Kaip išvengti alergijos buityje?

Pavasarį, sušilus orams, plačiau atveriame langus ir aktyviai užsiimame namų ruoša. Kruopščiai tvarkome kambarius, iš visų kampelių valome dulkes, skalbiame užtiesalus, šveičiame plyteles... Kaip sėkmingai tvarkytis buityje, kad išvengtume alergenų bei nepageidaujamo odos sudirginimo? Apie tai kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės odos ir venerinių ligų poliklinikos vedėja gydytoja dermatovenerologe Jolanta Urbštiene ir gydytoja dermatovenerologe Felicija Dankšiene.
 

Kaip buitiniai alergenai pažeidžia odą?


Gyd. J. Urbštienė:
Dažniausi buitiniai alergenai - tai namų dulkių erkės, knygų dulkės, cheminės medžiagos (riebalų šalinimo priemonės, skalbimo milteliai, šveitikliai, valikliai), dafnijos. Niežėjimas yra vienas svarbiausių odos alerginės reakcijos požymių. Pavyzdžiui, odos niežulį kontakto su alergenu vietoje gali sukelti namų dulkės, skalbimo milteliai ar įvairios buitinės valomosios priemonės. Bendras odos niežėjimas pasireiškia nuolatiniu įvairių, dažniausiai atvirų kūno vietų niežuliu (niežti rankas, padus, veidą), jam būdingi nukasymai (ekskoriacijos), bet odos bėrimų nėra.
Lokalus odos paraudimas gali atsirasti po tiesioginio kontakto su chemine medžiaga - šveitikliu ar skalbimo milteliais. Kontakto vietoje oda parausta, paburksta, atsiranda pūslelių. Kai odos židiniai yra raudoni, pleiskanojantys, griežtų ribų, diagnozuojamas paprastas kontaktinis dermatitas. Nuolat dirginant odą (nenutraukus kontakto su alergenu) odos bėrimai didėja, ir gali išsivystyti odos egzema. Tuomet oda parausta, ją niežti, išberia mazgeliais ir pūslelėmis, joms trūkus, odos paviršius šlapiuoja, bėrimai pasidengia šašais.
Cheminės medžiagos, esančios įvairiose valymo priemonėse, t.y. aerozoliai, oro gaivikliai, valikliai, acetoniniai dažai, gali sukelti odos dilgėlinę. Ūminė dilgėlinė diagnozuojama, kai bėrimas išlieka iki 6 savaičių, o lėtinė dilgėlinė - ilgiau nei 6 savaites.


 

Kaip išvengti kontakto su alergenu?


• Atlikdami namų ruošą būtinai atverkime langus, atidarykime balkonus, o namų dulkes valykime drėgnu būdu ar drėkinamuoju dulkių siurbliu.
• Kad namuose būtų sveikesnė aplinka, kilimus reikėtų siurbti kas trečią dieną.
• Namų dulkių erkės “mėgsta” minkštus pliušinius žaislus, kilimus, dienines užuolaidas, baldų užtiesalus, net 65 proc. jų yra lovoje. Purškalas Milbiol gerai naikina namų dulkių erkes. Šiuo purškalu tinka purkšti lovos čiužinį, minkštuosius baldus, antklodes.
• Atliekant įvairius valymo darbus būtina mūvėti storesnes gumines pirštines su medžiaginio audinio pamušalu. Sintetinės pirštinės netinka.
• Valant keramines plyteles, langus su aerozoliniais valikliais reikėtų saugotis, kad lašelių nepatektų ant odos, į akis, todėl purkškime per ištiestos rankos atstumą.
• Pirkime skalbimo miltelius, kuriuose nėra aromatinių medžiagų, dažų ir detergentų, - tai natūralus lietuviškas skalbiklis Ringuva, skalbimo milteliai Neutral, taip pat skalbiamosios priemonės vaikiškiems drabužėliams.
• Stenkitės skalbti ne rankomis, o tik automatine skalbimo mašina.
Gyd. F. Dankšienė:
Buitiniai alergenai, tokie kaip cheminiai dirgikliai, namų dulkės, labiau veikia būtent sausą, sudirgusią odą. Todėl prieš atlikdami įvairius namų ruošos darbus pasirūpinkime, kad mūsų oda nebūtų sausa. Patarčiau naudoti maitinamuosius kremus, tinkančius jautresnei odai, t.y. Essex, Excipial, Eucerin ir kt. Drėkinkime odą losjonu, kremu, kurių sudėtyje yra šlapalo rūgšties. Odą drėkinti reikėtų iš karto nusiprausus. Renkantis odos minkštinamąją priemonę reikėtų atkreipti dėmesį į šlapalo rūgšties kiekį. Jautresnei odai reikėtų skirti kremą ar tepalą su mažesniu šlapalo procentu. Tarp sausos odos priežiūrai skirtų priemonių reikėtų paminėti Dermobaza ir Cutibaza. Dermobaza pagrindą sudaro baltasis vazelinas. Šis tepalas gana riebus, todėl tinka labai jautriai odai, kuri linkusi trūkinėti ir rausti. Cutibaza pagrindą sudaro skystasis parafinas. Į kremo sudėtį įeina 0,2 g šlapalo rūgšties. Cutibaza yra pusriebis, greitai susigeriantis, bekvapis, nedirginantis odos kremas. Abu kremai tinka veido odos priežiūrai, juos galima naudoti kaip makiažo pagrindą.
 

O jeigu oda jau pažeista, kokie vartojami vaistai ir tepalai?


Gyd. J. Urbštienė:
Pajutę niežėjimą ar atsiradus pirmiesiems odos alergijos simptomams (paraudimui, patinimui), pirmiausia odą gerai nuplaukime vėsiu tekančiu vandeniu ir patepkime hormoniniu tepalu nuo uždegimo, t.y. Celestoderm, Elocon, Advantan, Cutivate ir kt. Jums tinkamą preparatą paskirs gydytojas. Preparatai tepami du kartus per dieną - ryte ir vakare.
Jei odos paraudimas nepraeina, rekomenduojama du kartus per dieną dėti kambario temperatūros ramunėlių, laukinės našlaitės ar ąžuolo žievės nuovirų kompresus. Juos laikykime 10-15 minučių. Tada patepkime hormoniniu tepalu. Jei liga atkakli ir nepasiduoda vietiniam gydymui, skiriama antihistamininių preparatų Altiva, Kestine, Aerius, Claritine ir kt. Vaistų geriama vieną kartą per dieną, tuo pačiu laiku.
Ligai rimstant odą būtina tinkamai prižiūrėti - hormoninius tepalus pakeisti emoliantais, pavyzdžiui, Essex kremu.
Gyd. F. Dankšienė:
Svarbiausia sąlyga - vengti tiesioginio kontakto su alergenu, nes žmogus lieka jam jautrus visą likusį gyvenimą. Jei nepašalinsime to alergeno, nepadės joks gydymas. Pastebėta, kad greičiau įsijaudrina gimusieji šiltu metų laiku.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Monika
2014-05-22 12:50
Auginame pusantrų metukų vaikelį ir turėjome odos problemėlių tai draugė man patarė nusipirkti va tokius http://www.bpg-fine.lt/lt/washing-powder/produkts/skalbimo-milteliai-fine skalbimo miltelius, jie vokiški,bet neseniai atsirado ir Lietuvoje, bent kol kas ačiū Dievui neturime jokių bėrimų, siūlau pabandyti tiems kam buvo tokių nelaimių nutikę (hi)
veslava+
2009-04-29 11:44
Nesutinku,jeigu pajutem nieziejima ir taip toliau, kad jau turim teptis su tepalais ypac jau su tokiu kaip cutivate. Tai yra labai stiprus tepalas ir pradet ji nauduot reikia jeigu jau nepadeda silpnesnis tepalas. Cutivate aisku labai gerai padeda,bet nuo jo atsiranda kitu problemu, kaip ir raset. Naudojau si tepala, tik jis man padedavo nuo berimu. Daktaras dabar nustate, kad mane pastoviai bere nuo cutivate tepalo,uzdraude teptis.Kaip suprantu sugadinau savo oda, bere mane dabar kiekviena diena.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai