Menopauzė

Apie menopauzę ir nemalonius simptomus, atsirandančius jos metu, kalbamės su prof. VACIU SADAUSKU (KAK Akušerijos ir ginekologijos klinika).
 

- Kas tai yra menopauzė?


- Hormonai nulemia daugelį žmogaus savybių: jo psichiką, veiklumą, išvaizdą ir t.t. Hormonai labai svarbūs visą gyvenimą. Moterų organizme gaminasi daugiau moteriškųjų hormonų, o vyrų - vyriškųjų. Tačiau ir moterų, ir vyrų organizme gaminasi ir šiek tiek priešingos lyties hormonų. Kai ima smarkiai mažėti hormono, lemiančio lyties ypatumus, žmogus tai akivaizdžiai pajunta. Menopauzė - tai laikas, kai gęsta kiaušidžių funkcija ir mažėja moteriškųjų hormonų. Vyrams senstant taip pat mažėja vyriškojo lytinio hormono gamyba, tačiau tai vyksta labai lėtai, palaipsniui, galbūt todėl jiems nepasireiškia tokia daugybė simptomų kaip moterims.
 

- Ar visoms moterims menopauzės laikotarpiu sumažėja vienodai hormonų?


- Estrogenų (moteriškų hormonų) trūkumas visoms moterims pasireiškia nevienodai. Vienoms jo trūksta daugiau, kitoms - mažiau. Hormonų kiekis organizme priklauso nuo kiaušidžių veiklos. Jeigu merginai mėnesinės prasidėjo anksti (t.y. sulaukus 12-13 metų amžiaus), vadinasi, kiaušidės yra aktyvesnės. Kuo anksčiau mėnesinės prasideda, tuo vėliau baigiasi (50-55 gyvenimo metais). Vėlyvomis mėnesinėmis laikomos prasidėjusios sulaukus 15 metų amžiaus (jeigu ir tada mėnesinės neprasideda, būtina kreiptis į gydytoją). Jeigu mėnesinės baigiasi anksti, vadinasi, hormonų labai trūksta. Šios moterys patiria didesnę riziką sirgti širdies ligomis, gali greičiau išretėti jų kaulai.
 

- Kokiais simptomais pasireiškia menopauzė?


- Menopauzės metu moterį gali varginti labai daug, įvairių - silpnesnių ir stipresnių - simptomų. Dažniausiai moterys skundžiasi karščio pylimu, nuotaikos kitimais, darbingumo mažėjimu, interesų susiaurėjimu, atminties sutrikimais, seksualinio potraukio sumažėjimu - tai subjektyvūs pojūčiai. Kiti nusiskundimai - tai diskomfortas ar deginimas lytinių organų srityje. Kai kuriais atvejais šie simptomai būna nedideli, moteris juos lengvai toleruoja, o kartais jie gali moterį visai išmušti iš pusiausvyros. Žinoma, tuo neapsiribojama - gali pasireikšti spazmai, stenokardija. Be to, gali skaudėti ilguosius kaulus, prasidėti kaulų audinio retėjimas.


 

- Ar menopauzės simptomai kelia grėsmę sveikatai?


- Smulkūs simptomai apsunkina gyvenimą - paprasčiausiai juos patiriant nemalonu gyventi. Šiuo gyvenimo laikotarpiu daugeliui moterų dar reikia dirbti, bendrauti su daugybe žmonių, tad nukenčia gyvenimo kokybė. Kartais moterims būna taip sunku, kad jos net palieka darbą ar nuolat pykstasi su šeimos nariais dėl įvairaus pobūdžio menopauzės simptomų. Stenokardinių skausmų, kaulų retėjimo pasekmės gali būti liūdnos - infarktas, kaulų lūžiai. Vien Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninės traumatologiniame skyriuje guli keli šimtai moterų, kurioms lūžę kaulai. Tokių traumų metu, jei kaulų tankis normalus, jie paprastai nelūžta. Daugiausia taip atsitinka klimakterinio amžiaus moterims, kai kaulai išretėja dėl hormonų trūkumo ir tampa trapesni. Sulaukus šio amžiaus kaulai blogiau gyja, pasunkėja žmogaus gyvenimas ir jis kuriam laikui priverstas gyventi nejudriai.
 

- Kaip palengvinti menopauzės simptomus?


- Norėdamos palengvinti menopauzės simptomus, moterys turėtų vartoti tai, ko trūksta jų organizmui - moteriškųjų hormonų. Atrodo, tai visai paprasta. Tačiau žmonės dar per mažai savimi domisi ir vengia laiku kreiptis į specialistus. Kartais moterys bando pačios įvairiausiais būdais gydytis atsiradusius simptomus, tačiau jie neišnyks tol, kol nebus pašalinta juos sukėlusi priežastis, t.y. hormonų trūkumas.
Be to, nereikia užmiršti ir tinkamos gyvensenos, rūpintis savimi tol, kol dar galime daug kuo sau padėti. Reikia reguliuoti ir mitybą, nes kaulams labai svarbu gauti reikiamą kalcio kiekį (jo gausu pieno produktuose). Apie rūkymą, alkoholio vartojimą neverta nė kalbėti - savaime suprantama, kad moters sveikatai tai ypač kenkia (tuo pačiu sustiprina ir menopauzės simptomus). Visam organizmui, o ypač kaulams, labai svarbu judėjimas. Kaulai sudaryti iš gyvo audinio, tad aktyviai judant jie geriau aprūpinami krauju, intensyviau vyksta medžiagų apykaita ir stabdomas osteoporozės vystymasis. Jeigu esame labai užsiėmę, paprasčiausiai įpraskime daugiau vaikščioti. Kai kurie žmonės neteisingai mano, kad norint sveikai gyventi reikia daug pinigų. Priešingai - sveikai gyventi daug pigiau daugeliu atžvilgių.
 

- Ar visos moterys vienodai kenčia nuo menopauzės simptomų ir nuo ko tai priklauso?


- Menopauzė ne visas moteris vargina vienodai. Didelės
reikšmės turi paveldėjimas: paprastai motinoms ir dukroms menopauzė prasideda sulaukus panašaus amžiaus. Menopauzė moterims sukelia nevienodą pavojų: rizikos grupei priskiriamos baltosios azijietiškos rasės, lieso ir trapaus kūno sudėjimo (palanku vystytis osteoporozei) moterys, taip pat tos, kurių šeimose buvo sunkiai išgyvenamas menopauzės laikotarpis.
 

- Kada moterims reikėtų susirūpinti dėl savo simptomų?


- Kai tik prasideda pirmieji nemalonūs klimakso simptomai, išnyksta mėnesinės ar jos tampa nereguliarios. Tuomet reikia kreiptis į gydytoją ir pasikalbėti.
 

- Koks gydymas skiriamas?


- Gydymą turi skirti gydytojas, atsižvelgdamas į ligonės simptomus ir kitus faktorius. Šiuo metu yra gana daug efektyvių pakaitinės hormonų terapijos preparatų, iš kurių galima parinkti tinkamiausią. Jeigu pasireiškia nemalonūs jutimai lytiniuose organuose, reikėtų naudoti Vagifem®, skirtą lokaliam gydymui. Jeigu moteriai pašalinta gimda, gali būti paskirtas Estrofem®. Pereinamuoju laikotarpiu, kai mėnesinės tampa nereguliarios ir pasireiškia kiti pirmieji klimakso simptomai, dažnai skiriamas Trisequens®, kuris 45-55 metų moteriai imituoja natūralų mentsruacijų ciklą. Kartais estrogenai gali sukelti gimdos hiperplaziją ir dėl to atsiranda kraujavimai, tada skiriamas Kliogest®, kurio sudėtyje yra progesteronų derinys.
Pakaitinė hormonų terapija buvo žinoma jau senokai (gal prieš 30 metų), ji ir tada buvo panaudojama. Tačiau anksčiau nebuvo tokio didelio preparatų pasirinkimo ir galimybės taip subtiliai skirti gydymą kaip dabar. Be to, visi šie medikamentai jau yra įtraukti į kompensuojamų vaistų sąrašą.
 

- Kiek laiko šiuos preparatus moterims tenka vartoti?


- Kai kurie gydytojai mano, kad juos reikėtų vartoti visą gyvenimą. Aš taip nemanau. Reikia stebėti, kaip moteris jaučiasi: galima sumažinti dozę ar padaryti pertrauką. Norint labai didelio tikslumo, galima ištirti, kiek hormonų yra kraujyje, tačiau natūralūs jų svyravimai būna dideli, todėl tyrimas nėra labai informatyvus. Supantama, jeigu organizme labai mažai reikalingų hormonų, jų kiekį reikia papildyti. Tai galima palyginti su diabetu ar skydliaukės veiklos sutrikimais: jeigu organizmas pats negamina hormono, reikia jo duoti organizmui papildomai.
 

- Ką klimakterinio amžiaus moteriai svarbiausia žinoti?


- Svarbiausia, kad moteris žinotų, jog jai galima padėti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Onute
2019-01-09 21:00
Man 55metai apie 2 metus nekraujavau ,dabar 2 menesiai tepa rudos arba šokoladines išskyros ,skauda pilvo apačia.
Rima
2012-05-24 20:27
Ką gali patarti straipsnis rašytas 1998 metais. Mokslas, kiek žinau, nestovi vietoje. Dabar jau 2012 metai :) Ar "Sveikas žmogus" neturi naujų straipsnių šia tema?
Angele
2012-02-06 11:18
Pradejau keistai jaustis pries 2 metus. supratau, kad menopauzes simptomai. patare pazistama isigyti is Baltarusijos atvezamo preparato ,,ciklim,,. taciau jis palengvino tik tol, kol menesines kartais dar pasirodydavo. Nuo rugpjucio menesio (visiskai pasibaigus menesinems) jau nepadejo. Nakvisu alieju naudoju jau daug metu, sako kad jis palengvina simptomus, taciau pagerejimo nejauciu. Nusipirkau ,,menopes,, kol geriau pirma dezute, buvo geriau, taciau po menesio naudojimo vel darosi tas pats. Nezinau ir ka daryti?
Angele
2012-02-06 11:18
Pradejau keistai jaustis pries 2 metus. supratau, kad menopauzes simptomai. patare pazistama isigyti is Baltarusijos atvezamo preparato ,,ciklim,,. taciau jis palengvino tik tol, kol menesines kartais dar pasirodydavo. Nuo rugpjucio menesio (visiskai pasibaigus menesinems) jau nepadejo. Nakvisu alieju naudoju jau daug metu, sako kad jis palengvina simptomus, taciau pagerejimo nejauciu. Nusipirkau ,,menopes,, kol geriau pirma dezute, buvo geriau, taciau po menesio naudojimo vel darosi tas pats. Nezinau ir ka daryti?
milda
2011-04-19 15:25
Susidūriau su klimakso reiškiniais 52 metais. Karščio bangos varė iš proto, dieną-naktį per sekundę palikdavau apsipylusi prakaitu nuo galvos iki kojų. Bandžiau "Estrogen"hormoninį preparatą, nuo kurio tos karščio bangos pradėjo kamuoti ne kas kelias valandas, o kas pusvalandį. Mečiau į šoną, ir tada išgirdau apie "Meflovan complex" su 20 mg izoflavonų ir vitaminų kompleksu. Mane šis papildas (2 kapsulės per dieną, ryte ir vakare)sugrąžino į normalų gyvenimą. Karščio bangos liovėsi, širdis nebesidaužo, išsimiegu puikiai. Tik to preparato, kuris suderintas būtent menopauzės reiškiniams, nebepristato į Vilniaus vaistines. Teko keisti į "Meflovan", kuriame tik izoflavonai 40 mg ir kurių reikia gerti tik vieną kapsulę, plius papildomai vitaminų piliulę. Žodžiu, daroma taip, kad būtų sudėtingiau. Taip, kad pabandykite, ir gyvenimas vėl bus puikus.
nina
2011-03-28 18:15
Gražiausia, kad prasidėjus meno pauzei, moteris pavadinama ligone. Juk tai normalus procesas, kodėl ligonė??? Siūlyčiau moterims pasiskaityti daugiau literatūros šia tema, įsiklausyti į savo kūną, tinkamai elgtis ir rūpintis savimi ir nedaryti iš savęs tų "ligonių", Sėkmės.
Lina
2010-11-10 17:16
Man 45 metai.Naktinis pabundu išpilta prakaito, arterinis kraujo spaudimas paskutiniu metu labai žemas 75/ 54. Ir dienos metu pradėjo karštis mušti, arba pasidaro taip silpna, kad vos galiu paeiti. Pasidariau visus tyrimus. Kraujas geras, skydliaukės hormonai norma, mėnesinės normalios , tik savaite prieš mėnesines skauda visas kūnas.Tai ginekologė rekomendavo pagerti priemonių menopauzės simptomams sumažinti.
vilma
2010-11-01 23:21
Sakyciau, labai glaustai aprasyti simptomai. Manyciau, kad man dar ankstoka menopauzei,nejauciu jokios: nuotaiku kaitos, pykcio priepoliu, nedarbingumo,bet...tos karscio bangos mane nervina. Nezinau ar reguliarios menesines, nes daug metu ju neturiu,del hormonines spirales "mirena" . Apie menopauze ieskojau plactesnio aprasymo, bet visur labai skurdziai isdestyta. Gal kazkuri vartojat tuos preaparatus? Ar neissipusiu, kaip balionas, nuo tu hormonu? Jei tektu pakeisti visa spintos turini ir gedytis savo kuno, tai aciu nereik jokiu preaparatu. Gal palengvintu simptomus, bet totaliai pakeistu gyvenima..i blogaja puse, atsirastu ne tik nuovargis ir nedarbingumas, bet ir juoda depresija.
Danute
2010-06-05 08:09
50 metu jau ne uz kalnu, menopauzes simptomai tai nereguliarios menstruacijos kas 2 menesius ir koju sunkumas (yra venu isipletymas), kazkuoks nuovargis padidejas,truksta hormonu ka patartumete ferti kad padidinti hormonu kieki? aciu
angele
2010-03-24 08:42
Jau metai laiko nereguliarios menesines degina kuna ivairiose vietose net galva ,bet tai buna nepastoviai ,gydytojai neranda ligos ,daznai verkiu nezinau net kodel,tv.is vis ziuret nenoriu norisi tik atsigulti,miegas sutrikes,ar taip gali buti tokie simptomai del menopauzes,man 53 metai
ona
2009-03-19 14:57
kunas jautrus salciui, kartais pyla karstis, sokineja spaudimsa.Ar tai menopauzei priklausantys simptomai?
rea
2009-02-24 05:54
nors kartojimas-mokslų motina,bet iš kiekvieno straipsnio,rašyto mediko, norėtųsi sužinoti ir ką nors naujo
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai