Veiksniai, svarbūs renkantis kontracepcijos priemones

Šiuo metu plačiausiai taikomi šie kontracepcijos metodai bei priemonės: Kombinuoti hormoniniai kontraceptikai (geriamosios kombinuotos hormonų tabletės (GHT), hormoninė spiralė (Mirena), klijuojami hormonų pleistrai, hormoniniai žiedai, hormonų injekcijos). Cheminės kontracepcijos priemonės. Vaisingų dienų nustatymu pagrįsti metodai. Barjeriniai metodai (sargiai, diafragmos, gimdos kaklelio gaubtukai, kontracepcinės kempinės). Gimdos spiralė su variu. Ilgalaikė chirurginė kontracepcija (sterilizacija).
 

Kontracepcijos priemones gydytojas parenka individuliai. Tačiau tai neturėtų būti tik moters rūpestis ar apsisprendimas. Parinkdamas apsisaugojimo nuo nėštumo metodą, gydytojas įvertina ir moters šeimos (ar poros) apsisprendimą.
Vertinami šie moters sveikatos duomenys bei veiksniai:
– moters amžius. Pavyzdžiui, jaunoms moterims skiriama GHT su didesnėmis hormonų dozėmis, o vyresnėms (35-erių metų ir vyresnėms) – mažesnių hormonų dozių GHT.
Jaunoms negimdžiusioms moterims GHT gali būti skirta ir gydyti, esant gausioms, nereguliarioms, skausmingoms mėnesinėms. Tai tarsi dvejopa pagalba. Rūkančioms vyresnėms kaip 35 metų moterims, ypač jeigu surūko daugiau kaip 15 cigarečių per dieną, GKT skirti nerekomenduojama. Dėl antsvorio nereikia atsisakyti GHT ar keisti jas kita priemone. Naujausi kontraceptikai su progestinu drospirenonu (pvz., Yarina) neturi įtakos moters kūno masei, kartais ji gali net sumažėti.
– ginekologinė anamnezė ir apžiūra. Įvertinamas kraujavimo menstruacijų metu gausumas, trukmė, skausmingumas. Jeigu moterį dažnai vargina funkcinės cistos (nepiktybiniai kiaušidžių dariniai, susiformuojantys dėl padidėjusios natūralių hormonų sintezės), jų profilaktikai, kai kartu reikia ir patikimos kontracepcijos, gali būti skirta didesnių estrogenų dozių GHT. Taip pat atsižvelgiama į pacientės kūno plaukuotumą, jaunatvinius spuogus ir tai, ar pasireiškia priešmenstruacinis sindromas.
– persirgtos ir lėtinės ligos. Pavyzdžiui, vartojant GHT ir vaistų nuo tuberkuliozės, kontracepcijos veiksmingumas sumažėja. Sergančiosioms cukriniu diabetu hormoninių kontraceptikų skiriama atsargiai arba tik mažesnių hormonų dozių GHT. Pacientė turi pasakyti gydytojui apie visus esamus ir buvusius sveikatos sutrikimus, tuo metu vartojamus vaistus (vartojant vitamino C, GHT veiksmingumas taip pat mažesnis), paveldimus rizikos faktorius (venų trombozė, aukštas kraujospūdis, širdies ir kraujagyslių ligos).
– klinikinių ir laboratorinių tyrimų duomenys: arterinio kraujospūdžio dydis, mažojo dubens ginekologinio tyrimo bei kepenų apčiuopos rezultatai, kraujo krešėjimas bei cholesterolio kiekis kraujyje (būtina įvertinti 40-metėms ir vyresnėms bei moterims, kurių šeimoje yra sergančiųjų reumatinėmis širdies ligomis arba cukriniu diabetu). Taip pat atliekama krūtų apčiuopa, o prieš įdedant intrauterinę spiralę – imamas ir tepinėlis nustatyti, ar neserga infekcinėmis ligomis. Onkocitologinis tyrimas rekomenduojamas: jaunoms moterims – kas 2–3 metai, o nuo 40-ties metų – kasmet. Jeigu yra gimdos kaklelio patologija, spiralės pasirinkimas turi būti itin pagrįstas, įvertinus, ar pacientė neserga onkologine liga.
Vartojant kai kurių kontraceptikų, gali paūmėti Candida grybelis, pakisti išskyros iš makšties – tai galimas šalutinis poveikis.


– alkoholio vartojimas. Jeigu moteris dažnai vartoja alkoholio, tikslinga, prieš skiriant GHT, ištirti kepenų funkciją.
– buvę nėštumai, gimdymai ar jų komplikacijos neturi įtakos parenkant GHT, tačiau intrauterinės spiralės po Cezario pjūvio nerekomenduojamos.
– maitinimas krūtimi. Jeigu moteris pusę metų maitina kūdikį savo pienu ir nereikia maitinti papildomai, jai nebūtina imtis jokių kontracepcijos priemonių, nes maitinančios moters organizme susidarantis hormonas prolaktinas slopina moteriškųjų hormonų gamybą. Pakankamas prolaktino kiekis slopina ovuliaciją.
Pradėjus maitinti kūdikį papildomai tyrėmis bei košėmis, moteriai gali būti skirta specialių kontraceptikų (pavyzdžiui, Mikro 30) arba 6-tą savaitę po gimdymo gali būti įdėta hormoninė spiralė (Mirena).
 

Jeigu reikia ilgalaikės kontracepcijos


Moterims, kurios neplanuoja nėštumo penkerius metus, tiktų hormoninė spiralė Mirena. Jos kontracepcinis poveikis patikimas, vartojimas nereikalauja pastangų. Be to, ši spiralė sumažina kraujavimą mėnesinių metu.
Tai labai ekonomiškas kontracepcijos metodas.
Spiralę bet kada galima išimti, ją išėmus, vaisingumas atsinaujina labai greitai. Tuo tarpu pradėjus vieną GHT pakuotę, rekomenduojama ją ir baigti, taip pat reikia sunaudoti visus vienam ciklui skirtus pleistro lapelius – kad neišsibalansuotų menstruacinis ciklas.
GHT yra patogus kontracepcijos metodas – jeigu moteris gerai toleruoja, reikalui esant, tablečių vartojimą galima atnaujinti po mėnesio ar kelių. Tačiau nerekomenduojama vienų GHT preparatų keisti kitais. Nebent, kai jie blogai toleruojami, gydytojas gali skirti kitokio GHT preparato. Nereikėtų to daryti savo nuožiūra.
Dažnai sergant lytinių organų infekcijomis, mechaninių gimdos kontracepcijos priemonių naudoti nerekomenduojama.
40-metėms intrauterinė spiralė su hormonu turi ir gydomąjį poveikį, nes šio amžiaus moters organizme gaminama daugiau estrogenų. Įdėjus spiralę, kompensuojama gestagenų stoka. Kartu ji veikia kaip kontracepcijos priemonė.
Jei įdedama vario spiralė, mėnesinės šiek tiek pagausėja. Menstruacijų dienomis gali būti vartojama nesteroidinių vaistų nuo uždegimo skausmui slopinti.
 

Patikimumą lemia ir disciplina


Kontracepcijos metodų pasirinkimas priklauso nuo moters gyvenimo būdo ir laiko, kuriam, kaip numatoma, reikės kontracepcijos. Veikliai ir užsiėmusiai gimdžiusiai moteriai gal tinkamesnė spiralė ar hormonų pleistrai, o jeigu santykiai reti – gali būti skirta ir kita priemonė. Reikia numatyti, ar reikės ir ar bus galima pageidaujamu laiku nutraukti arba pakeisti kontracepcijos būdą.
Tinkamų hormoninės kontracepcijos metodų patikimumas yra 99 proc. Pirmą ar du tris mėnesius gali varginti galvos ir pilvo skausmai, pykinimas, viduriavimas. Tačiau šie simptomai po mėnesio (ar kelių) išnyksta. Reikia įspėti moteris, kad galimi nemalonumai pirmaisiais mėnesiais yra normalaus hormonų „persitvarkymo” simptomai. Sintetiniai hormonai tarsi užslopina natūralių hormonų gamybą, juos pakeičia, ir, kol organizmas pripranta, moteris gali patirti diskomfortą. Svarbu GHT vartoti taip, kaip paskyrė gydytojas. Pavyzdžiui, pacientei, pirmą mėnesį vartojančiai GHT, sutriko menstruacijų ciklas. Į klausimą, ar laiku gėrė tabletes, moteris atsakė: „Dieną praleidau”. Galbūt moteris neįsidėmėjo, kad vaistų reikia gerti taip, kaip paskirta: pirmoji tabletė iš pakuotės išgeriama pirmąją menstruacijų dieną. Po 21 dienos daroma pertrauka. Po 7 dienų (nesvarbu, ar menstruacijos baigėsi, ar ne) reikia vėl pradėti kitą 21 dienos kursą. Tabletę reikia išgerti tuo pačiu metu. Nepatartina nukrypti daugiau kaip 2 val., nes, sumažėjus hormono koncentracijai kraujyje, mažėja ir kontracepcijos patikimumas. Praleidus dieną be GHT, likusiomis to ciklo dienomis reikia papildomų kontracepcijos priemonių. Prezervatyvai yra vienintelė priemonė, kuri visiškai apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų. Todėl juos reikia naudoti atsitiktinių ar naujų santykių metu, net ir tada, kai naudojamos ir kitos kontracepcijos priemonės.
 

Tai aktualu


Jeigu moteris gerai toleruoja GHT, jų galima skirti penkerius metus ar ilgiau. Nutraukusi jų vartojimą moteris paprastai gali normaliai pastoti, nešioti kūdikį ir gimdyti.
Vartojančiosioms GHT kasmet atliekamas kepenų fermentų tyrimas, nes šių preparatų veikliųjų medžiagų skaidymas ir išskyrimas iš organizmo vyksta daugiausia pro kepenis.
Kiekviena moteris turi pasirūpinti savo sveikata. Kartą per metus, net ir nejausdama jokių negalavimų, ji turi pasikonsultuoti su ginekologu.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

gina
2012-05-18 21:34
Man 34 ir as isidejus inplanta ’Nexplanon’ 68mg.i ranka trims metams apsaugo 99,9 % nuo nestumo ir menesiniu nebus taip pat tris metus. puikumelis. Tik nezynau ar lietuvoje ju yra nes as gyvenu UK.
gina
2012-05-18 21:33
Man 34 ir as isidejus inplanta ’Nexplanon’ 68mg.i ranka trims metams apsaugo 99,9 % nuo nestumo ir menesiniu nebus taip pat tris metus. puikumelis. Tik nezynau ar lietuvoje ju yra nes as gyvenu UK.
ji
2011-06-09 14:26
PAKUOTĖS LAPELIS: INFORMACIJA VARTOTOJUI

Etindros 0,02 mg /3 mg plėvele dengtos tabletės
Etinilestradiolis/Drospirenonas

Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą.
• Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
• Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
• Šis vaistas skirtas Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti.
• Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Lapelio turinys
1. Kas yra Etindros ir kam jis vartojamas
2. Kas žinotina prieš vartojant Etindros
3. Kaip vartoti Etindros
4. Galimas šalutinis poveikis
5. Kaip laikyti Etindros
6. Kita informacija


1. KAS YRA ETINDROS IR KAM JIS VARTOJAMAS

Etindros yra kontraceptinis preparatas, kuris naudojamas apsisaugojimui nuo nėštumo.

• Vienoje tabletėje yra nedidelis kiekis dviejų skirtingų moteriškų hormonų, kurie vadinami drospirenonu ir etinilestradioliu.


2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ETINDROS

Bendroji informacija

Prieš pradedant vartoti Etindros gydytojas Jūsų paklaus įvairių klausimų apie Jūsų asmeninę ir šeimos sveikatos istoriją. Gydytojas taip pat pamatuos Jūsų kraujo spaudimą ir, priklausomai nuo esamos Jūsų sveikatos būklės, gali atlikti keletą kitų tyrimų.

Šiame informaciniame lapelyje aprašomos įvairios situacijos, kai reikia nutraukti Etindros vartojimą arba kai Etindros poveikis gali pasireikšti silpniau.
Tokiais atvejais negalima turėti lytinių santykių arba reikia papildomai naudoti nehormonines kontracepcijos priemones, pavyzdžiui, prezervatyvą arba kitą barjerinį metodą.
Netaikykite ritminio ar temperatūrinio metodo. Šie metodai gali būti nepatikimi, nes Etindros sutrikdo kasmėnesinius kūno temperatūros pokyčius ir pakeičia gimdos kaklelio gleivių sudėtį.

Etindros, panašiai kaip ir kiti hormoniniai kontraceptikai, neapsaugo nuo ŽIV (AIDS) ar bet kurios kitos lytiniu keliu plintančios infekcijos.
Šių vaistų vartojimo metu reikia reguliariai konsultuotis su gydytoju, ne rečiau kaip kas šešis arba kas dvylika mėnesių.
Jeigu Jums atsirastų kokių nors neįprastų simptomų, pvz., nepaaiškinamų skausmų krūtinėje, pilve arba kojose, turite nedelsdama pasikonsultuoti su gydytoju.

Etindros vartoti negalima

• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) susidarę kraujo krešulių (trombozė) kojos, plaučių (embolija) ar kitų organų kraujagyslėse.
• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) širdies priepuolis arba insultas.
• Jeigu Jums yra (ar buvo praeityje) liga, kuri gali sukelti širdies priepuolį (pvz., krūtinės angina, sukelianti stiprų krūtinės skausmą) arba insultą (pvz., praeinantis smegenų kraujotakos sutrikimas arba nedidelis be liekamųjų reiškinių praėjęs insultas).
• Jeigu Jūs sergate ligomis, kurios gali padidinti arterijų trombozės išsivystymo riziką. Tai gali būti tokios ligos:
• cukrinis diabetas esant kraujagyslių pakenkimų;
• labai aukštas kraujospūdis;
• labai didelė riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracija kraujyje.
• Jei Jūsų krešėjimas yra sutrikęs (pvz., yra proteino C stoka).
• Jeigu Jūs sergate (sirgote) tam tikros formos migrena (su taip vadinamais židininiais neurologiniais simptomais).
• Jeigu Jūs sergate (sirgote) kasos uždegimu (pankreatitu).
• Jeigu Jums yra (buvo) sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas ir iki šiol kepenų funkcijos rodikliai nesunormalėję.
• Jeigu blogai dirba Jūsų inkstai (yra inkstų nepakankamumas).
• Jeigu Jums yra ar buvo kepenų navikas.
• Jeigu Jūs sergate (ar sirgote) vėžiu arba Jums įtariamas krūties arba lytinių organų vėžys.
• Jeigu Jums kraujavimas iš makšties ir priežastis nežinoma.
• Jeigu Jums yra alergija etinilestradioliui ar drospirenonui, ar bet kuriai kitai Etindros sudedamajai daliai. Dėl jos gali atsirasti niežėjimas, bėrimas arba uždegimas.

Specialių atsargumo priemonių reikia

Kai kuriose situacijose vartoti Etindros ar bet kurį kitą sudėtinį hormoninį kontraceptiką turėsite labai atsargiai, o Jūsų gydytojui gali reikėti nuolat Jus tikrinti. Jei Jums tinka kuri nors iš šių sąlygų, prieš pradėdami vartoti Etindros praneškite apie tai gydytojui. Taip pat su gydytoju reikia pasitarti tada, kai vartojant Etindros atsiranda arba pablogėja šios būklės:

• jeigu kas nors iš artimiausių giminių yra sirgęs krūties vėžiu;
• jeigu sergate kepenų arba tulžies pūslės liga;
• jeigu sergate cukriniu diabetu;
• jei sergate depresija;
• jeigu sergate Krono liga arba opiniu kolitu (lėtine uždegimine žarnyno liga);
• jeigu sergate HUS (hemoliziniu-ureminiu sindromu; tai kraujo liga, sukelianti inkstų pažeidimą);
• jeigu sergate pjautuvine anemija (paveldima eritrocitus pažeidžianti liga);
• jeigu sergate epilepsija (žr. „kitų vaistų vartojimas“);
• jeigu sergate SRV (sistemine raudonąja vilklige, imuninės sistemos liga);
• jeigu yra būklė, kuri pirmą kartą pasireiškė ar pasunkėjo nėštumo metu arba anksčiau vartojant lytinius hormonus; pvz., pablogėjusi klausa, porfirija (kraujo liga), nėščiųjų pūslelinė (odos išbėrimas pūslelėmis nėštumo metu), Sydenhamo chorėja (nervų liga, kurios metu atsiranda staigūs kūno judesiai);
• jeigu yra ar anksčiau buvo rudmė (geltonai rudos pigmentinės odos, ypač veido, dėmės, vadinamos „nėščiųjų dėmėmis“). Jei taip, venkite tiesioginių saulės arba ultravioletinių spindulių.
Jeigu sergate paveldima angioedema; egzogeniniai estrogenai gali sukelti arba pabloginti angioedemos simptomus. Jeigu pasireiškia tokie angioedemos simptomai kaip ištinęs veidas, liežuvis ir (arba) ryklė, ir (arba) sunkumas praryti ar dilgėlinė kartu su sunkumu kvėpuoti, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.

Operacijos, ilgas imobilizacijos laikas ar sunkūs sužeidimai vartojant Etindros

Svarbu iš anksto pranešti gydytojui, kad vartojate Etindros, nes šioje situacijoje Jums padidėja veninės trombozės rizika ir gydymą reikia sustabdyti.

Gydytojas pasakys, kada vėl galėsite pradėti vartoti Etindros. Tai paprastai būna praėjus dvejoms-trims savaitėms po to, kai atsistojate ant kojų.

Etindros ir trombozė

Veninė trombozė

Vartojant bet kurį sudėtinį kontraceptiką, taip pat ir Etindros, padidėja veninės trombozės atsiradimo (krešulių susidarymo kraujagyslėse) rizika, lyginant su moterimis, kurios nevartoja kontraceptikų.

Vartojant sudėtinius kontraceptikus, bendrai venų trombozės atsiradimo riziką didina:

• vyresnis amžius;
• jei turite antsvorį;
• jeigu kam nors iš artimiausių giminių jauname amžiuje yra buvę kraujo krešuliai (trombozė) kojoje, plaučiuose ar kitame organe;
• jeigu ruošiatės operacijai arba jeigu būsite imobilizuota ilgą laiką, arba jeigu patyrėte sunkių sužalojimų (kad sužinotumėte, ką daryti, žr. aukščiau, skyrių „Operacijos, ilgas imobilizacijos laikas ar sunkūs sužeidimai gydymui skiriant Etindros“).

Arterijų trombozė
Sudėtinių kontraceptikų vartojimas susijęs su arterijų trombozės (arterijos užsikimšimo) rizikos padidėjimu, pvz., širdies kraujagyslėse (širdies priepuolio) arba smegenų kraujagyslėse (insulto).

Vartojant sudėtinius kontraceptikus, bendrai arterijų trombozės atsiradimo rizika didėja:

• jeigu rūkote. Jeigu vartojate Etindros, primygtinai rekomenduojama mesti rūkyti, ypač, jeigu esate vyresnė nei 35 metų;
• padidėjusios riebalų (cholesterolio ar trigliceridų) koncentracijos kraujyje;
• jei turite antsvorį;
• jeigu Jūs arba kas nors iš artimiausių giminių yra turėjęs širdies priepuolį arba persirgo insultu ankstyvame amžiuje;
• jeigu Jūsų kraujospūdis yra padidėjęs;
• jeigu sergate migrena;
• jeigu yra širdies ligų (vožtuvų ligos, širdies ritmo pakitimai).

Nustokite vartoti Etindros ir skubiai kreipkitės į gydytoją, jeigu Jums pasireiškia galimi trombozės simptomai (žr. 3 skyriaus poskyrį „Nutraukite gydymą, jei“).

Etindros ir vėžys

Krūties vėžys truputį dažniau diagnozuojamas sudėtinius kontraceptikus vartojančioms moterims, bet nėra žinoma, ar taip yra dėl vaistų. Pavyzdžiui, įmanoma tai, kad kontraceptikus vartojančioms moterims dažniau nustatomi augliai, nes ištyrimui pas gydytoją jos lankosi dažniau. Tikimybė susirgti krūties vėžiu laipsniškai mažėja po to, kai nusprendžiama nutraukti sudėtinių hormoninių kontraceptikų vartojimą.

Labai svarbu nuolat tikrinti krūtis ir apsilankyti pas gydytoją, jei randate guzelių.

Retais atvejais moterims, kurios vartojo sudėtinius kontraceptikus buvo aptikti gerybiniai inkstų navikai, o piktybiniai navikai aptinkami dar rečiau. Staiga pajutę intensyvų pilvo skausmą, kreipkitės į gydytoją.

Kitų vaistų vartojimas

Etindros paskyrusiam gydytojui visada praneškite apie Jūsų vartojamus vaistus arba žolinius preparatus. Taip pat bet kuriam kitam gydytojui ar dantų gydytojui (arba vaistininkui), paskyrusiam kitų vaistų, pasakykite, kad vartojate Etindros. Jis galbūt Jums pasakys, kad reikia naudoti papildomas kontraceptines priemones (pvz., prezervatyvus) ir kiek ilgai jas naudoti.

• Kai kurie vaistai gali silpninti Etindros veikimą ir taip pat gali sukelti netikėtą kraujavimą.
• Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas) ir nuo tuberkuliozės (pvz., rifampicinas), nuo ŽIV infekcijos (ritonaviras), nuo kai kurių kitų infekcinių ligų (grizeofulvinas, ampicilinas ir tetraciklinai), ir vaistažolė jonažolė.
• Jeigu vartodami Etindros norite naudoti žolinius preparatus, kurių sudėtyje yra jonažolių, turite prieš tai pasitarti su gydytoju.
• Įmanoma Etindros sąveika ir su kitais vaistais, pvz. tais, kurių sudėtyje yra ciklosporino, arba priešepilepsinio vaisto lamotrigino (gali padidėti traukulių epizodų dažnis).

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.

Etindros vartojimas su maistu ir gėrimais
Vartokite po vieną Etindros tabletę kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu vandens. Tabletes galite vartoti kartu su maistu arba atskirai, bet jas reikia vartoti kasdien maždaug tuo pačiu metu.

Klinikiniai tyrimai
Jeigu Jums reikia atlikti kraujo tyrimus, pasakykite gydytojui arba laboratorijos personalui, kad Jūs vartojate kontraceptines tabletes, nes geriami kontraceptikai gali įtakoti kai kurių tyrimų rezultatus.

Nėštumas
Nėštumo metu Etindros vartoti negalima. Jei Etindros vartojimo metu pastojote, turite kuo skubiau nutraukti gydymą ir susisiekti su gydytoju.

Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Žindymo laikotarpis
Bendrai vartoti Etindros žindymo laikotarpiu nerekomenduojama. Jei žindymo laikotarpiu norite vartoti kontraceptikus, turite pasitarti su gydytoju.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nėra informacijos apie tai, kad Etindros vartojimas veiktų gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus.

Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Etindros medžiagas
Etindros sudėtyje yra laktozės.
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.


3. KAIP VARTOTI ETINDROS

Vartokite po vieną Etindros tabletę kasdien, jei reikia, užgerkite trupučiu vandens. Tabletes galite vartoti kartu su maistu arba atskirai, bet jas reikia vartoti kasdien maždaug tuo pačiu laiku.

Vienoje pakuotėje (lizdinėje plokštelėje) yra 21 tabletė. Ant pakuotės ties kiekviena tablete pažymėta savaitės diena. Pavyzdžiui, jei pradedate vartoti trečiadienį, imkite tabletę pažymėtą „WED“ (angl. „trečiadienis“). Imkite tabletes iš eilės rodyklės kryptimi, kol suvartosite visas 21 tabletes.

Kitas 7 dienas tablečių nevartokite. Per tas 7 dienas, kai negersite jokių tablečių (vadinamoji vaistų vartojimo pertrauka) turi prasidėti kraujavimas.
Menstruacijos, vadinamasis vartojimo nutraukimo kraujavimas, paprastai prasideda antrą arba trečią vaistų vartojimo nutraukimo periodo dieną.

Aštuntąją dieną po paskutinės Etindros tabletės vartojimo (t.y. pasibaigus 7 dienų vaistų vartojimo nutraukimo periodui) pradėkite naują pakuotę, net jei kraujavimas tebesitęsia. Tai reiškia, kad naują pakuotę reikia pradėti tą pačią dieną, kurią pradėjote praėjusią savaitę, o mėnesinės turi prasidėti kiekvieną mėnesį, tą pačią dieną.

Jei Etindros vartosite kaip nurodyta, būsite apsaugota nuo galimo nėštumo 7 dienas, per kurias negersite jokių tablečių.

Kada galima pradėti pirmąją pakuotę?

• Jei pastarąjį mėnesį jokių hormoninių kontraceptikų nevartojote.
Pradėkite vartoti Etindros pirmąją ciklo dieną (t. y. pirmąją mėnesinių dieną). Jei pradėsite vartoti Etindros pirmąją mėnesinių dieną, iš karto būsite apsaugota nuo nėštumo. Galite pradėti nuo antrosios iki penktosios ciklo dienos, bet tada pirmąsias 7 dienas reikės naudoti papildomas apsisaugojimo nuo nėštumo priemones (pvz., prezervatyvus).

• Keičiant į kitus sudėtinius hormoninius kontraceptikus, sudėtinės kontracepcijos makšties žiedą ar transderminį pleistrą.
Etindros galite pradėti vartoti kitą dieną po anksčiau buvusių kontraceptikų vartojimo pertraukos (arba po paskutinės neveikliosios tabletės). Jeigu vartojote sudėtinės kontracepcijos makšties žiedą ar transderminį pleistrą, laikykitės gydytojo nurodymų.

• Keičiant metodą, kuriame buvo vartojami vien tiktai progestagenai (progestageno tabletės, injekcijos, progestageno turinčios vartojimo į gimdą sistemos arba implantai).
Progestageno tabletes keisti galite kada norite (jei turėjote implantą arba vartojimo į gimdą sistemą, pašalinimo dieną vartokite naują tabletę; jei naudojote injekcijas, tabletę pradėkite vartoti tą dieną, kai turėtų būti švirkščiami vaistai), tačiau visais atvejais pirmąsias 7 tablečių vartojimo dienas rekomenduojama naudoti papildomas kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus).

• Po nėštumo nutraukimo.
Laikykitės gydytojo nurodymų.

• Po gimdymo.
Etindros galima pradėti vartoti nuo 21 iki 28 dienos po gimdymo. Jei pradėsite vėliau, pirmąsias 7 Etindros vartojimo dienas naudokite barjerines kontracepcijos priemones (pvz., prezervatyvus).
Jei po gimdymo prieš (vėl) pradėdama vartoti Etindros turėjote lytinių santykių, pirmiausia turite įsitikinti, kad nepastojote arba palaukti iki sekančių mėnesinių.

Jei nesate įsitikinusi, kada pradėti, pasitarkite su gydytoju.

• Jei žindote kūdikį ir norite (vėl) pradėti vartoti Etindros po gimdymo.
Žr. skyrių „žindymo laikotarpis“.

Pavartojus per didelę Etindros dozę

Nėra įrodyta, kad drospirenono/etinilestradiolio perdozavimas galėtų rimtai pakenkti.

Tačiau išgėrus daug tablečių iš karto gali prasidėti pykinimas ir vėmimas. Paauglėms gali prasidėti kraujavimas iš makšties.

Jei pavartojote per daug Etindros tablečių arba pamatėte, kad jas paėmė vaikas, klauskite gydytojo arba vaistininko patarimo.

Pamiršus pavartoti Etindros

• Jei pavėlavote išgerti tabletę mažiau negu 12 valandų, apsaugantis nuo nėštumo veikimas nesusilpnėja. Tabletę pavartokite, kai tik prisiminsite, paskui gerkite tabletes įprastu laiku.
• Jei pavėlavote išgerti tabletę daugiau negu 12 valandų, apsaugantis nuo nėštumo veikimas gali susilpnėti. Kuo daugiau tablečių praleidote, tuo didesnė tikimybė, kad kontraceptinis poveikis bus susilpnėjęs.
Susilpnėjusios apsaugos nuo nėštumo rizika būda didžiausia, jei tabletę pamirštama išgerti pradedant pakuotės 1–ąją eilutę ir 3 savaitės pabaigoje – trečiąją pakuotės eilutę. Taigi, reikia imtis šių priemonių (žr. diagramą apačioje):

• Praleista daugiau negu viena pakuotės tabletė
Pasitarkite su gydytoju.

• Viena tabletė praleista pirmąją savaitę
Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau tabletes vartokite įprastu laiku ir kitas 7 dienas imkitės papildomų atsargumo priemonių, pvz., naudokite prezervatyvus. Jei paskutinę savaitę prieš praleistąją tabletę turėjote lytinių santykių, galėjote pastoti. Tokiu atveju kreipkitės į gydytoją.

• Viena tabletė praleista antrąją savaitę
Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Kontraceptinis poveikis nesusilpnėja ir papildomų atsargumo priemonių nereikia.

• Viena tabletė praleista trečiąją savaitę
Galite pasirinkti vieną iš dviejų galimybių:

1. Išgerkite praleistąją tabletę, kai tik prisiminsite, net jei vienu metu reikėtų gerti dvi tabletes. Toliau šias tabletes vartokite įprastu laiku. Vietoj savaitės be vaistų pradėkite naują pakuotę.

Mėnesinės (vartojimo nutraukimo kraujavimas) tikriausiai prasidės antrosios pakuotės pabaigoje, tačiau vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali atsirasti nežymus tepimas ar pakraujuoti.

2. Taip pat galite nebevartoti rausvų veikliųjų tablečių. Turite pradėti 7 dienų trukmės vaistų vartojimo pertrauką (pasižymėkite dieną, kai pamiršote išgerti tabletę). Jei norite pradėti naują pakuotę tiksliai numatytą dieną, vaistų vartojimo pertrauka turi būti trumpesnė negu 7 dienos.

Jei laikysitės bet kurios iš šių taisyklių, nuo nėštumo būsite apsaugota.

• Jei pamiršote išgerti tabletę, o atėjus vaistų vartojimo pertraukai neatsiranda mėnesinės, galite būti nėščia. Tokiu atveju prieš pradėdama naują pakuotę pasitarkite su gydytoju.
Ką daryti vemiant ar stipriai viduriuojant?

Jei pavartojusi rausvą veikliąją tabletę vėmėte per pirmąsias 3 – 4 valandas arba labai viduriuojate, veikliosios medžiagos gali nevisiškai absorbuotis organizme. Tai panašu, lyg būtumėte pamiršusi pavartoti tabletę. Po vėmimo arba viduriavimo Jūs turite nedelsiant paimti tabletę iš atsarginės pakuotės. Jei įmanoma, išgerkite tabletę per 12 valandų Jums įprastu tabletės vartojimo laiku. Jei tai neįmanoma ar praėjo daugiau kaip 12 valandų, darykite taip, kaip patariama skyriuje „Pamiršus pavartoti Etindros“.

Kraujavimas tarp menstruacijų

Per pirmuosius Etindros vartojimo mėnesius gali netikėtai prasidėti kraujavimas (kraujavimas ne vaistų vartojimo pertraukos laikotarpiu). Jei toks kraujavimas išlieka ilgiau negu keletą mėnesių arba jeigu prasideda po keleto mėnesių, gydytojas turi ieškoti priežasties.

Ką daryti, jei per vaistų vartojimo pertrauką nėra menstruacijų?

Jei visas rausvas tabletes vartojote teisingai, nevėmėte ar smarkiai neviduriavote ir nevartojote jokių kitų vaistų, turbūt nepastojote.

Jei nebuvo dviejų menstruacijų iš eilės, gali būti, kad esate nėščia. Skubiai kreipkitės į gydytoją. Nepradėkite kitos pakuotės kol neįsitikinsite, kad nepastojote.

Menstruacijų atitolinimas: ką reikia žinoti?

Nors tai daryti nerekomenduojama, tačiau galima atitolinti Jūsų menstruacijas (vartojimo nutraukimo kraujavimą), kol pasibaigs naujos pakuotės tabletės, jei toliau gersite Etindros antrosios pakuotės tabletes vietoj vaistų vartojimo pertraukos. Vartojant antrosios pakuotės tabletes, gali atsirasti tepimas (kraujo lašeliai ar dėmelės) ar pakraujuoti. Po įprastinės 7 dienų vaistų vartojimo pertraukos tęskite pradėdama naują pakuotę.

Prieš nutardama atitolinti menstruacijas, pasitarkite su gydytoju.

Pirmosios menstruacijų dienos keitimas: ką reikia žinoti?

Vartojant tabletes pagal rekomendacijas, menstruacijos (vartojimo nutraukimo kraujavimas) būna per vaistų vartojimo pertrauką. Jei norite pakeisti tą dieną, tai galite padaryti sutrumpindama (bet jokiu būdu ne pailgindama) vaistų vartojimo pertrauką. Pavyzdžiui, jei vaistų vartojimo pertrauka paprastai prasideda penktadieniais, o jūs norite, kad prasidėtų antradieniais (t. y. trimis dienomis anksčiau), pradėkite naują pakuotę trimis dienomis anksčiau negu paprastai. Jei vaistų vartojimo pertrauka labai trumpa (pvz., trys dienos ar mažiau), jos metu vartojimo nutraukimo kraujavimo (menstruacijų) gali nebūti. Taigi, gali atsirasti tepimas (kraujo lašeliai ar dėmelės) ar pakraujuoti.
Jei nežinote, kaip tęsti, susitarkite su gydytoju dėl apžiūros.

Nustojus vartoti Etindros

Etindros vartojimą galite baigti kada norite. Jei nenorite pastoti, pakalbėkite su gydytoju apie veiksmingus apsisaugojimo nuo nėštumo būdus.

Jei abejojate dėl šio preparato vartojimo, pasitarkite su gydytoju ar vaistininku.

Nutraukite gydymą, jei

Iškart nustokite vartoti Etindros ir nedelsdama kreipkitės į gydytoją, jei staiga pajutote galimus trombozės simptomus, pavyzdžiui;

• neįprastas vienos kojos skausmas ir (arba) patinimas;
• staigus stiprus krūtinės skausmas, kuris gali plisti į kairiąją ranką;
• staiga pasunkėjęs kvėpavimas;
• staigus kosulys be aiškios priežasties;
• neįprasta, stipri ar ilgai trunkanti ar stiprėjanti migrena;
• dalinis arba visiškas apakimas, dvejinimasis akyse;
• sunkumas kalbant arba negalėjimas kalbėti;
• silpnumas arba alpimas;
• vienos kūno pusės ar kūno dalies silpnumas, keistas jausmas arba aptirpimas.


4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS

Etindros, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.

• Dažni šalutiniai poveikiai (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 100, bet mažiau kaip 1 iš 10 moterų): emocinis labilumas, galvos skausmas, pilvo skausmas (išsipūtęs pilvas), spuogai, maudimas krūtyse, krūtų padidėjimas, skausmingos ir nereguliarios mėnesinės, svorio augimas.
• Nedažni (pasireiškia daugiau kaip 1 iš 1 000, bet mažiau kaip 1 iš 100 moterų): makšties infekcija, paprastoji pūslelinė (lūpų), alerginės reakcijos, kurios kartais gali būti sunkios (angioedema su odos ir (arba) gleivinių tinimu, apetito padidėjimas, depresija, nervingumas, miego sutrikimai, lytinio potraukio nebuvimas, dilgčiojimas, galvos svaigimas, regėjimo problemos, neritmiška širdies veikla arba greitas plakimas, kraujagyslių krešuliai kojose arba plaučiuose (trombai) (plaučių embolija), kraujo spaudimo padidėjimas, migrena, venų varikozė, gerklės skausmas, pilvo ir (arba) žarnyno tinimas, pykinimas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, plaukų slinkimas, niežulys, odos bėrimas, odos sausumas, seborėjinis dermatitis, kaklo skausmas, galūnių skausmas, raumenų spazmai, šlapimo pūslės infekcija, krūties dariniai su pieno pavidalo skysčio išsiskyrimu iš spenelių, kiaušidžių cistos, karščio pylimai, mėnesinių ciklo nebuvimas, mėnesinių ciklo užsitęsimas, išskyros iš makšties, makšties sausumas, pilvo skausmas, gimdos kaklelio tepinėlio pakitimai, skysčių susilaikymas, jėgų nebuvimas, stiprus troškulio pojūtis, sustiprėjęs prakaitavimas, svorio kritimas.

Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.


5. KAIP LAIKYTI ETINDROS

Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.

Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.

Tinkamumo laikas

Ant lizdinės plokštelės ir ant dėžutės po „EXP“ arba „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Etindros vartoti negalima.

Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.


6. KITA INFORMACIJA

Etindros sudėtis:
- Veikliosios medžiagos yra etinilestradiolis 0,02 mg ir drospirenonas 3 mg.
- Pagalbinės medžiagos. Tabletės šerdis: laktozės monohidratas, pregelifikuotas krakmolas (kukurūzų), povidonas, kroskarmeliozės natrio druska, polisorbatas 80, magnio stearatas. Plėvelė: dalinai hidrolizuotas polivinilo alkoholis, titano dioksidas (E171), makrogolis 3350, talkas, geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E172), juodasis geležies oksidas (E172).

Etindros išvaizda ir kiekis pakuotėje

Tabletės yra rausvos, apvalios, dengtos plėvele.

• Etindros tiekiamas dėžutėse po 1, 2, 3, 6 ir 13 pakuočių (lizdinių plokštelių), kiekvienoje jų - po 21 tabletę.

Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.

Rinkodaros teisės turėtojas
UAB „Ladee Pharma Baltics“
Žemaitijos g.13 / Šiaulių g.10
LT/01134, Vilnius
Lietuva
Tel: +370 (5) 20 32 311
info@ladeepharma-baltics.com

Gamintojas
Laboratorios León Farma, S.A.
C/La Vallina s/n, Pol. Ind. Navatejera,
24008 Villaquilambre – Leon
Isanija

Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą patvirtintas 2010-09-14

Naujausia pakuotės lapelio redakcija pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos (VVKT) interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/
Inceptum
2010-04-29 11:42
Vaisingumo indikatorius - BIOSELF

BIOSELF - alternatyva kontraceptikams!
BIOSELF - tai kokybiškas, patikimas ir nekenksmingas prietaisas leidžiantis nustatyti vaisingą ir nevaisingą periodą ciklo eigoje. BIOSELF - tai naujovė padedanti natūraliai planuoti šeimą.
Kaina 499 litai.
Pristatome visoje Lietuvoje. www.inceptum.lt
inceptum.jonava@gmail.com arba 8-614-64811
daiva
2009-02-12 11:52
spirale puikus dalykas. 5-6 metus gyveni ramiai,pamirsti net menesines.o per tas dienas uztenka tik kasdieninio iklotelio. aisku pradziai,kai reikia moketi 600 litu atrodo baisu,bet paskaiciavus tableciu,iklotu sumas.o kur dar nervai,pamirsus isgerti tablete.tai galutiniam variante gaunasi - labau pigu ir visiskai patikima. nes as jau nesioju 3 spirale,per savo gyvenima.
Vitalija
2009-01-06 22:52
As esu gan jauna ir nuolat keiciu kontraceptikus,vis nerandu sau tinkamu,pasireiskus pasaliniui poveikiui issigastu ir poulu naudot vis kitus kas 3 menesius.Cia paaiskejo jog tai normalu,,,
Man cia truko daugiau informacijos apie kontraceptines injekcijas ir inplantus ilgesniam laikui,norejau viena is ju pasidaryti,bet pasireiske iskyros su trupuciu kraujo,kodel taip atsitiko net neiisvaizduoju ir gyditojai nepaaiskino normaliai,tik padare tyrimus nuo infekciniu ligu,viskas pasirode gerai,,,tad kokios priezastys galejo buti?
paulina
2006-10-19 09:56
net nezinojau, kad vit C mazina kontraceptiku efektyvuma geras
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai