10 patarimų lengvesnėms kojoms

Apsunkusios, ištinusios ir pavargusios kojos gali griauti laimingą kasdienybę. Todėl pateikiame Jums 10 patarimų, padėsiančių džiaugtis lengvesnėmis kojomis.

 

  • Gerkite pakankamai negazuoto mineralinio vandens. Skysčių trūkumas labai padidina pavojingų venų ligų komplikacijų pasireiškimo riziką. Nors gali atrodyti, kad didesnis skysčių kiekis skatina kojų tinimus, dažnai yra priešingai – organizmas skysčius pradeda kaupti tuomet, kai stokojame ne tik jų, bet ir gyvybiškai svarbių mineralinių medžiagų. Tad kasdien suvartokite po du litrus kokybiško mineralinio vandens, kuris neturėtų būti gazuotas. Yra duomenų, kad gazuoti gėrimai gali prisidėti prie blogesnės savijautos tiems asmenims, kurie serga venų ligomis.

 

  • Į savo mitybą įtraukite daug flavonoidų turinčio maisto, pavyzdžiui, vaisių, daržovių, tamsių uogų. Bioflavonoidai padeda stiprinti kraujagyslių sieneles, gerina kraujo mikrocirkuliaciją, apsaugo organizmo ląsteles nuo oksidacinės pažaidos. Tad pasistenkite, kad kasdien suvalgytumėte bent apie 400-600 gramų daržovių ir apie 200-400 gramus vaisių. Ypatingai naudingos tamsios daržovės, ryškios uogos ir sodrių spalvų vaisiai, nes juose bioflavonoidų dažniausiai būna daugiausiai.

 

 

  • Nešiokite kompresines kojines arba pėdkelnes. Nors daugumai atrodo, kad elastinis trikotažas skirtas tik garbingo amžiaus asmenims, taip tikrai nėra. Kompresinės kojinės ir pėdkelnės ypatingai naudingos tiems, kurie dirba sėdimą arba stovimą darbą ir tiems, kurie daug laiko praleidžia kelionėse. Elastinis trikotažas rekomenduojamas ir besilaukiančioms moterims, nes nėštumo metu venų varikozės ir jos sukeliamų komplikacijų pasireiškimo rizika ypatingai išauga dėl kelių priežasčių: augančio vaisiaus, didėjančios kūno masės ir kraujo tūrio, pakitusios hormonų apykaitos ir kt.

 

  • Praktikuokite vandens sportą. Įrodyta, kad judėjimas vandenyje ypatingai naudingas tiems pacientams, kurie kenčia nuo venų ligų ir su jomis susijusių nemalonių simptomų. Vandenyje sumažėja venoms tenkantis krūvis ir atliekami judesiai nebūna tokie traumuojantys. Jei sausumoje atliekama aerobika išsiplėtusiomis venomis besiskundžiantiems pacientams netinkama, tai vandenyje atliekami aerobiniai žingsneliai yra puikus pasirinkimas. Taip pat naudingas ir plaukimas baseine – jo metu dirba praktiškai visi kūno raumenys, o pati fizinė veikla veikia labai atpalaiduojančiai. Jei sportas vandenyje Jūsų visai netraukia, tuomet kasdien aktyviau pasivaikščiokite, išmokite jogos paslapčių ar naudingų tempimo pratimų – jie ne tik pagerins veninę kojų kraujotaką, bet ir pakels bendrą organizmo tonusą, gerins nuotaiką, aktyvins medžiagų apykaitą, padės palaikyti geresnes kūno formas. Juk tai keleriopa reguliarios fizinės veiklos teikiama nauda, ar ne?

 

 

  • Darykite pertraukėlės darbo metu. Jei dirbate sėdimą arba stovimą darbą, natūralu, kad venų kraujotaka „aptingsta“ ir sulėtėja. Jei turite išsiplėtusių venų, tai tikimybė, kad jose susiformuos kraujo sąstovis, yra daug didesnė nei įprastai. Būtinai darykite pertraukėles sėdimo arba stovimo darbo metu. Puikiai tiks aktyvesnis pasivaikščiojimas, kūno svorio perkėlimas nuo kojų pirštų ant kulno (atsistojus), įvairūs pėdų judesiai atsisėdus. Nepamirškite, kad darant pertraukėles pailsės ne tik Jūsų kojos ar nugara, bet ir akys, o jų poilsis dirbant prie kompiuterio yra itin svarbus.

 

  • Rūpinkitės savo kūno svoriu. Moksliniai tyrimai rodo, kad venų ligomis dažniau serga ir intensyvesnius jų simptomus patiria antsvorio turintys ir nutukę žmonės. Jei po storu poodiniu sluoksniu nesimato išsiplėtusių venų, tai dar nereiškia, kad nesergate venų varikoze. Jei jaučiate kojų skausmą, kenčiate nuo apatinių galūnių tinimo ir nuovargio bei turite antsvorio, tai pirmiausia, ką turėtumėte padaryti, tai pasistengti pakoreguoti savo kūno svorį. Mažinkite svorį po truputį – derinkite sveikesnę mitybą ir reguliarią fizinę veiklą.

 

 

  • Venkite aukštakulnių ir aptemptų drabužių. Jei tik įmanoma, aukštakulnius ir nepatogius drabužius palikite tik ypatingoms progoms. Per dažnai dėvint aukštakulnius venų išsiplėtimo tikimybė daug didesnė, o per daug aptempti ir nepatogūs drabužiai gali trikdyti normalią kraujotaką. Diržo taip pat nereikėtų juosti pernelyg stipriai.

 

  • Sėdėkite taisyklingai. Nepamirškite, kad svarbi ne tik Jūsų laikysena, bet ir tai, kokia Jūsų kojų padėtis sėdėjimo metu. Sveikiausia, kai kojos sulenktos ir visa pėda atremtos į žemę pečių plotyje (jei tik yra galimybė, užsikelkite kojas ne tik poilsio metu, bet ir sėdimo darbo metu). Venkite kelti koją ant kojos ir, dar blogiau, supinti kojas virvele. Toks sėdėjimas labai trikdo normalią veninę kraujotaką ir gali paskatinti venų plėtimąsi.

 

 

  • Išmėginkite gelius su heparino natrio druska. Jaučiant kojų skausmą ir nuovargį itin naudingi heparino natrio druskos turintys geliai. Lioton veiklioji medžiaga yra būtent heparinas (heparino natrio druska). Jis paruoštas gelio pavidalu, tinkamu tepti odą. Vartojant pažeistoje vietoje heparinas apsaugo nuo kraujo krešulių susidarymo paviršinėse venose, gerina vietinę mikrocirkuliaciją (kraujotaką smulkiosiose kraujagyslėse) ir mažina patinimą. Lioton vartojamas mazginio venų išsiplėtimo ir jo sukeliamų komplikacijų (kraujo krešulių susidarymo pažeistose venose esant jų sienelių uždegimui arba be jo, uždegimo šalia venų esančiuose audiniuose bei opų, susidariusių odoje virš išsiplėtusių venų) gydymui; pažeistų venų sienelių uždegimo, pasireiškusio po chirurginių operacijų gydymui; dėl venų operacijos atsiradusių simptomų slopinimui (pvz., mėlynių, patinimo). Esant poreikiui Lioton gelis vietiniam gydymui gali būti vartojamas vienas arba derinant su sisteminėmis gydymo priemonėmis. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

 

  • Pasikonsultuokite su kraujagyslių chirurgu. Jis įvertins Jūsų venų būklę ir nurodys, ar pakanka konservatyvių gydymo ir profilaktikos metodų (pavyzdžiui, elastinio trikotažo dėvėjimo, specialios mankštos, heparino natrio druskos turinčių gelių vartojimo ir per burną vartojamų venotonikų), ar jau reikėtų problemą spręsti operaciniu metodu. Operacinio metodo nereikėtų bijoti, nes šiandien venų operacinis gydymas labai pažengęs ir palyginus saugus. Dažniausiai operuojama taikant lazerinius metodus, tačiau kartais prireikia ir atviros chirurgijos. Laiku kreiptis į gydytoją kraujagyslių chirurgą svarbu dėl to, kad negydoma venų liga progresuoja ir gali komplikuotis tokiais rimtais sveikatos sutrikimais kaip atviros opos arba venų spindžio užsikimšimas krešuliais. Taigi į gydytoją geriau kreiptis kuo anksčiau, nes ligą ankstyvose jos stadijose suvaldyti žymiai lengviau. Nepamirškite to – šaltasis metų laikas venų ligų gydymui pats tinkamiausias.

 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai