Kas turėtų būti vaiko vaistinėlėje?

Neretai sakoma, kad pavasarį maišosi dangus su žeme. Orai labai permainingi, todėl šeimose, kuriose yra vaikų, padaugėja peršalimo ligų atvejų. Tačiau mažus vaikus užpuola ne tik peršalimas, todėl namų vaistinėlėje naudinga turėti ir kitų priemonių. Taigi pats metas atidžiau peržiūrėti namų vaistinėlę, skirtą vaikams – kas joje turėtų būti, kad netikėtai sunegalavus vaikui naktį nereikėtų važiuoti į vaistinę?

 

Vaistai nuo peršalimo

 

Peršalimo ligos – bene dažniausi susirgimai, kurie aplanko vaikus. Jei veiksmų imamasi iš karto, vos tik pajuntami pirmieji peršalimo simptomai, gali užtekti ir paprasčiausių, visiškai natūralių vaistinių preparatų. Puikiai tiks aromaterapinės priemonės, augalinės arbatos, gėrimams ruošti skirti milteliai, pagaminti iš augalinių ekstraktų. Įvairūs sirupai ir karšti gėrimai gali padėti organizmui kovoti su ligos sukėlėjais. Dažniausiai peršalimo ligas sukelia virusai, tad antibiotikų prireikia retai. Taigi  jų tikrai nereikėtų kaupti namų vaistinėlėse. Antibiotikus reikėtų vartoti tik tuomet, kai tai būtina ir kai juos paskyrė gydytojas.

Jei mažylio būklė nepagerėja per 5-7 dienas, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Jei susirgo kūdikis, geriau nedelsti ilgiau kaip 1-3 dienas.

 

Vaistai nuo skausmo ir karščiavimo

 

Populiariausios vaistinės medžiagos, skirtos vaikų karščiavimo ir skausmo mažinimui, yra paracetamolis ir ibuprofenas. Abi vaistinės medžiagos malšina skausmą ir mažina temperatūrą, o ibuprofenas papildomai slopina ir uždegiminius procesus. Be to, įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad ibuprofenas šiek tiek veiksmingiau už paracetamolį mažina skausmą. Reikėtų rinktis tik vaikams skirtas vaistinių preparatų farmacines formas, nes tokias farmacines formas, pavyzdžiui, sirupą, daug lengviau suduoti mažiems vaikams, kurie dar negali praryti tablečių. Be to, būtina pabrėžti, kad labai svarbu atkreipti dėmesį ir į teisingą vaistinių preparatų nuo karščiavimo ir skausmo dozavimą – tokie vaistai vaikams paprastai dozuojami pagal jų kūno masę. Mažiausiems pacientams dažnai pasirenkamos žvakutės, kiek didesniems – sirupas, o dar vyresniems jau galima pasiūlyti kramtomąsias arba plėvele dengtas tabletes.

Ibustar 40 mg/ ml geriamoji suspensija vaikams  yra uždegimą slopinantis ir skausmą malšinantis vaistinis preparatas (nesteroidinis vaistas nuo uždegimo, NVNU). Ibustar vartojamas trumpalaikiam simptominiam silpno ar vidutinio stiprumo skausmo bei karščiavimo gydymui. Ibustar tinka 10 kg ir daugiau sveriantiems (1 metų ir vyresniems) vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Jei mažylio skausmas/ karščiavimas nepraeina per 5-7 dienas, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Jei susirgo kūdikis, geriau nedelsti ilgiau kaip 1-3 dienas.

 

Vaistai nuo gerklės skausmo ir kosulio

 

Vaistai nuo kosulio pasirenkami pagal kosulio tipą:

  • Jei tai sausas ir dirginantis kosulys, kurį reikia bent porą parų slopinti, nes vaikas negali miegoti, tuomet reikėtų rinktis kosulį slopinančius vaistinius preparatus. Tokie vaistiniai preparatai paprastai tinkami tik vyresniems vaikams ir jų dažniausiai negalima vartoti ilgiau kaip kelias dienas.
  • Jei tai drėgnas kosulys, tokį kosulį reikėtų skatinti. Puikiai tiks augaliniai vaistiniai preparatai, gleives skystinantys vaistiniai preparatai. Labai svarbu vartoti pakankamai skysčių, kad atsikosėjimą gerinantys vaistai veiktų tinkamai.
  • Galima turėti ir universalių homeopatinių vaistinių preparatų/ augalinių mišinių, kurie tinkami bet kokio tipo kosuliui gydyti.

Viena žinomiausių vaistinių medžiagų, padedančių palengvinti atsikosėjimą, yra ambroksolio hidrochloridas. Flavamed geriamasis tirpalas vartojamas sergant ūmiomis ar lėtinėmis plaučių ir bronchų ligomis, kai kosulio metu susidaro klampios gleivės. Flavamed tinka vartoti vyresniems negu 2 metų vaikams, paaugliams ir suaugusiesiems. Flavamed suskystina klampias gleives ir jos gali lengviau kosulio metu pasišalinti. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.

Gerklės skausmas gydomas skausmą ir uždegimą mažinančiais vaistiniais preparatais/ medicinos priemonėmis/ maisto papildais, kurie gali turėti augalinės kilmės ar cheminės kilmės sudėtinių dalių. Mažesniems vaikams rekomenduojami sirupai, didesniems tinkami ledinukai, aliejinio pagrindo purškalai, kuriuose yra šaltalankių, medetkų, bergamočių ir kitų gerklės audinių sudirginimą ir skausmą mažinančių augalinių aliejų.

Jei mažylio kosulys/ gerklės skausmas nepraeina per 5-7 dienas, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Jei susirgo kūdikis, geriau nedelsti ilgiau kaip 1-3 dienas.

 

Vaistai nuo slogos

 

Kiekvienoje vaistinėlėje labai vertinga turėti jūros vandens. Mažyliams iki 6 mėnesių amžiaus tinkamiausi izotoninės koncentracijos jūros vandens lašai, o vyresniems jau tinkami izotoninės ir hipertoninės koncentracijos nosies purškalai. Jie padeda išvalyti nosytes nuo nešvarumų, drėkinti nosies gleivinę, sustabdyti virusų ir bakterijų dauginimąsi, suskystinti/ suminkštinti sukietėjusias gleives, palengvinti slogos, sinusito, peršalimo, gripo ir panašių ligų simptomus.

Vaikų slogą gydyti būtina ir geriausia tai daryti vos tik jai prasidėjus. Galima pasitelkti ir aromaterapiją, pavyzdžiui, specialius eterinių aliejų mišinius, tinkamus vaikams nuo 6 mėnesių amžiaus. Tarkime, augalinio aliejaus ir arbatmedžio eterinio aliejaus mišinys padeda naikinti bakterijas ir virusus, atkimšti nosytę, palengvinti mažylio kvėpavimą. Daugybė tėvelių patvirtino, kad natūrali aromaterapija iš tiesų veikia.  

Quixx baby yra natūralus izotoninės koncentracijos nosies tirpalas, kuriame yra jūros vandens iš Atlanto vandenyno su vertingais mineralais ir mikroelementais. Druskos koncentracija, esanti šio jūros vandens lašuose, yra priderinta prie natūralios koncentracijos organizme, todėl jis švelniai veikia kūdikio nosytę ir papildomai jos nedirgina. Quixx baby nosies lašai puikiai tiks:

  • Kasdienei natūraliai nosies ertmių priežiūrai;
  • Nosies ertmių valymui ir drėkinimui;
  • Užsikimšusios nosies valymui ir susidariusių gleivių pašalinimui;
  • Susidariusių ir pridžiūvusių plutelių minkštinimui bei lengvesniam jų pašalinimui;
  • Sausos, sudirgusios, žaizdelėmis nusėtos nosies gleivinės atgaivinimui.

 

Jei jūros vandens ir aromaterapinių mišinių nepakanka ir sloga jau gerokai “įsismarkavusi”, tuomet namų vaistinėlėje naudinga turėti ir nosies gleivinės kraujagysles sutraukiančių vaistų/ dekongestantų. Vis dėlto reikėtų rinktis tik vaikams tinkamus nosies vaistus arba purškalus, kurių paprastai nereikėtų vartoti ilgiau kaip 3-5, išimtiniais atvejais – 7 paras. Per ilgai vartojami dekongestantai gali sukelti medikamentinę slogą ir pridaryti dar daugiau bėdų – su jais reikėtų elgtis labai atsargiai.

Jei mažylio sloga nepraeina per 7-10 dienas, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Jei sloga susirgo kūdikis, geriau nedelsti ilgiau kaip 5 dienas.

 

Nuo vėmimo ir viduriavimo

 

Vaikų vaistinėlėje labai naudinga turėti specialių mišinių, padedančių šalinti lengvos ir vidutinio stiprumo dehidratacijos simptomus. Jie naudingi ir dehidratacijos profilaktikai. Tokie milteliai, iš kurių gaminami geriamieji tirpalai, padeda pakeisti dėl vėmimo ir viduriavimo netektą įprastą skysčių ir druskų kiekį. Tarkime, tokiuose milteliuose esantys cukrūs padeda gerinti vandens ir mineralinių medžiagų pasisavinimą žarnyne, o citratai padeda koreguoti rūgščių ir šarmų pusiausvyros sutrikimus vaiko organizme. Viduriavimą galima stabdyti ir specialiai tam skirtais vaistiniais preparatais, tinkamais ir vaikams, tačiau dėl jų vartojimo visuomet geriau pasitarti su gydytoju arba vaistininku, nes vėmimas arba viduriavimas dažnai yra apsauginė organizmo reakcija, padedanti iš virškinimo trakto pašalinti infekcijos sukėlėjus. Viduriavimą ir vėmimą stabdančios vaistinės medžiagos gali tarsi “užrakinti” ligos sukėlėją virškinimo trakte.

Jei mažylio būklė nepagerėja per 1-3 dienas, tuomet geriau nedelsti ir kreiptis į gydytoją, nes mažiems vaikams dehidratacija ypatingai pavojinga. Jei kūdikis iki 6-12 mėnesių vemia ir viduriuoja visa dieną, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją.

 

Bekontaktis termometras, antiseptinė priemonė žaizdų priežiūrai ir įvairių rūšių pleistrai

 

Kiekvienoje namų vaistinėlėje naudinga turėti ir bekontaktį termometrą, kuris padeda greitai ir efektyviai išmatuoti vaiko kūno temperatūrą.

Taip pat naudinga turėti antiseptinį purškalą, kuris tinkamas ne tik odos paruošimui prieš įvairias procedūras, bet ir trumpalaikiam antiseptiniam žaizdų gydymui.

Taip pat reikėtų turėti įvairių pleistrų. Jų būna pačių įvairiausių rūšių – atsparių vandeniui, sterilių, su paveikslėliais ir t.t.

Žinoma, kiekvienoje vaiko namų vaistinėlėje turėtų būti ir lėtinių ligų gydymui skirtų vaistinių preparatų atsargų bent keliems mėnesiams. Dėl to reikėtų pasitarti su vaikelį gydančiu gydytoju.

 

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai