Sapnai. Viskas ne taip jau paprasta

Sapnų pasaulis dar neištirtas, nors tiriamas jau nuo seniausių laikų. Žmones visuomet traukia sužinoti – o kas už to slypi? Gal sapnai – tai antgamtiniai kito pasaulio perduodami ženklai? Yra žmonių, sugebančių sapnus valdyti. Nuo ko tai priklauso? Kalbamės su Šiaulių m. VšĮ Dainų PSPC gydytoju psichiatru Vytautu BARTKEVIČIUMI.
 

Dabartinis homo sapiens – nublankęs?


Žmonija apie sąmoningus sapnus žinojo jau nuo seno. Štai Tibeto budistai dar VIII a. praktikavo jogos atmainas, sukurtas tam, kad budri sąmonė būtų išsaugoma miegant. Be to, budistai nuolat siekė atsikratyti nuodėmių, kad galėtų kontroliuoti sapnus (pagal Č.Čangos „Tibetietiškos jogos mokymą“). Tibetiečių sapnų jogoje yra duodamos išsamios praktikos, kaip to išmokti, ir labai įdomus paaiškinimas apie sapnus ir mūsų energijos keliones sapnų metu apskritai.
Taip pat buvo manoma, kad sapnais galima gydyti ligas. Egipte, vėliau ir Graikijoje, buvo pastatyta specialių šventyklų, kur fiziškai arba dvasiškai sergantis ligonis gaudavo augalinės kilmės narkotikų, kad užmigtų ilgu gydomuoju miegu. O žynys, išgirdęs ligonio pasakojamus sapnus, savais būdais juos išaiškindavo ir paskirdavo gydymą.
Anksčiau žmonės apskritai sapnams skirdavo labai didelį dėmesį. Buvo išplėtotos įvairios sapnų simbolių reikšmių paaiškinimo sistemos. Sapnai turėjo didelę įtaką žmonių gyvenimui, netgi astrologinės prognozės buvo sudaromos pagal sapnus.
Tuo tarpu dabartinis homo sapiens stačia galva puolė prie racionalaus, techniško, gamtos mokslais paremto mąstymo, kuriame sapnams lyg ir nebeliko vietos. Dažnai žmogus numoja į juos ranka, manydamas, jog sapnai nieko nereiškia.
 

Sąsaja su mirtimi ar šventieji pranešimai?


Krikščionybėje sapnai, kaip mistiška sielos patirtis, buvo vertinami neigiamai. Dėl to, kad jie nekontroliuojami arba tiksliau, jų kontroliuoti net nebuvo bandoma. Ir dar – informaciją apie gyvenimą turį perduoti tik Dievo žodis. Bet ankstyvojoje krikščionybėje šventųjų gyvenimo aprašymuose sapnai užima svarbią vietą, kaip Dievo siunčiami pranešimai. Dievas kalbėjo su pranašais sapnuose, per sapnus. Biblijoje yra daugybė tokių liudijimų
Be to, miegas krikščionybėje susijęs su mirtimi. Ši asociacija neatsitiktinė – juk miegantis žmogus nustoja egzistuoti kaip asmenybė, jo sąmonės srautas nutrūksta. Žinoma, žvelgiant iš šalies miegantysis mums neatrodo miręs, bet žiūrint iš paties miegančiojo pozicijų? Kur jo asmenybė, ar jis atsimena, kas jis toks? Klausimas vertas diskusijų.
 

Norint sapnus prisiminti


Dažnai žmonės teigia, jog sunku prisiminti, ką esi sapnavęs. Viso to galima išmokti. Labai svarbu, kaip mes žiūrime į sapnus, mokykimės vertinti juos. Anot gydytojo, nei vieno abejingai neatmeskime į šalį, nors ir koks beprasmis jis mums atrodytų. Jie gali atrodyti gėdingi, keisti, kvailoki, bet tai yra mūsų pačių dalis, net jei jų prasmę suvokiame ne iš karto. Prieš užmigdami pasistenkime prisiminti, kaip, ką sapnavome. Keletą kartų sau pakartokime: „Noriu prisiminti šios nakties sapnus“. Pabudę iš karto prisiminkime šį norą. Paskutinis sapnas paryčiui yra ilgiausias, jis trunka 30–45 min. Ir jis pažeria daug informacijos, kurią įmanoma prisiminti.
Geriausia, jei pabustume natūraliai, be žadintuvo, nes tada miego fazė baigtųsi natūraliai. Pabudę dar pagulėkime užmerktomis akimis, tegu prieš akis iškyla vaizdai, kuriuos sapnavome. Anot V.Bartkevičiaus, dažnai pakanka net menkiausios paskutiniojo sapno nuotrupos, kad atgaivintume visą sapną. Pabudus jau po penkių minučių išdyla dauguma sapno sukeltų įspūdžių. Jeigu iš karto jų neįtvirtinsime atmintyje, jau po dešimties minučių sapno detalių praktiškai nebelieka.
Norint sapnus kontroliuoti, dar rekomenduojama rašyti sapnų dienoraštį arba juos kam nors pasipasakoti – tam, kad juos prisimintumėte ir galėtumėte paanalizuoti. Ir, žinoma, visada turėti ketinimą suvokti save sapne.
 

Sapnas – kaip sveikimo ženklas


„Kai žmogus pradeda sapnuoti sapnus, atsižvelgdami į juos, mes sakome, pradeda jis sveikti arba ne, – teigia medikas. – Jei, pavyzdžiui, iš pradžių būna košmariški, pilni baimės ar įtampos sapnai, o vėliau jie atslūgsta, vadinasi, žmogus sveiksta. Žinoma, visa tai vyksta palaipsniui, ne iš karto.“
Pagal besikeičiančius sapnus žmogui galima parinkti psichoterapiją. Sveikstant palaipsniui žmogus išmoksta reguliuoti savo sapnus. Pvz., įpranta prieš užmiegant neturėti blogų minčių, išmoksta užsiimti meditacija, kuri taip pat padeda atsipalaiduoti nuo įkyrių minčių. „Tad, kalbant apskritai apie sapnų pasaulį, jis tikrai dar nėra ištirtas, bet specialistams duoda daug informacijos“, – sako gydytojas Bartkevičius.
Neretai sapnuojama, kad kažkas gresia. Bet jei, pavyzdžiui, sapnuojama ugnis ar gaisras, tai dar nereiškia, kad taip ir bus. Medikas teigia – jei žmogus, sakykime, serga kokia nors liga, bet ta liga dar nėra pasireiškusi, tai jis sapnuose gali jausti tiesiog kažkokią grėsmę, ir tik vėliau medikai išaiškins to priežastį – ligą. Ir jeigu tokie sapnai, kad kažkas gresia, kartojasi, anot mediko, būtų neblogai išsitirti savo sveikatos būklę – galbūt yra kokių neišaiškintų ligų. Tokie sapnai gali būti tarsi įspėjimas apie gresiančias nelaimes ar ligas.
Beje, pasak psichiatro V.Bartkevičiaus, dabartiniai mokslininkai atranda vis daugiau įrodymų, kad sapnai gali turėti įtakos mūsų ateities įvykiams ir mūsų sprendimams.
 

Gerieji ir košmariškieji sapnai


Kodėl kai kurie žmonės teigia, jog sugeba nutraukti košmariškų sapnų įvykių grandį? Žmonės prabunda, nes jiems pasidaro labai baisu. Jie gali pradėti šaukti, rėkti, mosikuoti rankomis, judėti, tampa nerimastingi. Tad mes tuos sapnus galime kontroliuoti tiek, kad savo jėgomis juos galime nutraukti dėl baisumo.
Paprastai apie baisius, košmariškus sapnus žmonės daugiausiai ir kalba, juos prisimena. Tuo tarpu kiti, gražesni ar malonesni sapnai išblėsta greičiau, mes jų neprisimename, lieka tik tai, kad gerai miegojome.
Miegą ir sapnus gali sudrumsti kokių nors medikamentų vartojimas. Psichiatras pastebi, jog daugelis pastaruoju metu vartoja vaistus, nes negali užmigti. Tokių žmonių sapnų pasaulis beveik išnykęs, jie nesapnuoja – taip paveikia kai kurie migdomieji vaistai.
Specialistas sakė, kad tam tikri medikamentai gali išprovokuoti gerus sapnus. Ypač šiuolaikiniai vaistai, skirti depresijai gydyti ir miego kokybei gerinti. „Mano pacientai, pradėję vartoti tokius medikamentus, teigia, jog jie labai gerai išsimiega ir sapnuoja labai spalvingus sapnus, tai, kas anksčiau juos džiugindavo, pvz., žydinčius sodus, vešlią žalią žolę, žydinčias geltonas pievas, seniai mirusį senelį, bekopinėjantį medų, ir pan. Žodžiu, tokius dalykus, kurie buvo užfiksuoti vaikystėje, bet jų niekuomet neprisimindavo iki tol“, – sako gydytojas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai