Paauglystė ir seksualumas

Kas yra seksas paauglystėje: normalus reiškinys, „pereinamasis“ etapas ar rizikingas užsiėmimas? „Lytiniai santykiai – artumo ir bendrumo išraiška. Tai svarbu įvairaus amžiaus žmonėms, o ypač – jauniems. Fizinis artumas turi įtakos žmogaus sveikatai ir gerovei. Tačiau nesaugi ir ankstyva lytinė patirtis gali būti ir rizikos sveikatai veiksnys“, – pastebėjo Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos gydytoja akušerė-ginekologė dr. Ingrida BASEVIČIENĖ.
 

Paauglio, pradedančio lytinį gyvenimą, motyvai taip elgtis gali būti šie:
– įgyti fizinio patrauklumo jausmą,
– įgyti subrendusio, suaugusio žmogaus statusą,
– įgyti nepriklausomybės ir autonomiškumo jausmą,
– pasitikrinti intymumo sugebėjimus,
– pajusti „naują“ kūną,
– sulaužyti socialines nuostatas,
– įgyti „intymumo“ ir uždarumo (arba glaudumo) jausmą, kai jo nepatiriama kitais būdais,
– pasijusti „gerai“.
„Kai seksualumas pasireiškia ankstyvais lytiniais santykiais, kartu atsiranda medicininė ir emocinė rizika”, – atkreipė dėmesį dr. I.Basevičienė.
Mergaitėms jausmai ir emocionalūs santykiai yra svarbus motyvas pradėti lytinį gyvenimą. Paaugliams berniukams dažniausiai to reikia dėl „statuso“ tarp bendraamžių, todėl jie nesusimąsto arba beveik nesusimąsto apie savo partnerę ir lytinių santykių pasekmes. Taip merginos atsakomybės našta tampa didesnė.
Paaugliams rizika sirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis (LPI) ir AIDS yra didesnė nei suaugusiems žmonėms. Pagrindinė LPI komplikacija – dubens organų uždegimai ir nevaisingumas.
 

Paauglių žinios nepakankamos


Tyrimų duomenimis, paauglės žino terminą „saugus seksas“, tačiau žinios apie LPI plitimą ir prevenciją, galimą slaptą jų eigą bei simptomus yra nepakankamos ir neadekvačios. Vidutiniškai viena iš dviejų respondenčių manė, kad, užsikrėtus ŽIV, tuoj pat pasireikš simptomai.
Paaugliai, tapę tėvais, susiduria su socialiniais ir ekonominiais sunkumais. Jie įgyja prastesnį išsilavinimą ir darbą, sumažėja jų pajamos, didesnis skyrybų skaičius. Lyginant vaikus, kurie gimė paaugliams tėvams, ir 20-mečių ar 30-mečių tėvų vaikus, galima daryti išvadą, kad jaunų tėvų vaikai blogiau vystosi intelektualiai, jiems blogiau sekasi mokytis ir pan.
 

„Sėskim ir pakalbėkim”


Paaugliams pokalbiai su tėvais „apie tai” dažniausiai atrodo nepriimtini, tad informacijos jie dažniau gauna iš bendraamžių (ir pasitenkina jos lygiu). Tėvai mažiau informuoja ir apie lytiškai plintančias ligas (tarp jų – ir ŽIV/AIDS).
Jeigu tėvų ir vaikų santykiai blogi arba tėvai nežino, kada ir kokią informaciją pateikti, tada pirmiausiai informuoja bendraamžiai.


Teisingą informaciją apie lyčių skirtumus, kūno fiziologiją, šeimos planavimą ir kontracepciją tėvai turėtų pateikti vaikams, atsižvelgdami į jų amžių, jiems suprantamai ir daug anksčiau – dar iki paauglystės.
Paaugliai, galintys su tėvais pasikalbėti sekso klausimais, mažiau linkę anksti pradėti lytinį gyvenimą, turi mažiau partnerių ir elgiasi saugiau. Tai svarbu ne tik paauglių ankstyvų lytinių santykių, bet ir neplanuotų nėštumų, LPI bei ŽIV prevencijai.
Lytiniai santykiai dažnesni tarp paauglių, kurių motinos tapo nėščios paauglystėje, anksti ištekėjo ir išsiskyrė. Tokios motinos tolerantiškesnės ankstyvo savo vaikų sekso atžvilgiu, ir jų vaikai būna seksualiai aktyvesni.
Paaugliai, užaugę su abiem tėvais, lytiškai pasyvesni nei jų bendraamžiai, užaugę nepilnose šeimose.
 

Žiniasklaidos įtaka mažesnė nei draugų


Populiarūs informavimo šaltiniai – nuo „muilo operų“ iki žurnalų paaugliams – turi įtaką formuotis nuomonei bei stereotipams. Tačiau tarp daugybės sekso scenų ar užuominų apie jas televizijų programose beveik nėra informacijos apie kontracepciją ar abstinenciją. Neskelbiami ir paauglių nėštumų bei gimdymų, LPI paplitimo skaičiai.
Paaugliai dažnai stokoja žinių apie LPI perdavimo kelius, simptomus bei apsaugos priemones.
Tyrimų duomenimis, informaciją apie LPI ir kontracepciją paaugliai gauna: iš „artimų draugų“ (64 proc.), „draugų“ ( 60 proc.), motinos (55 proc.), tėvų ir kitų suaugusiųjų (25 proc.).
Daugelis paauglių teigia, kad draugai suteikia nevisiškai adekvačią informaciją, bet su jais lengva bendrauti. Australijos nacionalinio AIDS komiteto duomenimis, pusė penkiolikmečių mergaičių nežinojo, kad LPI galima užsikrėsti lytinių santykių metu.
Lietuvoje, apklausus reprodukcinio amžiaus moteris, paaiškėjo, kad pagrindinis informacijos apie veiksmingą kontracepciją šaltinis yra ginekologai, antroje vietoje – slaugytojos ir akušerės, trečioje – bendrosios praktikos gydytojai.
 

Kontracepcija ir ankstyvas lytinis gyvenimas


Nėra įrodymų, kad lengvai prieinama kontracepcija skatina paauglius anksti pradėti lytinius santykius. Tyrimų duomenimis, paaugliai, kuriuos gydytojai konsultuoja kontracepcijos klausimais, jau yra seksualiai aktyvūs mažiausiai 6–24 mėn., ir tai nepadidina lytinių santykių dažnumo arba partnerių skaičiaus. 50 proc. mergaičių paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, mano, kad pastoti neįmanoma. Praktika liudija kitaip: apie 40 proc. paauglių, nenaudojančių kontracepcijos, gali pastoti per pirmus 6 mėn. nuo lytinių santykių pradžios. Du trečdaliai paauglių dėl nesaugaus sekso pastoja per dvejus metus.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

ernestas
2014-12-04 17:33
+37063082672 stai mano tl kas nori sekso as berniukas 14metu

nojus
2013-05-25 10:55
labadiena man 12 m penis yra ramybes busenoja 15 cm pasistojas 26cm jau esu ispises savo maza sese ar tai gerai labai norejau sekso
Dovilė
2012-08-12 02:55
Simai, šitom ligom gali sirgti VISI.
Martynas
2012-07-25 11:45
Ka manot apie nekaltas merginas, jei jom apie 16 metu?
kaktusas
2011-02-15 11:26
Simai,paskaityk ką pats parašei.Nenoriu tavęs įžeisti,bet įsivaizduok:rytoj susipyksi tu su savo panele ir ji tau kerštaudama atsiguls su Kaziuku,o jis vakar buvo pas Rina..Bet jug Riną tarkim paliko VIdas,su kuriuo jie seniai draugavo ir visi žinojo,kad mylisi .Ir ..... per paskutinį skambutį tu ir vėl susitaikai su savo panele.Ar jĮ pas tave grįžo tokia pat? metai tie patys,o lytinis stažas ir saugumas ar tas pats?Ir dar vienas klausimas,jei jinai atsigulė su tavimi ,tai kas jai trugdo atsigulti ir su kitu,gražesniu, geresniu, tiesiog pabandyti,Gal su juo bus kitaip tarkim fainiau.....AŠ auginu 13 metų dukrą ir jinai žino,kad pirmas atsigulimas su mylimu žmogumi turi būti įpatingas.Šito niekada nebepakartosi,tai prisiminsit visą gyvenimą.Tam reikėtų geros,gražios muzikos,daug žvakų,būtinai būti blaiviems,abiems to norėti ir pasiruošti apsauga[prezervatyvus].Ir svarbiausia suvokt,kad ne metų skaičius lemia susirgimą negeromi ligomisSu viltimi,kad supratai mane
dovilė
2010-11-06 14:50
straipsnis tikrai geras, bet komentarai tai dar geresni....ką vaikas būdamas 14 metų gali pasakyti apie lytinius santykius?;D tokių metu tik žaidimus žaisti, o ne apie seksą galvoti. Tikriausiai pats gerai nesupranti ką darai,o tavo partnerė kuriai tik 12 metų išvis nesupranta!!! jei tėvai sužinotų, tai gautų gerai į kailį, ir atšoktų fantazijos apie seksą ar kazka panasaus.
Simas
2010-10-27 13:14
Seip puikus straipsnis,bet kaip man yra 14metu o mano Partneriai 12. na mes neseniai mylejomes ir labai patiko na aisku be apsaugu,nu ir pastaruoju laiku nieko nesergam ir gerai bendraujam na cia is dalies parasyta yra tiesa is kitos dalies ne. nes sitom lygom galima susirgti tik nuo 25metu kaskur,nes dar neesu girdejas kad pauglysteje sigrtu sitom lygom..
pp
2009-11-21 15:06
Nusisneki su tuo ismirimu. Pats esu 17 ir suprantu, kad viska reik daryt apgalvotai ir atsargiai, nes venerines ligos yra palani nemalonus dalykas, o nestumas tikrai didele beda. Kol mano bendraamziai mastys galvom, o ne kitom vietom viskas bus gerai. Pirmas zingsnis - apsisaugojimas.
luana
2008-04-21 00:14
labai idomus straipsnis, tik kaip patys galime paskaityti is komentatoriu - paaugliu,jie mano, kad siuo straipsniu norima uzdrausti myletis paauglysteje,jie visur mato tik draudimus ir priespriesa kitai nuomonei, o juk sis straipsnis apie pasekmes, ir tik kiekvienas individas asmeniskai gali nuspresti kada kaip ir su kuo pradeti lytini gyvenima.sio straipsnio esme informuoti............
pervazninkai
2007-08-05 20:02
puikus straipsnis,mano manymu paaugliams reiktu daugiau pasakoti apie lytiskai plintancias ligas ir nepageidaujama nestuma. taip pat, kad sargiai yra pagrindine apsisaugojimo priemone, norint isvengti lytiskai plintanciu ligu.
Sidas
2006-11-10 17:30
Labadiena visiems ir visoms. Ka cia nusisnekat? Man labai idomu suzinoti, ka cia paistot? As pats, jusu durnu isitikinimu, esu dar nevisai suauges. Man dar nera 18, o 17,5. Ir ka jus tuo norit pasakyt? Gal kad nesu pajegus krustis? Ziniu as turiu, patikekit, daugiau uz jus. O jej siaip, taj manau, kad nederetu drausti lytiniu santykiu 14-15 metu amziuje. As pats pradejau daug veliau. Ir, tiesa, labai nedaug. Sportuoju kulturizma, lankau sokius(breika) ir nelabai galiu daryti tai daznai - nera nei laiko, nei noro. Esu uzauges 1 asmens seimoje, bet labai ilgai buwau labai waikiskas ir man nekilo jokiu problemu pradejus lytini gywenima
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai