Valgymo papročiai

Bendras valgymas jau seniai tapo draugystės simboliu, o atsisakymas kartu valgyti yra tolygus atsisakymui draugauti. Tačiau centrinėje Brazilijoje yra indėnų genčių, kur žmonės nesidrovi vaikščioti visiškai nuogi, bet jie be galo suglumtų, jei jūs pamatytumėte juos valgančius.
 

Pasirodo, taip buvo manyta ir kitose tautose. Pavyzdžiui, actekai, kai imperatorius Montesuma sėsdavo valgyti, prieš jį pastatydavo paauksuotą ekraną, kad niekas nematytų, kaip jis valgo. Visiškoje vienatvėje turėjo valgyti ir daugelis Afrikos bei Polinezijos vadų. Pažeidusieji šią vienatvę buvo baudžiami mirtimi.
Tačiau ilgainiui bendras valgymas tapo ritualu, kurio reikšmė jau peržengė tik alkio numalšinimo ribas: bendras valgymas pradėjo reikšti pasitikėjimą ir tarpusavio draugystę.
Metraštis pasakoja apie dviejų kunigaikščių - Iziaslavo Mstislavičiaus ir Glebo Georgevičiaus vaidus. Tačiau konfliktas baigėsi santaika: “Glebas nuvyko ir nusilenkė Iziaslavui. O Iziaslavas pakvietė pas save pietų ir čia pietavo”. Niekas negalėjo sutvirtinti pasiektos taikos taip, kaip bendras valgymas.
Rytuose, jei svečias dėl kurių nors priežasčių negalėdavo priimti vaišių, kad nebūtų neteisingai suprastas, įkišdavo pirštą į druskinę ir aplaižydavo jį. Tuo pačiu jis tarsi simboliškai valgydavo kartu. Tas gestas reiškė: “Aš valgau šiuose namuose, todėl aš šių namų draugas”.
Neretai laikraščiuose skaitome, kad koks nors politinis veikėjas surengė pietus delegacijos ar kokio nors asmens, atvykusio oficialaus vizito, garbei. Paprastai vizito tikslas yra derybos, o garbingiems šio renginio dalyviams turbūt ne tiek svarbu, kur papietauti. Aišku, kad šio veiksmo priežastis visiškai kita: šiame šiuolaikinio diplomato etiketo akte gyvas bendro valgymo ritualas.
Didžiuliai pietūs ir puotos, kuriuos Rusijoje rengdavo Ivanas Rūstusis, tęsdavosi 6 valandas, jose dalyvaudavo 600-700 kviestųjų. Tačiau tos puotos atrodydavo nuobodūs ir negausūs vakarėliai, palyginti su tomis, kurias vėliau surengdavo Borisas Godunovas. Carui mažiausiai rūpėjo nesavanaudiškas vaišingumas. Artėjo neramūs laikai. Keliaujantieji elgetos priecerkviuose skelbė, kad Rusijoje bus karas, badas ir gaisrai. Ir štai caras, kamuojamas nerimą keliančios nuojautos, pavėluotai stengėsi įgyti paprastų žmonių draugystę. Ir nors turės praeiti nemažai metų, kol Napoleonas pasakys, kad kelias į kareivio širdį eina per jo skrandį, galima pamanyti, kad caras Borisas jau kažkur buvo girdėjęs tuos žodžius, kai Serpuchove didžiulėse palapinėse 6 savaites iš eilės puotavo 10 tūkst. žmonių: prastu alumi ir midumi, koše ir aviena caras veltui mėgino pavergti neištikimos liaudies širdį.


Paprotį vaišinti liaudį tęsė Jekaterina II. Jai buvo maža tik pavalgydinti liaudį - reikėjo tai padaryti taip, kad apie šį įvykį kalbėtų ir kituose rūmuose. Darbininkai statė dirbtinius kalnus iš lentynų, ant kurių bus išdėliotos vaišės; iš keturių pusių - trys fontanai raudono ir balto vyno, alaus ir midaus fontanai. Vokietis mechanikas kelias dienas plušėjo su savo pagalbininkais tvarkydamas fontanus, tačiau galutinai patikrinti mechanizmus niekaip nesisekė, nes pradėję pumpuoti vyną, padėjėjai kaskart taip nusigerdavo, kad tekdavo nutraukti darbus.
Tačiau išmonės viršūnė buvo keptas jautis, kurį buvo nutarta pastatyti vieno kalno viršūnėje. Iždas išdavė 500 sidabrinių rublių, kuriais buvo kimšta jaučio galva. Kai puotos metu prasidėdavo muštynės arba didelė spūstis, rengėjai įžvalgiai iškviesdavo gaisrininkus - stipri vandens srovė sugrąžindavo taiką ir ramybę.
Paskutinės tokios “vaišės” buvo Chodynka Maskvoje, kai minios sumindžioti žuvo šimtai žmonių.
Petro I viešpatavimo Rusijoje metais lankęsis danas paliko įdomų rusiškų pietų aprašymą. Iš pradžių į stalą duodami įvairūs sūdyti ir rūkyti produktai, kumpiai, rūkytas liežuvis, silkė ir t.t. “Visa tai buvo sūru, - rašė jis, - ir stipriai užkulta pipirais bei česnaku. Paskui buvo paduota tai, ką mes dabar vadiname antraisiais patiekalais - įvairūs kepsniai. Ir pagaliau duodavo sriubas. Desertui, arba, kaip tada sakydavo, “užvalgymui”, duodavo uogienės, žalių žirnelių ankštyse ir morkų.
Kuo daugiau būdavo patiekalų, tuo didesnė pagarba buvo reiškiama svečiui. Eiliniuose bajorų namuose svečio garbei į stalą paduodavo 30-40 įvairių patiekalų, puoduose garintų patiekalų skaičius padidėdavo iki 100, 150 ar net 200. Riba tikriausiai 500 patiekalų, paduotų grafo Karlilio garbei.
Patiekalų gausumas - tai būdas pabrėžti savo turtingumą. Nieko nuostabaus, kad šeimininko vaišingumas paprastai viršydavo kuklias svečio galimybes. Tačiau šis sunkumas buvo išradingai įveiktas. Prancūzų keliautojas, lankęsis Rusijoje 13 amžiuje, rašė apie rusų paprotį atsinešti į puotą specialų kvadratinį maišą, į kurį susidėdavo tai, ko nepajėgė suvalgyti iš karto.
Arabų keliautojas Ibnas Fadlanas, prieš 10 amžių apsilankęs
Volgos bulgarų karalystėje ir caro pakviestas į puotą, savo užrašuose rašo: “Kai pavalgėme, kiekvienas iš mūsų parsinešė namo tai, kas liko ant jo stalo”.
Pikantiškus patiekalus itin mėgo žinomas kunigaikštis Potiomkinas. Žinoma, kad jis daug kartų piršosi į pietus pas Suvorovą, kuris paprastai atsikirsdavo juokais. Pagaliau Suvorovas vis dėlto buvo priverstas pakviesti visagalį favoritą su jo gausia svita. Pasikvietęs Matonę, administratorių, tarnavusį pas Potiomkiną, Suvorovas užsakė jam brangius pietus, liepęs negailėti pinigų. Sau jis paprašė pagaminti tik du liesus patiekalus.
Savo puikumu pietūs nustebino netgi Potiomkiną, pripratusį prie prabangos. Jis nekreipė dėmesio į tai, kad pats šeimininkas, išskyrus du liesus patiekalus, nieko nepalietė, skųsdamasis negalavimu.
Kitą dieną Matonė pateikė Suvorovui milžinišką sąskaitą. Suvorovas nusišypsojo: vakar džiaugėsi Potiomkinas, šiandien džiaugsis jis. Suvorovas neapmokėjo sąskaitos ir, užrašęs ant jos “aš nieko nevalgiau”, nusiuntė sąskaitą Potiomkinui. Kalbama, kad šviesiausiasis liūdnai pasakė: “Brangiai gi man atsiėjo Suvorovas”.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

dqfzuGMuSaR
2012-07-24 12:59
vvv raÅo:kada bus ÄÆraÅas apie tai, kÄ… supratote viso lieknÄ—jimo metu? kada daslniitÄ—s atradimais?kaip tyĨia, kai atradau jÅ«sų dienoraÅtÄÆ, jau beveik užsiauginau motyvacijÄ…, jÅ«s dingote iÅ akiraĨio.

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai