Persivalgymas. Šventė skrandžiui ar vis dėlto bausmė?

Šventinės savaitės atneša ne tik gausybę dovanų ir teigiamų emocijų, bet ir suvokimą, kad teks persivalgyti. Dažnas iš mūsų, tą suvokdamas, nustoja priešintis šimtametėms tradicijoms. Tačiau kuo vis dėlto grasina persivalgymas?
 

Koks būna persivalgymas


Pasak gydytojos dietologės Aušros JAUNIŠKYTĖS, persivalgymais gali būti subjektyvus ir objektyvus. Subjektyviu persivalgymu vadinamas toks, kai žmogus jaučia nemalonius pojūčius, jam tempia skrandį, juntamas pilnumo jausmas skrandyje, kartais net sunku kvėpuoti būna, nes šiek tiek pakyla diafragma.
Kuo skiriasi nuo objektyvaus persivalgymo? „Persivalgomo maisto kiekiu. Pavyzdžiui, anoreksija sergančiai merginai pusė obuolio jau yra persivalgymas, normaliam žmogui keli gabalai pyrago prie pietų stalo, o dietos besilaikančiai merginai pietų porcija bus persivalgymas,“ – sakė Aušra Jauniškytė, Medicinos diagnostikos centro gydytoja dietologė.

 

Persivalgymas gali virsti liga


Objektyviam persivalgymui būdinga keletas kriterijų. Jam būdingi labai dideli maisto kiekiai. Pavyzdžiui, trys batonai vienu metu ar pusė vištos. Persivalgymai yra matuojami suvartojamos kalorijomis.
60–65 kilogramus sverianti moteris objektyvaus persivalgymo metu (vieno valgymo metu) suvartoja papildomus 1000 kcal. Natūralu, kad tiek persivalgančiai moteriai didėja svoris. Kai ji pasiekia 100–120 kilogramų svorį, jos persivalgymas tampa 5000 kcal vienu prisėdimu. Kalbant aiškiai suvokiamomis porcijomis, 5000 kcal – tai penki antrieji patiekalai. „Dažniausiai tai būna saldumynai ar koks nors riebus maistas. Tai gali būti pusė ar net visas tortas. Nepersivalgoma daržovėmis ir košėmis.. Beje, dar vienas persivalgymo matavimo kriterijus yra suvartojamo maisto laikas. Dažniausiai persivalgant maistas tiesiog sukemšamas, suryjamas,“ – sakė Aušra Jauniškytė. Literatūroje aprašomi persivalgymai iki 20 000 kcal vienu metu!
Persivalgoma praradus kontrolės jausmą, žmogus suvokia, kad jis negali sustoti ir kontroliuoti suvalgomo maisto kiekio. Tai rodo, kad gresia valgymo sutrikimas. Jei persivalgoma ne mažiau kaip du kartus per savaitę, tai byloja apie mitybos sutrikimą.


 

Persivalgymas per šventes dažniausiai būna subjektyvus


„Su kažkiek daugiau maisto kūnas susitvarko ir suvirškina, bet, jeigu maisto kiekis labai didelis, apkraunama virškinamoji sistema. Reikia išskirti daugiau fermentų, ir skrandis turi aktyviau dirbti. Jeigu tai kartojasi dažnai, galima net sau pakenkti, ypač jei žmonės linkę sirgti virškinamojo trakto ligomis: skrandžio uždegimu, opalige ar dvylikapirštės žarnos opalige, kasos ar tulžies pūslės ligomis,“ – sakė gydytoja dietologė A. Jauniškytė. Pirmoji pagalba skrandžiui tokių persivalgymų atvejais – virškinimo fermentai.
Jeigu jau mes gyvenam tokioje šalyje, kur sugebama vienos šventės metu suvalgyti dvylika patiekalų, tai gal organizmas galėtų išmokti prisitaikyti prie tokių dėsningų persivalgymų? „Šventės pas mus atkeliavo iš senesnių laikų, kai žmonės gyveno pagal gamtos ritmą. Realybė buvo įvilkta į religinius rūbus ir tapo tradicija. Po badavimo, pasninkavimo ateidavo šventės: pjaudavo gyvulius, ant stalo būdavo mėsos, įvairių skanėstų. Šiais laikais mes maisto turime visus metus. Dabar nėra pasninko, tai gal neturėtų būti ir tokių „skrandžio švenčių?“, – svarstė dietologė.
 

Švenčių stalo pavojai


Kūčios
Dominuojantys patiekalai – silkė ir grybai. „Tai sunkiai virškinamas maistas, juolab kad prie stalo sėdama vakare. Norėčiau atkreipti kai kurių grupių žmonių dėmesį. Sergantieji širdies ir kraujagyslių ligomis turėtų vengti silkės, nes didelis druskos kiekis padidina kraujospūdį. Sergantieji virškinamojo trakto ligomis turėtų atsargiau žiūrėti į patiekalus iš grybų ir apskritai vengti persivalgymo. Grybai skrandyje virškinami net 3 valandas, o žarnyne – dar papildomas 6–8 valandas,“ – sakė Aušra Jauniškytė.
Kalėdos
Tai šventė, kai valgomas įvairus maistas. „Iškyla didelė rizika persivalgyti. Sunkiai derinamas maistas, saldumynai po keptų patiekalų, saldus po sūraus, daug riebaus maisto. Pavyzdžiui, bulvių košė skrandyje virškinama apie pusantros valandos, jeigu ji su spirgučiais – apie keturias. Vertėtų pamąstyti, ar verta taip alinti savo skrandį ir už ką jis baudžiamas“, – šyptelėjo gydytoja dietologė.
Naujieji metai
Didžiausia rizika – nesaikingas alkoholio vartojimas. Bet apie tai – po Naujųjų.
Kalorijų „bombos“ tradiciniame švenčių maiste:
100 g (5 šaukštai) „baltos“ mišrainės – 125 kcal.
100 g (5 šaukštai) silkės „pataluose“ – 650 kcal.
100 g bulvių košės – 174 kcal.
1 šaukštas spirgučių padažo – 120 kcal.
100 g svorio kiaulienos kepsnys su džiūvėsiais – 1500 kcal.
Iš viso: 2569 kcal.
(Tiek kcal per dieną turėtų suvartoti 19–34 m. vyras, sveriantis apie 70 kg, dirbantis vidutinio sunkumo darbą. Ar dirbanti sunkų fizinį darbą 19–34 m. moteris, sverianti iki 70 kg.)

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Saule
2012-05-17 20:02
na labai gerai po tokiu visokiu persivalgymu padeda verdin gastro complex augalinis papildas.
To anonimas
2010-04-27 15:08
anonimas ismok skaiciuoti
anonimas
2010-02-19 13:24
Per daug kaloriju suskaiciavot
Kalorijų „bombos“ tradiciniame švenčių maiste:

100 g (5 šaukštai) „baltos“ mišrainės – 125 kcal.
100 g (5 šaukštai) silkės „pataluose“ – 650 kcal.
100 g bulvių košės – 174 kcal.
1 šaukštas spirgučių padažo – 120 kcal.
100 g svorio kiaulienos kepsnys su džiūvėsiais – 1500 kcal.

Iš viso: 2569 kcal.

turetu buti maziau
LAURYNAS
2009-12-25 01:00
NZN AS NAKTI DAUG VALGAU IR ANTRA NAKTIES IR PIRMA NAKTIES PVZ MAN DIENOS METU TAIP NESIVALGO KAIP NAKTI O KA JUK NEBADAUSI JEI SKRANDIS PRASO NAKTI VALGYT TAI PATENKINSI JI NEMEGSTU EIT TUSCIU SKRANDZIU MIEGOT IR PATS JAUCIOSI NEKAIP IR SKRANDIS GURGIA AS JAU PRIPRATES + SPORTUOJU TAD TAS PERSIVALGYMAS MENKNIEKIS PALYGINUS SU KAI KURIOMIS KITOMIS LIGOMIS
LAURYNAS
2009-12-25 01:00
NZN AS NAKTI DAUG VALGAU IR ANTRA NAKTIES IR PIRMA NAKTIES PVZ MAN DIENOS METU TAIP NESIVALGO KAIP NAKTI O KA JUK NEBADAUSI JEI SKRANDIS PRASO NAKTI VALGYT TAI PATENKINSI JI NEMEGSTU EIT TUSCIU SKRANDZIU MIEGOT IR PATS JAUCIOSI NEKAIP IR SKRANDIS GURGIA AS JAU PRIPRATES + SPORTUOJU TAD TAS PERSIVALGYMAS MENKNIEKIS PALYGINUS SU KAI KURIOMIS KITOMIS LIGOMIS
valgyk@gmail.com
2009-12-22 10:53
Sveikos ,
Jau keletą metų esu vegetarė, tai iš tiesų pakeitė mano gyvenimą. Pamiršau ką reiškia sirgti ar gerti vaistus, turėti problemų su antsvoriu, sirgti depresija. Per šį laiką sukaupiau nemažą žinių "bagažą", taigi mielai juo pasidalinčiau. Lauksiu jūsų laiškų.
Uoga
2009-10-26 09:08
Na i bulviu kose daug kas deda sviesto ir grietineles, taip kad ji gali tureti 170 kcal :)
Galina
2009-05-29 13:14
Na per sventes neisvengiu persivalgymo ir skarndzio skausmu:), kyla visokios rugstys ir panasiai tenka griebtis med priemoniu.As tai maaloxa visuomet naudoju skrandzio audroms malsinti:), o siaip tai vis sau prisiekiu kad daugiau tiek nevalgysiu:))))
Daina
2007-12-19 14:15
taip lina klausyk misraine turi daug kcal nes ji padaryta su majonezu o majonezas 100g turi 490kca; na pagalvok logiskai???
GRETA
2007-09-30 16:32
NORĖJAU SUŽINOTI KIEK KCAL TURI KEPTAS ŽIEDINIS KOPŪSTAS SU PJAUSTYTOM DEŠRELĖM PORCIJA??
Lina
2007-09-19 11:52
Nu kaip dėl tų persivalgymų, kur vienu kartu suvalgoma 5000 kcal - čia jau tikrai liga. Bet duomenys apie tai, kad bulvių košė 100 g turi 174 kcal, nelabai tikėtina. Pačių bulvių 100 g yra 80 kcal, o pieno 2,5% 100 g yra 52 kcal. Tad, kai gaminate bulvių košę, pasverkite, kiek bulvių ir kiek pieno dedate, apskaičiuokite kiek kcal yra bendrame kiekyje, padauginkite jas iš 100 g ir padalinkite iš esamo bulvių košės svorio gramais - gausite, kiek kcal yra bulvių košės 100 gramų. Be to, tokiame pat ”sveikame” interneto puslapyje apie lieknėjimą kmi.lt, nurodyta, kad bulvių košė turi 106 kcal 100 gramų. Na nebent tai košė su riebiu sviestu, spirgučiais, dar kuo nors.
Panaši nesąmonė parašyta ir apie mišrainę silkė pataluose. Tiek negali būti: 650 kcal. Panašaus kaloringumo yra sviestas, o mišrainėje juk yra ir daržovių, kurios mažina kcal kiekį 100 gramų. Daugiausiai šioj mišrainėj gali būti apie 200 kcal 100 gramų. Rašau ne iš dangaus paėmusi duomenis, bet kadangi pati savo valgomą maistą sveriu ir skaičiuoju per dieną suvalgytas kcal, tai tikrai galiu teigti, kad 650 kcal - nerealu šitoj mišrainėj.
Apie kiaulienos kepsnį irgi kažkokia nesąmonė. Riebioj žalioj kiaulienoj 100g apie 500 kcal, tai iš kur dar 1000 kcal? - gerai priedėkim aliejų, kuriame kepė kepsnys, džiuvėsėlius, vis tiek nesigaus 1500 kcal. Daugiausiai 700-800 kcal/100g. Teisybė parašyta tik apie baltą mišrainę.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai