Nauji metai – nauja laimė?

Pradėti Naujus metus – kaip pradėti naują gyvenimą? Kartais taip norisi užversti praeities knygą ir pradėti viską iš pradžių. Dabar toks laikas, kai pažadame sau būti laimingesni, daryti daug ką kitaip, galbūt kažką visiškai pakeisti. Ar tai pavyksta įgyvendinti? Kur slepiasi laimė? Galbūt ji gyvena kiekvienoje akimirkoje. Ką sako psichoanalitikė Vijolė APUTYTĖ?
 

Rytoj viskas bus kitaip


Žmonės linkę prisirišti prie tam tikrų datų, ir neatsitiktinai. Tada dažnai imame galvoti, kaip būtų gerai tai, kas mano gyvenime gražu, dar patobulinti, o tai, kas blogai, – išmesti. Pats noras labai žmogiškas ir suprantamas. Smagu, kai jį nors kiek pasiseka įgyvendinti ir iš tiesų tapti nors kiek geresniam ar laimingesniam. Smagu ir tiesiog pažaisti ar pasvajoti, nuo to gyvenimas tikrai gražėja. Tačiau rimtai nutarti ir nuo kokios nors datos imti ir smarkiai pasikeisti vargu ar pavyks. Visų pirma todėl, kad žmonės yra kokie yra. Sąmoningai nutarti „darytis kitokiam“ galima, bet tam reikės daug laiko (ir jėgų). Todėl galima nutarti pasistengti, tarkim, būti atsakingesniam ar kantresniam ir to po truputį siekti, tačiau, jei tai įvyks „nuo rytojaus“, greičiausiai tęsis iki porytojaus, po to ir vėl išsikvėps (kaip dažnai gyvenime ir kartojasi).
 

Ar įmanoma gyventi „čia ir dabar“?


Dažnai girdime sakant, kad reikia gyventi „čia ir dabar“ (arba „žvelgti į ateitį“, arba „nesidairyti atgal“). Gali ir nesidairyti, praeitis pati į tave dairosi. Žmogaus dabartis (o ir ateitis) priklauso nuo jo praeities. Visada. To pakeisti negalima. Kitas dalykas – kaip priklauso. Tai pakeisti galima, nors dažnai nelengva.

Pavyzdžiui, daug nepriteklių vaikystėje matęs žmogus niekur nuo to nepabėgs, tiktai vienas nuo to darosi pagiežingas, o kitas – labdaringas. Ir viena, ir kita yra tvarkymasis su ta skaudžia vaikystės praeitimi, tik tvarkymosi būdai labai skirtingi.
 

Laimė – labai individualus dalykas


Absoliučios laimės tikriausiai ir nebūna. Dar Froidas rašė, kad psichoanalizės tikslas nėra pasiekti laimę, bet kančią paversti įprastiniais žmogiškais vargais. Jei labai ilgai lauksi, kol tapsi laimingas, besiruošdamas tuomet pradėti gyventi, gali taip ir nepradėti. Jei atrodo, kad labai laimingas tapsi nuo kurio nors vieno konkretaus dalyko, tai dažniausiai taip nebūna. Paaiškėja, kad laimė tada persikelia į kitą konkretų dalyką, ir jos kaip nėra, taip nėra. Žinoma, labai svarbu ir tai, kas vyksta aplinkui, bet su laime kartais būna panašiai, kaip ir su grožiu. Anglai sako, kad „grožis yra stebėtojo akyse“, t. y. kai kuriems žmonėms daug kas gražu, nes jų toks vidus. Taip pat ir laimingas dažniau būna tas, kuris turi vidinių galimybių toks pasijusti, o ne tas, kuriam viskas labai gerai „sekasi“.
 

Ar Naujieji metai gali atnešti laimę?


Kai turėsiu pinigų, būsiu laimingas, kai susirasiu žmoną, būsiu laimingas, kai atsitiks tas ir tas, būsiu tikrai laimingas. Ar tai tiesa? Kažin ar taip. Taip laimės neįmanoma rasti. Kodėl? Kai išsipildo kažkas, kas, manėme, atneš laimę, iš pradžių būna labai malonu, tačiau greitai prie to priprantame, pradedame laikyti tai normaliu dalyku ir vėl reikalauti kažko naujo, kas mus mestelėtų į kitą laimės bangą. Tai kur ją rasti?
Niekas kitas, tik jūs pats atsakingas už savo laimę. Laimė yra jūsų pačių pasirinkimas, būsena, kurią reikia tiesiog išgyventi. Tai ne daiktas, kurio reikia ieškoti, gaudyti ar pirkti. Jeigu jūs manote, kad nuo rytojaus ar Naujų metų būsiu laimingas, pamąstykite, kas būtent konkrečiai jus padarys laimingu? Ką jūs darysite? Į laimės sąvoką įeina daug dalykų. Daugiau ji priklauso nuo vidinės žmogaus būsenos, sugebėjimo vertinti įvairias situacijas, kaip palankias sau, tačiau nereikia ignoruoti ir išorinių, materialių kliūčių, kurias reikia bandyti tiesiog pašalinti.
Mokslininkai, kurie tyrinėjo laimės būseną, yra nustatę, kad laimingam žmogui yra būdinga: teigiamas savęs vertinimas, optimizmas ir draugiškumas, atvirumas naujai patirčiai. Be to, laimingi žmonės suvokia, kad pasaulis yra saugesnis, jie daug lengviau priima sprendimus ir noriau padeda kitiems. Vidinės savybės, padedančios žmogui jaustis laimingam, ugdomos jau vaikystėje, tačiau niekada ne vėlu pradėti.
Taigi, kas yra laimė jums?
 

Palinkėjimas skaitytojams


Artėjančių švenčių proga norėčiau palinkėti visiems to galėjimo būti laimingiems, daugybės norų ir šviesių svajonių pildymosi ne tik Naujaisiais metais, bet ir visada.
Vijolė Aputytė, psichoanalitikė, Tarptautinės psichoanalizės asociacijos narė
Dr. Vijolės Aputytės psichoterapijos kabinetas
Šeimynykščių 21, Vilnius, mob. tel. 8 684 661 64

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Vidrile
2008-02-29 18:39
Taip,už savo laimę atsakingas tik pats žmogus. Manau, kad laimingesnis jausiesi tuo, kuo daugiau turėsi vidinių galių tai pajusti.

Pagarbiai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai