Medicinos seserys - ištikimos gydytojų bendražygės, rūpestingos sergančiųjų globėjos - nūnai vadinamos slaugytojomis. Naujadaras dar neįprastas ir daugeliui ligonių, ir pačioms šios specialybės atstovėms. Jų Lietuvoje dirba per trisdešimt tūkstančių, t.y. maždaug tris kartus daugiau nei gydytojų.
Nepaisant naujausių vadovėlių ir modernių slaugytojų rengimo programų bei nuorodų ruoštis tapti gydytojų partnerėmis, poliklinikose ir ligoninėse iki šiol zuja medicinos seserys, sesutės, seselės - taip jos tebevadinamos.
Kai kalbama apie medicinos seseris (slaugytojas), slauges, sanitares, neretai vyresnės kartos medikai šią “kastą” pavadina viduriniuoju ir žemesniuoju medicinos personalu. Kodėl taip yra? Medicinos sesuo - gydytojo bendradarbė, partnerė ar “personalas” ir kita “kasta”? Paprašytas leisti pasikalbėti šia tema su “personalu”, vienos Kauno ligoninės vadovas nenustebo:
- Žmonių bendravimo problemos - senos, kaip ir pasaulis. Galite pradėti kad ir nuo šio skyriaus.
Magėjo dar paklausti:
- Kodėl gydytojai į gydytojus kreipiasi pavarde, o medicinos seserų tik vardus žino? Kaip jaustųsi gydytojai vardais vadinami?
- Kaip Amerikoj, - atsakė vadovas.
Greta aštuntosios palatos esančioje “Vaistinėlėje” medicinos seserys karpė ligniną. Pakalbintos buvo atviros. Visi vardai - pakeisti.
Vitalija: Tik ką medicinos mokyklą baigusios mėgsta iš pradžių “vaizduoti daktares”. Bet tai neilgai trunka. Galima pasakyti savo nuomonę, jeigu jau turi patirties. Bet ir įgijus patirties dar nereiškia, kad tave išgirs. Geriau nesikišti į gydytojų darbą, nors jie į mūsų - gali. Kartais išklausai, patyli, o darai savo... Mūsų skyriuje dar toli iki partnerystės.
Rima: Turi jausti savo vietą. Gydytojas ilgai mokėsi, jis žino daugiau. Todėl negali patarinėti. Jeigu dėl to jautiesi blogai, kas kaltas, kad tu - ne daktarė?
Jolanta: Ypač apmaudu, kai gydytojai meluoja, o liekam kaltos mes. Pavyzdžiui? Gydytoja pamiršo paskirti vaistų. Paskyrimų lapą užpildžiusi atgaline data, ji čia pat aprėkė seserį, kad ši ligoniui nesuleido vaistų... Todėl mes žinome, kad nebūtinai reikia reaguoti į kiekvieną pastabą, nes jų pasitaiko ir visai kvailų.
Irmantė: Masažavau pacientę, kai įėjo vedėja. “Baikite darbą, turime pasiruošti priimti komisiją”, - paliepė. Nesupratau, kokio ypatingo pasiruošimo reikia. Pacientė pašoko, ėmė atsiprašinėti. Procedūros nebaigėme. Į kabinetą atėjo valytoja, nors man neatrodė, kad ji čia turėtų darbo. Kai atvyko svečiai, kabinete dvelkė chloro kvapas ir nebuvo nė vieno paciento. Vedėjos paprašyta, viena mano bendradarbė buvo tapusi “ligone”, o kita ją “gydė” (!).
Ieva: Kai kartu švenčiame, gydytojai būna geranoriškesni, daugiau pasikalbame. Bet darbe negali pamiršti, kad esi pavaldinys.
Regina: Nuo gydytojo priklauso, ar seseriai leidžiama būti savarankiškai. Nesirinkčiau kitos specialybės. Manęs niekada niekas neišvarė iš operacinės. Operacinėje - sunku, bet įdomu. Daug stresų, daug atsakomybės. Pirmaisiais darbo metais seserys - anesteziologo padėjėjos tik mokosi, įgyja patirties. Dirbu keletą metų, todėl gydytojas, kai leidžia operacijos eiga, kartais išeina iš operacinės, palieka prižiūrėti ligonį. Reiškia - pasitiki. Tai yra įvertinimas.
Lijana: O aš esu girdėjusi ir “šlapia višta”, ir instrumentus chirurgas ne kartą svaidė. Yra ir atsiprašęs už tai.
Rita: Eini į tą skyrių, kur yra darbo vieta, o ne kur patinka ar labiau sugebėtum. Darbe man reikia gal penktadalio gautų žinių. Medicinos mokyklą baigiau prieš septynerius metus. Psichologijos paskaitų buvo vos kelios, o šios žinios praverstų.
Salomėja: Kartais gydytojai mums atiduoda gėles, gautas iš ligonių. Nė vienas namo nesineša dovanotų vaišių. Nors tortas būtų mažas, dalijame jį į keturiolika dalių.
Renata: Gydytojos tarsi rungtyniauja su seserimis, stengiasi būti pranašesnės savo apranga, šukuosenomis. Labai svarbu, ar gydytojų kolektyvas vyriškas, ar moteriškas. Jeigu daugiau moterų - tai ir apkalbų daugiau, ir gražių apykaklaičių demonstravimo, ir kaukšėjimo aukštakulniais. Vyrai yra vyrai.
Vitalija: Dirbant kolektyve, kur gydytojai vyrai, gal yra noro pasitempti, šiek tiek pasidažyti, atrodyti tvarkingai. Pirmiausia - tvarkingai. Seserys kartais net tvarkingesnės už gydytojas. Turime daktarę - nors šluotą į rankas įduok... O kai subėgame prie ligonio trečią valandą nakties, tada visi lygūs: kas susivėlęs, kas užsimiegojęs...
Aldona: Mūsų kolektyve visos gydytojos ir skyrių vedėjos -
moterys. Mes labai dažnai pasijuntame esančios niekas. (“Staigiai mesk ir eik pas tą ligonį”. “Na, sesele, staigiau, staigiau”.) Jos - viršininkės. Jei tam tikra intonacija mums pasako: “Brangioji, na žinai”, - tai dar gerai. Jeigu ko nors paklausi, iš kai kurių išgirsi atsakymą: “O koks tavo reikalas?”. Tarpusavyje pasiguodžiame arba visai nebekreipiame dėmesio. Vyresnioji sesuo mus užstoja, nors už tai ją pačią aprėkia. Jauni gydytojai draugiškesni.
Rita: Kartais sanitarėms labiau nei vedėjai užkliūvam. Mūsų skyriuje yra sanitarių, aukštuosius mokslus baigusių. Jų irgi yra visokių, “su charakteriu”. Joms gal pikta, kad, gerų darbų netekusios, dirba dar prastesnį darbą.
Remigija: Mūsų skyriaus gydytojai su mumis nesidalija nei saldainiais, nei dovanomis. Kartą pati girdėjau, kaip ligonis, “pamaloninęs” daktarą, paklausė, ar reikia pavaišinti seseles. Šis atsakė, kad ne. Jei reikėsią, jis pasakys, kam duoti...
Edita: Ligoniai neturėtų, o dažnai ir negali atsidėkoti. Jie iš mūsų išvažiuoja “išsunkti”. Kodėl taip yra? Administracija toleruoja kyšius. Atlyginimai nedideli, bet nemanau, kad gydytojai reketuotų. Jeigu tai vyksta, tai labai apmaudu. Abejoju, ar yra medikų, kurie nepaimtų dovanos. Girdėjau istoriją, kai gydytojas norėjęs su sesele pasidalinti pinigais, gautais iš ligonio. Sesuo atsisakė. Vėliau gydytojas pasakė viešai, jog ji - arba kvaila, arba vienuolė... Ar priimčiau dovaną aš? Pas mus ne toks skyrius, kur jas dalina. Bet jei gautumėte mažiau kaip penkis šimtus litų algos, ar jūs nepaimtumėte? Visi vienodi ubagai daromės. Prisimenu, kaip gavau pirmą “kyšį”: atnešiau vakarienę, o ligonis kažką įdėjo į kišenę. Aš sutrikau, net karštą arbatą išliejau.
Audra: Kai prie manęs mirė ligonė operacinėje, meldžiausi už ją. Gal kas nors iš aukščiau norėjo, kad būčiau greta.
Edita: Pirmą dieną operacinėje apalpau, sakiau, nedirbsiu daugiau nė dienos. Bet jau dvylika metų dirbu ir - nieko.
Jūra: Toks elgesys žeidžia. Vyrai, kai reikia padėti jiems nusišlapinti (tai daroma apsimovus pirštines), klausia: “O be pirštinių negalima?”. Kiti stengiasi “netyčia” prisiglausti...
Gydytojas-rezidentas Aras: Medicinos seserys - ir talkininkės, ir partnerės. Gerai, kai jos sumanios, paslaugios, neatsikalbinėja ir išmano savo darbą. Per didelis savarankiškumas kenkia. Mes prisitaikome vieni prie kitų. Yra daug situacijų, kai negali pasakyti, kieno tiesa. Žinome tik tai, kad ligonis - visuomet teisus, ir stengiamės jam padėti.
Dėl pareigų, atrodytų, viskas aišku. O kaip dėl teisių? Ar medicinos seseriai privalu būti klusnia pavaldine, susitaikius su mintimi, kad, neturint aukštojo išsilavinimo, kitaip ir negali būti? Ką pakeis universitetinės slaugos studijos? Nuo ko priklauso, kad darbuotojai, vadinami “personalu”, oriai ateitų į darbą atlikti savo pareigos? Parašykite mums, medicinos seserys, slaugytojos. Pasidalinkite džiaugsmais ir nusivylimais, klausimais, į kuriuos ieškosime atsakymų kartu su specialistais.
Prižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauGausus prakaitavimas, atrodo, vargina daugelį. Ir ne tik karštą vasarą, kaip būtų galima tikėtis. Ir dabar sulaukiame nerimastingų skaitytojų klausimų – kodėl aš taip gausiai prakaituoju? gal tai kokios nors ligos požymis? kaip sumažinti prakaitavimą? kokia turėtų būti kasdieninė higiena? kokias kosmetikos priemones pasirinkti? Norėdami atsakyti į visus šiuos ir panašius klausimus, kalbėjome su Kauno 2-osios klinikinės ligoninės Odos ir veneros ligų poliklinikos vedėja Daiva STANIENE ir Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja endokrinologe Lina RADZEVIČIENE. ...
Skaityti daugiauDidysis keliautojas kapitonas Kukas arbatmedį pirmą kartą pastebėjo 1770 metais, kai išsilaipinęs Botaniko paplūdimyje iš jo kvapnių lapelių išvirė arbatos savo jūreiviams. Pastarieji, išvarginti ilgos kelionės bei ligų, išgėrę arbatos, pajuto, kad sveikata labai pagerėjo. Botanikas J.Bankas tyrė šio augalo gydomąsias savybes. O 1920 metais Australijos chemikas dr. Penfordas, atlikęs klinikinius tyrimus su žmonėmis, įrodė unikalias arbatmedžio aliejaus profilaktines bei gydomąsias savybes. 1930 m. Australijoje arbatmedis pradėtas vartoti klinikinėje praktikoje kaip antiseptinė priemonė. 1937 m. buvo aprašyta nemažai ligų, kurios sėkmingai gydomos arbatmedžio aliejumi....
Skaityti daugiauMūsų šalyje iš šimto tūkstančio gyventojų net 9 proc. nustatomas augimo hormono trūkumas. Kas daro įtaką vaiko augimui? Koks ūgis yra normalus? Kada mažas ūgis informuoja apie ligos priežastį? Daugiau nei trisdešimt metų šiai problemai - žmogaus augimo hormono ištyrimui, gamybai, gydymo metodams paskyrė Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto Vaikų endokrinologijos laboratorijos vadovė, profesorė, habilituota daktarė Danutė Lašienė ir Kauno medicinos universiteto Endokrinologijos instituto bei Respublikinio endokrinologijos centro direktorius, Hormonologijos laboratorijos vadovas, profesorius, habilituotas daktaras Liudvikas Lašas. Tad žodis specialistams. ...
Skaityti daugiauĮsipjovėte, patekote į avariją, susižeidėte krisdami, nusideginote ar esate po operacijos – dažniausiai visais šiais atvejais apie traumą primena ne tik atmintyje išlikusi nelaimė, bet ir likęs randas. Ant kūno jis ne visada matomas, slepiame po drabužiais, ant veido jis pastebimas kasdien ir yra didelė kosmetinė problema. Ką daryti? Kaip panaikinti ar bent kiek sumažinti šį odos darinį? Tam yra keletas būdų. ...
Skaityti daugiauArtėjant vasarai, paplūdimių sezonui, prisiminkime, kaip galime šalinti nepageidaujamus plaukelius bikinio srityje namuose. O gal verčiau apsilankyti kosmetikos salone? Kodėl vis populiarėja depiliacija karštu vašku? Kaip apsaugoti odą nuo paraudimo ir sudirginimo po procedūros? Apie tai kalbamės su Grožio instituto “Femina Bona” kosmetike Gerda Gedžiūte....
Skaityti daugiauVaikui reikia išrauti pieninius danukus tam, kad jų netyčia neprarytų. Suaugusiam kartais tenka pašalinti nuolatinius. Kodėl? Kaip atliekama ši atsakinga procedūra? Šiais ir kitais klausimais apie dantų traukimą konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. ...
Skaityti daugiauNosis – centrinė veido figūra. Jos neįmanoma paslėpti kaip akių (akiniais ar „šešėliais“) ar taisyti kontūrus kaip lūpų (dažais). Kartu nosis yra veido bruožas, kuriuo vienas asmuo skiriasi nuo kito. Pastebėta, kad nosies forma dažnai atspindi netgi žmogaus charakterio bruožus. Taip, pvz., sangviniko, choleriko, flegmatiko ir melancholiko veidas, ypač nosis kartais labai skiriasi .Šiuolaikinė kompiuterinė technologija leidžia nosį modeliuoti. Į Cezario veidą „implantavus“ naują nosį – mažą ir riestą – nejučiomis kilo klausimas, ar tokio veido karvedys galėtų patraukti paskui save minią narsių kovotojų (ir Kleopatrą). Minėtos aplinkybės sudaro pagrindą kiekvienam individui kritiškai vertinti savo nosį ir prisiminti apie plastinės chirurgijos galimybes, nes kosmetologinės priemonės čia mažai gelbsti. ...
Skaityti daugiauKo gero, nei vienas žmogus prieš svarbų susitikimą ar pasimatymą nevalgys česnako. Nuomonę apie žmogų formuoti gali ne tik jo išvaizda, kalbėjimo manieros, bet ir kvapas. Nemalonus iš burnos sklindantis kvapas nepatogiai jaustis priverčia ne tik pašnekovą – „savininkui“ tai gali tapti netgi bendravimo nesklandumų priežastimi. ...
Skaityti daugiaukodĖl plinkama? vyrų plikimo priežastys jau nėra paslaptis. tyrimai parodė, kad ...
Skaityti daugiauAuskarai įvairiose kūno vietose – mados klausimas. Vienu metu jie tampa itin populiarūs, vėliau populiarumas kiek apslopsta ir vėlei laukia naujos bangos. Pasirinkimo galimybės, kur galima verti auskarus, kur kas platesnės nei mūsų močiučių jaunystėje. Šiandien neapsiribojama vien ausimis, nosimi, antakiais, bamba ir t.t.. Sąrašą, kur auskarų vėrimo meistrai ir gerbėjai gali sugalvoti vertis auskarus, be galo ilgas, verčiau sakyti – kur tik fantazija leidžia....
Skaityti daugiauSutrikimas, kai be priežasties nuolat gausiai prakaituojama, vadinamas hiperhidroze. Jis vargina apie 3 proc. pasaulio gyventojų. Dažniausiai prakaituoja veidas, pažastys arba pėdos. Apie gausų prakaitavimą kalbamės su Vilniaus Šeškinės poliklinikos gydytoja dermatovenerologe Gabija TIJŪNELIENE. ...
Skaityti daugiauKodėl atsiranda strijos? Kaip išvengti šių randus primenančių odos pakitimų? Kokie naujausi strijų gydymo metodai nėštumo metu? Apie tai kalbamės su Sabonio sporto klubo grožio salono kosmetologe Jolanta Babravičiene ir 2-osios Kauno klinikinės ligoninės dermatovenerologe Daiva Staniene....
Skaityti daugiauDaugelis suaugusių žmonių, ypač moterų, skundžiasi kojų tinimu. Kojos vakare po didesnio krūvio gali tinti net visai sveikiems žmonėms, ypač jei karštas oras, nepatogūs batai. Tačiau bet kokie didesni kasdieniniai kojų patinimai yra nenormalus reiškinys, todėl būtina kreiptis į gydytoją, kad nustatytų priežastį ir imtų gydyti. Laiku pasitelkus tinkamas profilaktikos priemones, nemalonių kojų tinimų galima išvengti....
Skaityti daugiauVasarą dažniau apsinuoginame, todėl daugiau dėmesio skiriame kūno priežiūrai, taip pat nepageidaujamų plaukelių pažastų, kojų, bikinio zonoje šalinimui. Apie depiliacijos būdo pasirinkimo kriterijus ir tinkamą atlikimo techniką kalbamės su kosmetike Gerda GEDŽIŪTE....
Skaityti daugiauŽiemą mūsų kojos buvo saugiai „paslėptos“ batuose, ir nemalonų jų kvapą jausdavo tik namiškiai, kai nusiaudavote po darbo dienos. Vasarą kojos atviruose batuose skleidžia kvapą. Nemalonus kvapas atsiranda dėl to, kad kojos prakaituoja. ...
Skaityti daugiau
Lankytojų komentarai
Parašykite savo nuomonę