Kad dantų skausmas jus aplenktų

Tyrinėjant laukinių žvėrių gyvenimą ir mūsų tolimųjų protėvių liekanas nustatyta, kad senais laikais žmonės, kurių dantys nuo pat gimimo buvo silpni, paprasčiausiai ilgai neišgyvendavo. Nuo to, kokį maistą mes galime valgyti ir kaip jį sukramtome, priklauso viso organizmo sveikata bei gyvenimo trukmė. Tad kyla natūralus klausimas: “Ar yra kokių nors priemonių, apsaugančių dantis nuo ėduonies?”
 

Pastebėję kiaurą dantį, nieko nelaukę tuojau pat kreipkitės į stomatologą. Neužgydytos skylės dantyse didėja - jos niekada nuo ilgo delsimo neužgis pačios (priešingai negu įsipjovus pirštą - reikia tik palaukti, ir žaizda užgis). Jeigu vengsite kreiptis į stomatologą, galimos net labai nemalonios komplikacijos.
[klausimas]Kodėl genda dantys?[/klausimas]
Dantys genda dėl daugelio priežasčių: paveldėjimo, netinkamos higienos (nereguliaraus valymo, netinkamo dantų šepetuko ar tiesiog nemokėjimo teisingai ir gerai išvalyti dantis), vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumo maiste, dažno saldumynų valgymo, rūkymo, vaistų vartojimo ir t.t.
[klausimas]Ką valgyti, kad dantys būtų stiprūs?[/klausimas]
Jeigu mes valgome kokybišką, įvairų ir tinkamai subalansuotą maistą, neturėtume patirti jokių mineralinių ir organinių medžiagų stygiaus. Jeigu iš maisto kokių nors medžiagų gauname per daug, organizmas pats sugeba pašalinti perteklių be jokios žalos.
Tačiau situacija pasikeičia, jeigu mūsų valgomas maistas yra neįvairus, jame trūksta vitaminų ir mineralinių medžiagų: išderinamas natūralus organizmo savireguliacijos mechanizmas, dėl to nukenčia ne vien dantys, bet ir viso mūsų organizmo sveikata.
Fluoras, fosforas ir kalcis - svarbiausi mikroelementai, padidinantys dantų mineralizaciją ir atsparumą kariesui. Kalcio ir fosforo apykaita organizme priklauso nuo vitamino D, gaunamo iš maisto, kiekio. Jeigu dantų augimo periodu trūksta vitamino D, organizme gali pritrūkti ir kalcio, todėl vėliau ima gesti dantys. Dantys genda ir tada, kai trūksta vitaminų A bei C.
[klausimas]Ar tikrai kai kurie dantų šepetukai geresni už kitus?[/klausimas]
Nuo kasdieninio dantų valymo labai priklauso dantų būklė. Reikia pasirinkti ne tik gerą dantų pastą, bet ir tinkamą šepetuką. Šepetukas turi būti reikiamo kietumo ir tokios formos, kad juo būtų galima išvalyti visas dantų vageles ir tarpdančius. Pasirinkite šepetėlį, kurio plaukelių galai suapvalinti arba “V” formos, rankenėlė lenkta, ilga (kad pasiektumėte tolimiausius dantis). Būna net ir taip, kad itin kietas šepetukas per ilgą laiką sugadina dantų emalį. Šepetuko galvutė neturėtų būti labai didelė, kad galėtumėte išvalyti dantis iš visų pusių.
Nesvarbu, koks mielas ir geras bebūtų dabartinis jūsų šepetukas, jeigu juo valote dantis ilgiau negu 3 mėnesius, išmeskite jį ir pirkite naują (žinoma, pirkite tokį pat gerą arba netgi geresnį). Taip reikia daryti todėl, kad per ilgą laiką ant šepetėlio plaukelių susikaupia mikroorganizmų, kenkiančių mūsų dantims ir dantenoms. Be to, šepetėlio šereliai sutrūkinėja, nusitrina, iškrypsta ir blogiau išvalo dantis.


Beje, patarti, kokio kietumo ar lankstumo šepetukas jums tinkamiausias ir kaip tinkamai valyti dantis, geriausiai gali stomatologas, įvertinęs jūsų dantų savybes.
[klausimas]Dantų pasta[/klausimas]
Reikėtų pirkti gerą pastą, bet jos užtepti ant šepetėlio nedaug - taip ir sutaupysime, ir padėsime savo dantims. Dantų pastos rūšį kartkartėmis pakeiskite - vieną kartą naudokite vieną, kitą kartą - kitą. Dantis valykite 1-3 minutes švelniais sukamaisiais judesiais. Venkite horizontalių judesių. Dantis reikia valyti iš visų pusių: iš priekio, iš gomurio pusės, kramtomąjį paviršių. Įsivaizduokite, kad valote kiekvieną dantį atskirai iš visų pusių.
[klausimas]Kaip dar, be kasdieninio valymo, galima padėti dantims?[/klausimas]
Kas vakarą prieš valydami dantis tarpdančius išvalykite specialiu siūlu - taip daug geriau pašalinami maisto likučiai, dezinfekuojami tarpdančiai. Dar geriau būtų valyti dantis fluoruotu dantų siūlu, o po to - šepetuku ir dantų pasta.
Kai kurie vyresnio amžiaus žmonės mano, kad obuolių valgymas gali pakeisti kasdieninį dantų valymą. Tai netiesa. Po to, kai suvalgote obuolių, prieš miegą būtinai turite išsivalyti dantis, nes krakmolas, nusėdęs ant dantenų, ėda dantis.
Jeigu jūsų dantenos kraujuoja, valydami dantis pamasažuokite jas minkštu šepetėliu (maždaug 15 min.). Iš pradžių jos ima šiek tiek smarkiau kraujuoti, bet paskui jų būklė pagerėja. Taip pat vartokite skysčius, skirtus parodontozės profilaktikai - šie skysčiai ne tik dezinfekuoja, bet ir nuskausmina. Tačiau sergant parodontoze reikia mažiausiai 3 kartus per metus stomatologo kabinete atlikti profilaktinį dantų valymą.
Becukrė kramtomoji guma taip pat jums padės, jei nėra po ranka dantų šepetuko, tačiau ir ji dantų valymo neatstoja.
[klausimas]Fluoras[/klausimas]
Fluoras - labai svarbus mikroelementas, didinantis danties kietųjų audinių atsparumą kariesui. Jis stabdo dantų apnašų formavimąsi, gerina medžiagų apykaitą, slopina kariesogeninę mikroflorą. Fluoro mes gauname iš geriamojo vandens ir maisto. Jeigu vandenyje yra optimali jo dozė, dantų gedimo tikimybė sumažėja (kitaip sakant, pusė visų gendančių dantų būtų sveiki). Tose vietovėse, kuriose fluoro mažai, žmonės kenčia nuo dantų ėduonies, o ten, kur fluoro yra per daug, išsivysto fluorozė. Jeigu jūsų šeimoje yra vaikų, tai vietoj paprastos druskos pravartu vartoti druską su fluoru. Vyresniems negu 5 metų vaikams galima vartoti fluoro lašiukus arba tabletes, tačiau prieš vartojant reikia pasitarti su stomatologu.
[klausimas]Ar saldumynai tikrai kenkia dantims?[/klausimas]
Patys angliavandeniai dantų neardo: tai daro mikroorganizmai. Tačiau tie mikroorganizmai suaktyvėja būtent tada, kai suvalgome angliavandenių turinčio maisto (pvz., saldumynų) ir mažytės apnašų pavidalo jų dalelės pasilieka ant dantų. Svarbu ne suvalgytas saldumynų kiekis, bet jų vartojimo dažnumas. Pavyzdžiui, iškart suvalgius didžiulį gabalą torto, saldainių, ledų, žala dantims bus mažesnė negu visą dieną čiulpiant mažyčius ledinukus.
Mūsų dantys bus daug sveikesni, jeigu valgymą užbaigsime ne saldžiu desertu, bet žaliomis daržovėmis, vaisiais, arbata ar pienu.
[klausimas]Ar kietas maistas gadina dantis?[/klausimas]
Kai valgome labai minkštą maistą, dantys negali savaime apsivalyti ir greičiau susiformuoja mikrobinė dantų plėvelė, susidaro sąlygos kauptis baltajam dantų apnašų sluoksniui bei maisto liekanoms ant dantų. Vadinasi, minkštas maistas skatina danties ėduonies atsiradimą.
Nuo rupaus, kietoko maisto dantys apsivalo savaime, gerėja dantenų audinių kraujotaka ir stiprinami dantenų raiščiai.
Ypač kietas maistas (bei nevalgomų daiktų kramtymas, pavyzdžiui, butelių atkimšinėjimas dantimis) gali sukelti dantų emalio mikrotraumas ar net danties vainiko traumas.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Nikas
2009-11-13 23:56
O mano nuomonė tokia, kad šis straipsnis trumpas, išsamus.. Jaučiuos kiap apsišvietęs ;DD
Valiukas
2008-09-29 16:07
As kramtau tik besukres gumas,kur norodyta kad padeda dantim. Jau kramtau gal metus laiko kikviena diena,ar man tai padeda ar kenkia,kad nevalau dantu pasta?
diemjanas
2008-09-03 22:54
Man patiko straipsnis, ir aprasyta pakankamai išsamiai, kiek kas nori -tiek tas ir supranta
suprasti reikia dar ir moketi:))
Ligitėlė
2008-02-25 18:47
Kritikai didieji. Straipsnis nuobodus matai, čia juk ne žvaigždžių gyvenimai, o dantys. Mokslinis stilius ko norėt. Straipsnis geras, bet šiokių tokių netikslumų ar trūkūmų yra. Yra kur tobulėti :)
ji
2008-02-12 10:42
viskas parasyta abstrakciai. man idomu butu issamiau suzinoti pavadinimus geru dantu pastu, sepetuku..bet kitiems uztenka ir tiek..normaliai
Justas
2007-12-06 17:38
Na man tai viskas atrodo gerai. Tik galetu patarti kokia dantu pasta ar sepetuka patartu.
Moksliukė :)
2007-10-25 17:19
Nu apie viską labai mažai ir ne visai aiškiai, o ypač mažai apie ”Kodėl genda dantys?”. Tai mano nuomonė.
Tomika
2007-02-25 15:07
Isties straipsnis nuobodus - parasytas neidomiai. minties taip pat neizvelgiau. i bala toki darba. atleiskit uz nuomone.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

 • :)
 • (happy)
 • :D
 • (super)
 • (hi)
 • (red)
 • (fu)
 • (fool)
 • (weird)
 • :P
 • :(
 • (hooray)
 • (bad)
 • (think)
 • 8|
 • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai