Šalin nerimą, arba kaip suvaldyti prakaitavimą

Tikriausiai ne kartą teko girdėti pasakojimus ar pačiam susidurti su viešojo transporto problema, tampančia aktualesne šiltuoju metų laiku, – intensyvesnį prakaitavimą ir dėl jo tvyrantį nemalonų kvapą. Arba instinktyviai trauktis tolyn nuo pašnekovo, nes nuo jo sklindančio nemalonaus kvapo ištverti tiesiog neįmanoma. Kokia problemos priežastis ir kokie sprendimo būdai?
 

Kodėl mes prakaituojame?
Prakaitavimas – viena iš apsauginių organizmo mechanizmų. Prakaituojant organizmas palaiko nekintamą kūno temperatūrą, delnų ir padų srityje prakaito liaukos padeda išlaikyti odos elastingumą, t.y. oda dėl to mažiau pažeidžiama. Prakaito liaukų išsidėstymas delnų srityje labai panašus į receptorių išsidėstymą, taigi tai padeda geriau pajusti daiktą ir išlaikyti jį rankoje. Panašią funkciją liaukos atlieka ir kačių letenėlėse – sumažina slydimo tikimybę.
Prakaitavimo sutrikimai
Prakaito išsiskyrimo sutrikimas vadinamas hipohidroze (išsiskyrimas sumažėja) arba hiperhidroze (prakaito išsiskyrimas padidėja). Hiperhidrozė – dažnas sutrikimas, paveikiantis gyvenimo kokybę ir emocinę būseną. Gausus prakaitavimas net 80 proc. atvejų pasireiškia pažastų srityje. Didžioji dalis šį sutrikimą turinčių žmonių patiria nemažų socialinio gyvenimo problemų. Gausiu prakaitavimu besiskundžiantys žmonės, kalbėdami su savo draugais ir kolegomis, stengiasi palaikyti didesnį atstumą, vengia dalyvauti didesnio susibūrimo vietose (pvz., vakarėliuose), mažiau pasitiki savimi, bendraudami su potencialiu gyvenimo partneriu (emociniai išgyvenimai, pvz., jaudulys susitikus asmenį, kuriam asmuo nėra abejingas ir pan., taip pat skatina prakaitavimą, kas šiuo atveju yra dar labiau nepageidaujama).
Pirminė ar antrinė hiperhidrozė?
Atsižvelgiant į priežastį, dėl kurios sustiprėja prakaitavimas, hiperhidrozė gali būti skirstoma į pirminę (arba tikrąją) ir antrinę. Pirminės hiperhidrozės atveju akivaizdžios prakaitavimo priežasties nėra, hiperhidrozė pasireiškia dėl prakaitavimo reguliavimo mechanizmo sutrikimo, antrinė – dėl akivaizdžios priežasties. Prakaitavimo sustiprėjimo antrinės hiperhidrozės atveju priežasčių yra daug, paminėsime tik kelias galimas: infekcija, onkologinės ar endokrininės sistemos ligos, kai kurių vaistų vartojimas ir kt.
Prakaitavimas „be priežasties“
Kadangi prakaitavimas gali būti rimtų ligų požymis, būtinai apsilankykite pas gydytoją, kad jis galėtų įvertinti jūsų sveikatos būklę ir, esant poreikiui, ištirti, ar nėra galimų ligų, patartų, ką konkrečiu atveju geriausia daryti. Apie 1 proc. žmonių pasireiškia pirminė hiperhidrozė, kurios priežastys iki šiol nėra iki galo išaiškintos. Kadangi šis prakaitavimo sutrikimas nepasireiškia miego metu, daroma išvada, kad emocinis stimulas yra svarbiausias veiksnys. 25–50 proc. asmenų, kuriems smarkiai prakaituoja delnai, yra šeiminė šio sutrikimo anamnezė, t.y. jų artimiesiems, pvz., tėvams, broliams / seserims ir pan., taip pat pasireiškia hiperhidrozė. Tai reiškia, kad hiperhidrozė turi ir genetinį pagrindą. Kiti rizikos veiksniai lieka nežinomi.


Kaip nustatoma diagnozė?
Diagnozė nustatoma kliniškai ir įvertinus gyvenimo kokybės pablogėjimą, susijusį su gausiu prakaitavimu. Itin svarbus yra kruopštus ligos anamnezės surinkimas, didžioji dalis sergančių pažymi, kad sutrikimas pasireiškia jau vaikystėje arba paauglystėje. Vėliau pildomas specialus klausimynas, gali būti atliekami objektyvūs prakaitavimo įvertinimo tyrimai.
Ką daryti? Pirmasis žingsnis
Higienos įgūdžiai, be abejonės, yra vieni svarbiausių, tačiau jų ne visuomet pakanka. Atkreipkite dėmesį, kad prakaito kvapas intensyvesnis gausiai vartojant prieskonių, pvz., česnako. Venkite sintetinių rūbų.
Kaip išnaikinti prakaito kvapą iš drabužių?
Kai kuriais atvejais, net ir išskalbus drabužius, prakaito kvapas išlieka. Norėdami išnaikinti šį kvapą, galite išmėginti liaudies priemones. Išskalaukite rūbus vandenyje su nedideliu acto kiekiu ir padžiaukite lauke. Prieš skalbdami sudrėkinkite rūbą ir ant nemaloniai kvepiančių vietų užberkite druskos, palaikykite apie penkiolika minučių. Tada skalbkite įprastu būdu.
Kodėl šunys nesmirda prakaitu?
„Šuo turi tokį kailį, bet nesmirda prakaitu,“– guodėsi viena pažįstama: „Kaip jiems tai pavyksta?“ Atsakymas labai paprastas: ne visi gyvūnai turi prakaito liaukas. Šunys kaip tik jų neturi. O kūną jie vėsina kitu būdu – lekuodami.
Dezodorantas ar antiperspirantas?
Dezodorantas ir antiperspirantas visada naudojamas ant švarios sausos odos, tokiu atveju jų efektyvumas yra didesnis. Kuo jie skiriasi?
Dezodorantas – tai priemonė, padedanti išvengti nemalonaus kvapo (pakeičia odos pH, dėl ko žūsta mikrobai, o būtent dėl jų prakaitas įgauna nemalonų kvapą), tačiau prakaitavimo dezodorantas nesumažina. Taip veikia mineralų pagrindu pagaminti dezodorantai. Dezodorantai dažniausiai gaminami aliuminio ar cinko druskų pagrindu. Jų sudėtyje neretai yra antibakteriniu poveikiu pasižyminčių medžiagų, pvz., triklozano, glicerinmonolaurato ir kt.
Antiperspirantai, skirtingai nuo dezodorantų, mažina prakaito išsiskyrimą dėl didesnės aliuminio druskų koncentracijos. Yra paskaičiuota, kad, norint sumažinti prakaitavimą pažastų srityje, reikia, kad aliuminio koncentracija būtų daugiau nei 10 proc., o kojų prakaitavimui mažinti – 30 proc. Antipersperantų efektyvumas siekia daugiau nei 90 proc. Lietuvoje yra vaistinėse parduodamas antiperspirantas – Driclor. Jo sudėtyje yra didelė aliuminio chlorido heksahidrato koncentracija (20 proc.). Jam veikiant, susidaro gelio pavidalo medžiaga, kuri užkemša prakaito liaukos latakėlį, dėl padidėjusio spaudimo latakėlyje sumažėja prakaito gamyba ir išskyrimas. Jį galima naudoti pažastų, delnų ir kojų gausiam prakaitavimui mažinti. Sudėtyje nėra kvapiųjų medžiagų, parabenų.
Kokie Driclor vartojimo ypatumai?
Labai svarbu teisingai naudoti šį antiperspirantą, nes dėl didelės aliuminio koncentracijos gali sukelti laikiną odos dilginimą ir sudirginimą.
Pirmą savaitę priemonė naudojama kiekvieną vakarą prieš miegą, 5 -7 d. Ryte, nusiprausus po dušu, gali būti naudojamas įprastas dezodorantas. Po vienos ar dviejų savaičių Driclor gali būti naudojamas vieną arba du kartą per savaitę (siekiant išlaikyti ilgalaikę apsaugą).
Svarbu žinoti, kad:
• Driclor negalima naudoti ant pažeistos odos (po depiliacijos)
• prieš rengdamiesi naktinius drabužius, leiskite odai visiškai išdžiūti (priemonė gali sutepti rūbus).
itos priemonės nuo prakaitavimo
Botulino injekcijos. Poveikis yra itin geras po pirmos injekcijos, tačiau ilginiui jis slopsta, injekcijos turi būti kartojamos.
Jonoforezė – tinkama priemonė delnų ir padų hiperhidrozei gydyti.
Jeigu kitos priemonės neefektyvios, gali būti taikomas chirurginis gydymas (šalinamas poodis, atliekamos parasimpatinės blokados).
Ar tiesa, kad dezodorantai ir antiperspirantai gali sukelti krūties vėžį?
Prieš dešimtmetį buvo iškelta mintis, kad antiperspirantai ir dezodorantai dėl jų sudėtyje esančių aliuminio druskų ir parabenų gali sukelti krūties vėžį. Tačiau atlikti tyrimai šių įtarimų nepatvirtino, nors mokslininkai sutinka, kad šiuo klausimu tikslinga atlikti daugiau mokslinių tyrimų. Tiek nacionalinis vėžio institutas, tiek JAV maisto ir vaistų agentūra (FDA) pateikia tokias oficialias išvadas: „nėra įrodymų ir tyrimų, pagrindžiančių, kad pažastims naudojamų antiperspirantų ar dezodorantų sudedamosios dalys sukeltų vėžį“. Tačiau nustatyta, kad parabenai turi silpną estrogeninį poveikį.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Monika
2012-03-10 17:10
Laba diena,

Atlieku tyrimą apie padidėjusi prakaitavimas, kitaip hiperhidrozę, gal atsirastu žmonių besiskundžiančių šia tikrai nemalonia problema.
Rytis
2012-01-12 13:54
Naudoju antiperspirantą Perspi Guard ir atsidžiaugti negaliu, svarbiausia, kad neerzina odos, yra švelnus, bekvapis, ir stabdo prakaitavimą!!!

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai