Kad šypsena puoštų

Dauguma mūsų norime, kad dantys būtų balti, o šypsena – „holivudinė“. Trokštame šypsotis kaip Tomas Kruzas ar Dženifer Lopez. Tik, deja, kartais pamirštame, kad gražūs tik sveiki dantys. Taigi, kaip išlaikyti dantis ne tik gražius, bet ir sveikus? Pirmiausia reikia pasirinkti tinkamą dantų pastą. Kaip tai padaryti, klausiame odontologijos klinikos „Processus“ burnos higienistės Sandros Girdžiūtės.
 

Jau senovės Egipte žmonės norėjo sveikų ir baltų dantų


Kad mes kasdien valomės dantis dantų pasta, nieko nestebina. Tačiau ar žinote, kad šis mums įprastas daiktas turi ilgą istoriją? Dantų pasta ne visuomet buvo tokios sudėties, ji buvo nuolat keičiama ir tobulinama. Gana keistas faktas, kad į daugumos pirmųjų pastų sudėtį įėjo ir žmogaus šlapimas, mat, Romos gydytojai manė, kad šlapimas balina ir padeda išsaugoti dantis.
Apie dantų pastos kilmę yra įvairių nuomonių. Vieni šaltiniai teigia, kad dantų pasta atsirado senovės Egipte maždaug 3000–5000 metais prieš Kristų. Egiptiečiai gamino dantų pastą, kuri buvo panaši į kremą, maišydami galvijų kanopų pelenų miltelius su mira, degintais kiaušinių lukštais, pemza ir vandeniu. Kiti šaltiniai teigia, kad dantų pastos kelias prasidėjo Senovės Indijoje ir Kinijoje maždaug 300–500 metų prieš Kirstų. Bet kuriuo atveju dantų pasta praėjo ilgą kelią. Juk modernios dantų pastos atsirado tik 19 amžiuje. O pirmą kartą masiškai pardavinėti kvepianti dantų pasta buvo pradėta 1873 metais, tačiau į tūbeles pateko tik 1892 metais. Taigi, nors ir mums nepažįstamais pavidalais, pasta gyvuoja jau ilgus amžius.
 

Šiandieninės pastos sudėtis


Dantų pastos sudėtis priklauso nuo to, kam ji skirta. Pavyzdžiui, ėduonies profilaktikai skirtose pastose yra mikroelementų, mineralinių druskų, stiprinančių danties emalio atsparumą rūgščių poveikiui bei skatinančių remineralizaciją.


Plačiausiai vartojami fluoro junginiai (natrio fluoridas, amonio fluoridas, alavo fluoridas, natriomono fluorfosfatas). Fluoro koncentracija profilaktinėse dantų pastose varijuoja nuo 0,125–0,25 proc. iki 0,5–1 proc. Fluoro poveikiui sustiprinti naudojami ir kalcio bei fosforo junginiai. Gydomosios pastos nuo ėduonies, turinčios 1,5–2,5 proc. fluoro, naudojamos esant dauginiams karieso pažeidimams. O pastose nuo uždegimo veikliųjų medžiagų vaidmenį atlieka natūralūs vaistinių augalų (medetkų, ramunėlių, šalavijų, mėtų, ąžuolo žievės ir kt.) ekstraktai, fermentai arba cheminės antimikrobinės medžiagos. Taip pat gaminamos ir specialios pastos rūkantiems žmonėms (jose yra daugiau šiurkščių mikrodalelių, sodos ir kitų balinamųjų medžiagų), balinančios dantis bei jautrumą mažinančios pastos. Į pastarųjų sudėtį pridedama dentino kanalėlių jautrumą mažinančių fluorido, kalio nitrato, stroncio chlorido, natrio citrato ar kt. Jų efektyvumas pasireiškia po 3–4 savaičių kasdien valant.
 

Pastų įvairovė


Norint išsirinkti tinkamą dantų pastą, pirmiausia reikėtų žinoti, kokių rūšių pastų yra. Visos dantų pastos yra skirstomos į dvi stambias grupes: higieninės pastos, kurios neturi veikliųjų, gydomųjų medžiagų, tačiau gerai valo, putoja ir yra malonaus skonio. Jos tinka mažiems vaikams, žmonėms, nešiojantiems protezus, turintiems dantų implantus ar žmonėms, kurie alergiški pastų veikliosioms medžiagoms. Kita stambi pastų grupė yra profilaktinės ir gydomosios pastos, kurios gali saugoti nuo karieso, uždegimo ir gali būti antibakterinės, balinamosios, mažinančios dantų jautrumą, slopinančios akmenų susidarymą, mažinančios dantenų jautrumą ir slopinančios dantenų kraujavimą .
 

Kaip išsirinkti tinkamą dantų pastą?


Dantų pastą geriausia rinktis pagal poreikį. Jei dantys sveiki, dantenos nėra jautrios ir jokių negalavimų nėra, galite rinktis bet kokią pastos rūšį. Esant kažkokiai problemai patartina pastą rinktis atsižvelgiant į ją. Pavyzdžiui, jei jūsų dantys labai jautrūs, patartina rinktis tokią dantų pastą, kuri mažintų jautrumą, jei kraujuoja dantenos, geriausia rinktis pastą, kurios sudėtyje yra žolelių, ir pan. Jei vargina kokie nors negalavimai, dantų pastą geriausia būtų rinktis pasitarus su gydytoju. S. Girdžiūtė pataria, kad kokybišką dantų pastą galima įsigyti tik vaistinėse, na, o jos kaina gali svyruoti nuo 6 iki 30 litų ir daugiau. Kokybiška dantų pasta užtikrina kokybišką dantų priežiūrą.
 

Ar reikia keisti dantų pastos rūšį? Ar galima naudoti visuomet tą pačią?


Dantų pastos rūšį reikėtų keisti maždaug kas mėnesį. Keisdami dantų pastą, dėmesį atkeipkite ne į pastos gamintoją, o į jos sudedamąsias dalis. Galite vieną mėnesį naudoti pastą su fluoru, kitą – balinamąją, vėliau – skirtą visapusiškai dantų priežiūrai ir t.t.
 

Kiek dantų pastos naudoti?


Viskas priklauso nuo pastos kokybės. Jei tai kokybiškas gaminys, geram rezultatui pasiekti, kiekvieną kartą valantis dantis, užtenka ant šepetėlio išspausti žirnio didumo pastos kiekį. Jei pasta nėra kokybiška, ji pakankamai neišputos, taip pat gerai nenuvalys dantų, todėl jos reikės daugiau.
 

Vienas lauke – ne karys


Norint turėti sveikus dantis, vien geros dantų pastos nepakanka. Reikia ir kokybiško dantų šepetėlio. Šiuo metu galite rinktis iš daugybės jų rūšių, formų, ir šerelių minkštumo. Burnos higienistė Sandra Girdžiūtė pataria naudoti minkštus dantų šepetėlius. Na, o jų formą, dydį ir t.t. rinktis pagal poreikius. Pavyzdžiui, dantų šepetėliai, kraštuose turintys guminius šerelius, masažuoja dantenas. Jei sunku valytis krūminius dantis dėl to, kad jaučiate pykinimą, vaistinėse rasite specialius šepetėlius vadinamus „vieno danties“ šepetėliais, jų galvutės apvalios, maždaug centimetro skersmens. Nepatariama naudoti kietų dantų šepetėlių, jie tinkami tik išimamiems dantų protezams (plokštelėms, lankams ar kt.) valyti. Svarbu nepamiršti keisti dantų šepetėlio kas tris mėnesius. Kokybiška dantų pasta ir geras šepetėlis yra pagrindinės priemonės, padedančios išlaikyti dantis sveikus ir gražius.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

kAcIoKaS
2008-03-27 16:00
Gan gerai...

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai