Jaunystė ir po penkiasdešimties

Moterys apie 1/3 savo amžiaus gyvena silpnėjant ir išnykus kiaušidžių funkcijai. Tuo laikotarpiu atsiranda daug patologinių pakitimų, kurie nėra tiesiogiai susiję su senėjimu, o atsiranda dėl sunykstančios kiaušidžių funkcijos ir labai pablogina bendrą sveikatos būklę, gyvenimo kokybę ir sumažina darbingumą. „Kas yra kas“ kalbant apie menopauzę moterims, pataria Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Moters fiziologijos ir patologijos centro gydytojas, medicinos mokslų daktaras Vytautas KLIMAS.
 

Kam reikalingi estrogenai moters organizme?


Estrogenų vaidmuo glaudžiai susijęs su moteriškos kūno sandaros susiformavimu, mėnesinių buvimu ir giminės pratęsimu bei daugeliu kitų organizmo funkcijų. Jie taip pat:
· Palengvina kalcio pasisavinimą organizme bei didina kaulinio audinio tankumą, todėl stiprina kaulus ir sumažina kaulų lūžių riziką.
· Stabdo aterosklerozės vystymąsi, nes mažina aterosklerozinių plokštelių, stimuliuojančių kraujo riebalų – mažo tankio lipoproteinų koncentraciją kraujyje, susidarymą bei didina aterosklerozinių plokštelių, slopinančių kraujo riebalų – didelio tankio lipoproteinų koncentraciją kraujyje, susidarymą, taip pat tiesiogiai saugo kraujagyslių sieneles nuo pažeidimo, todėl mažina aterosklerozės sukeliamų ligų: stenokardijos (krūtinės anginos), miokardo infarkto, insulto, kraujagyslių trombozės ir kitų riziką.
· Dalyvauja galvos smegenyse vykstančiuose procesuose, kurie užtikrina dėmesio koncentraciją, darbingumą, gerą savijautą bei nuotaiką.
· Palaiko odos elastingumą ir stangrumą bei raumenų jėgą.
· Saugo šlapimo bei lyties organų gleivinę ir raumenų sluoksnį nuo sunykimo bei palaiko šlapimo ir lytinių organų tonusą.
· Skatina lytinį potraukį.
 

Kas yra menopauzė, perimenopauzė, klimaksas ir postmenopauzė?


Menopauzė – tai paskutinių mėnesinių data suskaičiuota atgal, praėjus vieneriems metams po mėnesinių išnykimo. Menopauzės rodo, kad sunyko reprodukcinė (dauginimosi) kiaušidžių funkcija.
Perimenopauzė – tai laikotarpis keliolika mėnesių prieš ir keliolika mėnesių po menopauzės, kai pasireiškia silpnėjančios ir nykstančios kiaušidžių funkcijos požymiai.
Klimaksas – tai moters gyvenimo laikotarpis, kai gęsta kiaušidžių veikla, organizme pradeda trūkti moteriškųjų lytinių hormonų estrogenų, todėl organizme vyksta daug ne visada malonių pasikeitimų.
Postmenopauzė – tai laikotarpis po menopauzės.


 

Klimakso simptomai vargina moteris


Klimakso simptomai gali pasireikšti perimenopauzės laikotarpiu. Retesniais atvejais klimakso simptomai moteris vargina net praėjus 10 ir daugiau metų po menopauzės. Paprastai pirmiausia sutrinka mėnesinių ciklas.
Pagaliau kiaušidės visiškai nustoja gaminti estrogenus, todėl mėnesinės galutinai išnyksta. Tuo metu ar net anksčiau atsiranda kitų klimaksui būdingų pakitimų:
· karščio pylimai;
· naktinis prakaitavimas;
· galvos skausmai;
· širdies plakimai;
· nuotaikos svyravimai, nervingumas;
· psichinė įtampa;
· depresija;
· nemiga ir kiti miego sutrikimai;
· negalėjimas susikoncentruoti;
· greitas nuovargis;
· lytinio potraukio susilpnėjimas ar pranykimas.
 

Kokių sveikatos pakitimų moters organizme vyksta postmenopauzės laikotarpiu?


Po menopauzės, t.y. išnykus mėnesinėms, dėl moteriškųjų lytinių hormonų estrogenų trūkumo (kiaušidės jų jau nebegamina) vėliau atsiranda ir ilgai trunka:
· makšties sausumas ir skausmingi lytiniai santykiai;
· skausmingas šlapinimasis bei kiti šlapinimosi sutrikimai;
· šlapimo nelaikymas;
· sausa plona ir raukšlėta oda;
· trapūs nagai ir plaukai.
 

Galiausiai dėl moteriškų lytinių hormonų estrogenų trūkumo organizme:



· Sparčiau retėja kaulai – vystosi osteoporozė. Kaulai tampa trapūs ir silpni. Dėl estrogenų trūkumo galvos smegenyse susilpnėja judesių koordinacija bei kūno pusiausvyros palaikymo mechanizmai, todėl moterys po menopauzėsR blogiau išlaiko kūno pusiausvyrą, dažniau nugriūva. Silpni išretėję kaulai greičiau lūžta ir lėčiau suauga. Stuburo, šlaunikaulio kaklelio ir kitų kaulų lūžiai, įvykę dėl estrogenų trūkumo sukeltos osteoporozės, yra viena svarbiausių vyresnio amžiaus moterų ne tik invalidumo, bet ir mirties priežasčių. Osteoporozės išsivystymo rizika didesnė lieknoms, smulkaus kūno sudėjimo, dirbančioms sėdimą darbą, mažai judančioms, rūkančioms moterims.
· Sutrinka kraujo riebalų pusiausvyra, greičiau vystosi liguisti bei senatviniai širdies ir kraujagyslių sistemos pakitimai, todėl susergama stenokardija, miokardo infarktu, insultu.
· Padidėja Alzheimerio ligos (t.y. senatvinės silpnaprotystės) rizika.
 

Amžius menopauzės metu


Lietuvos moterims menopauzė dažniausiai pasireiškia apie 50–52 metus. Menopauzės amžius priklauso nuo bendros moters sveikatos būklės, paveldimumo, kūno svorio, žalingų įpročių. Menopauzė anksčiau laiko įvyksta pašalinus arba apšvitinus kiaušides. Jeigu moters motinai, senelei, tetoms menopauzė prasidėjo tam tikro amžiaus, tai tikėtina, kad ir minėtai moteriai ar pacientei menopauzė prasidės maždaug tuo pačiu metu.
Labai liesoms moterims menopauzė dažniau atsiranda 1–2 metais anksčiau, ir simptomai būna ryškesni. Rūkančioms moterims menopauzė įvyksta 2–3 metais anksčiau nei nerūkančioms.
Menopauzės amžius nepriklauso nuo to, kada atsirado pirmosios mėnesinės (menarchė), t.y. anksti ar vėlai. Menopauzės atsiradimo laikui taip pat neturi įtakos moterų rasiniai ir etniniai skirtumai, gimdymų skaičius.
 

Ar tiesa, kad klimaksas yra natūralus procesas, todėl jo nereikia gydyti?


Be jokios abejonės, klimaksas yra natūralus procesas, kurį tenka „išgyventi“ kiekvienai tam tikro amžiaus sulaukusiai moteriai, tačiau turbūt niekam nekyla mintis, kad reikėtų atsisakyti akinių ar dantų protezų todėl, kad regėjimo susilpnėjimas bei dantų netekimas yra natūralūs amžiaus nulemti organizmo pokyčiai.
Išsivysčiusiose pasaulio šalyse po mėnesinių išnykimo, t.y. po kiaušidžių funkcijos užgesimo, moterys dar gyvena apie 1/3 gyvenimo, todėl su klimaksu bei estrogenų trūkumu susijusius sveikatos sutrikimus galima ir būtina gydyti, nes tai padeda išsaugoti gerą savijautą ir sveikatą, pagerina gyvenimo kokybę, leidžia pratęsti darbingo bei bendro gyvenimo trukmę.
Svarbu moteriai reguliariai tikrintis savo sveikatą, atlikti mamogramą (specialų krūties peršvietimą rentgenu, leidžiantį aptikti 90 proc. vėžio atvejų, net prieš atsirandant augliams), citologinį Pap tepinėlio (gimdos kaklelio vėžinėms būklėms nustatyti) tyrimą.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Janina
2014-03-10 14:53
Sveiki,
man 57 m.2013 m.sausio 30d. dėl kraujavimo buvo daryta gimdos abrazija.Iki dabar mėnesinių nėra, kraujavimų daugiau nebuvo.Ar reikia saugotis nuo nėštumo
laima
2012-02-05 22:01
gal reikia gerti meflovan.
Liudmila
2010-06-05 10:27
Noriu kad menstruacijos butu kasmenesi man 49metai menesin. buna kas 3 menesius mazdaug, ka gerti kad papilditi organizma isnikstanciais estrogenais? gal yra kokiu zoleliu?
sviesioji
2009-07-26 18:19
visi papildai tik mitas, jau isbandziau visus, bet deja jokio rezultato, be to susidariau nuomene, kad kuo didesne reklama, tuo labiau niekam tike tie papildai
lidija
2009-03-15 21:18
prasidejo postmenopauzes laikas ir prasidejo baisus juosmens skausmai,kiausidziu srytijeir nepadeda suskausminimo vaistai.ka dariti
Eglė
2009-01-27 23:35
Tiesa, ką reikia vartoti, kad galėtų pakeisti estrogenus? Ir ar galima pastoti kai jau eina penkti metai, kai nėra mėnesinių (man 53 m.)?
sima
2008-05-01 11:26
tai ka visgi naudoti, kad pakeisti tuos isnykusius estrogenus?
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai