Dantis gali skaudėti dėl įvairių priežasčių

Dantų skausmas – vienas nemaloniausių pojūčių. Vieni jo išvengia reguliariai lankydamiesi gydytojo odontologo kabinete, kiti, priešingai, pas odontologą apsilanko tik tuomet, kai skausmo jau nebeįmanoma kentėti ir, švelniai tariant, galva jau „plyšta per pusę“. Dažniausios dantų skausmo priežastys yra dantų ėduonis, danties pulpos arba taip vadinamo „nervo“ uždegimas (pulpitas) ir danties pūlinys. Vis dėlto egzistuoja ir kitų dantų skausmo priežasčių. Kokios jos?

 

  • Dantenų ir (arba) periodonto ligos. Vertėtų atsiminti, kad dantis gali skaudėti ne tik dėl dantų audinių, bet ir dėl dantenų pažeidimų. Vienas svarbiausių dantenų arba periodonto ligų kaltininkų – bakterinis apnašas, kuris kaupiasi tuo atveju, jei dantų higiena nėra pakankamai kruopšti ir į ją žiūrima pernelyg atmestinai. Tokiame bakteriniame apnaše mikroorganizmai tiesiog „puotauja“ – skaidydami maisto likučius, jie išskiria įvairias žalingas medžiagas ir toksinus, kurie palaipsniui žaloja minkštuosius audinius. Dalis bakterinio apnašo sukietėja ir tampa dantų akmenimis.  Jei šios minkštosios ir kietosios apnašos tinkamai ir reguliariai nepašalinamos, prasideda dantenų uždegiminiai procesai. Dantenų uždegimas vadinamas gingivitu – įprastai tai pirminė ir pati nesunkiausia dantenų uždegimo forma arba periodonto uždegimo, kaip dažniausios gingivito komplikacijos, simptomas/ dalis. Svarbiausi gingivito požymiai yra dantenų skausmas, patinimas, paburkimas, kraujavimas. Būtina atkreipti dėmesį į šiuos simptomus ir laiku pradėti gydymą, kitaip gresia periodontitas (periodonto uždegimas), kurio metu jau pažeidžiamas kaulinis danties audinys. Svarbiausi periodontito simptomai yra dantenų atsitraukimas (recesija), kaulinio audinio tirpimas ir nykimas, dantų paslankumas ir didelis dantų kaklelių jautrumas įvairiems dirgikliams, pavyzdžiui, šalčiui, karščiui, saldžiam ir rūgščiam maistui. Blogiausia tai, kad dėl negydomų dantenų ir periodonto ligų galima netekti visiškai sveikų dantų, tad geriau nelaukti per ilgai.

 

 

  • Dantų traumos, pavyzdžiui, lūžimas, skilimas, įtrūkimas ir t.t. Įsivaizduokite, kad valgote persiką su kauliuku ir užsimirštate. Kas tokiu atveju gali nutikti? Galite visai netikėtai patirti dantų traumą – apskaičiuota, kad viena dažniausių dantų lūžimo ar nuskilimo priežasčių yra būtent neatsargus kaulavaisių valgymas. Geriausia prieš valgant tokius vaisius pašalinti kauliuką, tačiau maiste juk gali pasitaikyti ir akmenukų, ir kaulų gabalėlių – nuo dantų traumų neapsaugotas niekas. Vis dėlto nereikėtų niekuomet kramtyti kietų ledinukų, tušinukų ar netgi dantų krapštukų. Žinoma, dantų traumą galima patirti ir sportinės veiklos metu ar kitų kontaktinių užsiėmimų ar nelaimingų nutikimų metu. Jei dantį skauda iš karto po traumos, visiškai aišku, kokia skausmo priežastis. Tačiau būna ir taip, kad dantis tik įskyla ir apie tokią mikrotraumą mes net nežinome – per tokius mikroįskilimus į danties vidurį arba minkštąjį danties audinį, dar vadinamą danties pulpa, gali patekti burnoje esantys mikroorganizmai ir sukelti danties „nervo“ uždegimą. Traumos pažeisto danties skausmo pobūdis susijęs su aštriais ir stipriais pojūčiais, ypač tuomet, kai kandama pažeista to danties sritimi.

 

 

  • Griežimas dantimis arba bruksizmas – skaičiuojama, kad dėl nervingo ir įtempto gyvenimo būdo vis daugiau žmonių kenčia nuo sindromo, kai dantys labai stipriai sukandami arba jais griežiama didelio streso ir (arba) miego metu. Tokiu būdu tarsi išliejama įtampa. Ilgalaikis ir stiprus dantų sukandimas bei griežimas jų kandamaisiais paviršiais sukelia dantų pažeidimus, dėl kurių jie tampa kur kas jautresni terminiams ir cheminiams dirgikliams, be to, gali kamuoti ir raumenų bei žandikaulio skausmai, migrena, spengimas ausyse ir kiti nemalonūs simptomai. Padėti gali specialios kapos ir streso valdymas.

 

 

  • Protinių dantų dygimas – šiems dantims, kurie užima paskutines pozicijas žandikaulyje, labai dažnai tiesiog nebepakanka vietos, kad jie galėtų tinkamai prasikalti ir išdygti. Protinių dantų dygimas gali būti susijęs su stipriu skausmu, plintančiu į kitas sritis, pavyzdžiui, link ausų. Tai gana dažna neaiškios kilmės galvos skausmo priežastis. Dėl susiformavusių dantenų kišenių gali kartotis uždegimai, gali net pakilti kūno temperatūra, kamuoti bendras silpnumas ir prasta savijauta. Pasikartojantys uždegimai gali labai varginti. Retinuotus protinius dantis geriausia šalinti, nes tik tokiu būdu galima išvengti šių ir kitų nemalonių simptomų.

 

 

  • Kitos priežastys – dantų skausmas ne visuomet susijęs tik su problemomis burnos ertmėje. Jis gali pranešti apie vidurinės ausies ar prienosinių ančių uždegimą (otitą ir sinusitą), miokardo infarktą, krūtinės anginą ar trišakio nervo neuralgiją. Dantų skausmai gali būti susiję su migrena, įvairiomis seilių liaukų ligomis, juostine pūsleline. Dažniau dantų skausmais skundžiasi tie, kuriems trūksta tam tikrų vitaminų arba tie, kurie piktnaudžiauja alkoholiu bei kai kuriomis kitomis nervų sistemą veikiančiomis medžiagomis. Ir tai tik keletas kitų, su burnos ertme nesusijusių, dantų skausmo priežasčių – būna ir taip, kad priežastis tiesiog nerandama.

 

 

Ką daryti?

Svarbiausia nedelsti ir dėmesį atkreipti net ir į trumpalaikį, nežymų ar tik į maudimą panašų danties skausmą, nes būtent jis jau gali rodyti, kad organizmui reikia pagalbos. Kur kas lengviau greitai ir nesudėtingai užgydyti mažą kariozinę ertmę, nei šalinti sunkius danties pūlinio, kuris gali sukelti net osteomielitą, padarinius. Visuomet geriau pasitarti su savo gydytoju odontologu, o kol laukiate vizito, numalšinti nesunkų ir vidutinio sunkumo dantų skausmą gali padėti deksketoprofenas, kuris yra veiklioji vaistinio preparato Dolmen medžiaga. Dolmen yra nesteroidinis priešuždegiminis vaistas, kurio galima įsigyti be recepto. Dolmen yra greitai veikiantis ir veiksmingas skausmą malšinantis vaistas, kuriuo simptomiškai gydomas lengvas ir vidutinio stiprumo skausmas, pavyzdžiui, ūmus kaulų, dantų ir raumenų skausmas. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai