Kai kamuoja troškulys

Vasarą, kai didžiąją dalį laiko norisi lindėti namuose ir bent taip pasislėpti nuo, rodos, visur pralendančio karščio ir tiesioginių saulės spindulių, visus mus vienija bendras pojūtis... TROŠKULYS. Gerai tiems, kurie atostogauja ir nosies (bei kitų kūno vietų) neiškiša iš vandens, tačiau tiems, kurie kiekvieną dieną pėdina į darbą, dehidratacija, rodos, neišvengiama. Ką gerti, kad organizmas neišdžiūtų (tikrąją šia žodžio prasme), ir koks gi gėrimas sveikiausias, mums papasakos Medicinos diagnostikos centro gydytoja dietologė Aušra JAUNIŠKYTĖ.
 

Įprasta manyti, kad sultys, vaisvandeniai ir mineralinis vanduo – trys gėrimai, kurie ne tik puikiai malšina troškulį, bet ir yra sveikesni nei cukraus „prikimšti“ gazuoti limonadai. Kokios kiekvieno iš šių gėrimų gerosios ir blogosios savybės?
Maistas neskirstomas į sveiką ar nesveiką, todėl labai sunku kategoriškai įvertinti ir pasakyti, šie gėrimai yra sveiki, o šie ne. Kiekvienas gėrimas turi savo privalumų ir trūkumų. Pavyzdžiui, sultyse, ypač natūraliose, yra daug vitaminų ir mineralų. Tačiau į jas dažnai pridedama daug cukraus, konservantų. Todėl, užuot pirkus parduotuvėje, geriausia gerti pačių išsispaustas sultis. Beje, pagal naujausias mitybos rekomendacijas, geriau valgyti vaisius nei gerti sultis. Nors, pavyzdžiui, pomidorų sultyse yra antioksidanto likopeno, kuris turi apsaugančių nuo vėžio savybių. Jo 100 g pomidorų sulčių yra net daugiau nei tokiame pat kiekyje pomidorų.
Kalbant apie vaisvandenius, tai jie tinka žmonėms, kurie mažai vartoja skysčių, nes nemėgsta jų gerti. Tačiau vaisvandeniuose būna daug sintetinių medžiagų, cukraus arba saldiklių. Todėl perkant reikia atidžiai perskaityti gėrimo etiketę ir rinktis kokybiškesnį produktą.


Bene geriausias gėrimas, turintis mažiausiai neigiamų savybių, yra mineralinis vanduo. Jis ne tik puikiai susidoroja su troškuliu, bet ir papildo organizmo mineralų „atsargas“. Sveikiems žmonėms galima gerti ir gazuotą mineralinį vandenį, tačiau gastritu sergantiems žmonėms geriau vis dėlto rinktis negazuotą mes gi žinom, kad „burbuliukai. Tačiau kitiems „burbuliukų“ bijoti neverta. Anglies dvideginis, kuris naudojamas gaminant gazuotą mineralinį vandenį, nėra svetimas žmogui cheminis junginys, ir jis tikrai nesukelia celiulito, kaip įprasta manyti.

 

Kada nerekomenduojama gerti kurio nors iš šių gėrimų?


Kai kurios sultys (apelsinų greipfrutų, ananasų, citrinų) netinka žmonėms, sergantiems virškinamosios sistemos ligomis, nes gali sudirginti skrandį (ypač, jei yra padidėjęs skrandžio rūgštingumas). Sulčių iš pakelių geriau neduoti vaikams. Beje, geriau jų nelepinti ir įvairiais saldžiaisiais vaisvandeniais. Kalbant apie mineralinį vandenį, tai sūrus mineralinis vanduo turi daug druskos, todėl jo negalima gerti žmonėms, kurių kraujospūdis padidėjęs. Tokiu atveju geriau rinktis natūralų mineralinį vandenį. Gazuotą mineralinį vandenį draudžiama gerti žmonėms, kurie serga virškinamojo trakto ligomis. Todėl sergant kokia nors liga prieš ką nors geriant būtina prisiminti, ką vartoti rekomendavo gydytojas, o, jei žmogus sveikas, – bus geriau, jei jis perskaitys norimo gėrimo etiketę ir pamąstys, ką jam rinktis geriausia.
Pabaigoje prašytume išduoti „geriausio troškulio malšintojo“ receptą.
Troškulį geriausiai malšina citrinos sultimis parūgštintas vanduo, gazuotas mineralinis vanduo ir rūgščios skiestos vandeniu sultys.
 

Sultys, sveikos širdžiai


Jeruzalės universiteto ir Londono mokslininkai aptiko naujas greipfrutų ir apelsinų sulčių savybes. Pasirodo, šie citrusiniai gėrimai mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Mokslininkų eksperimente dalyvavo trisdešimt prieš tai gerai „atšertų“ bandomųjų žiurkių. Vėliau trisdešimt dienų jos buvo girdomos minėtomis citrusinių vaisių sultimis. Rezultatai mokslininkus nustebino – jau po trisdešimties dienų bandomųjų žiurkių kraujyje cholesterolio kiekis sumažėjo maždaug ketvirtadaliu.
 

Greipfrutų sultys ir vaistai gali sukelti mirtį


Jungtinių Valstijų mokslininkai pastebėjo, kad į greipfrutų sulčių sudėtį įeina medžiaga, galinti pagreitinti vaistų pasisavinimą. Skirtingai nei kitos, greipfrutų sultys pasižymi savybe nuslopinti fermentą CYP3A, kuris suardo daugelį vaistų, patenkančių į organizmą. Dėl šių savybių daugelis sergančiųjų priversti atsisakyti greipfrutų sulčių. Tačiau kitiems, norintiems sustiprinti vaistų poveikį, šios sultys kaip tik rekomenduojamos. Tačiau, mokslininkų teigimu, kartu su kai kuriais vaistais greipfrutų sultys gali tapti mirtinai pavojingomis. Iš viso tokį poveikį turinčių vaistų įvardinama daugiau kaip penkiasdešimt, taip pat ir tokie paplitę, kaip antibiotikas eritromicinas, žymioji viagra ir jos analogijos, taip pat daugelis kitų vaistų.
 

Obuolių sultys gelbėja nuo užmaršumo


Jungtinių Valstijų mokslininkai paskelbė, kad obuoliai ir obuolių sultys saugo nuo neuronų, atsakingų už atmintį, žuvimo. Masačiusetso tyrėjų atlikti bandymai su pelėmis parodė, kad obuoliuose ir obuolių sultyse esančios medžiagos saugo nuo simptomų, panašių į Alzheimerio ligos požymius. Atliekant tyrimą pelės turėjo atlikti standartinį testą – praeiti labirintą, vėliau buvo tiriami jų smegenų audiniai. Eksperimentas parodė, kad daug greičiau labirintą įveikdavo pelės, kurios laikėsi subalansuotos dietos ir gėrė vandenį su obuolių sultimis. Tyrimai parodė, kad žmonėms padėti gali kasdien išgeriamos 2–3 stiklines obuolių sulčių arba suvalgomi 2–4 obuoliai.
 

Saldūs gėrimai kur kas pavojingesni nei manyta


Specialistų teigimu, paskutiniai stebėjimai parodė, kad per pastaruosius metus išsivysčiusiose šalyse padažnėję nutukimo atvejai sutapo su padidėjusiu saldžiųjų gėrimų vartojimu. Barselonos universiteto mokslininkai nustatė, kad saldžiuosiuose gėrimuose esanti fruktozė skatina nutukimą. Šiuos rezultatus Ispanijos mokslininkai paskelbė atlikę bandymus su žiurkėmis. Jos buvo girdomos fruktozės arba pasaldintos gliukozės turinčiais gėrimais ir negavo jokio kieto maisto. Netrukus šioms žiurkėms aptikta patologija, panaši į metabolinį sindromą. Atliktame eksperimente susikoncentruota išskirtinai į skystą fruktozę. Mokslininkai pabrėžė, kad vaisiuose esanti fruktozė neturi nieko bendra su jų tyrimu, nes saikingai vartojami švieži vaisiai, atvirkščiai, primygtinai rekomenduojami. Pasaulinės sveikatos organizacijos teigimu, po aštuonerių metų daugiau kaip du milijardai suaugusiųjų susidurs su nutukimo problemomis, o beveik milijardas žmonių turės antsvorio.
 

Energetinių gėrimų efektyvumas


Vokiečių mokslininkai, atlikę begalę eksperimentų, įrodė, kad šiuo metu gana populiarūs energetiniai gėrimai, į kurių sudėtį įeina kofeinas ir gliukozė, iš tiesų nėra veiksmingi. Viurcburgo universiteto tyrėjai tyrinėjo kofeino ir gliukozės poveikį tolimųjų reisų vairuotojams. Testuojamieji vairuotojai kas vakarą gaudavo įvairių koncentracijų tonizuojamųjų gėrimų. Jų išgėrę ant specialaus treniruoklio imituodavo vairuojantys automobilį. Tai trukdavo šešias valandas, kas dvi valandas darant pusvalandžio pertrauką. Paaiškėjo, kad tie, kurie „prieš kelionę“ vartojo nedidelį kiekį kofeino, pavargdavo kur kas lėčiau ir „geriau vairavo“. O, jei kofeinas buvo maišomas su gliukoze, jokio teigiamo poveikio apskritai nepastebėta. Be to, pamatyta, kad kuo gėrime daugiau gliukozės, tuo kofeinas mažiau veikia. Vokiečiai paskelbė: paprasta kava ir reguliarios pertraukos kur kas geriau nei energetinis gėrimas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

sandriux
2010-06-21 21:12
sweiki norejau paklausti. Ar gerent zalia arbata jos kofeinas irgi kenkia kaip ir kavos? aciu jums labai uz atsakyma.
brukne
2010-03-01 08:49
Straipsnio autore, matyt, neturi "zalio" supratimo, kad sultyse is pakeliu nera ir negali buti jokiu konservantu. Pagal ES normas tai butu vadinama sulciu gerimu geriausiu atveju :)
jaska
2008-05-27 21:45
s cia ne tema is vis.dar man referatas rasyt tai is vis blt pieva

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai