Pagrindiniai gražios šypsenos kriterijai yra dantų forma, dydis, spalva, taisyklingas išsidėstymas dantų eilėje, santykis su kitais dantimis ir dantenomis (šypsantis dantenos neturi atsiverti daugiau nei 2 mm), simetrija su centrine veido ašimi, lūpų linijos forma ir padėtis. Šiuolaikinės odontologijos tikslas – suteikti pacientams gražią šypseną.
Estetinis plombavimas – dantų gydymo būdas, kai atkuriami pažeisti danties audiniai. Jo tikslas – išsaugoti dantis gyvybingus, nešlifuojant sveikų danties audinių, ir labai tiksliai atkurti trūkstamus danties audinius, kad dantys atrodytų skaidrūs, proporcingi, blizgėtų ir atliktų savo funkciją.
Estetinis plombavimas rekomenduojamas pacientams, kurių dantys pažeisti ėduonies, pakeitę spalvą, nudilę, nuskilę ar plombuoti senomis nekokybiškomis plombomis. Taip pat, jei yra netaisyklingai sudygę dantų eilėje (kai yra mažų defektų). Estetinio plombavimo metu galima patobulinti dantų formą, dydį ir spalvą, pašalinti per didelius tarpus tarp dantų.
Medžiagos, naudojamos estetiniam plombavimui, yra artimos natūraliems dantų audiniams ir pasižymi geromis fizinėmis ir mechaninėmis savybėmis (mažu susitraukimo koeficientu, mažu pralaidumu terminiams dirgikliams, dideliu mechaniniu atsparumu jėgoms, veikiančioms dantį kramtymo metu). Dantys, plombuoti tokiomis medžiagomis, yra tvirti, blizga, atrodo skaidrūs ir natūralūs.
Estetinis plombavimas reikalauja ypatingo gydytojo odontologo profesionalumo ir juvelyrinio kruopštumo, kad preciziškai tiksliai būtų sluoksniuojami ir atkuriami danties audiniai, nepažeidžiant sveikų danties audinių ir gleivinės. Estetinio plombavimo procedūra yra neskausminga ir pacientui nesukelia jokio diskomforto, o rezultatai dažniausiai pranoksta lūkesčius.
Dėmės ant dantų paprastai atsiranda dėl ėduonies. Kitos, rečiau pasitaikančios priežastys – dantų fluorozė, emalio hipoplazija.
Dantų fluorozės priežastis yra ilgalaikis fluoro veikimas didesnėmis dozėmis. Tai pasitaiko, kai yra padidėjęs fluoridų kiekis geriamajame vandenyje arba kai vaikai, paprastai iki 3–4 metų, dantims valyti naudoja pastą, turinčią fluoro, ir jos neišspjauna, o nuryja dėl jos patrauklaus skonio.
Fluorozė pasireiškia baltomis linijomis ir matinėmis dėmėmis. Sunkesniais atvejais – pigmentinėmis dėmėmis ar įvairių dydžių emalio defektais. Gydymas priklauso nuo pažeidimo laipsnio. Kartais užtenka emalio spalvos atkūrimo, emalio balinimo. Sunkesniais atvejais reikalingas estetinis plombavimas ar protezavimas.
Emalio hipoplazijai (nepakankamas emalio išsivystymas) būdingos baltos, geltonos, rusvos įvairių dydžių dėmės. Atsiradimo priežasčių gali būti daug: nepakankama mityba, vitaminų A ir D trūkumas, alergijos, neurologinės, inkstų, infekcinės ligos, mechaniniai pažeidimai. Emalio hipoplazijų gydymas priklauso nuo pažeidimo laipsnio, amžiaus. Pagal tai skiriami vietinio remineralizuojamojo gydymo kursai, dantų balinimas, plombavimas ar protezavimas.
Dažniausiai pasitaiko ėduonies sukeltos dėmės. Kariozinė dėmė yra pradinis ėduonis arba kariozinė emalio demineralizacija. Pradinis ėduonis gali būti ūminis, lėtinis ir stabilus. Esant ūminiam, dėmė ant emalio yra balta, paviršius šiurkštus, prie šaknų dėmė gelsva, paviršius minkštas, dažnai po minkštų apnašų sluoksniu. Lėtinio ėduonies metu dėmė būna nuo gelsvos iki tamsiai rudos, juodos spalvos, paviršius šiurkštus. Pradinis stabilus ėduonis yra ruda, juoda kieta dėmė. Tai yra grįžtamas procesas.
Ėduonies profilaktikai svarbu reguliariai, bet du kartus per metus, atlikti profesionalią burnos higieną, sureguliuoti mitybą (mažiau angliavandenių), naudoti fluoridus, silantus. Atsiradus atliekamas ertmei, taikomas danties kariozinių audinių preparavimas ir plombavimas.
Dantų spalvos pokyčius lemia: amžius, įpročiai (rūkymas, kava, arbata), fluorozė, tetraciklino grupės antibiotikai, nekrozavusi pulpa.
Dantų spalvą galima susigrąžinti balinimo procedūromis:
• Dantų balinimas kapomis. Šiuo būdu pacientas balinasi dantis namie. Odontologijos klinikoje pagal dantų atspaudus padaromos kapos, į kurias pacientas įsipila balinamojo gelio, užsideda kapas ant dantų ir palaiko po 2–3 val. per dieną. Toks balinimo būdas gali užtrukti nuo 2 savaičių ir daugiau. Tai priklauso nuo pradinio dantų atspalvio, taip pat nuo rezultato, kurį įmanoma pasiekti šiuo metodu.
• Dantų balinimas kabinete. Atliekamas odontologijos klinikoje. Pirmiausia dedama dantenų apsauga, tada ant dantų tepama balinimo medžiaga. Gelis keičiamas kas 10 minučių, ir kaskart dantys šviesėja. Procedūra užtrunka apie 1 valandą.
• Balinimas ZOOM sistema. Atliekamas odontologijos klinikoje. Pradžioje dedama visapusiška dantenų ir gleivinės apsauga, ant dantų tepamas ZOOM balinimo gelis, kuris aktyvuojamas specialia ZOOM lempos šviesa. Balinimo laikas 1 valanda. Visa procedūra užtrunka apie 2 valandas.
• Dantų balinimas lazeriu. Balinant naudojamas didesnės koncentracijos gelis ir lazeris, kuris, veikdamas kaip aktyvatorius, sustiprina balinimo gelio poveikį. Procedūra trunka apie 30 min. Paprastai užtenka vienkartinės procedūros, po jos parą būna padidėjęs dantų jautrumas ir tiek pat laiko reikia vengti dažančių maisto produktų ir gėrimų.
Prieš balinant dantis būtina atlikti profesionalią burnos higieną, kurios metu būtų suteikiama išsami konsultacija ir parenkamas optimalus dantų balinimo metodas.
Jeigu pieninis dantis išauga netinkamoje vietoje, nerimauti nereikia. Tačiau netinkamoje vietoje išdygus nuolatiniam dančiui, būtina išsiaiškinti priežastis, kurios sutrikdė normalų danties dygimą. Jas pašalinus, ortodontinio gydymo būdu dantį būtina grąžinti į tinkamą padėtį.
Vienos iš dažniausių priežasčių, kodėl dantis išdygsta netinkamoje vietoje, – vietos stoka nuolatiniams dantims arba laiku neiškritęs pieninis dantis.
Rekomenduojama vaiką atvesti pas ortodontą jam sulaukus 7–8 metų, kai pieniniai dantys keičiasi į nuolatinius. Tada galima įvertinti ir prognozuoti nuolatinių dantų taisyklingą dygimą.
Dantų papuošalai pagyvina šypseną ir viliojamai blykčioja besišypsant. Spindesys ir paslaptis suteikia šypsenai žavesio ir ekstravagancijos. Dantų papuošalas klijuojamas prie danties paviršiaus, negręžiant ir nepažeidžiant danties. Procedūra visiškai neskausminga ir trunka tik apie dešimt minučių.
Blogas kvapas, sklindantis iš burnos, yra dažna problema, daugeliui žmonių sukelianti blogą savijautą ir nepatogumų. Pagrindiniai veiksniai, lemiantys blogą burnos kvapą, – nepakankama burnos ertmės higiena, ėduonies pažeisti dantys, dantenų ir periodonto ligos, rūkymas, alkoholio vartojimas, nepakankamas seilių kiekis burnoje (burnos sausumas), kvėpavimo takų, inkstų ligos, diabetas, tam tikrų vaistų naudojimas, alinančios dietos, kai dėl angliavandenių trūkumo organizme susidaro ketonai, kurie duoda specifinį kvapą.
Labai svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą, kad laiku diagnozuotų ir gydytų dantų ir dantenų ligas, atliktų profesionalią burnos ertmės higieną. Būtina laikytis asmeninės burnos ertmės higienos – taisyklingai valytis dantis, tarpdančius ir liežuvį, naudoti burnos skalavimo skystį.
Prižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauGausus prakaitavimas, atrodo, vargina daugelį. Ir ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis. Ir dabar sulaukiame nerimastingų skaitytojų klausimų – kodėl aš taip gausiai prakaituoju? gal tai kokios nors ligos požymis? kaip sumažinti prakaitavimą? kokia turėtų būti kasdieninė higiena? kokias kosmetikos priemones pasirinkti? Norėdami atsakyti į visus šiuos ir panašius klausimus, kalbėjome su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja Daiva STANIENE ir Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE. ...
Skaityti daugiauDidysis keliautojas kapitonas Kukas arbatmedį pirmą kartą pastebėjo 1770 metais, kai išsilaipinęs Botaniko paplūdimyje iš jo kvapnių lapelių išvirė arbatos savo jūreiviams. Pastarieji, išvarginti ilgos kelionės bei ligų, išgėrę arbatos, pajuto, kad sveikata labai pagerėjo. Botanikas J.Bankas tyrė šio augalo gydomąsias savybes. O 1920 metais Australijos chemikas dr. Penfordas, atlikęs klinikinius tyrimus su žmonėmis, įrodė unikalias arbatmedžio aliejaus profilaktines bei gydomąsias savybes. 1930 m. Australijoje arbatmedis pradėtas vartoti klinikinėje praktikoje kaip antiseptinė priemonė. 1937 m. buvo aprašyta nemažai ligų, kurios sėkmingai gydomos arbatmedžio aliejumi....
Skaityti daugiauMūsų šalyje iš šimto tūkstančio gyventojų net 9 proc. nustatomas augimo hormono trūkumas. Kas daro įtaką vaiko augimui? Koks ūgis yra normalus? Kada mažas ūgis informuoja apie ligos priežastį? Daugiau nei trisdešimt metų šiai problemai - žmogaus augimo hormono ištyrimui, gamybai, gydymo metodams paskyrė Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto Vaikų endokrinologijos laboratorijos vadovė, profesorė, habilituota daktarė Danutė Lašienė ir Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto bei Respublikinio endokrinologijos centro direktorius, Hormonologijos laboratorijos vadovas, profesorius, habilituotas daktaras Liudvikas Lašas. Tad žodis specialistams. ...
Skaityti daugiauĮsipjovėte, patekote į avariją, susižeidėte krisdami, nusideginote ar esate po operacijos – dažniausiai visais šiais atvejais apie traumą primena ne tik atmintyje išlikusi nelaimė, bet ir likęs randas. Ant kūno jis ne visada matomas, slepiame po drabužiais, ant veido jis pastebimas kasdien ir yra didelė kosmetinė problema. Ką daryti? Kaip panaikinti ar bent kiek sumažinti šį odos darinį? Tam yra keletas būdų. ...
Skaityti daugiauArtėjant vasarai, paplūdimių sezonui, prisiminkime, kaip galime šalinti nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje namuose. O gal verčiau apsilankyti kosmetikos salone? Kodėl vis populiarėja depiliacija karštu vašku? Kaip apsaugoti odą nuo paraudimo ir sudirginimo po procedūros? Apie tai kalbamės su Grožio instituto “Femina Bona” kosmetike Gerda Gedžiūte....
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauNosis – centrinė veido figūra. Jos neįmanoma paslėpti kaip akių (akiniais ar „šešėliais“) ar taisyti kontūrus kaip lūpų (dažais). Kartu nosis yra veido bruožas, kuriuo vienas asmuo skiriasi nuo kito. Pastebėta, kad nosies forma dažnai atspindi netgi žmogaus charakterio bruožus. Taip, pvz., sangviniko, choleriko, flegmatiko ir melancholiko veidas, ypač nosis kartais labai skiriasi .Šiuolaikinė kompiuterinė technologija leidžia nosį modeliuoti. Į Cezario veidą „implantavus“ naują nosį – mažą ir riestą – nejučiomis kilo klausimas, ar tokio veido karvedys galėtų patraukti paskui save minią narsių kovotojų (ir Kleopatrą). Minėtos aplinkybės sudaro pagrindą kiekvienam individui kritiškai vertinti savo nosį ir prisiminti apie plastinės chirurgijos galimybes, nes kosmetologinės priemonės čia mažai gelbsti. ...
Skaityti daugiauKo gero, nei vienas žmogus prieš svarbų susitikimą ar pasimatymą nevalgys česnako. Nuomonę apie žmogų formuoti gali ne tik jo išvaizda, kalbėjimo manieros, bet ir kvapas. Nemalonus iš burnos sklindantis kvapas nepatogiai jaustis priverčia ne tik pašnekovą – „savininkui“ tai gali tapti netgi bendravimo nesklandumų priežastimi. ...
Skaityti daugiaukodĖl plinkama? vyrų plikimo priežastys jau nėra paslaptis. tyrimai parodė, kad ...
Skaityti daugiauAuskarai įvairiose kūno vietose – mados klausimas. Vienu metu jie tampa itin populiarūs, vėliau populiarumas kiek apslopsta ir vėlei laukia naujos bangos. Pasirinkimo galimybės, kur galima verti auskarus, kur kas platesnės nei mūsų močiučių jaunystėje. Šiandien neapsiribojama vien ausimis, nosimi, antakiais, bamba ir t.t.. Sąrašą, kur auskarų vėrimo meistrai ir gerbėjai gali sugalvoti vertis auskarus, be galo ilgas, verčiau sakyti – kur tik fantazija leidžia....
Skaityti daugiauSutrikimas, kai be priežasties nuolat gausiai prakaituojama, vadinamas hiperhidroze. Jis vargina apie 3 proc. pasaulio gyventojų. Dažniausiai prakaituoja veidas, pažastys arba pėdos. Apie gausų prakaitavimą kalbamės su Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja dermatovenerologe Gabija TIJŪNELIENE. ...
Skaityti daugiauKodėl atsiranda strijos? Kaip išvengti šių randus primenančių odos pakitimų? Kokie naujausi strijų gydymo metodai nėštumo metu? Apie tai kalbamės su Sabonio sporto klubo grožio salono kosmetologe Jolanta Babravičiene ir 2-osios Kauno klinikinės ligoninės dermatovenerologe Daiva Staniene....
Skaityti daugiauDaugelis suaugusių žmonių, ypač moterų, skundžiasi kojų tinimu. Kojos vakare po didesnio krūvio gali tinti net visai sveikiems žmonėms, ypač jei karštas oras, nepatogūs batai. Tačiau bet kokie didesni kasdieniniai kojų patinimai yra nenormalus reiškinys, todėl būtina kreiptis į gydytoją, kad nustatytų priežastį ir imtų gydyti. Laiku pasitelkus tinkamas profilaktikos priemones, nemalonių kojų tinimų galima išvengti....
Skaityti daugiauVasarą dažniau apsinuoginame, todėl daugiau dėmesio skiriame kūno priežiūrai, taip pat nepageidaujamų plaukelių pažastų, kojų, bikinio zonoje šalinimui. Apie depiliacijos būdo pasirinkimo kriterijus ir tinkamą atlikimo techniką kalbamės su kosmetike Gerda GEDŽIŪTE....
Skaityti daugiauŽiemą mūsų kojos buvo saugiai „paslėptos“ batuose, ir nemalonų jų kvapą jausdavo tik namiškiai, kai nusiaudavote po darbo dienos. Vasarą kojos atviruose batuose skleidžia kvapą. Nemalonus kvapas atsiranda dėl to, kad kojos prakaituoja. ...
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę