Kad dantukai būtų tvirti lyg akmenukai

Visi tėvai nori, kad jų vaikų dantukai būtų sveiki ir gražūs, tačiau jų priežiūrai neskiria pakankamai dėmesio. Ką daryti, kad vaiko dantys būtų sveiki? Kokios imtis profilaktikos? Konsultuoja odontologijos klinikos „Neodenta“ vaikų gydytoja odontologė Rasa Bardijevskienė.
 

Dantukų ėduonies profilaktika


Pirmiausia vaikus nuo mažens reikia mokyti rūpintis dantukais ir juos saugoti. Taip pat ne mažiau svarbus geras mamos ir tėčio pavyzdys.
Norint suprasti profilaktiką, reikia žinoti ėduonies susidarymo schemą. Yra labai paprastas ir populiarus ėduonies susidarymo modelis pagal Keis (Keyes): dantų apnašų mikroorganizmai + cukrus → rūgštys → emalio demineralizacija → ėduonis.
Taigi pagrindinės ėduonies susidarymo priežastys yra:
• Dantų apnašos
• Angliavandeniai
• Žmogaus emalio nepilnavertiškumas (imlumas kariesui)

Profilaktikos tikslas – šias priežastis pašalinti. Ką gali padaryti tėvai? Labai svarbūs trys dalykai:
1. higiena
2. mityba
3. odontologas

 

Higiena


Higienos tikslas – iš burnos pašalinti maisto likučius, dantų apnašas, gerinti burnos audinių kraujo apytaką. Valymas atlieka ir apsauginę funkciją: dantų pastos turi fluoro junginį, o šis saugo emalį nuo ėduonies.
Nors seniau žmonės dantų taip kruopščiai nevalė, dantys jiems vis tiek ne taip gesdavo, kaip dabar. Kodėl? Atsakymas paprastas – ėduonies susidarymui įtakos turi maisto apdorojimas. Seniau žmonės valgė rupesnį maistą, jį energingai kramtė. Tai valo dantis, neleidžia kauptis maisto likučiams. Dabar maistas minkštas, gausus rafinuotų angliavandenių. Nebereikia daug kramtyti, todėl nėra savaiminio apsivalymo – maisto likučiai ir apnašos gausiai kaupiasi vagelėse, tarpdančiuose. Todėl tinkama higiena yra labai svarbu.
Pradėti rūpintis dantų švara reikia jau nuo pirmojo dantuko. Pirmieji dantys, kol jų paviršius lygus, valomi minkštu drėgnu audeklu po pusryčių ir vakare prieš einant miegoti. Kai išdygsta pirmieji krūminiai dantukai (maždaug 1–1,5 m.), reikia pradėti naudoti šepetėlį. Kol vaikas nemoka skalauti – naudoti pastas be fluoro, kai išmoksta skalauti – pastas su fluoru, kad stiprintų emalį (iki 3 metų pastose turi būti ne daugiau kaip 500 ppm fluoro; 5 – 7 m. apie 500 – 750 ppm; vyresniems 7 metų gali būti apie 1000 ppm fluoro).


Tėvai vaikams dantis valyti turi iki tol, kol šiems sueis 7–8 metai. Šepetėliai turi būti minkšti, pastos nepasenusios (žiūrėti galiojimo laiką). Dantis valyti 2 kartus per dieną – ryte ir vakare. Po vakarinio valymo nevalgyti ir negerti, nebent vandens.
Taip pat vaikus reikia mokyti skalauti dantis vandeniu po kiekvieno valgio ir saldumynų. Tarpdančius valyti siūlais rekomenduojama vyresniems vaikams (5–6 m.). Labai svarbu, kad tėvai valytų dantis 5–7 metų vaikams, nes tokiu metu šiems išdygsta pirmieji nuolatiniai krūminiai dantys, vaikai patys nesugeba jų išsivalyti, todėl šie dantukai greitai sugenda.
Kramtomoji guma neatstoja dantų valymo, tačiau po valgio skatina seilių išsiskyrimą, o tai yra naudinga. Tinka tik becukrės kramtomosios gumos. Svarbu atkreipti dėmesį į gumų cheminę sudėtį – su ksilitoliu turi prieškariozinį poveikį, slopina bakterijas, sukeliančias ėduonį.
 

Mityba


Labai svarbu, kad vaikų mityba būtų visavertė. Jei vaikas valgo daug pieno produktų, mėsos, žuvies, daržovių, kiaušinių ir t.t., papildomai kalcio skirti nereikia. Svarbiausia – mažinti cukraus kiekį mitybos racione. Ne taip svarbu, kiek per vieną kartą gaunama angliavandenių, o svarbu, kaip dažnai per dieną jie vartojami.
Suvalgius saldaus maisto, padidėjusi cukraus koncentracija seilėse išsilaiko 20–40 min. Dėl to saldumynų prieš naktį nevalgyti. Vaikams kenkia, kai cukrus įvairiu pavidalu valgomas 7–8 kartus per dieną. Tai – dažni užkandžiavimai saldumynais, vaisių, košelių, blynelių barstymas cukrumi ir pan. Nedėti vaikams saldumynų į darželius, mokyklas, nepratinti kramsnoti kelionės metu automobiliuose.
Pasmaližiavus burną išskalauti vandeniu. Labai gerai būtų vaikams įdiegti, kad valgyti reikia reguliariai, 4–5 kartus per dieną ir vengti užkandžiavimų tarp valgių.
Taip pat tėvai turėtų keisti šeimos tradicijas – nenešti vaikams į svečius daug saldumynų. Geriau sukurti naują tradiciją – saldumynus valgyti vieną dieną per savaitę. Vaikas visą savaitę kaupia saldumynus ir suvalgo juos, pvz., sekmadienį. Tai yra daug geriau nei juos valgyti kasdien.
Tokius produktus, kaip traškučiai, gazuoti gėrimai, reikia visai pašalinti iš vaiko raciono. Mažam vaikui taip pat kenkia gausus sulčių vartojimas, ypač per šiaudelį.
Maisto konsistencija augančiam vaikui yra ne mažiau svarbi. Valgymo racione turi būti daug skaidulinio, rupaus maisto, morkų, obuolių. Toks maistas gerina burnos apsivalymą, skatina normalų žandikaulių vystymąsi.
 

Kūdikių mityba


Vaikui, kuriam dantukai jau išdygę, ilgas žindymas ar maitinimas naktį iš buteliuko gali pakenkti – išsivysto „buteliuko kariesas“. Tai tokia ėduonies forma, kuri pažeidžia viršutinius kandžius tik jiems išdygus, o vėliau ir kitus dantis. Taip atsitinka dėl to, kad, vaikui miegant, sumažėja seilėtekis, rijimas, dantukai mirksta piene ar kitame angliavandenių turinčiame skystyje. Norint to išvengti, reikėtų stengtis nemaitinti kūdikio naktį, neduoti jam saldžių gėrimų iš buteliuko, gerai drėgna marle nuvalyti dantukus, ypač po maitinimo. Nuo 1 metų pratinti vaiką gerti iš puodelio.
 

Odontologas


Tėvai turėtų iš anksto pasirinkti odontologą ir reguliariai, nuo 3 metų, pas jį vesti vaiką. Specialistas suteiks tėvams informaciją apie vaiko burnos sveikatą, sudarys individualų gydymo, priežiūros bei profilaktikos priemonių planą. Profesionali profilaktika – tai priemonės, skirtos danties emalio atsparumui didinti bei stiprinti. Priemones parenka ir taiko odontologas.
 

Silantai


Silantai yra viena efektyviausių krūminių dantų kramtomųjų paviršių apsauga. Naujai išdygusių dantų vagelės būna minkštos, mažai mineralizuotos, sunkiai išvalomos, todėl greitai genda. Silantai hermetiškai uždaro tas vageles. Taip pat silantuose yra fluoro, kuris stiprina emalį. Silantai išsilaiko kelis metus ir saugo dantį nuo išorės poveikio. Tai neskausminga procedūra. Silantais padengiamos nuolatinių dantų vagelės. Retais atvejais gali būti dengiamos ir pieninių dantų vagelės – kai jos gilios ir vaikas yra ramus.
 

Fluoro preparatai


Profilaktinis fluoro poveikis danties audiniams neabejotinas – fluoras didina emalio atsparumą rūgščių poveikiui. Odontologas parenka fluoro preparatus pagal ėduonies aktyvumą ir kitus kriterijus. Naudojamas fluoro lakas, aplikacijos fluoro geliu. Naujiena Lietuvoje – Fluorinex.
Tai naujas ir efektyvus metodas ilgalaikiam dantų emalio fluoravimui. Fluoro gelis įsiskverbia į emalį jonoforezės būdu ir sudaro stiprų apsauginį mineralinį sluoksnį. Užtenka vienos procedūros per metus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Odontologijos klinikos
2011-11-22 15:45
Odontologijos klinikos ir odontologijos straipsniai - http://odontologijos-klinikos.lt

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai