Kiekvienas turi teisę mirti oriai

Tarp mūsų gyvena pabaiga. Nesvarbu, kur nukeliautum ar nubėgtum, ji suranda visur. Vieni miršta sapne, kiti didelėse kančiose. Jei ne fizinėse, tai dvasinėse. Nesvarbu, kaip mirtum, visus mirtis ištinka vienodai. Dingsta sąmonė, nusilpsta pulsas, sustoja kvėpavimas. Jau po penkių minučių smegenyse vystosi nebepataisomi pakitimai. Tikriausiai nėra nieko baisesnio už diagnozės žinojimą ir mirties laukimą. Siekiant palengvinti mirštančiojo kančias, vis garsiau kalbama apie paliatyviąja mediciną.
 

Šventasis melas


Ilgai visame pasaulyje buvo diskutuojama, sakyti ar nesakyti nepagydomam ligoniui jo diagnozę. Dar visai neseniai, siekiant apsaugoti ligonį, nepagydoma liga buvo kruopščiai nuo jo slepiama. Ne paslaptis, kad buvo rašomos dvi ligos istorijos. Viena tikra, o kita – ligoniui. Japonai diagnozę išdrįso sakyti tik prieš penkerius dešimt metų. O musulmonų šalyse ji slepiama iki šiol. Ir mūsų gydytojai nepagydomos ligos diagnozę nustojo slėpti ne taip jau seniai. „Yra daugybę etinių, moralinių priežasčių, dėl kurių privalome pasakyti sunkiai sergančio žmogaus diagnozę“, – sako psichiatrė-psichoterapeutė Giedrė Bulotienė. Kiekvienas turi teisę žinoti, kas jo laukia. Nėra nieko baisesnio už nežinomybę ir viltį suvokti, kas su tavimi dedasi. Anksčiau ar vėliau liga palaužia net pačius stipriausius, ir jie vis tiek galiausiai supranta, kas jų laukia. Deja, tada jau būna per vėlu baigti darbus, nuveikti tai, apie ką žmogus visą laiką svajojo: išvysti kalnus, vandenyną. Kiekvienas turi teisę žinoti, kas jo laukia, vien dėl to, kad galėtų užbaigti visus savo darbus ir išeiti ramus. Jei jis mokslininkas, galbūt turi baigti savo knygą. Jei šeimos galva, galbūt jam reikia sutvarkyti palikimo reikalus. Jei motina, ji turi suspėti ištarti paskutinius žodžius vaikams.“


 

Ką išgyvena mirštantysis?


Kiekvienas žmogus skirtingas ir kiekvienas mirtį išgyvena kitaip. Pasak psichoterapeutės, pirmasis jausmas, aplankantis mirštantįjį, – tai stiprus sukrėtimas. Nors ir nujautė diagnozę, gydytojo žodžiai jiems būna tarsi perkūnas iš giedro dangaus. Prasideda emocijų seka: pyktis, netikėjimas. Vėliaus „įsijungia“ apsaugos mechanizmai.
Elizabeta Kiubler-Ros suklasifikavo žmogaus jausmus, kurie jį aplanko po stipraus sukrėtimo. Pirmiausia, žmogus, išgirdęs diagnozę, išgyvena netikėjimą. Sunku susitaikyti, diagnozė ignoruojama. Vėliau netikėjimas virsta derybomis. Derybos gali vykti su Dievu, su likimu, su savimi. „Dieve, jei padėsi pasveikti, – pasikeisiu, darysiu tik gera“ ir panašiai. Derybos virsta kaltinimais (sau, artimiesiems), pykčiu, kuris perauga į depresiją. Galiausiai seka susitaikymas. Ši klasifikacija artimiesiems šiek tiek padeda suprasti, kas dedasi mirštančio viduje, kodėl jis piktas, pasimetęs. Stadijos ne būtinai seka viena po kitos. Jausmai persipina, gali užgriūti vienu metu.
Psichoterapeutas artimuosius mirčiai turi pradėti ruošti dar žmogui esant gyvam. Pasakykit mirštančiam viską, ką norite, kad vėliau neliktų jokios nuoskaudos, kad kažkas liko neišsakyta. Užtenka pasakyti „aš tave myliu“, „džiaugiuosi, kad buvai su manim“, „atleisk už tai, ką aš tau padariau bloga“. Skamba liūdnai, bet tai svarbu ne tiek išeinančiam, kiek liekantiems gyventi su netektimi.
Kartais artimieji su mirštančiu žmogumi nedrįsta kalbėti apie mirtį. Bijo skaudinti, mano, kad jam tai labai sunki tema. Dažnai mirštantysis trokšta išsikalbėti ir pasisakyti, kas jį slegia ir ko jis bijo, tačiau nenori skaudinti artimųjų. Todėl psichoterapeutė G. Bulotienė rekomenduoja atidžiai sekti ligonio užuominas. Yra kategorija žmonių, drąsiai apie tai kalbančių.
 

Galimybė mirti oriai


Vis garsiau visame pasaulyje kalbama apie paliatyviąją mediciną. Dauguma Lietuvos gyventojų greičiausiai nieko net nėra girdėję apie šią medicinos sritį. Specialistai pastebi, kad paliatyviosios medicinos poreikis milžiniškas, bet ji žengia tik pirmuosius žingsnius. Specialiomis metodikomis įvertinama žmogaus gyvenimo kokybė. Matuojami simptomai, emocinė būklė, socialinis funkcionavimas, funkcinė būklė. Pagal šiuos kriterijus paliatyviosios medicinos komanda, kurią sudaro gydytojas, slaugas, psichologas, dvasininkas ir kt., parenkamas gydymas.
Pagrindinė problema – finansavimo stoka. Paliatyvioji medicina palyginti nauja medicinos sritis, skirta sergančiojo gyvenimo kokybei pagerinti. Paliatyviosios medicinos tikslas – įveikti ligos simptomus, kai kova su liga jau pralaimėta. Jei žmogui skauda, morfijumi ar nervų blokadomis malšinamas skausmas, jei ji pykina – slopinamas pykinimas. Paliatyvioji medicina skirta nepagydomo ligonio kančioms sumažinti. Stengiamasi ne kuo labiau pailginti gyvenimą, o pagerinti likusių dienų kokybę, tai yra leisti nugyventi paskutines dienas be skausmo ir kančių.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Marta
2010-11-22 22:31
Dievo zodis paskutinis....iseinanciam reikia padeti gyventi iki paskutines sekundes,neprimenant ,kad jis gali iseiti.,o jis pats pasirinks ar tiketi gyvenimu,ar ne.jeigu nesite vienas kitam tikra meile,tai ir paskutinio zodzio nereikes,tarp jusu liks gyventi meile,kuri neturi pabaigos.
A...
2008-11-19 21:56
Geras straipsnis..
Tik pagalvoju kai zmogus serga ir gali kazkuria prasme pasiruosti mirciai, artimieji gali atsisveikiniti, isiskalbeti. Bet.. As nespejau atsisveikinti, ar tiesiog pasakyti kaip muliu ”tave broli”:-( Tiesiog niekada negalejau pagavoti kad taip staigiai gali jis isnykti, labai baisu.. O kiek turejau as jam pasakyti..:-(( Tik nespejau.
Rimkus
2007-03-12 11:58
Mano mama paralyzuota, o tete serga veziu, ruosiasi operacijai. Gerai, kai atsiranda panasiu straipsniu, is kuriu galima pasimokyti, suprasti kaip elgtis vienu ar kitu atveju. Aciu!
neda
2007-02-05 12:59
mano mama jau keli metai serga veziu ir mes apie tai jai pasakeme. ir manau teisingai pasielgeme nes ji tada su didziuliu ryztu kovojo su ta liga. Rik va dabar paskutine stadija, tai nedristam sakyti, o ji gi vis dar tikissi, kad sustabdys ta baisia liga. Ir gerai, kad tiki, nes tai padeda jai izslikti stipriai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai