Protezuotų dantų priežiūra

Sveika burnos ertmė ne tik užtikrina gyvenimo kokybę, bet ir apsaugo nuo kai kurių ligų, palaiko gerą sveikatą. Todėl kiekvienas turi skirti pakankamą dėmesį burnos higienai, subalansuotai mitybai, laiku gydyti dantų ligas. Pagrindinė dantų ir jų periodonto ligų profilaktikos priemonė – tai profesionali burnos ertmės higiena.
 

Normali dantų anatominė forma ir funkcija labai svarbi žmogui. Dantims sugedus, protezuojant siekiama jiems grąžinti kiek įmanoma artimesnę sveikiems dantims išvaizdą. Protezavimas – tai danties apvilkimas vainikėliu, kuris yra uždedamas ant nuosavo danties ar dantų. Pastaruoju metu vainikėliai gali būti dedami ir ant į kaulą įsuktų implantų. Netekus vieno ar kelių dantų, nušlifuojami šalia defekto esantys dantys, padaromas karkasas ir suformuojami vadinamieji tiltai. Toks dantų karūnėlės pertvarkymas pakeičia netektus dantis. Vainikėlis ar tiltelis pagaminami 3–4 apsilankymų pas odontologą metu. Šiame procese dalyvauja gydytojas odontologas, jis paruošia dantis būsimam protezui, ir dantų technikas, kuris gamina patį protezą, todėl dantų protezavimas truputį užtrunka. Dar daugiau apsilankymų reikia gaminant priekinių dantų vainikėlius, nes būtina tiksliai nustatyti spalvą ir parinkti tinkamiausią variantą.
Tam tikra žmonių dalis yra netekę daugiau nei kelių ar net visų dantų, todėl jiems daromas dalinai ar visiškai išimamas plokštelinis protezas. Protezo plokštelė kiekvienam pacientui individualiai padaroma 3–4 apsilankymų pas odontologą metu. Būna atvejų, kada pacientui trūksta daug dantų ir jis nori išsaugoti šalia defekto esančius sveikus dantis, todėl atsisako juos šlifuoti. Tokiems atvejams kita alternatyva yra lanko atraminis protezas.
Norint tinkamai prižiūrėti tiltelius, vainikėlius, lankus ir plokšteles, būtina naudoti specialius kietus ar vidutinio kietumo tarpdančių šepetėlius ir šiai procedūrai pritaikytus siūlus. Vyresnio amžiaus žmonės, tarpdančius valydami dantų siūlu, susiduria su tam tikrais sunkumais. Tokiu atveju jiems geriau parinkti tinkamą tarpdančių šepetėlį ir išmokyti taisyklingai juo naudotis.


 

Kaip naudotis tarpdančių šepetėliu?


Šepetėlį reikia gerai suvilgyti dantų pasta ir du kartus per dieną, ryte ir vakare, gerai nuvalyti apnašas po tilteliais bei aplink vainikėlius.
Neišvalius dantų, aplink juos lieka apnašų, kuriose kaupiasi rūgštys, po kurio laiko galinčios tirpdyti protezo sudedamąsias dalis: plastmasę, keramikos masę ar kitą medžiagą. Tokie pat procesai vyksta ir neišsivalius natūralių sveikų dantų. Vadinasi, rūpestingai prižiūrėti reikia tiek protezuotus dantis, tiek ir natūralius.
 

Kokį šepetėlį pasirinkti?


Rūpinantis protezuotų dantų higiena, rekomenduojama dantis valyti su šepetėliu, kuris turi ilgesnius kraštinius šerelius. Tokio šepetėlio ypatybė ta, kad juo patogu gerai išvalyti tiltelių bei vainikėlių kraštų ir dantenų lietimosi zonas.
 

Kokia pasta tinkamiausia?


Vis populiarėjančios balinamosios pastos yra gana „agresyvios“ ir yra tikimybė, kad ilgainiui subraižys protezo paviršių, todėl jomis valyti protezuotų dantų nepatariama. Daug labiau tinka naudoti švelnias, vaistažolių ekstraktais prisotintas pastas su nedideliu abrazyvinių medžiagų kiekiu. Rekomenduojama pasta ir minkštu šepetėliu išvalyti ir burnos gleivinę.
Antrasis protezo valymo žingsnis: naudojant specialias tabletes reikia paruošti tirpalą, kuriame protezą mirkyti 15 min. Po to protezą reikia gerai nuskalauti po tekančiu vandeniu.
Miegant reikia leisti burnos gleivinei „pailsėti“, nes nuolat nešiojant protezus gali atsirasti nuospaudų. Sausą protezą nakčiai geriausia įdėti į specialių dėklą.
 

Specializuota higiena


Pirmaisiais dantų protezų nešiojimo metais intensyviai rezorbuojasi (tirpsta) alveolinis žandikaulio kaulas. Todėl protezas blogiau laikosi. Kurį laiką padeda protezų tvirtinimo kremai bei milteliai. Šios priemonės gerina gleivinės ir protezo sukibimą, padeda geriau jaustis. Po kurio laiko, dar labiau pakitus kaului, dantų plokštelę reikia pakeisti.
Per pirmuosius išimamųjų protezų nešiojimo metus reikia du kartus apsilankyti pas specialistus, vėliau – kartą per metus. Dantų higienos specialistas pašalina apnašas nuo dantų protezų (naudojamos ultragarso vonelės, speciali pasta).
Jei dantys prižiūrimi rūpestingai, neturėtų susikaupti daug apnašų. Šiuo atveju apsilankyti pas specialistą pakaktų du kartus per metus. Tačiau, jei pacientui buvo atlikta periodonto operacija ir jeigu po jos išsivystė periodontitas ar nusileido dantenos, profesionali pagalba reikalinga dažniau, vadinasi vizitų pas specialistą padaugėja iki 2–4 kartų per mėnesį.
 

Atmintinė


· Protezuotus dantis dera prižiūrėti taip pat rūpestingai, kaip ir natūralius.
· Tinkamai nesirūpinant protezuotų dantų higiena, ant plokštelių, tiltelių bei vainikėlių, kaip ir ant natūralių dantų, kaupiasi apnašos ir susidaro dantų akmenys.
· Pasitarkite su specialistu, kokiomis galbūt jums dar nežinomomis, bet būtinomis burnos higienos priemonėmis turėtumėte naudotis.
 

Sveikų dantų higiena


Kaip jau minėjome, dažniausiai dantys genda nuo apnašų, susikaupusių ant dantų ir tarpdančiuose. Apnašos susidaro iš maisto dalelyčių, gleivių ir bakterijų. Jei apnašos nepašalinamos, tuomet susidaro kietosios apnašos, išsivysto dantenų uždegimas, kraujuoja iš dantenų, būna blogas burnos kvapas. Vėliau gali išsivystyti dar sunkesnė liga – periodontitas. Todėl pagrindinis dantų valymo tikslas – dantų ėduonies profilaktika, t.y. neleisti susidaryti dantų apnašoms.
Jei dantis valome taisyklingai, vadinasi, nuo dantų pašaliname minkštąsias apnašas. Kietųjų apnašų namų sąlygomis nepašalinsime. Tuomet reikia kreiptis į burnos higienistą. Čia ultragarsiniu skaleriu ir instrumentais nuo visų dantų paviršių ir periodonto kišenių nuvalomos kietos ir minkštos virš ir po dantenomis esančios dantų apnašos, šalinami mikroorganizmai, jų išskiriami toksinai. Jei pacientas pageidauja, valomų dantų grupė prieš procedūrą nuskausminama. Nuvalius apnašas, galima atlikti remineralizuojamųjų preparatų aplikacijas.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai