Vyrai pavydi kūno, moterys – jausmų?

Lašas pavydo meilę tik pagardina, tačiau sakoma, kad lašas po lašo ir akmenį pratašo... Tikima, kad pavyduliauti labiau linkusios moterys ir ypač dėl neištikimybės, kokia ši bebūtų – dvasinė ar kūniška. O vyrai esą šaltakraujiškesni ir pavydo ietis kelia ne tuomet, kai jaučia trūkinėjantį dvasinį ryšį, o užtikę mylimąją su kitu. Tačiau kaip yra iš tiesų? Ar tikrai vyrai ir moterys pavydi skirtingų dalykų, nes tokie jie iš prigimties?
 

Kūniška partnerio neištikimybė tiek vyrams, tiek moterims sukelia tokį pat stiprų nepasitenkinimo ir pavydo jausmą, parodė Bostone įsikūrusio Šiaurės Rytų Universiteto (Northeastern University) mokslininkų atliktas tyrimas. Jis paneigė ankstesnius įsitikinimus, kad moterys poroje labiau akcentuoja emocinį ryšį, vyrai – seksualinį, o tokio elgesio priežastys esą slypi mūsų prigimtyje.
Dalis tiesos yra. Paprašius tyrimo dalyvių palyginti ir įvertinti, kaip jie jaustųsi išduoti kūniškai ir dvasiškai, lyčių skirtumai išties išryškėjo. Vyrai tikino, kad tuoj imtų pavyduliauti, jei būtų išduoti lovoje, o moterys – tą pačią akimirką, kai pajustų, jog su mylimuoju nebėra dvasinio ryšio.
Kaip bebūtų, paprašius eksperimento dalyvių įvertinti tik kūnišką išdavystę, išaiškėjo, kad abi lytys į ją labiausiai sureaguotų – netoleruotų, išgyventų be galo skausmingai ir su didžiuliais pavydo proveržiais...
„Biologinės tokio pavydo prielaidos susijusios su reprodukcine sekso paskirtimi – žmonės natūraliai siekia susilaukti palikuonių ir, žinoma, tik savo. Vyras nori būti tikras, kad vaikai yra tik jo, dėl to labiau reaguoja ir neigiamai akcentuoja kūnišką neištikimybę - jei moteris eis į kairę, tėvystė juk bus nebeaiški.
Šiek tiek kitokia situacija su moterimis. Prisiminkite archainius laikus – anksčiau moterys buvo bejėgės, laukdavo iš medžioklės grįžtančių vyrų, kurie buvo didieji šeimos maitintojai ir gynėjai. Be jų moterys būtų pražuvusios, dėl to iš partnerių reikalavo tik vieno dalyko – rūpestingumo. O jei ir sugulė su kita, tai nieko baisaus, mat dvasinis ryšys buvo svarbiausias dalykas.
Kita vertus, anuomet moterys buvo priverstos taikytis su vyrų pasukimais į kairę ir į dešinę, nes bijojo likti nublokštos likimo valiai. Dabar laikai pasikeitė. Moterims reikia mažiau rūpinimosi, nes jos yra ekonomiškai savarankiškos.


Nė viena nebelaukia, kol suplukęs vyras į namus ant pečių parneš mamutą... Moterys gali pasirūpinti ir savimi, ir vaikais, todėl dabar drąsiai sau leidžia netoleruoti kūniškos neištikimybės ir tai laisvai išreiškia.
O kas nutiko su vyrais? Ypatingų pokyčių ar perversmų nematyti - jie nepradėjo labiau bijoti emocinės neištikimybės. Paprasčiausias paaiškinimas -- vyrus hormonai veikia kitaip nei moteris, jų organizme nėra reguliarių hormoninių svyravimų“, - paaiškino Vytauto Didžiojo universiteto bendrosios psichologijos katedros lektorius, dr. Visvaldas Legkauskas.
Anot jo, vyrai paprastesni ir rečiau veliasi į smulkmeniškus apmąstymus, kas gi nutiks, jei žmona šiandien įsižiūrėjo į kitą. Priešingai nei moterys, kurioms pavydą ir įtarimą, kad vyro meilė galbūt blėsta, gali sukelti nekaltas mylimojo flirtas su kita. Žinoma, tai taikoma ne visiems.
Paprastai vyrai mąsto daugmaž taip: „Šiandien įsižiūrėjo, užsinorėjo, rytoj pamatys ir tikriausiai nebenorės“. O moterys labiau linkusios kai ką dramatizuoti.
„Atsigręžkime į archainius laikus -- anuomet moterys nelabai svarstė apie pabėgimą pas kitą, labiau baiminosi, kad jų vyrai nenuklystų į šoną. Tais laikais visi ekonominiai resursai buvo sutelkti į vyro rankas ir jei jis įsimylėtų į kitą, kas nutiktų? Pabėgtų su visu kraičiu, o moteris su vaikais liktų mirti badu ir pokyčio kaina būtų daug didesnė“, -- tikino dr. V.Legkauskas.
Šiais laikais kokybiški santykiai be dvasinio ryšio ir kūniškos ištikimybės nesuprantami. Tik kaip visada, vyrų ir moterų požiūrių skirtumai sukelia šiokių tokių nesusipratimų... Pavyzdžiui, paplitusi nuomonė, kad vyrai – iš prigimties, regis, medžiotojai, visų pirma nori būti geri meilužiai, o tik po to – sielos draugai.
„Viskas priklauso nuo vyro požiūrio į moterį. Ar mergindamas ją jis galvoja apie būsimą draugystę, o gal svarsto galimybes tik prisivilioti į lovą? Jei vyras draugystės nori, vadinasi, jis nori ir gali būti draugu, ir po to meilužiu.
Beje, moterys irgi pakankamai susirūpinusios savo kaip meilužės sugebėjimais. Pastebimas bendras susirūpinimas, nes seksualinės temos jau seniai pradėtos viešinti. Anksčiau poros santykiai lovoje buvo uždara tema ir niekas negalėjo savęs įvertinti – geras ar gera, nes nežinojo, kaip padaryti, kad būtų dar geriau.
Dabar žmonės savo patirtį, kokia ši bebūtų, aptarinėja prie alaus bokalo ar kavos puodelio, todėl palyginimai neišvengiami. O jie verčia pasitempti, nes niekas nenori būti blogesnis“, - aiškino dr. V.Legkauskas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

alex
2013-01-05 01:22
pavydi,laiko,negalima net pakalbet su pana kartu bunant kompanijoje.man patinka linksmint zmones,pasakot linksmas istorijas pasiziurigi i savo panos puse,sedi susiraukus visa,nuotaika net dingsta iskart.neduok dieve isgirs moteriska varda kas kur is kur o kam ji tau patinka.zodziu isiskyrem mes
Inuška
2010-04-01 08:56
Manau,tiek vyrai, tiek moterys yra pavydūs.Man teko keletą kartų užmegzti santykius su vaikinais, kurie mane tiesiog priblokšdavo nesveiko pavydo priepuoliais. Pav., jei gatvėje į mane pasižiūrėdavo kitas vyras,jis mane pirmiausiai apkaltindavo,kad kažką ne taip darau, jog kiti į mane žiūri, po to bausdavo maždaug trijų dienų tylėjimo bausme ir visada savo elgesiu pabrėždamas kažkokią mano kaltę, kurios aš niekaip negalėdavau suprasti ir prisiimti:)Tai nežmoniškai vargina. Pati paprastai taip nesielgiu. Manau, nepagrįstai pavyduliauti galima tik neturint ką veikti:)arba jei nori nutraukti esamus santykius, bet nenori už tai prisiimti atsakomybės.Tokiu būdu galima apsisaugoti nuo sąžinės graužaties:)Bet jei man sukils abejonės, galiu ir patyrinėti tą, kas man kelia abejones:)
nefertite
2009-09-26 15:18
Aš esu giliai įsitikinusi, kad nereikia vyro nei kontroliuoti, nei saugoti, nei pavydėti kitoms.Patirtis rodo, kad saugok nesaugojęs, jei norės ir išeis pas kitą. Tą pati pasakiau ir savajam:"Pasitikiu tavimi, o visa kita palieku ant tavo sąžinės, jei atsiras kita pasakyk man pirmajai ir viską gražiai užbaigsime".
pup
2008-09-24 15:06
man taip pat nepatinka kai mano vyras vepso i kitas kai mes einame kartu, sedime kavineje,ar vaziuojame atomobiliu.
Tegul nuziurineja kai manes nera sale
pauulina
2008-05-21 04:13
mano pazystamas labai noretu tureti moteriska figura ar tai normalu ka jam patartumete
mulkis
2007-09-07 11:02
Ka jus cia kalbat vyrai vyrai,ziurekite kokios pacios esate paragaujate alkoholio ir vos ne is karto vietoj matraco,Man virs 40 o as nei viena galimybe nepasinaudojau
Lolita
2007-05-06 01:40
Man tas pats, jeigu taip troksta tegul lekia pas kitas, tikrai nesinersiu is kailio kaip kvailos muilo operu herojes... vadinas, tiek temyli, jei sugeba isduoti... O kitas mergas gali zvalgytis, sito neuzdrausi, bet reikia jausti ribas ir zinoti, ko nori. Istikimybe paprastai labiausiai vertina subrende dvasiskai zmones, o kuriems tik issilakstyti- tiek tu santykiu tereikia. Man atrodo labai durna, kai bet kokia kaina norima issaugoti vyra, kad jis nepabegtu pas kia. Tai egoistiska ir nelogiska. Kas myles, tas pas kitas nebegs, be to sies pasitikejimas.Be to ne visi vyrai tokie, neklyjuokit etikeciu. Visokiu zmoniu yra, tiek moteru, tiek vyru.
Lolita
2007-05-06 01:40
Man tas pats, jeigu taip troksta tegul lekia pas kitas, tikrai nesinersiu is kailio kaip kvailos muilo operu herojes... vadinas, tiek temyli, jei sugeba isduoti... O kitas mergas gali zvalgytis, sito neuzdrausi, bet reikia jausti ribas ir zinoti, ko nori. Istikimybe paprastai labiausiai vertina subrende dvasiskai zmones, o kuriems tik issilakstyti- tiek tu santykiu tereikia. Man atrodo labai durna, kai bet kokia kaina norima issaugoti vyra, kad jis nepabegtu pas kia. Tai egoistiska ir nelogiska. Kas myles, tas pas kitas nebegs, be to sies pasitikejimas.Be to ne visi vyrai tokie, neklyjuokit etikeciu. Visokiu zmoniu yra, tiek moteru, tiek vyru.
luna
2007-02-06 09:40
as tai tikrai pavydziu savo draugo zvilgsniuku i kitu moteru puse
bitute
2007-01-29 15:33
tiesa, tikra tiesa:))))
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai