Pyktis ir neapykanta sudega saunoje

Pirtis su gydomuoju garų poveikiu, dar pasiėmus ąžuolo ar beržo vantą, nuo senų laikų laikoma kaip stiprinanti organizmą, grūdinanti ir gelbstinti nuo visų ligų priemonė.
 

Gydomosios pirčių savybės žinomos jau seniai. Graikai tai perėmė iš senovės Rytų šalių. Hipokratas ir kiti senovės graikų gydytojai kaip gydomąją priemonę ligoniams skirdavo įvairias pirčių procedūras. Sokratas sakė: ,,Pirtis valo ne tik mano kūną, bet ir visą mano esybę“. Pirtį mėgo ir Elados stipruoliai. Kiekviena gimnazija, kurioje mokslus eidavo turtingų vergvaldžių sūnūs, turėjo savo saunas ar garų pirtis, šiltas ir šaltas vonias, baseinus, masažo kambarius.
Pirtis vertino ir Senovės Romos aukštuomenė. Imperatoriaus Karakalos pirtis, tuomet vadinta terma buvo labai prabangi -Joje su didelėmis salėmis kūno kultūrai, dideliais ir gražiais baseinais, susirinkimų salėmis, biblioteka. Žlugus Romos imperijai tokios pirtys buvo uždraustos.
Rusų kareiviai, lydėję Petrą I į Amsterdamą ir Paryžių, nustebino vietos gyventojus – po rusiškos pirties, nepaisydami šalčio, jie bėgiodavo po sniegą ar maudydavosi upėje.
Suomiai sako, kad sauna gali naudotis kiekvienas, kuris gali iki jos ateiti. Tačiau vyresnio amžiaus žmonėms, sergantiems kai kuriomis ligomis, reikėtų pasitarti su gydytoju, nes sausas ir karštas oras gali pakenkti.
Draudžiama vanotis ir kaitintis sergant plaučių tuberkulioze, bronchų astma, širdies ir kraujagyslių ligomis (ypač ateroskleroze, hipertonine liga, endokarditu, perikarditu, patyrus miokardo infarktą, sergant vainikinių širdies kraujagyslių ligomis). Taip pat nepatartina kaitintis sergant onkologinėmis, kai kuriomis nervų ir psichikos ligomis, pvz. epilepsija. Negalima kaitintis po galvos traumų, sergant opine liga, pasižyminčia kraujavimu, karščiuojant, sergant mažakraujyste, esant menstruacijoms, sergant inkstų, kepenų ligomis. Pirties procedūros taip pat nerekomenduotinos po sunkaus fizinio darbo, labai pavargus, vėlai vakare ir ypač prieš miegą.


1. Eiti į sauną patartina praėjus 2 – 3 val. po valgio, nes sočiai pavalgius bus per daug varginama širdis.
2. Prieš įeidami į sauną apsipilkite vandeniu (nueikite į dušą).
3. Ant galvos užsidėkite medžiaginę kepuraitę, kad apsaugotumėte galvą nuo aukštos temperatūros.
4. Kaitinkitės 7 – 10 min., trumpai išeikite ir vėl sugrįžkite. Iš viso reikėtų pasivaikščioti ten ir atgal 2 – 3 kartus. Kaitinantis galima sėdėti arba gulėti. Patartina, kad kojos būtų pakeltos aukščiau galvos lygio.
5. Jei į sauną atėjote pirmą kartą, kaitinkitės tik 4 – 6 min. ir tik vieną kartą.
6. Po kiekvieno pasikaitinimo apsipilkite šaltu vandeniu arba trumpam pasinerkite į baseiną.
7. Po visų procedūrų pailsėkite bent 10 – 15 minučių.
8. Prausimosi metu nevartokite alkoholinių gėrimų. Nepatartina gerti net alaus, nes alus, kaip ir kiti alkoholiniai gėrimai, alina širdį ir inkstus.
9. Jei norisi gerti, nedideliais gurkšneliais išgerkite stiklinę stiprios karštos arbatos, geriau su medumi negu su cukrumi. Galima gerti mineralinį vandenį, sultis, gydomąją ar vitamininę arbatas. Arbata ne tik numalšina troškulį, bet ir sudrėkina burną, gerklę, su arbata gauname tanino, eterinių aliejų, kofeino, vitaminų. Po pirties nepatartina gerti šaltų gėrimų. Netiesa, kad šaltas gėrimas geriau malšina troškulį. Šaltas gėrimas atvėsina tik burną, o karštas sumažina bendrą kūno temperatūrą.
Karštas, sausas oras stimuliuoja ir tonizuoja viso organizmo veiklą, teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių bei kaulų ir raumenų sistemą, gerina bendrą savijautą, aktyvina smegenų, plaučių, nervų sistemos veiklą. Plaučiai garo pirtyje atlieka termoreguliacinę funkciją. Kvėpavimas tampa dažnesnis ir gilesnis, todėl sumažėja dujų apykaita organizmo ląstelėse ir kraujyje, padidėja atsparumas išoriniams aplinkos veiksniams. Išėjus iš pirties lengva kvėpuoti. Kadangi pirtis teigiamai veikia širdies darbą, pagerėja ne tik odos kraujotaka, daugiau kraujo priplūsta į raumenis, sąnarius, galvos ir nugaros smegenis, plaučius ir kitus organus. O nuo geros kraujo apytakos labai priklauso žmogaus sveikata ir atsparumas ligoms. Ypač pirtis tinka patempus raumenis, esant sąnarių skausmams, sergant radikulitu, raumenų ir nervų uždegimu bei panašiomis ligomis. Pirtyje paspartėja medžiagų apykaitos procesai, greičiau atsigaunama po didesnio fizinio krūvio. Pirtis teigiamai veikia endokrinines liaukas, centrinę ir periferinę nervų sistemą. Vadinasi, teigiamai veikia žmogaus psichiką. Ne veltui suomių patarlė sako: ,,Pyktis ir neapykanta sudega saunoje“.

 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai