Paraudusi kūdikio odelė: tai, ką būtina žinoti

Su kūdikių odelės sudirginimu dažniau ar rečiau susiduria kiekviena šeima. Kad ir kiek daug pastangų dedama, kad po sauskelnėmis ar vystyklais didžiąją paros dalį esanti odelė neparaustų, ji vis tiek gali pastebimai sudirgti. Nors kūdikių odelė yra itin jautri, vienų mažylių odelė yra jautresnė, nei kitų. Šiaip ar taip, vaikų oda reikalauja ypatingai kruopščios ir švelnios priežiūros.

 

Kaip suprasti, kad mažylio oda yra sudirgusi?

Sudirgusi kūdikio užpakaliuko oda būna paraudusi, gali būti gruoblėta, nusėta raudonų spuogelių ar iškilimų su nelygiais krašteliais. Prilietus jaučiamas karštis. Vėliau gali atsirasti netgi žaizdelių. Kūdikis gali būti irzlesnis, nei paprastai, ypač plaunant pažeistas odos sritis ar keičiant sauskelnes. Tokių pakitimų negalima ignoruoti ir būtina surasti jų priežastį.

 

Kokios pagrindinės užpakaliuko odos bėrimų priežastys?

Kadangi kūdikio užpakaliuko odelė didžiąją paros dalį yra uždengta sauskelnėmis arba vystyklais, yra sutrikdomas jos kvėpavimas ir sukuriama drėgna aplinka. Tai ir gali sukelti odos sudirginimą. Kitos priežastys gali būti alerginė reakcija į mamos ar paties kūdikio suvalgytą maistą, netinkamos ar per retai keičiamos sauskelnės bei vystyklai, odą dirginančios priemonės (pavyzdžiui, drėgnosios servetėlės ar vystyklų skalbimui naudojamos priemonės), grybelių ar bakterijų sukelta infekcija, mechaniniai pažeidimai, kontaktinis alerginis dermatitas (odos uždegimas). Kartais pasitaiko ir kitų odos sudirginimo priežasčių.

 

Kas svarbiausia keičiant sauskelnes ir vystyklus?

Svarbiausia yra švariai nuvalyti kūdikio odelę ir kuo dažniau keisti sauskelnes ar vystyklus. Mažylio odelė itin jautri pH pasikeitimams, kurie atsiranda dėl kūdikio šlapinimosi ir tuštinimosi. Pagrindinė taisyklė – kuo rečiau kūdikio užpakaliuko priežiūrai naudoti šlapias servetėles ir kuo dažniau plauti jį drungnu vandeniu. Jei įmanoma, drėgnos servetėlės turėtų būti naudojamos tik ypatingais atvejais, pavyzdžiui, kelionių metu. Geriausia jų iš viso vengti, nes drėgnų servetėlių sudėtyje gausu kūdikio odelę dirginančių medžiagų. Jeigu šis gaminys reikalingas, rekomenduojama rinktis tik gryno vandens pagrindu pagamintas servetėles. Kūdikio odelę sausinti reikia labai švelniai, prispaudžiant minkštą natūralaus audinio rankšluostį. Jokiais būdais negalima trinti jautrios mažylio odelės, ją reikia sausinti švelniais tapšnojamaisiais judesiais, atsakingai išvalyti visas sunkiau prieinamas vietas, pavyzdžiui, kirkšnis. Negalima per dažnai naudoti muilo ar prausiklių, be to, būtina stebėti odos reakciją į prausimuisi naudojamus produktus. Kuo dažniau keičiamos mažylio sauskelnės ar vystyklai, tuo labiau sumažinama bėrimų tikimybė.

 

Ką dar reikėtų žinoti apie sauskelnių ir vystyklų keitimą?

Svarbu sauskelnes pakeisti kaip įmanoma greičiau po kūdikio pasituštinimo. Kai kurios sauskelnės turi tam specialiai skirtus indikatorius. Galima papildomai naudoti specialius apsauginius kremus. Itin naudingas apsauginių kremų sudėtyje esantis cinko oksidas. Specialius kremus ar tepalus būtina tepti tik ant visiškai švarios kūdikio odelės, svarbu kiekvieną kartą visiškai pašalinti prieš tai panaudoto kremo ar tepalo likučius. Reikia pasistengti atrasti tinkamas sauskelnes ir jų per daug nesuveržti, naudoti tik rekomenduojamą dydį. Jeigu naudojami vystyklai, tuomet juos reikėtų skalbti tik natūraliais ir nedirginančiais skalbikliais. Ypatingai reikėtų stebėti viduriuojančio ar vaistinius preparatus vartojančio kūdikio odos būklę. Itin naudingos taip vadinamos „oro vonios“. Rekomenduojama kiekvieną dieną leisti mažyliui pabūti be sauskelnių ar vystyklų – tokiu būdu bus sumažinama anaerobinių organizmų dauginimosi galimybė.

 

Kada reikėtų kreiptis į gydytoją?

Į gydytoją dėl bėrimų kreiptis būtina, jei jis nepraeina per kelias paras ir padėtis tik blogėja netgi imantis aukščiau minėtųjų priemonių. Jeigu bėrimas gausus, pastebima žaizdelių, pūlingų iškilimų ar pūslelių, tuomet į gydymo įstaigą reikia kreiptis nedelsiant. Dažnos nepraeinančio bėrimo priežastys yra infekcijos sukelti odos pažeidimai. Tuomet būtina atlikti mikrobiologinius tyrimus ir paskirti tinkamą gydymą. Taip pat reikėtų įvertinti, ar nepraeinantys odos bėrimai ir paraudimai nesusiję su alerginėmis reakcijomis bei kitais odos susirgimais. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai