Senatvė gali būti rami

Ne visada lengva suprasti seno žmogaus psichologijos ir priežiūros ypatumus, kai prižiūrintysis pats šio amžiaus tarpsnio dar nepatyrė. Šiame straipsnyje pamėginsiu panagrinėti vyresnio amžiaus žmonių agresijos ir dirglumo psichologines bei medicinines priežastis, medikamentinio gydymo ir elgesio su tokiu ligoniu ypatumus.
 

Klinikinis atvejis


Pradžioje pateiksiu gana tipišką šių problemų pavyzdį iš klinikinės praktikos.
Konsultuotis atvyko 78 m. Antanas N. su dukra. Pastaroji skundėsi, kad paskutiniu metu tėvas blogai miega, kartais naktį atsikelia ir ruošiasi eiti į lauką, galvodamas, kad jau rytas (buvo vasara), pasidarė dirglus, piktas, viskuo nepatenkintas. Dieną dažniausiai mieguistas, nesidomi jokia veikla, vakare ir naktį tampa aktyvesnis, net neramus, kartais “nusikalba”, teigia, kad jam pavogė asmeninius daiktus, pinigus, kad buvo atėjusi žmona (iš tikrųjų mirusi prieš kelerius metus). Pats ligonis niekuo nesiskundė, išskyrus galvos svaigimą, paklaustas apie miegą, neneigė, kad ne visada gali gerai išsimiegoti, norėtų “vaistų miegui”. Paklaustas apie santykius su artimaisiais, sakė, kad jo dukra, žentas ir paaugliai anūkai nesupranta, nemyli, norėtų gyventi atskirai nuo jų. Minėtas problemas dukra pastebėjo, kai prieš kelis mėnesius atsivežė tėvą į savo namus, kadangi šis gyveno vienas, nesugebėdavo pasigaminti valgyti, o prižiūrėti jį, gyvenantį už 100 km, buvo sunku. Dukra jautė kaltę, gal tikrai kartais nebeturinti kantrybės dėl tėvo apatijos, nenoro praustis, atsikalbinėjimo ir ką nors grubiau pasakanti, dėl to kurį laiką vengė kreiptis į psichiatrą, laukė, kol problemos išsispręs savaime. Dalinai pagelbėjo nereceptiniai vaistai, skirti miegui gerinti. Galų gale, kai kartą tėvas, išėjęs pasivaikščioti, paklydo, ir teko jo ilgokai ieškoti, pacientės vyras prikalbino jį nuvesti pas specialistą.
Ištyrus ligonio psichikos būklę, kliedesių, haliucinacijų nebuvo, tačiau nustatyta kiek pablogėjusi nuotaika, padidėjęs įtarumas, vidutinio sunkumo atminties sutrikimas ir kritikos savo ligai stoka. Nelaukiant tyrimų rezultatų, buvo paskirta tiapridalio (tiaprido), po 100 mg tabletę nakčiai. Būklė pagerėjo jau per pirmą vaistų vartojimo savaitę: pacientas pradėjo gerai miegoti, nebeklaidžiodavo naktį, tapo švelnesnis, “sukalbamesnis”, tuo dukra labai džiaugėsi.


 

Atvejo aptarimas


Seni žmonės nori būti gerbiami už nuveiktus darbus. Iš vaikų jie tikisi dėkingumo už tai, kad šiuos išaugino. Tuo tarpu jų vaikai yra labiau susirūpinę savo vaikais, savo darbais ir dažniausiai negali viso dėmesio skirti tėvams. Labai naudinga, kai seni žmonės turi hobį, yra kuo nors užsiėmę - tada įdomesnis ir jų pačių gyvenimas, mažiau reikia vaikų dėmesio, mažiau serga įvairiomis ligomis. Kartais vaikams patogiau, kai tėvai gyvena jų namuose, - taip yra lengviau prižiūrėti. Tačiau senam žmogui nauja gyvenamoji vieta yra didžiulis stresas, dažnai sukeliantis sveikatos pablogėjimą. Patariama per daug neskubėti raginti tėvų atsikraustyti arčiau, visgi šiuo atveju Antanas N., nors pats to ir nesuvokė, tikrai nebegalėjo pasirūpinti savimi, todėl jo dukra pasielgė teisingai. Nereikėtų bijoti kartais būti atkaklesniais, jei tai yra tėvams naudinga, pvz., tėvai nenori eiti pas gydytoją, nors sveikata aiškiai sutrikusi.
Dirglumas ir agresyvumas vyresniame amžiuje dažnai išsivysto susirgus senatvine silpnaprotyste (pvz., dėl Alzheimerio ligos). Dažniausiai namiškių pastebimas pasikeitęs ligonio elgesys, charakteris bei atminties sutrikimai gali būti depresijos, senatvinės silpnaprotystės ar lėtinio skausmo požymiai. Bet kokiu atveju tai nėra būdinga natūraliai senatvės tėkmei. Esant sujaudinimui, dirglumui, sutrikusiam miegui reikalinga psichiatro konsultacija, nepatartina gydyti ligonio namuose patiems.
Dažniausiai senų žmonių dirglumui, agresyvumui gydyti reikia medikamentų. Padedančios vaistų dozės gali būti labai nedidelės, pvz., Antanui N. užteko vienos 100 mg tabletės tiapridalio per dieną, tuo tarpu vidutinio amžiaus žmogus dažnai gerai toleruoja iki 4 tablečių šio medikamento per parą.
Tiapridalis yra vaistas, labai tinkamas pagyvenusių žmonių elgesio sutrikimams gydyti: nerimui, sujaudinimui, agresyvumui, miego sutrikimams, baimėms, polinkiui į depresiją, net kai šiuos negalavimus sukelia bevertiškumo, negalėjimo pritapti visuomenėje pojūčiai. Tiapridalis tinka, kai senatvine silpnaprotyste sergančiam ligoniui pasireiškia nerimas, įvairūs, nepaaiškinami kūno skausmai, dėl kurių dažnai pablogėja nuotaika. Šis vaistas veiksmingas sąnarių, galvos ar net vėžio sukeltiems skausmams gydyti, jo vartojant galima sumažinti kitų skausmui malšinti skirtų medikamentų dozes.
Tiapridalis yra gerai toleruojamas, retai sukelia šalutinių
poveikių, todėl skiriamas 1-2 mėn., o reikalui esant, kursą galima kartoti.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vidulyte
2011-01-13 12:17
sveiki,vartoju paskirta vaista tiapridali jau15 dienu,bet efektas nekoks.Didziausia priblema didziule baime viskam.Ypac mirties baime.Man 49 metai.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai