Senų žmonių gydymas ir slauga

Nacionalinėje gyventojų senėjimo pasekmių įveikimo strategijoje, kuri patvirtinta 2004 m., konstatuojama, jog medicinos pagalbos ambulatorinės ir stacionarinės paslaugos vyresnio amžiaus žmonėms dar nėra deramai organizuotos. Sveikatos priežiūros paslaugų vyresnio amžiaus žmonėms reikia kur kas daugiau negu kitiems, tačiau mūsų šalyje jiems per mažai teikiama specializuotų geriatrijos paslaugų sveikatos apsaugos įstaigose.
 

Vilniaus universiteto Eksperimentinės ir klinikinės medicinos instituto Gerontologijos centro vadovas doc. Vidmantas ALEKNA teigia, kad svarbiausia geriatrijos problema yra ta, jog nepakanka vyresnio amžiaus žmonėms teikiamų specializuotų geriatrinių paslaugų sveikatos apsaugos įstaigose.
Pasak doc. V.Aleknos, kiekvienoje apskrityje bei šalies universitetų ligoninėse turėtų būti nors po vieną geriatrijos stacionarą, kuriame būtų ne mažiau nei 30 lovų.
„Geriatrijos skyrius būtų tikslinga įsteigti daugiaprofilinėse ligoninėse, reorganizuojant esamas lovas.
Geriatriniai stacionarai (ūminės pagalbos, geriatrinės reabilitacijos ir psichogeriatrijos skyriai) turėtų priklausyti antriniam stacionariniam ligų gydymo profiliui.
Tokio tipo geriatrijos skyriuose gydomi ligoniai, kuriems būdinga įvairių ūmiai atsiradusių ligų ar būklių deriniai, nulemiantys seno žmogaus (vyresnio nei 65 metų) funkcinį nepakankamumą (biologinį, psichologinį, socialinį).
Geriatrinių skyrių steigti pirminiame stacionarinių ligų gydymo lygyje netikslinga, nes čia jau yra slaugos skyriai.
Įstaigose, teikiančiose ambulatorines specia­lizuo­tas antrinio lygio asmens sveikatos priežiūros paslaugas, tikslinga įsteigti geriatrijos konsultacinius kabinetus, kur konsultuotų geriatrai, dirbantys ir geriatrijos skyriuose“, – teigia geriatrijos specialistas doc. V.Alekna.
Kad geriatrijos ambulatorinė grandis iš tiesų funkcionuoja nepakankamai, rodo ir tai, kad, pavyzdžiui, Kaune gydytojai geriatrai ambulatoriškai konsultuoja tik Kauno medicinos universiteto klinikų konsultacinėje poliklinikoje, Šilainių poliklinikoje ir Kauno 2 klinikinės ligoninės konsultacijų ir diagnostikos skyriuje. To akivaizdžiai nepakanka.

{banner-25}
Geriatrijos stacionaruose negydomi jaunesni nei 60 metų
asmenys; terminalinės ligos ar būklės, kai reikalinga tik slauga ar palaikomasis gydymas; ligoniai, kurie pasiekę maksimalų savarankiškumą; pacientai, kuriems išsivysčiusi patologija, kai būtina gydyti specializuotame ar aukštesnio lygio stacionare.
Geriatrų uždavinys – padidinti pagyvenusio žmogaus savarankiškumą, pagerinant jo biopsichosocialines funkcijas. Kai biopsichosocialinių funkcijų pagerinimo perspektyvos nebėra, lieka ilgalaikė slauga, kurios tikslas – pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.
Pastaraisiais metais stacionaruose gy­dytas kas trečias 65 m. ir vyresnis gyventojas (iki 65 m. – kas šeštas).
Šiems ligoniams dažniausiai diag­nozuota širdies ir kraujagyslių sistemos (41 proc. hospitalizacijos atvejų), kvėpavimo organų ligos (11 proc.), piktybiniai navikai (9 proc.).
Senstant atsiranda lėtinės ir ilgai trun­­kan­čios ligos – širdies krau­ja­gys­lių, endokrininės, nervų sistemos, onkologinės, lėtinės kvėpavimo sis­te­mos, akių ir kitos patologijos.
Dažniausios 65 metų ir vyresnių vy­rų bei moterų mirties priežastys yra širdies ir kraujagyslių ligos, piktybiniai navikai, kvėpavimo organų ligos.
 

SŽ pataria


Jei šeimoje yra asmuo, kuriam reikia slaugos ir ilgalaikio gydymo, ligonio artimieji pirmiausia turėtų kreiptis į savo bendrosios praktikos (šeimos) gydytoją poliklinikoje, kurioje yra prisiregistravęs ligonis.
Paprastai slaugos reikia pacientams, gydomiems tos apskrities, kurioje gyvena, slaugos ir ilgalaikio gydymo įstaigose.
Jei bendrosios praktikos gydytojas nustato indikacijas slaugai ar ilgalaikiam gydymui, toks pacientas iš poliklinikos gauna 27 formos siuntimą gydytis atitinkamoje slaugos ir ilgalaikio gydymo ligoninėje.
Slaugos ligoninėje pacientai gali būti gydomi apie 120 dienų.
Konsultavo Vilniaus universitetinės slaugos ir ilgalaikio gydymo ligoninės direktorius
gyd. Robertas PROKUROTAS

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Amalija
2007-04-14 21:45
Aciu, man labai padejo referato rasymui:-)

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Naujausi gydytojų atsakymai

Mūsų draugai