Nevienadienės šiuolaikinės odontologijos galimybės

Nejaukiai pasijuntame, kai, užtaisius dantį, rodos, gera plomba, ji ima ir netrukus iškrenta. Kas nulemia plombų ilgaamžiškumą? O gal dantis geriau apsaugoti dantų vainikėliais? Apie visa tai kalbamės su odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytojas odontologas Žilvinas Budrevičius.
 

Šiuolaikinė odontologija siūlo įvairių dantų plombavimo būdų. Kas iš jų yra patikima ir ilgaamžiška?


Plombų pasiūla iš tiesų nemaža. Tai kompocizinės plombos, kurios būna dviejų rūšių: cheminio kietėjimo ir šviesoje kietėjančios (helio plombos), taip pat stiklo jonomerinės plombos ir kompomerai.
Šiais laikais plačiausiai naudojami šviesoje kietėjantys kompozitai, liaudies vadinami helio plombomis. Jos pasižymi geriausiai tarpusavyje suderintomis estetinėmis ir patvarumo savybėmis. Į jų sudėtį įeina pigmentinės medžiagos, kurios plombai suteikia skirtingus atspalvius. Todėl galima parinkti spalvą, tinkamiausią plombuojamam dančiui. Šiomis plombomis yra atkuriami priekiniai ir krūminiai dantys. Helio plombos – pakankamai tvirtos, jų nusidėvėjimas turėtų prilygti natūraliam dantų nusidėvėjimui. Todėl jomis galima restauruoti ir gilaus ėduonies pažeistus dantis. Kokybiškos helio plombos gali tarnauti net iki 7–10 metų.
Neigiama helio plombos savybė ta, kad, paveikus helio lempos šviesa, ji traukiasi, dėl to tarp plombos ir danties susidaro mikroplyšiai, pro kuriuos patekusios bakterijos gali sukelti uždegimą arba net antrinį ėduonį.
 

Ar dar naudojamos daugeliui žinomos amalgamos plombos?


Dėl sidabro amalgamos plombų, kurias sudaro sidabras ir gyvsidabris, poveikio sveikatai kyla įvairių diskusijų. Yra ištirta, kad sidabras pasižymi bakterijas naikinančiomis savybėmis, o gyvsidabrio kiekis, esantis plomboje, yra toks nedidelis, kad praktiškai negali toksiškai veikti žmogaus sveikatos. Šios plombos vis dar laikomos ilgaamžiškiausiomis ir išlieka patvarios 10–15 m. Šiuolaikinėse dantų gydymo įstaigose amalgama dėl medžiagų ir aparatūros stygiaus jau nebenaudojama. Odontologija stipriai pažengė į priekį, todėl nenuostabu, kad amalgamą pakeitė kitos, daug estetiškesnės ir pakankamai patvarios plombinės medžiagos.
 

Kada tikslinga naudoti stiklojonomerines plombas?


Stiklojonomerinės plombos taip pat būna cheminio kietėjimo ir šviesoje kietėjančios. Šios plombos nėra atsparios kramtymo jėgai, šiek tiek blogiau atrodo estetiškai, palyginti su kompozitais, be to, nėra tokios ilgaamžės.
Stiklojonomerinėmis medžiagomis plombuojamos priekaklelinės dantų sritys, mažos vagelių ertmės, dantų ėduonis šaknies srityje. Taip pat šios plombos tinka vaikų pieniniams dantims plombuoti, nulūžusiems dantims laikinai atkurti, sveikų dantų vagelėms padengti (silantai), taip pat kai sudėtinga prieiti prie danties...


 

Kada plombų reikėtų atsisakyti?


Kai kariozinės ertmės yra gilios, o danties sienelės yra silpnos, plonesnės nei 2 mm storio, plombuoti net ir helio plomba tikrai neverta. Dantis nebus pakankamai tvirtas ir atsparus mechaninei jėgai, todėl didelė tikimybė, kad plomba netrukus paprasčiausia atskils. Tokiam dančiui atkurti reikėtų rinktis dantų protezavimą vainikėliu.
 

Plastmasinis vainikėlis


Plastmasiniai vainikėliai nėra ilgaamžiški ir pakankamai patvarūs kramtymo jėgai. Tai laikini vainikėliai, dedami, kol protezuojamam dančiui pagaminamas nuolatinis metalo keramikos, bemetalės ar cirkonio keramikos vainikėlis.
Plastmasiniais vainikėliais gali būti apvelkami dantys vaikams, kol, sulaukus 16–18 m., juos galima pakeisti metalo keramikos ar kitais vainikėliais.
 

Metalo keraminis vainikėlis


Metalo keramikos protezo šerdis pagaminta iš metalo, kuris padengiamas porceliano sluoksniu, atitinkančiu paciento dantų spalvą. Tokie protezai nepraleidžia šviesos, gražiai atrodo ir yra pigesni nei bemetaliai. Tačiau šis protezavimo būdas turi vieną trūkumą: vainikėlyje esantis metalas šviesą atspindi, todėl danties protezas atrodo ne toks natūralus, kaip bemetalės keramikos vainikėlis. Be to, aplink metalo keramikos vainikėlį ilgainiui atsiranda „juodoji linija“, dar labiau pabrėžianti danties nenatūralumą. Dėl šių priežasčių metalo keramikos protezai labiau tinka krūminiams dantims protezuoti. Taip galima protezuoti pavienius dantis bei didelius dantų eilių defektus.
 

Bemetalės keramikos vainikėlis


Bemetaliai protezai gaminami tik iš porceliano. Šis protezavimo būdas estetiškas, tvirtas ir ilgalaikis. Tokie protezai laidūs šviesai, atrodo natūraliai ir yra labai tikslūs. Bemetaliai protezai puikiai tinka priekiniams dantims protezuoti. Bemetaliai protezai pranašesni už metalo keramikos vainikėlius dar ir tuo, kad išvengiama alergijos, kurią gali sukelti tam tikri metalai. Bemetalę keramiką rekomenduojama rinktis dėl šių priežasčių: ji estetiška ir biologiškai suderinama; nematyti metalo krašto; gerai priglunda prie danties audinių; ši medžiaga skaidri ir pakankamai tvirta, kaip ir natūralūs danties audiniai. Bemetalės keramikos protezai tinkami tik pavieniams priekiniams dantų defektams panaikinti.
 

Cirkonio keramikos vainikėlis


Kitas dantų atkūrimo būdas – protezavimas cirkonio keramika. Cirkonio keramika – tai itin estetiški ir labai tvirti protezai. Jų pagrindą sudaro cirkonio oksido karkasas, kuris ruošiamas kompiuterinio frezavimo būdu. Jis lengvas ir tvirtas, natūralios danties spalvos, todėl, uždėjus keramikos apdailą, atrodo labai natūraliai. Tvirtumu toks protezas lenkia bemetalės keramikos konstrukcijas, o vietoj tamsaus metalinio karkaso naudojamas cirkonio oksido tvirtas baltas karkasas. Taip užtikrinama gera estetika ir tvirta vainikėlio konstrukcija. Naudojama tiek šoninių, tiek priekinių dantų pavieniams ir dideliems defektams pašalinti.
 

Keramikos vainikėlis ant implanto


Atlikus dantų implantaciją, po 5–6 mėn. pradedami protezavimo darbai. Ant implanto dedama protezinė atrama, kuri gali būti metalinė (krūminių dantų grupei protezuoti) arba cirkonio oksido estetinė atrama (priekinių dantų grupei protezuoti). Tai priklauso nuo to, kokį protezavimo būdą pasirenka pacientas: protezavimą metalo keramika ar protezavimą bemetale keramika. Cirkonio oksido keraminė atrama yra pranašesnė, ji daug geriau ir gražiau integruojasi į burnos audinius.
 

Porceliano laminatės


Tiems, kurie nori išgauti itin estetišką rezultatą, rekomenduojame priekinius dantis protezuoti porceliano laminatėmis (venyrais).Tai ypač plonos dirbtinės medžiagos plokštelės, absorbuojančios, atspindinčios ir praleidžiančios šviesą lygiai taip pat, kaip ir natūralus dantis. Toks dantų protezavimo būdas itin tausoja danties audinius, kadangi šlifuojamas tik iš išorinio danties paviršiaus. Porceliano laminatės gali būti naudojamos siekiant atkurti nusidėvėjusius dantis, pašalinti dantų traumų pasekmes, paslėpti dantų įskilimus, atnaujinti senas restauracijas. Tai puiki dantų vainikėlių alternatyva.
 

Ištisai lietas vainikėlis


Lieti metaliniai vainikėliai tinka protezuojant galinius, sunkiai pasiekiamus dantis, kai reikalingas patvarumas, taip pat gaminant stipresnį tiltinį protezą.
Tokie vainikėliai gali būti gaminami tik metaliniai arba dengti akrilu, plastmase ar porcelianu. Bet estetinis vaizdas nepasiekiamas toks geras, kaip su metalo keramika, bemetale ar kitu vainikėliu, o akrilas dažnai gali ir atskilti. Lieti vainikėliai turi dar vieną trūkumą – ilgainiui burnos gleivinė aplink šį vainikėlį patamsėja, pamėlsta. Šį protezavimo variantą galima rinktis tik bandant sutaupyti finansiškai, bet atsisakant gražios estetinės šypsenos.
 

Kitos dantų protezavimo galimybės


Norėčiau priminti, kad auksinių ar kitų kaltinių protezų gamyba nuo 2005 m. sausio 1 d. yra uždrausta, nes šie vainikėliai neatitinka Europos Sąjungos (ES) reikalavimų. Auksiniai lieti vainikėliai ar kiti protezai su auksu gali būti gaminami tada, kai žmogus būna alergiškas kitiems metalams. Tačiau tai tikrai nėra ekonomiškiausias variantas.
Dideliems krūminių dantų grupės defektams panaikinti yra naudojami įklotai arba užklotai. Ši procedūra yra vadinama mikroprotezavimu. Užklotai gali būti gaminami iš kompozitinių medžiagų, porceliano, metalo, aukso. Didžiausias tokio protezavimo privalumas – maža mikroplyšių ir antrinio karieso susiformavimo tikimybė.
Aliuminio keramikos protezą sudaro aliuminio oksido karkasas, ant kurio išliejama keramika. Tokie protezai puikiai integruojasi tarp natūralių dantų audinių, taip pat tinka priekinių dantų protezavimui.
 

Nuo ko priklauso priekinių, krūminių ir kitų dantų tvarkymo priemonių ilgaamžiškumas?


Kiek ilgai tarnaus plombos, vainikėliai ar kitos protezų konstrukcijos, priklauso nuo individualios burnos higienos, tinkamo ir atsakingo požiūrio į savo dantis. Svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą (dantis profilaktiškai reikėtų pasitikrinti du kartus per metus), taip pat pasirinkti ir naudoti kokybiškas burnos priežiūros priemones.
Reguliariai tikrindami dantis, išvengsite ne tik ėduonies, bet ir, tinkamai prižiūrėdami, koreguodami, nupoliruodami plombas, pailginsite jų tarnystės laiką.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

paciente
2010-05-02 22:37
Neodentoj lankiausi pas kelis specialistus, ir plombavausi pas sita gydytoja Zilvina, tai po to kitas gydytojas net nepamate jog suplombuota, taip atitaike man spalva, kad dantukas kaip naujas. Aciu Jums!
ane
2009-10-15 02:00
O as kaip tik ruosiausi ten eiti, reikes tada permastyti...
as
2009-01-23 00:59
Jo jo...jau neodentos kokybe tai nerauk rutu.Neikit ten... ismeciau pati pinigus,o sutaise siaubas,iskrito ir net geda kitoj saly buvo pasakyt ,kad Lietuvoj taip ”tvarko”...

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai