Maloniausias būdas pasirūpinti savo sveikata

Šiuolaikinis žmogus siekia komforto, pageidauja išlikti sveikas, jaunas ir niekada nepatirti skausmo. Kartu jis linkęs nesaikingai maitintis bei nuolaidžiauti savo kūnui, t.y. tinginiauti. Kaip suderinti šiuos du nesuderinamus norus? Galbūt padės masažas? „Masažas neužpildys fizinio aktyvumo stokos ir neišspręs netinkamos mitybos bėdų. Kita vertus, masažas ne prabanga, o būtinybė siekiant išlikti sveikiems“, – įsitikinęs „Eglės sanatorijos“ direktoriaus pavaduotojas medicinai Arvydas Balčius.
 

Masažų įvairovė


Masažas – vienas populiariausių ir veiksmingiausių kineziterapijos metodų, kurį galima klasifikuoti įvairiais požiūriais. Pagal tikslą masažas gali būti skirstomas į gydomąjį, sportinį, higieninį, kosmetinį.
Gydomasis masažas – tai dozuotų tam tikra seka ir jėga atliekamų judesių visuma. Pagal atlikimą gydomąjį masažą galima suskirstyti į klasikinį, segmentinį ir taškinį.
Segmentinis masažas remiasi kūno sandaros teorija, pagal kurią organai arba audiniai reflektoriškai yra susiję su atitinkamomis kūno paviršiaus zonomis. Atliekant taškinį masažą, „gyvybiškai svarbūs taškai“ („biologiškai aktyvūs taškai“), kurių yra apie 700, bet dažniausiai naudojam apie 150, masažuojami piršto galiuku. Poveikio „gyvybiniams taškams“ pagrindą sudaro fiziologiniai procesai, grindžiami gyvo organizmo refleksine veikla, t.y. vienoks ar kitoks tam tikros odos zonos skirtingo intensyvumo sudirginimas sukelia atitinkamą tam tikro lygio organų ar audinių reakciją.
Specialūs masažo judesiai gali būti atliekami rankomis, aparatu arba derinant abu šiuos būdus – kombinuotas masažas. Pastarasis skirstomas į hidro- ir pneumomasažą. Hidromasažo metu kūnas veikiamas vandens srove, kurios poveikį galima sustiprinti naudojant mineralinį vandenį ar eterinius aliejus. Pastaruoju metu ypač populiarėja pneumomasažas, kurio metu ant kojų, rankų ar pilvo uždedami specialūs rankogaliai, kuriais padidinto oro slėgio bangos ritmiškai „stumia“ limfą iš galūnių, pašalindamos skysčių perteklių ir šlakus.
Higieninis masažas dažniausiai skiriamas ligų profilaktikai, o be sportinio masažo neįmanomi būtų šiandieniniai sportininkų pasiekimai. Sportinio masažo tikslas – stiprinti raumenis, mažinti nuovargį, didinti ištvermę. Kosmetinio masažo metu labiau veikiami paviršiniai audiniai, jų mityba.
Daugiausia tyrimų atlikta ir veiksmingumas įrodytas būtent gydomojo klasikinio masažo, tačiau vis populiaresni tampa įvairūs ajurvediniai masažai (tailandietiškas, indiškas), amazonės, maorių ir kt.
Atliekant indišką masažą, ant kaktos lašinamas aliejus, o masažuotojas dirba plaštakomis. Tailando masažas atliekamas dilbiais, yra masažų, kurie atliekami keliais. Amazonės masažui naudojamos specialios tik iš tame krašte augančio slyvmedžio pagamintos masažinės lazdelės. Egzotiški masažai – tai tam tikri ritualai, kurių metu naudojami natūralūs aliejai, kvapai, o rankų poveikis stiprinamas kvapų gydomosiomis galiomis. Žodžiu, žmogų veikia ne tik masažuotojo rankos, bet ir maloni aplinka, kvapai, muzikos garsai.
 

Kas vyksta masažo metu


Masažo metu gerėja odos mityba ir kraujotaka, ypač apie sąnarius, didėja odos elastingumas. Svarbiausia, kad masažo metu valosi oda, nes pašalinamos suragėjusios ląstelės, per odą organizmas valosi ir nuo šlakų. Masažo metu dėl mechaninio poveikio odos ląstelėms keičiasi jų struktūra, masažuojamojoje vietoje išsiskiria kraujotaką veikiančios aktyvios medžiagos (histaminai, prostaglandinai), kurios praplečia kraujagysles ir taip aktyvina kraujotaką. Paprastai dalis kraujo nepatenka į kapiliarų tinklą, t.y. ramybėje dalis kapiliarų būna „užsidarę“, dėl to naudingosios medžiagos nepasiekia visų audinių ir ląstelių. Tuo tarpu masažuojamojoje vietoje iki 45 kartų padaugėja funkcionuojančių kapiliarų kiekis, o kraujotaka pagreitėja iki 140 kartų.
Dar vienas svarbus masažo poveikis –7–8 kartus sustiprėja limfotaka. Dėl to pagreitėja medžiagų apykaita, greičiau pasišalina ląstelių irimo produktai, o į uždegimo vietą daugiau patenka biologiškai veiklių medžiagų, deguonies.
 

Kokio efekto tikėtis


Fizinio krūvio metu raumenyse kaupiasi rūgštūs produktai, jaučiame skausmą. „Viena iš išeičių – masažas, kurio metu rūgštūs produktai daug greičiau pašalinami iš audinių ir organizmo. Masažuojant raumenų temperatūra gali pakilti iki 3 ºC. Dėl to pagerėja raumenų tonusas, darbingumas“, – masažo poveikius vardija pašnekovas.
Atliekant krūtinės ląstos masažą, lėtėja širdies ritmas, gilėja ir normalizuojasi kvėpavimo ritmas, geriau ventiliuojasi plaučiai, pasisavinamas deguonis. Atliekant pilvo masažą, greitėja virškinamojo trakto peristaltika.
Masažo efektas priklauso ir nuo naudojamos technikos. Pagrindiniai masažo veiksmai – glostymas, trynimas, maigymas ir vibracija. Glostydami ir lėtai atlikdami trynimo judesius, pasiekiame raminamąjį poveikį, o, atliekant intensyvų trynimą, maigymą ir vibraciją, sukeliame tonizuojantį poveikį.
„Retai kada vienodai masažuojamas visas kūnas, nebent profilaktikos tikslu. Tuo tarpu esant sveikatos sutrikimams dažniausiai viena kūno dalis būna įsitempusi, kita – atsipalaidavusi. Patyręs masažuotojas visada tai įvertins ir įsitempusią nugaros pusę masažuos tik glostydamas ir švelniai trindamas, o atsipalaidavusiai pritaikys intensyvų stiprų masažą, kad būtų normalizuotas raumenų įtempimas. Žodžiu, masažo efektyvumas priklauso ir nuo masažuotojo sąmoningumo, kvalifikacijos“, – aiškina A.Balčius.
 

Skaudėti neturi


Masažo tempas, stiprumas, trukmė priklauso nuo ligos ir individualių žmogaus savybių. Anot pašnekovo, masažo negalima išmokti amatų mokykloje, būtina turėti medicinos žinių.
Pagrindinis masažo principas – jis turi būti atliekamas pagal limfos tekėjimo kryptį. Pvz., masažuojant veidą – pagrindiniai judesiai atliekami nuo nosies ausų link, galvą – nuo viršugalvio pakaušio link, stuburą – nuo stuburo įstrižai pečių link. Masažuodami negalime pažeisti limfinių mazgų, nes tada visos kenksmingos medžiagos su krauju bus išnešiotos po visą organizmą.
Kitas svarbus dalykas – masažas neturi kelti skausmo.
 

Kam reikia?


„Visiems“, – tvirtai įsitikinęs A.Balčius. Gydomasis masažas taikomas gydant pacientus, sergančius širdies ir kraujagyslių, nervų sistemos ligomis, esant kvėpavimo organų, atramos ir judėjimo, virškinimo ar lytinės sistemos funkcijų sutrikimams, taip pat esant metaboliniam sindromui.
Masažas nerekomenduojamas sergant vėžiu, aktyvia tuberkulioze, esant pūlingoms odos ligoms ir pan.
„Kokį masažą kokiam pacientui skirti sprendžiame individualiai. Pvz., šiuo metu švelnų masažą rekomenduojama skirti ir po krūties šalinimo operacijos“, – pabrėžia A.Balčius.
Kad masažas būtų efektyvus, patogiai turi jaustis ir pacientas, ir masažuotojas. „Svarbiausia – klientas turi jaustis saugiai, turi užsimegzti tarpusavio pasitikėjimo ryšys“, – veiksmingo masažo paslaptis atskleidžia pašnekovas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai