zvakutes galiu tik tiek pasakyti, saunios jos - jai norit besisaugodamos susilaukti atzalu, manajam dabar septyneri, bet as cia nesiskundziu ns jai ne tas kartas dabar tikriausiai buciau vis dar viena.
Inceptum
2010-04-29 11:44
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
As
2010-03-26 18:56
O ar naudojote kartu prezervatyva? Apsauga turetu buti patikima kartu su prezervatyvu...
ašai
2009-09-28 14:51
aš naudojau kontraceptines žvakutes ir pastojau.žinau ir daugiau tokių atvejų-tikrai nebenaudosiu
svarbu
2009-08-07 10:43
tik prieš ir po nesiprauskite muilu, nes turėsite ,,netyčiukų”
Saulyte*
2009-06-28 16:33
na kainas galima rasti kitose svetainese... is kitu merginu komentaru girdejau kad Patentex labiau priimtinesnis nei Pharmatex... bet kiekvienos teise rinktis... (tarp kitko- patentex kaina mazdaug nuo 32Lt) ;)
Tute
2008-09-16 21:30
galėtu maždaug ir kainas parašyt.. :)
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai