Pakalbėkime apie vyrus. Kas lemia jaunatvę brandžiame amžiuje?

Daugiau žinome apie menopauzę, vadinamąjį moters „biologinio rudens“ laikotarpį. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos Vidaus ligų centro Endokrinologijos skyriaus vadovą Saulių GRIGONĮ paprašėme paaiškinti, kokie pokyčiai vyksta brandaus amžiaus vyrams, kaip vyksta andropauzė – vyro organizmo hormonų veiklos pokyčiai.
 

Teisinga, kad visuomenė sveikatos priežiūros prioritetus yra paskyrusi moters, motinos ir vaiko sveikatai. Nuo to priklauso visuomenės narių sveikata.
Vyro organizme įvairiais amžiaus tarpsniais vyksta svarbūs pokyčiai. Su jais susijusiems sveikatos sutrikimams gydyti ar atitolinti šiuo metu jau yra veiksmingų priemonių.
Vyro organizme vyraujantys hormonai yra androgenai (testosteronas). Lytiškai vyras subręsta 18–20 metų. Jo organizmas yra pasirengęs reprodukcijos funkcijai. Jauno vyro testosterono kiekis kraujo serume pasiekia piką. Jis laikosi palyginti neilgai, maždaug iki 40 metų. Po to vyksta involiuciniai pakitimai, ir per vienerius metus androgenų kiekis sumažėja apie 1,2 proc. Taigi penkiasdešimtmečio organizme jo jau bus 12 proc. mažiau nei dvidešimtmečio.
Testosteronas yra unikalus lytinis hormonas. Jis veikia receptorius, esančius įvairiuose organuose. Daugiausiai šių receptorių yra lytiniuose organuose, odoje, raumenyse, plaukų folikuluose, kaulų čiulpuose, nervų sistemos struktūrose. Taip lytiniai hormonai daro įtaką ne tik kūnui (vyro kūnas raumeningas, kaulai – stambūs, oda ne tokia švelni, kaip moterų), bet ir mąstymui, elgsenai (aktyvumas, ryžtas, polinkis vadovauti, loginis mąstymas, greiti sprendimai). Tai lemia androgenai. Kol jų kiekis organizme normalus, vyras gerai jaučiasi visose gyvenimo srityse. Androgenų, konkrečiai – testosterono, kiekiui sumažėjus (tai vyksta pamažu ir tarsi nepastebimai), kinta išvaizda, santykiai, gyvenimas.
Moterims ovuliacinis ciklas visiškai nuslopsta per kelerius metus, simptomai yra labai pastebimi ir varginantys (karščio pylimai, dirglumas, osteoporozė, odos senėjimo simptomai ir kt.). Vyrui panašūs procesai vyksta ilgesnį laiką. Atitinkamus receptorius stimuliuoja vis mažesnis androgenų kiekis, organizme ryškėja šio deficito pasekmės: mažėja kūno plaukuotumas mažėja kūno raumenų masė, kartu – ir jėga, kūne kaupiasi daugiau riebalų, vystosi osteoporozė, kinta vegetacinės nervų sistemos (karščio pylimai ar drebulys, nuotaikos svyravimai, depresija, dirglumas, energijos stoka) ir centrinės nervų sistemos veikla (mažėja mentalinės veiklos galimybės), silpnėja libido – lytinis potraukis; su tuo gali būti susijusios brandaus amžiaus vyrų lytinio gyvenimo problemos.
Nereikėtų tokios būklės palikti savieigai. Moterys dėl panašių negalavimų nesivaržo, kreipiasi į ginekologus. Vyrai urologų, endokrinologų vengia. Tačiau kaip tik jų suteikta pagalba gali būti veiksminga.
Šiuo metu yra veiksmingas gydymas – naujos kartos ilgo veikimo vaistas Nebido (testosterone undekanoate). Pakanka tik keturių injekcijų per metus androgeniniam „fonui“ organizme normalizuoti. Tai vadinama pakeičiamąja hormonų terapija.


Urologas, endokrinologas ar šeimos gydytojas rekomenduos, koks gydymo būdas konkrečiu atveju reikalingas. Jį skiriant atsižvelgiama, ar vyras neserga prostatos vėžiu (tokiu atveju būtina gydyti ligą), prostatos hiperplazija (išvešėjimu), ar nėra krūtų pakitimų. Tam būtina atlikti tyrimus. Didelis hemoglobino kiekis nėra kontraindikacija pakeičiamajai hormonų terapijai, tačiau reikia įvertinti tai, kad testosteronas stimuliuoja kraujotaką ir gali padidinti trombozės riziką. Sąlyginė kontraindikacija – buvęs infarktas, kitos širdies ligos, miego apnėja (kvėpavimo sutrikimas miegant). Pakeičiamoji hormonų terapija gali būti derinama su preparatais erekcijai gerinti, kadangi Nebido pagerina seksualinį susijaudinimą (pagerina libido) ir teigiamai veikia erekciją esant testosterono nepakankamumui.
Vyrams ir jų moterims, perskaičiusiems apie pakeičiamąją hormonų terapiją, tikriausiai kils nemažai klausimų ir minčių, kad reikėtų „kažką“ daryti. Gydytojas S.Grigonis pataria:
„Pirma, vyras turi pripažinti, kad jaunystė – tai etapas, kuris praeina. Tiesa, šis laikotarpis – ne visuomet yra pats įdomiausias gyvenime. Antra, jei bent retkarčiais susimąstote, kad kūnas ir protas veikia „nebe taip“, – reikia kreiptis į specialistus“.
 

Kaip veikia pakeičiamoji terapija vyriškuoju hormonu testosteronu?


Atsako Vilniaus universiteto
Onkologijos instituto Onkourologijos skyriaus vedėjas, vyriausiasis mokslo darbuotojas bei klinikos „Antiaging“ gydytojas urologas habil. dr. Feliksas JANKEVIČIUS
Gerai vyro savijautai labai svarbus stabilus testosterono kiekis organizme. Testosterono preparatai vartoti ir anksčiau, tačiau šiuo metu jau turime ilgai veikiantį testosterono preparatą Nebido, skirtą normaliam hormono kiekiui kraujo serume palaikyti. Jo leidžiama 4 kartus per metus. Vienas svarbiausių Nebido privalumų – stabilios fiziologinės testosterono koncentracijos kraujo serume palaikymas. Vartojant šį preparatą, išvengiama nefiziologinių hormono koncentracijos svyravimų, kurie gali būti prostatos onkologinių ligų rizikos bei šlapinimosi sutrikimų veiksnys. Šlapinimosi sutrikimai vyresnio amžiaus vyrams galimi dėl prostatos hiperplazijos (išvešėjimo) – ligos, susijusios su  hormonų apykaitos sutrikimais (vyrai skundžiasi, kad padažnėjo šlapinimasis dieną ir ypač – naktį). Ligai vystantis, dalis šlapimo lieka šlapimo pūslėje (nevisiško pasišlapinimo jausmas), susilpnėja šlapimo srovė. Prostatos hiperplazija dar vadinama vyrų klimakso palydove. Kai testosterono kiekis kraujo serume – fiziologinio lygio (ne per mažas, bet ir ne per didelis), yra mažiausia hiperplazijos rizika. Tyrimai rodo, kad, vartojant Nebido, testosterono koncentracija netampa didesnė nei fiziologinė norma. Yra žinoma, kad vaistas nedidina minėtų ligų rizikos, tačiau nėra duomenų, kad ją mažina.
Gydymo poveikis – greitas: praėjus mėnesiui ar kelioms savaitėms po pirmos injekcijos būklė pagerėja: nebūna nuovargio, pagerėja nuotaika, padidėja darbingumas, sustiprėja libido, atsiranda daugiau energijos. Kinta ir vyro išorė: dėl androgeninio vaisto poveikio tampa stipresni kūno raumenys, pamažu sumažėja nereikalingų riebalų kiekis.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Gabi
2009-05-07 18:59
Kiek teko dar skaitinėti apie visas tas bėdas, tai žinokit, amžius sergančių prostatos išvešėjimu vis jaunėja. Tai geriau ilgai netempti gumos, tikra tiesa. Bet čia viskas dėsninga, juk jaunimas anksčiau bręsta, tai anksčiau ir serga paskui. Tai prostamol jau galima pradėti vartoti, matomai ir nuo 38 kokių. Augalinis, tai tik į naudą bus.
Rima
2009-04-27 10:49
Tai aišku, kad nepakenks, o tik padės. Juk visi vyrai, sulaukę 40, įsirašo į rizikos grupę. Jiems bet kada gali pasireikšti šlapinimosi sutrikimai, skausmas, apsunkintas šlapinimasis, tai čia jau rimta bėda, bet to galima ir išvengti. Kol svarsto Jūsų vyras ar jam gerti Prostamol jo prostata didėja, kol galiausia vieną dieną ji ims spausti šlapimkanalius, šlapimas negalės tinkamai pasišalinti. Geriau tegul nesvartso ir užkerta tam kelia.
Deima
2009-04-25 10:32
Jetus, net celibatą kenčiate? Vargšiukė... Na, svarbiausia - kantrybė, nespauskite jo, po kokio mėnesio tikrai turėtų pasijusti realūs rezultatai. Daugiausia jaunystės, manau, vyrui suteikia pozityvus požiūris į gyvenimą ir jaunatviška žmona. Nes kaip sakoma, su kuo sutapsi, toks ir pats tapsi. Apie prostamol mano vyras daug yra girdėjęs, vis svarsto, gal pamėginti? Sakau, čia ne stebuklingos jaunystės tabletės, o preparatas prostatai, bet jau kadangi amžius brandus, gal ir nepakenks?
Eglė
2009-04-24 09:26
Sustiprina potenciją? Papasakokit daugiau? Ar greitai pajuntami rezultatai? Nes maniškis dar tik pradėjo vartoti Prostamol, laukiu nesulaukiu teigiamų pokyčių. Nes jau senokai jį kamuoja tas išvešėjimas, tai įdomu, kiek dar tverti man celibatą reiks? Kiek vartoti reikia, kad nepasikartotų visi tie šlapinimosi sutrikimai? Kada jūsiškiai pajuto palengvėjimą? Dėkoju.
Deima
2009-04-21 07:20
Tai jeigu senelis sirgo, tada ir anukas sirgs, kiek zinau taip. Į 3 kartą persiduoda. Bet nereikia rūpintis tomis kartomis. Geriau profilaktiškai prostamol pavartoti ir tikrai bus ramiau, nereiks baimintis prostatos ligų. O ir potenciją sustiprina, tai juk dviguba nauda.
Rima
2009-04-17 11:01
Manau, ir paveldidumas turi įtakos, ką čia gali žinoti žmogus, iš kokios karto į kurią persiduoda visokios ligos? O dar tokios kaip prostatos? Prostamolis - ne stebuklingos jaunystės piliulės, bet mano vyrui padeda įveikti ir vadinamojo klimakso nepatogumus, kurie taip pat gal susiję su prostata? Ir šlapinasi lengviau, ir tas vyriškumas tvarkoj, labiau tiesiog pasitiki savimi žmogus, kad dar tą akimirką žavingą gali kiek užlaikyti.
Gabi
2009-04-14 13:55
Kol dar pati pradžia, tai pats laikas gerti tą preparatą, nes delsti nėra reikalo, gali liūdnai baigtis. Draugės vyras profilaktiškai vartoja prostamol. Juk ir amžius jau virš 40. Bet jam tai gal paveldimumas, nes ir jo tėvui buvo prostatos bėdų, ir seneliui. Ar čia paveldimumas nelabai turi įtakos?
Rūta
2009-03-26 13:50
Gerai, kad ne Viduramžiai dabar, gerai, kad sukurta tiek visokių išradimų. Tai ir naudokimes tais išradimasi, tada ir jaunatvė brandžiame amžiuje bus nesvetima. Maniškis irgi Prostamol pasirinko, tiksliau aplinkybės parinko... Pradėjo negaluoti, nuėjo į polikliniką, ištyrė jį ten nuo visų ligų ir kartu su žuvų taukais ir kitais vitaminais patarė ir Prostamol pavartoti, nes esą jau matyti prostatos paburkimas.
Lina
2009-03-16 10:16
Maniškis jau antras mėnuo kaip vartoja prostamolį. O apie tyrimus, tai jau neklausk, jo tikrintis net su rykšte nenuvarysi. Užsispyręs murma, kad jam viskas gerai. Na, gal ir gerai, bet pasitikrinti nepakenktų. Manau, kad tie tyrimai dėl prostatos tikrai nebūtų prasti, nes vis dėlto Prostamolis užkerta kelia šlapinimosi sutrikimams, neleidžia pabrinkti prostatai.
Banga
2009-03-12 09:28
Maniskis taip pat profilaktiskai vartoja Prostamol uno. Kai sesutes vyras apturejo slapinimosi bedu, jie issikalbejo ir tas patarve vartoti si preparata. O kiek Jusu vyrai laiko jau geria ta preparata? Kokie tyrimu rezultatai?
Lina
2009-03-04 20:50
Lauki ar ne, metai bėga nenumaldomai. Vis daugiau sveikatos problemėlių atsiranda. Bet Prostamol tai profilaktiškai ir aš savam duodu pagerti, nes tikrai bus ne laikas, kai jau diagnozė bus lėtinis prostatitas, ar dar koks biesas.
Kleopatra
2009-03-04 14:13
Mano vyrui jaunystė, bent jau sąlyginai, taip pat grąžino Prsotamolis. Na, nėra jis toks dar ir nukriošęs, tačiau belaukiant šeštosios deišimties (o gal nelaukiant), tikrai nutinka visokių problemėlių. maniškis susidūrė su potencijos sutrikimais, o vėliau pradėjo skųstis ir sunkiu bei skausmingoku šlapinimusi. Tačiau maždaug po mėnesio vyras pradėjo jaustis žymiai geriau ir sako, kad tikrai vartos tą preparatą kuo ilgiau.
Inda
2009-02-27 12:24
Taip, jaunystė baigiasi labai greitai, o tada tenka jau labiau rūpintis savimi. Dabar dažnas vyresnio amžiaus vyras turi prostatos problemų, bet tai slepia. Mano brangusis irgi ne išimtis. Kai pradėjo lakstyti į tualetą, tada ką jau paslėpsi, teko pripažinti, kad ilgą laiką jaučia, kad kažkas pasikeitė. Šlapimo srovė susilpnėjo, nevalingas šlapinimasis neleidžia normaliai gyventi. Ir ką jūs manot, jam buvo I stadijos prostatos išvešėjimas. Labai padėjo Prostamol uno. Tiesiog nė nepastebėjome, kaip viskas susitvarkė. Svarbu nenuleisti rankų ir reguliariai vartoti Prostamol.
Aldona
2009-02-25 08:32
Vyrai, nebijokite medikų. Jie tikrai nėra jūsų priešai. Maniškis kentė šlapinimosi sutrikimus, nemigą, kol kreipėsi pas savo gydytoją. Paklausęs jo patarimo, pavartojo prostamol, ir bėdos ėmė trauktis iš mūsų gyvenimo.
Aldona
2009-02-25 08:31
Vyrai, nebijokite medikų. Jie tikrai nėra jūsų priešai. Maniškis kentė šlapinimosi sutrikimus, nemigą, kol kreipėsi pas savo gydytoją. Paklausęs jo patarimo, pavartojo prostamol, ir bėdos ėmė trauktis iš mūsų gyvenimo.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai