Estrogenų vaidmuo glaudžiai susijęs su moteriškos kūno sandaros susiformavimu, mėnesinių buvimu ir giminės pratęsimu bei daugeliu kitų organizmo funkcijų. Jie taip pat:
· Palengvina kalcio pasisavinimą organizme bei didina kaulinio audinio tankumą, todėl stiprina kaulus ir sumažina kaulų lūžių riziką.
· Stabdo aterosklerozės vystymąsi, nes mažina aterosklerozinių plokštelių, stimuliuojančių kraujo riebalų – mažo tankio lipoproteinų koncentraciją kraujyje, susidarymą bei didina aterosklerozinių plokštelių, slopinančių kraujo riebalų – didelio tankio lipoproteinų koncentraciją kraujyje, susidarymą, taip pat tiesiogiai saugo kraujagyslių sieneles nuo pažeidimo, todėl mažina aterosklerozės sukeliamų ligų: stenokardijos (krūtinės anginos), miokardo infarkto, insulto, kraujagyslių trombozės ir kitų riziką.
· Dalyvauja galvos smegenyse vykstančiuose procesuose, kurie užtikrina dėmesio koncentraciją, darbingumą, gerą savijautą bei nuotaiką.
· Palaiko odos elastingumą ir stangrumą bei raumenų jėgą.
· Saugo šlapimo bei lyties organų gleivinę ir raumenų sluoksnį nuo sunykimo bei palaiko šlapimo ir lytinių organų tonusą.
· Skatina lytinį potraukį.
Menopauzė – tai paskutinių mėnesinių data suskaičiuota atgal, praėjus vieneriems metams po mėnesinių išnykimo. Menopauzės rodo, kad sunyko reprodukcinė (dauginimosi) kiaušidžių funkcija.
Perimenopauzė – tai laikotarpis keliolika mėnesių prieš ir keliolika mėnesių po menopauzės, kai pasireiškia silpnėjančios ir nykstančios kiaušidžių funkcijos požymiai.
Klimaksas – tai moters gyvenimo laikotarpis, kai gęsta kiaušidžių veikla, organizme pradeda trūkti moteriškųjų lytinių hormonų estrogenų, todėl organizme vyksta daug ne visada malonių pasikeitimų.
Postmenopauzė – tai laikotarpis po menopauzės.
Klimakso simptomai gali pasireikšti perimenopauzės laikotarpiu. Retesniais atvejais klimakso simptomai moteris vargina net praėjus 10 ir daugiau metų po menopauzės. Paprastai pirmiausia sutrinka mėnesinių ciklas.
Pagaliau kiaušidės visiškai nustoja gaminti estrogenus, todėl mėnesinės galutinai išnyksta. Tuo metu ar net anksčiau atsiranda kitų klimaksui būdingų pakitimų:
· karščio pylimai;
· naktinis prakaitavimas;
· galvos skausmai;
· širdies plakimai;
· nuotaikos svyravimai, nervingumas;
· psichinė įtampa;
· depresija;
· nemiga ir kiti miego sutrikimai;
· negalėjimas susikoncentruoti;
· greitas nuovargis;
· lytinio potraukio susilpnėjimas ar pranykimas.
Po menopauzės, t.y. išnykus mėnesinėms, dėl moteriškųjų lytinių hormonų estrogenų trūkumo (kiaušidės jų jau nebegamina) vėliau atsiranda ir ilgai trunka:
· makšties sausumas ir skausmingi lytiniai santykiai;
· skausmingas šlapinimasis bei kiti šlapinimosi sutrikimai;
· šlapimo nelaikymas;
· sausa plona ir raukšlėta oda;
· trapūs nagai ir plaukai.
· Sparčiau retėja kaulai – vystosi osteoporozė. Kaulai tampa trapūs ir silpni. Dėl estrogenų trūkumo galvos smegenyse susilpnėja judesių koordinacija bei kūno pusiausvyros palaikymo mechanizmai, todėl moterys po menopauzėsR blogiau išlaiko kūno pusiausvyrą, dažniau nugriūva. Silpni išretėję kaulai greičiau lūžta ir lėčiau suauga. Stuburo, šlaunikaulio kaklelio ir kitų kaulų lūžiai, įvykę dėl estrogenų trūkumo sukeltos osteoporozės, yra viena svarbiausių vyresnio amžiaus moterų ne tik invalidumo, bet ir mirties priežasčių. Osteoporozės išsivystymo rizika didesnė lieknoms, smulkaus kūno sudėjimo, dirbančioms sėdimą darbą, mažai judančioms, rūkančioms moterims.
· Sutrinka kraujo riebalų pusiausvyra, greičiau vystosi liguisti bei senatviniai širdies ir kraujagyslių sistemos pakitimai, todėl susergama stenokardija, miokardo infarktu, insultu.
· Padidėja Alzheimerio ligos (t.y. senatvinės silpnaprotystės) rizika.
Lietuvos moterims menopauzė dažniausiai pasireiškia apie 50–52 metus. Menopauzės amžius priklauso nuo bendros moters sveikatos būklės, paveldimumo, kūno svorio, žalingų įpročių. Menopauzė anksčiau laiko įvyksta pašalinus arba apšvitinus kiaušides. Jeigu moters motinai, senelei, tetoms menopauzė prasidėjo tam tikro amžiaus, tai tikėtina, kad ir minėtai moteriai ar pacientei menopauzė prasidės maždaug tuo pačiu metu.
Labai liesoms moterims menopauzė dažniau atsiranda 1–2 metais anksčiau, ir simptomai būna ryškesni. Rūkančioms moterims menopauzė įvyksta 2–3 metais anksčiau nei nerūkančioms.
Menopauzės amžius nepriklauso nuo to, kada atsirado pirmosios mėnesinės (menarchė), t.y. anksti ar vėlai. Menopauzės atsiradimo laikui taip pat neturi įtakos moterų rasiniai ir etniniai skirtumai, gimdymų skaičius.
Be jokios abejonės, klimaksas yra natūralus procesas, kurį tenka „išgyventi“ kiekvienai tam tikro amžiaus sulaukusiai moteriai, tačiau turbūt niekam nekyla mintis, kad reikėtų atsisakyti akinių ar dantų protezų todėl, kad regėjimo susilpnėjimas bei dantų netekimas yra natūralūs amžiaus nulemti organizmo pokyčiai.
Išsivysčiusiose pasaulio šalyse po mėnesinių išnykimo, t.y. po kiaušidžių funkcijos užgesimo, moterys dar gyvena apie 1/3 gyvenimo, todėl su klimaksu bei estrogenų trūkumu susijusius sveikatos sutrikimus galima ir būtina gydyti, nes tai padeda išsaugoti gerą savijautą ir sveikatą, pagerina gyvenimo kokybę, leidžia pratęsti darbingo bei bendro gyvenimo trukmę.
Svarbu moteriai reguliariai tikrintis savo sveikatą, atlikti mamogramą (specialų krūties peršvietimą rentgenu, leidžiantį aptikti 90 proc. vėžio atvejų, net prieš atsirandant augliams), citologinį Pap tepinėlio (gimdos kaklelio vėžinėms būklėms nustatyti) tyrimą.
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
man 57 m.2013 m.sausio 30d. dėl kraujavimo buvo daryta gimdos abrazija.Iki dabar mėnesinių nėra, kraujavimų daugiau nebuvo.Ar reikia saugotis nuo nėštumo