Protezuotų dantų priežiūra paprastai

Turbūt nė vienas nesidžiaugia sužinojęs, jog dantis teks protezuoti, nors kartais tai – neišvengiama. Pasidžiaugti reikėtų tuo, kad itin patobulėjusios odontologijos technologijos suteikia galimybę protezus pagaminti taip, kad jie nesiskirtų nuo natūralių dantų, ir viskas, kuo po šios procedūros turės rūpintis žmogus – tinkama protezų priežiūra. Šiame „Sveiko žmogaus“ numeryje apie tai pasakoja klinikos „Neodenta“ gydytojas odontologas Tomas Jašinskas.
 

Protezuotus dantis prižiūrėti reikia taip pat kaip natūralius ir visiškai nesvarbu, koks tai protezas: pavieniai vainikėliai, tiltiniai ar išimami protezai (lanko atraminiai ir plokštelės) ar protezai ant implantų. Pirmiausia reikia atkreipti dėmesį į tai, kad apnašos ant protezų linkusios kauptis daugiau nei ant natūralių dantų, todėl burnos higieną juos nešiojant reiktų atlikti ypač kruopščiai. Tik taip protezai tarnaus ir bus kokybiški kuo ilgesnį laiką. Jei apnašos nenuvalomos laiku, jos virsta akmenimis ir susikaupusios ant protezų gali sukelti gleivinės ir kitų periodonto audinių uždegimą.

 

Protezų rūšys


Protezai būna išimamieji ir neišimamieji. Išimamieji – tai dantų plokštelės ir lanko atraminiai protezai. Pastarieji pritaikomi tada, kai dar esama natūralių dantų. Dantų plokštelės laikosi ant dantenų, o atramą sudaro kaulas.
Neišimamieji dantų protezai – tai tilteliai ir vainikėliai. Tilteliais protezuojami keli gretimi dantys, o vainikėliais – pavieniai dantys.


 

Tinkamos priemonės


Asmeninei burnos higienai yra naudojamos įvairios priežiūros priemonės. Tarp jų:
· įvairių formų vidutinio kietumo arba minkšti dantų šepetėliai;
· tarpdančiams valyti skirtos priemonės: įvairių dydžių tarpdančių šepetėliai ir įvairūs tarpdančių siūlai.
· Vieno danties šepetėliai
· Įvairūs burnos skalavimo skysčiai (turintys dezinfekuojamąjį, antibakterinį, nuskausminamąjį ir uždegimą slopinantį poveikį)
· Įvairios pastos
· Liežuvio grandikliai
· Hidromasažo aparatai
Protezuotus dantis, kaip ir natūralius, reiktų valyti mažiausiai du kartus per dieną. Jei žmogus nešioja išimamus protezus, juos reiktų valyti išėmus, naudojant paprastą dantų šepetėlį arba specialų šepetėlį ilgesniais šereliais. Svarbu pastebėti, kad dantų pastoje neturėtų būti daug abrazyvinių dalelių, kadangi jos gali pakenkti protezo plastmasinėms dalims. Išvalius išimamąjį protezą, jį reikia pamerkti į specialų tirpalą, pagamintą ištirpinus tam skirtas tabletes, ir jame laikyti 10–15 min. Tirpalo sudėtyje yra veikliųjų medžiagų, kurios suputoja ir taip išvalo protezo plastmasę bei naikina mikroorganizmus, galinčius sukelti gleivinės ligas.
Jei žmogus visiškai neturi savo dantų, burnos ertmę reiktų išsiskalauti burnos skalavimo skysčiais, o liežuvį nuvalyti liežuvio grandikliu. Dantų pastas bei skalavimo skysčius žmogus pasirinkti turėtų pasirinkti pagal savo individualius poreikius bei patarus odontologui.
Kartais dėl netinkamos fiksacijos protezai juda, todėl šiais atvejais rekomenduojama naudoti specialius klijus, kurių būna miltelių arba pastos pavidalo. Svarbu atsiminti tai, kad klijus po naudojimo taip pat reikia išvalyti.
 

Priežiūros ypatumai


Daugelį neramina klausimas – kaip gi valyti protezuotus dantis? Ar jiems įprastinė rutina nepakenks? O gal reikia žinoti kokius nors specifinius valymo būdus? Visa tai priklauso nuo to, kokius protezus žmogus nešioja. Jei burnoje yra likę atraminių dantų, juos reiktų kruopščiai nuvalyti dantų šepetėliu ar vieno danties šepetėliu, o tarpdančius išvalyti su tarpdančių šepetėliu ar siūlu. Jei tai pavieniai vainikėliai ar tiltiniai, t.y. neišimami, protezai, juos valyti reiktų vidutinio kietumo ar minkštu šepetėliu, vieno danties šepetėliu ir jokiu būdu nepamiršti naudoti tarpdančiams valyti skirtų priemonių, kadangi apnašos ypač gausiai kaupiasi būtent po tiltinių protezų tarpinėmis dalimis. Tarpdančiams valyti puikiai tinka nedidelio dydžio tarpdančių šepetėliai ar specialūs tarpdančių siūlai kietu galiuku.
Ypač kruopščiai reiktų prižiūrėti protezus ant implantų, kadangi, tinkamai nenuvalius apnašų, aplink implantą gali atsirasti uždegimas, kuriam išplitus į gilesnius audinius išsivysto periimplantitas, o jis gali lemti implanto netekimą.
Pamėgusieji elektrinius dantų šepetėlius, deja, jų turėtų atsisakyti, kadangi jais valyti protezų nerekomenduojama – galima pažeisti dantenas.
Viena itin svarbi protezuotų dantų priežiūros rutinos dalis, kurią atsiminti turi kiekvienas juos nešiojantis, yra tai, kad pas burnos higienistą rekomenduojama lankytis mažiausiai du kartus per metus. Tai galioja ir turintiems išimamus protezus, kadangi higienistas nuvalys ant jų susikaupusius akmenis, nupoliruos, kad ant jų mažiau kauptųsi apnašos ir pacientui būtų lengvesnė priežiūra. Šių procedūrų pats žmogus atlikti negali.
Taip pat, jeigu žmogui buvo atliktas periochirurginis gydymas, pas burnos higienistą jis lankytis turėtų 3–4 kartus per metus.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai