Kaip greitai padėti pavargusioms kojoms?

Venų varikozė – viena dažniausių ligų pasaulyje. Deja, bet jai dažnai neskiriama tiek daug dėmesio, kiek skiriama kitoms ligoms. Vis dėlto taip neturėtų būti – tai ne tik estetinė, bet ir rimta kraujotaką pažeidžianti problema. Dėl šių kraujotakos pakitimų, pavyzdžiui, progresuojančių veninio kraujo stazių (sąstovio arba kaupimosi apatinėse galūnėse) sutrinka normali audinių mityba, pradeda formuotis trofinės opos, atsiranda audinių jautrumo pakitimų, randų ir dar rimtesnių, gyvybei pavojingų komplikacijų rizika. Taigi kokios dažniausios kojų venų varikozės priežastys, kokie pagrindiniai ligos simptomai ir ką daryti, jei panašu, kad pasireiškė venų varikozės požymiai? 

 

Didelis ligos paplitimas

Manoma, kad venų varikoze visame pasaulyje serga maždaug kas penktas suaugusysis. Lietuvoje ši proporcija labai panaši – teigiama, kad šia lėtine kraujotakos liga serga apie 600 tūkst. žmonių. Žinoma, ne visos diagnozės patvirtintos oficialiai, nes daugybė žmonių vengia gydytis šią ligą, nes mano, kad tai tiesiog nebūtina. Įvairūs tyrimai rodo, kad venų varikozė dažniau paliečia moteris nei vyrus – moterų serga apie 60 procentų, vyrų – apie 40 procentų. Vis dėlto nesunku pastebėti, kad vyrai serga ne taip jau ir retai. Gydytojai teigia, kad liga paliečia vis jaunesnius asmenis, nors vienas iš venų varikozės rizikos faktorių yra būtent amžius – kuo vyresnis žmogus, tuo susirgimo tikimybė didesnė. Gyventojai skatinami savo liga susirūpinti kuo anksčiau – kuo greičiau pradedamas gydymas, tuo geresnės prognozės- daugiau metodų pasirinkimo, geresni rezultatai, puikesnė savijauta ir mažesnė komplikacijų rizika.

 

Dažniausios venų varikozės išsivystymą paskatinančios priežastys

Itin daug įtakos turi paveldimumas – jei asmens genetika jau nulėmusi venų vožtuvų nepilnavertiškumą, tuomet venų varikozės tikimybė itin didelė. Taip pat pastebėta, kad venų varikozė dažniau išsivysto tiems asmenims, kurių apatinei kūno daliai tenka didelis krūvis – vertėtų paminėti sunkumus kilnojančius asmenis, vidurių užkietėjimo kamuojamus pacientus, nėščiąsias, kai kuriomis kitomis ligomis sergančius pacientus. Taip pat ši liga dažniau išsivysto stovimą arba sėdimą darbą dirbantiems, per mažai judantiems, nutukusiems ar antsvorio turintiems asmenims. Kartais venų varikozę nulemia patirtos traumos ar turėtos chirurginės operacijos. Dažniausiai liga paliečia vyresnio amžiaus moteris, tačiau ja gali sirgti ir berniukas paauglys, kurio venų vožtuvėlių nepilnavertiškumas nulemtas genetikos arba jų funkcija sutriko po rimtos traumos.

 

Venų varikozės simptomai – itin nemalonūs

Venų varikozės simptomai gali žaloti ir emocinę, ir fizinę asmens sveikatą. Jei žmogus labai išgyvena dėl išsiplėtusių venų ir neišvaizdžių kojų, tuomet nenuostabu, kad ši progresuojanti venų kraujotakos liga gali padaryti įtaką paciento pasitikėjimui savimi. Jei ši liga sukelia skausmą ir kojų nuovargį, tai tokie nepatogumai tikrai labai kenkia įvairiapusei paciento savijautai ir apriboja jo mobilumą. Taigi kokie įprasčiausi venų varikozės simptomai? Vertėtų paminėti sutrūkinėjusius kapiliarus, lengviau atsirandančias mėlynes, išryškėjusį venų tinklą – kuo daugiau laiko praeina ir kuo ilgiau negydoma venų varikozė, tuo daugiau venų išsiplečia. Daug nemalonumų sukelia kojų skausmas, gėlimas, nuovargis, sunkumas. Itin nemalonu, kai kojas kutena, atrodo, tarsi jomis bėgiotų mažos skruzdėlytės. Taip pat gali kamuoti gana įkyrus niežulys, maudimas, tvinksėjimo jausmas. Ligai progresuojant atsiranda poodinių mazgų, kurie gali susilieti tarpusavyje. Ligos komplikacijos susijusios su trofinių opų formavimusi, venų uždegimu ir trombų formavimusi. Itin pavojingas kraujo užkrėtimas ir gyvybiškai svarbių kraujagyslių užkimšimas trombais (kraujo krešuliais) arba jų dalimis. Tad jei pastebėjote, kad Jums atsirado panašių simptomų, nedelskite ir nelaukite, kol liga komplikuosis ir taps sunkiau valdoma – kreipkitės į šeimos gydytoją arba kraujagyslių chirurgą, kuris pritaikys Jums tinkamiausią gydymą. Kartais užtenka tik stebėti ligą ir šiek tiek pakoreguoti gyvenimo būdą.  

 

Greita pagalba sunkioms ir pavargusioms kojoms

Savo kojomis galite rūpintis visą dieną – svarbiausia nepamiršti pertraukų, kai labai ilgai stovima arba sėdima. Tačiau ką daryti, jei vakare vis tiek kamuoja nuovargis, kojų skausmas ir tinimas? Kojų lengvumą susigrąžinti padės Lioton gelis. Jis vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui. Gelis tepamas ant odos pažeistoje vietoje ir švelniai įtrinamas 1-3 kartus per parą. Iš tūbelės patartina išspausti 3-10 cm gelio. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai