Vairuotojo mėgėjo sveikatos patikra: kas naujo?

Daugelyje Europos valstybių, pavyzdžiui, Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, kai kuriose Skandinavijos šalyse medicininės vairuotojų patikros nėra. Minėtų valstybių gyventojai pildo garbės deklaracijas, o privaloma tėra tik viena patikra – regos. Pas mus ji dar neatšaukta, bent kol kas. Apie privalomąją vairuotojų sveikatos patikrą kalbame su klinikos „Corpus Sanum“ šeimos gydytoja Margarita Dauniene.
 

Kaip atliekama vairuotojo sveikatos patikra?


Vairuotojai mėgėjai, gaunantys ar turintys vairuotojo pažymėjimą, kas penkerius metus privalo kreiptis į gydymo įstaigą patikrinti sveikatą. Tuo tarpu vairuotojai profesionalai sveikatą turi tikrinti kas dvejus metus. Sveikatos patikros termino galiojimas priklauso ir nuo amžiaus. Jei esate iki 59-rių metų, sveikatą privalu tikrintis kartą per penkerius metus, tačiau, jei jums daugiau nei 60, – sveikatą privalu tikrinti kartą per trejus metus, vyresniems nei 70-ties metų – kas dvejus metus.
Šeimos gydytojas nusiųs jus pas gydytojus specialistus. Taip pat reikalingos gydytojo psichiatro ir priklausomybės ligų gydytojo sveikatos būklės išvados.
Vairuotojams tikrinamas regėjimas (atliekamas akipločio, regėjimo aštrumo tyrimai), klausa, nustatomas reakcijos lygis. Reikalui esant, nustatoma kraujo grupė, atliekami kiti tyrimai. Taip pat konsultuoja neurologas.
Anksčiau moterys sveikatos tikrinimo metu turėjo apsilankyti pas akušerį-ginekologą, ir sergančiosioms tam tikromis ginekologinėmis ligomis (pvz., esant gimdos pasmukimui) nebūdavo suteikiama teisė vairuoti automobilį. Dabar šis vizitas bei draudimas panaikintas.


 

Kokie reikalavimai vairuotojo sveikatai?


Visų pirma, vairuotojas turi būti stabilios psichikos, pakankamai ramių nervų. Aišku, labai svarbu, kad būtų geras regėjimas, tiek dieną, tiek naktį, kad, nepastebėjus praeivio, būtų išvengta eismo nelaimių. Žodžiu, vairuotojas turi būti ne tik blaivaus proto, bet ir pakankamai sveikas, – jei blogai jaučiatės, mirguliuoja akyse ar svaigsta galva, jokiu būdu nepatartina sėsti už automobilio vairo.
 

Kokiomis sergant ligomis nesuteikiama teisė vairuoti?


Nesuteikiama teisė vairuoti asmenims, turintiems rimtų regos sutrikimų, aukštą nekoreguotą kraujo spaudimą, esant tam tikros ribos klausos susilpnėjimui, visiškam kurtumui (leidžiama vairuoti išimties tvarka vairuotojui mėgėjui), kai nėra dešinės rankos pirmojo piršto, esant ryškiai neurologinei simptomatikai (dažni priepuoliai). Taip pat sergantiesiems sunkiomis plaučių, širdies ligomis, tiems, kuriems yra psichikos ir elgesio sutrikimų (pavyzdžiui, sergantiesiems psichoze, šizofrenija), taip pat sergantiesiems gilia depresija ir panašiomis būklėmis.
„Kartais negalia nedidelė, tačiau žmogus yra neatsakingas. ir tokiu atveju nesuteikiama teisė vairuoti automobilio. O vienas mano pacientas buvo be abiejų kojų, tačiau labai tvarkingas, atsakingas žmogus, kuriam aš suteikiau teisę vairuoti. Žodžiu, sprendimai gana individualūs”, – teigė gydytoja Margarita Daunienė.
Sklando kalbos, kad keisis vairuotojų sveikatos tikrinimo tvarka bei terminai? Didės vairuotojo asmeninė atsakomybė?
Manoma ir Lietuvoje įvesti tvarką, kuri galioja daugelyje Europos Sąjungos valstybių. Artimiausiais metais privalomą vairuotojų mėgėjų sveikatos tikrinimą šalyje planuojama atlikti ne kas penkerius metus, kaip iki šiol, o kas dešimt metų, t.y. tiek pat, kiek galioja vairuotojo pažymėjimas. Keičiant vairuotojo pažymėjimą, teks ne tik tikrinti sveikatą, bet ir pildyti garbės deklaraciją, kurioje reikės kiek įmanoma sąžiningiau įvertinti savo sveikatos būklę.
Po truputį tapsime tikrais civilizuotais europiečiais, kurie patys rūpinasi savo sveikata.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

emilis
2015-10-26 10:26
jei sutrikes spalvu skirimas ar galima vairuoti nors automobili vairuoju 35m
arnoldas
2012-09-22 20:17
jai man silpnas tikas as galiu vairuoti nes as tai su kiseis einu medicina
saras
2010-07-24 11:12
jei sutrikes spalvu skyrimas ar galima vairuot?
julius
2008-10-28 19:26
jei neturi kaires rankos keturiu pirstu ar galima vairuoti automobili

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai