„Pirkite, pirkite, pirkite“ – kasdien kviečia ryškiaspalvės reklamos. Tačiau naujausi tyrimai atskleidžia, kad pirkėjų širdis pastaruosius penkerius metus laimi tos įmonės, kurios siūlo tvarius ir ekologiškus produktus. Ir kuo toliau, tuo tvarūs vartotojų poreikiai tik didėja, o į tai reaguoja ir įmonės – jei prieš dvejus metus ekologiškų produktų rinkos dydis siekė kiek daugiau nei 30 milijonų JAV dolerių, dabar ji yra dvigubai didesnė. Tad kas lemia šį pokytį ir kas labiausiai domina vartotojus?
Už tvarius produktus pasiryžę mokėti daugiau
Dar 2020-aisiais metais Jungtinių Valstijų analitikai apklausę amerikiečius sužinojo, kad dauguma jų – arti 80-ies procentų – ne tik stengiasi gyventi tvariai ir perka Žemei draugiškus produktus, bet ir daugiau nei pusė jų yra pasiruošę už šiuos produktus mokėti daugiau.
Panašu, kad Atlanto vėjai tokį patį požiūri atnešė ir į senąjį žemyną – Europos Sąjungos užsakyta apklausa atskleidžia, kad beveik 80 procentų europiečių lygiai taip pat už tvarius produktus yra pasiruošę mokėti daugiau.
Už šio pasiryžimo pakloti daugiau pinigų slypi paprasta priežastis – žmonių susirūpinimas klimato kaita, kurią iliustruoja ir siaubinga statistika: 2030 metais klimato pokyčiai gali pasiekti tokį lygį, kad bus negrįžtami, daugiau nei milijonas gyvūnų rūšių yra ties išnykimo liga, o milijonai tonų plastiko guli vandenynų dugnuose.
Tai tėra keletas pavyzdžių, tačiau ir jų pakanka, kad visuomenė reaguotų ir imtų keisti savo įpročius. Štai naujausia „The Economist“ atlikta apklausa atskleidė, kad daugiau nei du trečdaliai vartotojų prieš pirkdami galvoja apie ekologiją ir ieško būtent tvarių produktų. Mat, kaip paaiškėjo, žmonėms nebepakanka geros reklaminės kampanijos ar gražaus įpakavimo – jiems daug svarbiau, kad sutaptų jų ir įmonių, iš kurių jie perka, vertybės. Atsakingai vartodami jie jaučiasi prisidėję prie aplinkosaugos problemų sprendimo.
Tačiau jei vienus vartotojus ieškoti tvarių produktų skatina susirūpinimas globaliniu atšilimu ir klimato pokyčiais, kitus – sveikesnių alternatyvų paieška. Tai atskleidė Portugalijos mokslininkai – anot jų, vartotojai tvarius produktus laiko sveikesniais ir geresnės kokybės, ypač jei kalba eina apie maistą ar kitus suvartojamus produktus. Žmonės nori, jog jų vartojami produktai būtų auginami ekologiškai, naudojant kuo mažiau chemijos, taip pat – ir kuo toliau nuo taršių vietovių. Be to, pageidautina, kad produkcija būtų vietinė, mat tuomet sumažėja transportavimo grandinės ilgis, o kartu – ir tarša.
Ieško net ekologiškų išmaniųjų telefonų
Viena kanadiečių elektroninės prekybos startuolis „Oberlo“ sudarė ir tvarių produktų, kurių pastarųjų metu pirkėjai dažniausiai ieško, sąrašą. Pirmiausia, esą vartotojai nori savo sukuriamą taršą sumažinti namuose, todėl ieško daugkartinių popierinių rankšluosčių, perka perdirbtą tualetinį popierių, atsisako vienkartinių šiaudelių, o vietoj jų įsigyja metalinius ar stiklinius.
Tvarius produktus jie renkasi ir pirkdami asmenines higienos ir buitinės chemijos priemones – įdėmiai skaito sudėtis, gilindamiesi, ar produktuose nėra itin taršių, Žemei kenksmingų ingredientų. O jei produktas lūkesčių nepateisina, namo vartotojai jų neparsineša. Tai pirkėjai sieja ir su sveikata – juk kuo mažiau chemijos naudojame plaudami indus ar grindis, tuo mažiau jos per orą patenka ir į mūsų organizmą.
Tas pats galioja ir kosmetikos priemonėms – žmonės vis mieliau perka produktus, kurie yra arčiau gamtos, pavyzdžiui, tokius, kuriuose yra natūralių aliejų. Iš vonios kambarių taip pat dingsta ir vienkartiniai vatos diskeliai – vartotojai perka medvilnines „vateles“, taip išvengdami daug atliekų.
Tvarų gyvenimo būdą propaguojantys žmonės ieško net ekologiškų išmaniųjų telefonų. Priežastis – paprasta – technologijų industrija atsakinga už 50 milijonų tonų elektroninių atliekų kasmet. Nors rinka kol kas nesiūlo daug ekologiškų telefonų, vartotojai vis dažniau renkasi tuos, kurie yra pagaminti iš perdirbtų medžiagų, o jų pakuotės yra perdirbtos, tvarios.
Beje, būtent pakuotėms vartotojai skiria daug dėmesio – vietoj plastikinių maišelių renkasi daugkartinius medžiaginius arba popierinius maišelius. O net daugiau nei pusė vartotojų atsisako pirkti produktą, jei jo įpakavimas nėra tvarus.
Įmonės už ekologiją atsakingos tiek pat, kiek ir vyriausybės?
Ir visus šiuos pirkėjų poreikius turi atliepti įmonės, norinčios žengti koja kojon su šiuolaikinių žmonių prioritetais. Juolab, kad „The Economist“ apklausa atskleidė, jog vartotojai mano, kad įmonės už pozityvius pokyčius aplinkosaugoje yra atsakingos lygiai tiek pat, kiek ir šalių vyriausybės.
Kiekviena įmonė visuomenės poreikius patenkinti bando skirtingai – priklausomai nuo to, kokioje industrijoje dirba. Štai įmonės, kurios sukuria didžiausią taršą ir tiesiogiai priklauso nuo iškastinių išteklių, ieško, kaip sumažinti šią priklausomybę. Pavyzdžiui, automobilių gamintojai stengiasi į rinką paleisti kuo daugiau tvaresnių – elektrinių ar hibridinių – transporto priemonių.
Kitos investuoja į ekologiškus sprendimus – pavyzdžiui, atsinaujinančią energetiką. Mat vartotojai žvelgia ir į platesnį paveikslą – įmonę laiko socialiai atsakinga ne tik dėl jos tvarios produkcijos, bet ir kitų tvarių iniciatyvų.
Vis tik vienas pagrindinių pokyčių, kurį įgyvendina įmonės, yra medžiagos, kurias jie naudoja gamyboje ar įpakavimams. Norint patenkinti šiandieninį plastiko poreikį rinkoje, kasmet jo gamybai reikia nuo 4 iki 8 procentų visų iškastinių išteklių. Tad visos išties tvarios įmonės stengiasi braukti plastiką iš savo gamybos ir tiekimo grandinių.
Tokios atsakingos įmonės veikia ir Lietuvos rinkoje, tarp jų – ir maisto papildų ženklas „Ecosh“. Jo vadovė Aistė Pranukevičienė tikina, kad tvari įmonės filosofija atsispindi ir mažuose veiklos žingsniuose: „Mūsų buteliukai yra gaminami iš perdirbto stiklo. Nenaudojame antrinės pakuotės - tai yra, nepakuojame buteliukų į kartonines pakuotes, visą reikalingą informaciją stengiamės pateikti produkto etiketėje. Siekiame, jog visos skrajutės, kita reklaminė medžiaga būtų gaminama iš perdirbto popieriaus, taip pat ieškome kaip kuo tvariau produktai galėtų pasiekti pirkėjus.“
O štai kitos įmonės su pakuotėmis tvarkosi dar kitaip – tarkime, kavinės klientams siūlo patiems atsinešti savo puodelius, į kuriuos jiems įpila kavos, taip sumažindamos sunaudojamų vienkartinių puodelių kiekį. Kai kurios specializuotos parduotuvės – net ir Lietuvoje – siūlo atsinešti savo stiklainius ir kitas talpas, į kurias galima įsipilti makaronų, kruopų ar net skalbiklio.
Šaltiniai
Martins, A. Most Consumers Want Sustainable Products and Packaging, Business News Daily. 2023. Prieiga per internetą: https://www.businessnewsdaily.com/15087-consumers-want-sustainable-products.html.
Statista. Green technology and sustainability market size worldwide from 2021 to 2030. 2022. Prieiga per internetą: https://www.statista.com/statistics/1319996/green-technology-and-sustainability-market-size-worldwide/
McKinsey & Company. Consumers care about sustainability—and back it up with their wallets. 2023. Prieiga per internetą: https://www.mckinsey.com/industries/consumer-packaged-goods/our-insights/consumers-care-about-sustainability-and-back-it-up-with-their-wallets.
Eurobarometer. Attitudes of Europeans towards building the single market for green products. 2013. Prieiga per internetą: https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/1048.
Budd, S. Six scary facts about climate change, Ecotricity. 2017. Prieiga per internetą: https://www.ecotricity.co.uk/our-news/2017/six-scary-facts-about-climate-change.
Gomes S., Lopes J. M., Nogueira, S. Willingness to pay more for green products: A critical challenge for Gen Z. 2023. Prieiga per internetą: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0959652623002500.
Gaid, A. Top 9 eco-friendly products for profitable sales in 2023, Oberlo. 2023. Prieiga per internetą: https://www.oberlo.com/blog/eco-friendly-products.
Murray, A. The best green phones: Sustainable and eco-friendly smartphones, ZdNet. 2023. Prieiga per internetą: https://www.zdnet.com/home-and-office/sustainability/best-green-phone/.
Statista. Global E-Waste - Statistics & Facts. 2023. Prieiga per internetą: https://www.statista.com/topics/3409/electronic-waste-worldwide/#topicOverview.
Trivium Packaging. New Data Reveals Preference for Sustainable Packaging Remains Strong in a Changing World. 2022. Prieiga per internetą: https://www.prnewswire.com/news-releases/new-data-reveals-preference-for-sustainable-packaging-remains-strong-in-a-changing-world-301530676.html.
Little, B. What companies are doing to become more sustainable, WeWork. 2022. Prieiga per internetą: https://www.wework.com/ideas/research-insights/research-studies/what-companies-are-doing-to-become-more-sustainable.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę