Vaikas pradėjo eiti į darželį, tačiau daugiausia laiko praleidžia namuose - mat serga. Mokinuko neapleidžia kosulys ir varvanti nosis. "Tikriausiai silpnas imunitetas"- galvoja tėvai ir ieško dėmesingų gydytojų bei tinkamų vaistų. Pediatrai savo ruožtu siūlo išsiaiškinti dažnų peršalimų priežastis.
Yra vaikų, kurie labai dažnai kenčia nuo peršalimo ligų ir jos tęsiasi labai ilgai (3-6 savaites), nepriklausomai nuo sezono. Vyresni nei 3 metų amžiaus vaikai laikomi dažnai sergančiais, jei kenčia nuo peršalimo daugiau nei penkis kartus per metus, o vyresni nei 5 metų - dažniau nei keturis kartus per metus.
Vaiko sveikatos būklė dažnai yra atvirkščiai proporcinga jo pernelyg didelės globos laipsniui. Nuo pirmųjų gyvenimo dienų kūdikis pilnai aprūpintas: šiltas butas, be skersvėjų, šilti drabužiai, pasivaikščiojimai tik geru oru, kai vėjuota - burnytė uždengiama - o jis vis be galo serga. Kodėl?
Dažnos peršalimo priežastys
Dažna peršalimo ligų priežastis yra dirbtinių šiltnamio sąlygų sukūrimas: per šilti kambariai, per šilti rūbai, tik šiltas vanduo, kontakto su oro judėjimu užkirtimas. Bet juk žmogus negali augti inkubatoriuje. Anksčiau ar vėliau jis pateks po lietumi, susidurs su šaltu vėju, pūga ar šlapdriba. Ir kuo vėliau, tuo sunkesnėmis pasekmėmis - labiau tikėtina, kad jis susirgs.
Paprastai kenčia vaikai su mažesniu atsparumu, kurio priežastis yra kiekvienam vaikui skirtinga. Viena iš priežasčių yra paveldimumas. Jei vaikystėje tėvai buvo lepūs peršalimams, gali persiduoti ir palikuonims.Mažamečių peršalimo ligos dažnai susijusios su diateze: eksudacine, alergine, limfine.
Įtaką daro lėtinės kepenų, inkstų ligos, virškinimo trakto sutrikimai, endokrininės sistemos negalavimai (diabetas, nutukimas), nervų sistemos ligos.
Dažno sergamumo priežastis gali būti atsparumo mažėjimas, atsiradęs dėl vitaminų trūkumo ar dėl anemijos. Daugelio vaikų maitinimasis nėra visiškai racionalus. Pavyzdžiui, vaikas noriai valgo miltų produktus, saldainius, bet atsisako daržovių, pieno produktų.
Pastebimas ilgalaikių prastų aplinkos veiksnių neigiamas poveikis. Pavyzdžiui, šeima gyvena pramoninėje zonoje. Gamybos atliekos, patekusios į vaiko kvėpavimo takus, sumažina gleivinės barjerines funkcijas ir jų atsparumą infekcijoms. Panašus kartotinių ligų mechanizmas vyksta šeimose, kuriose yra įprasta rūkyti namuose.
Dažnai sergančius vaikus įprasta gydyti su ypatingu uolumu. Tačiau vartojant tam tikrus vaistus (antibiotikus, vietinius hormoninius preparatus) slopinamas imuninis atsakas į užpuolusią infekciją ir sumažinamas atsparumas infekcijoms apskritai. Šiuo atveju būtina laikytis gydytojo rekomendacijų.
Stresas dėl mokyklos ir vaikų darželio
Atsparumo infekcijoms sumažėjimas dažnai kyla dėl psicho-emocinių ir fizinių perkrovų. Tėvai ir mamos nori ateityje matyti vaikus išskirtinėmis asmenybėmis. Tuo tikslu nukreipia atžalas į eilę būrelių. Vaikas neišlaiko įtampos, lankydamasi dailiojo čiuožimo, teniso ir šokių studijas vienu metu. Geriausiu atveju pasireiškia dažni peršalimai, blogiausiu atveju atsiranda neurozinių reakcijų.
Mažyliai dažnai serga, kai jie pradeda lankyti vaikų darželį. Tėvai kaltina darželio sąlygas ar darbuotojų neatidumą. Tačiau būtina įvertinti, ar mažylis pasiruošęs likti kolektyve:
1.Nesubrendimas gali būti susijęs su jo psichologiniu nesugebėjimu atsiskirti nuo šeimos (stresas slopina pasipriešinimą infekcijoms).
2.Ligos gali kilti dėl vaiko neužgrūdinimo, jos nėra skirtos "šiltnamio" vaikams.
3.Tačiau ne visi 3 metų vaikai yra pasiruošę sėkmingai įsitraukti į vaikų kolektyvą pagal imuninės sistemos brandos laipsnį.
Vaikų imuninė sistema pradeda veikti po gimimo. Pirmais gyvenimo mėnesiais vaikas yra apsaugotas nuo daugybės infekcijų dar antikūnų, gautų motinos gimdoje, dėka. Šį pasyvų imunitetą palaiko antikūniai, kuriuos motina perduoda kūdikiui su savo pienu. Savo imunitetą mažylis vidutiniškai įgyja 3 metų amžiuje. Vidutiniškai, bet ne visi vienodai. Kai kurie šiek tiek anksčiau, o kiti - šiek tiek vėliau. Todėl tėveliai neturėtų pervertinti savo vaiko apsauginių gebėjimų, ir vesti į vaikišką kolektyvą anksčiau nei 3 metų amžiaus. Bet jei vaikas yra vyresnis ir vis dar dažnai darželyje serga, tikslinga pratęsti namų režimą dar 1 metus.
Kaip sustiprinti imunitetą
Jei vaikas ir toliau gyvena ekologiškai nepalankiame regione, jei jis nuolat kvėpuoja užterštu oru arba turi nedraugiškus santykius su savo klasiokais, tikimybė sirgti yra didelė. Tėvai turi eliminuoti šiuos išorinius veiksnius:
Labai svarbus yra racionalus dienos režimas ir visavertis maitinimasis.
Dažnai sergant, organizmas išnaudoja daugiau vitaminų ir mineralinių medžiagų. Maiste jų nepakanka. Todėl rekomenduojama naudoti polivitaminų kompleksus, praturtintus mikroelementais.
Atsparumą ligoms galima padidinti pakartotinais bio-stimuliuojančių medžiagų kursais: ženšenio, eleuterokoko, Tolimųjų Rytų citrinvyčio, ežiuolės, apilako (bičių pienelio), propolio (bičių pikio), linų sėmenų aliejaus preparatais.
Siekiant užkirsti kelią rimtiems peršalimo atvejams, buvo sukurtos specialios vakcinos. Tokių ligų, kaip plaučių uždegimas ar gripas.
Kita dažnai sergančių vaikų gydymo kryptis gali būti imunomoduliatorių, antivirusinių vaistų, homeopatinių priemonių vartojimas.
Intervencija į vaiko imuninės sistemos veiklą reikalauja atsargumo. Optimalaus produkto, skatinančio konkrečią susilpnėjusios imuninės sistemos grandį, išrinkimas, dozavimas, gydymo schemos pritaikymas ir gydymo kurso trukmė - tai gydytojų darbas. Tėvų užduotis - suvokti būtinybę griežtai įgyvendinti rekomendacijas.
Parengė: L.Varanavičienė
Skausmas - subjektyvus pojūtis. Jo intensyvumas priklauso nuo organų pažeidimo, skausmo slenksčio, centrinės nervų sistemos būklės. Daugybė moterų nuolat patiria nuolatinį ar epizodinį skausmą, kuris trukdo gyventi, pailsėti, užmigti. Jis yra pagrindinis daugelio ginekologinių ligų simptomas. Nukenčia asmeninis, socialinis ir seksualinis gyvenimas, moteris atrodo liguistai ir nuolat pavargusi....
Skaityti daugiauKiek turėtų trukti lytinis aktas, geriausiai žino moteris, todėl jos ir reikia pasiklausti. Bet ar verta patikėti, kai ji meilikaujančiai sako, jog jai užtenka ir tų 30 sekundžių? Greičiausiai protinga ir mylinti moteris labai nenusimins dėl kelių per greitai išsiveržusios sėklos kartų, bet jeigu taip atsitinka visada? Paguodžiant galima pasakyti, kad priešlaikinė ejakuliacija - lengviausiai išsprendžiama seksualinė problema....
Skaityti daugiauKasdien pas ginekologus apsilanko daugybė įvairaus amžiaus moterų, kurias vargina mėnesinių ciklo sutrikimai. Kartais gali užtekti tik menko streso, didelio nuovargio, ir menstruacijos sutrinka. Kiekviena moteris bent kartą patiria nedidelių ciklo nukrypimų, kurie nekelia didelio pavojaus, tačiau kartais tai gali būti prasidedančios ligos signalas. Kaip išgirsti tokį signalą ir juo pasirūpinti? Kalbamės su akušere-ginekologe Vita JAUNIŠKIENE....
Skaityti daugiauPrižiūrėti ausis ne mažiau svarbu nei reguliariai valyti dantis, plauti plaukus ar karpyti nagus. Daugiausia ausų priežiūros sunkumų sukelia joje besikaupiančios tąsios, geltonos išskyros - ausies siera. Šių išskyrų kiekis yra individualus: vieniems jos gaminasi tiek mažai, kad ji niekada nesikaupia, tuo tarpu kitų ausyse kamščiai susidaro kas du trys mėnesiai. Nepamanykite, jog ausies siera tik teikia rūpesčių - ji yra labai svarbi bei naudinga, nes apsaugo ausų landas (nuo būgnelio iki išorinės ausies) nuo dulkių, bakterijų ir kitų nešvarumų. Taigi jos ausyje turi būti, tik, žinoma, ne per daug....
Skaityti daugiauBeveik kiekvienam bent kartą gyvenime ūžė, spengė ar zvimbė ausyse. Tačiau ar visada į tokius dalykus reikia kreipti dėmesį? Viena mūsų žurnalo skaitytoja pasakoja apie savo problemą ir klausia: „Jau keleri metai man tiek dieną, tiek naktį ūžia ausyse. Ar yra kokių gydymo būdų nuo to ūžesio išsigydyti, ar teks kentėti visą gyvenimą?“ Manau, šis klausimas labai aktualus daugeliui, taigi pasistengsiu papasakoti apie šį simptomą išsamiau...
Skaityti daugiauTikrai nedaugelis vos sunegalavę skuba pas gydytoją. Visų pirma, kol užsiregistruosi ir pateksi, nesunki liga praeis savaime, o jei reikia tik konsultacijos... Gyvename XXI amžiuje, todėl daugeliui visagalis internetas yra geriausias patarėjas. Veikiausiai todėl žurnalo „Sveikas žmogus“ interneto tinklalapyje, taip pat vis populiarėjančiame „Facebook“ puslapyje ir sulaukiame daugiausia mūsų skaitytojų klausimų. Kiti savo problemas išdėsto laiške redakcijai. Apžvelgsime dalį jų. Šįkart pasirinkome ginekologiją, o į klausimus atsako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos Moterų konsultacijos vadovė docentė Rosita Aniulienė....
Skaityti daugiauKiekvienai porai moters nėštumo metu lytiniai santykiai sukelia tam tikrų dvejonių. Vienoms poroms nėštumas seksualiniam gyvenimui teikia tik privalumų, kitoms – tai susirūpinimas ir problemos. Iškyla begalės klausimų, į kuriuos atsakymus gali pateikti tik moterį nėštumo metu prižiūrintis gydytojas. Kas atsitiks, jeigu moteris patirs orgazmą? Ar galima mylintis sužaloti kūdikį? Ar gali seksas sukelti persileidimą? Kokia yra infekcijos patekimo rizika? Į šiuos klausimus atsako Vilniaus gimdymo namų akušerė-ginekologė ALINA KITOVIENĖ....
Skaityti daugiauMoksliniai tyrimai nustatė, kad natūrali kontracepcija ne tik įmanoma, bet ir gali būti efektyvi (toms, kurių ciklas reguliarus, patikimumas – daugiau nei 90 proc.). Kiekviena moteris turi tam tikrą ciklo ritmą, todėl reikia tik išmokti stebėti savo pojūčius. Dažniausiai rekomenduojama naudotis keliomis vaisingų ir nevaisingų dienų nustatymo metodikomis. Apie kalendorinį, temperatūros ir gleivių stebėjimo metodus konsultuoja gydytojas ginekologas med.dr. Genadijus KRAVČENKA....
Skaityti daugiauGinekologė Violeta Jonaitienė jau septynerius metus nepaliauja žavėtis Suomijos mokslininkų išradimu – hormonine gimdos spirale. Šiai kontracepcijos priemonei prieš dešimtmetį pasirodžius Lietuvoje, gydytoja viena pirmųjų šalyje ėmė ją siūlyti savo pacientėms. Pasak ginekologės, per tiek metų neteko girdėti blogų atsiliepimų, o dažna moteris po kurio laiko grįžta „antram kartui“. Jonaitienė yra tokia tikra šios priemonės veiksmingumu, nes pati yra ją išbandžiusi. Gydytoja ją dažniausiai skiria nemaloniam sutrikimui, kuris kamuoja daugelį moterų, – gausioms mėnesinėms mažinti....
Skaityti daugiauVitaminai ir mikroelementai – kiekvieno žmogaus organizmui būtinos medžiagos. Norėdami išvengti organizmo išsekimo, imuninės sistemos susilpnėjimo, turėtume kasdien papildyti savo maisto racioną vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Šįkart apie tai, kodėl mūsų organizmui taip reikalingas magnis....
Skaityti daugiauŽmogaus kūne nuolatos vyksta įvairios cheminės reakcijos. Vykstant medžiagų apykaitai, kūno temperatūra svyruoja apie + 37°C. Tačiau žmonės ar net žmonių bendruomenės turi individualias „normalios“ kūno temperatūros variacijas. Išsamiau apie visa tai kalbamės su Kauno medicinos universiteto klinikų Infekcinių ligų klinikos prof. Alvydu Laiškoniu....
Skaityti daugiauNuo senų laikų geriamoji soda buvo patikima pagalbininkė ir pyragą kepant, ir virtuvę valant, ir ligas visokias išvaikant. Prisiminkime jos galias ir paklausykime įvairių specialistų nuomonės, kuo soda gali padėti dabar....
Skaityti daugiauMedicinos specialistai, remdamiesi pasaulio statistikos duomenimis, teigia, kad dauguma ligų prasideda nuo žarnyno veiklos sutrikimų. Norint išgydyti organizmą ar išvengti ligų, visų pirma būtina išvalyti organizmą – pašalinti jame susikaupusius šlakus bei toksinus....
Skaityti daugiauPakilusi temperatūra nėra liga, o tik ligos požymis. Net keliais laipsniais pakilusi temperatūra rodo organizmo reakciją į ligą – vadinasi, organizmas pradeda kovoti su liga. Žmogaus kūno temperatūra svyruoja – mažiausia ji yra naktį (tuomet lėčiausia medžiagų apykaita) ir ryte, o, organizmui tampant aktyvesniam (dieną), ji vertinama kaip normali, kai yra 36,4–36,7°C. Nuo neaukštos temperatūros vaistų nereikia. Tačiau ką daryti jei temperatūra nedaug pakilusi laikosi ilgesnį laiką? Ką rodo ilgalaikė pakilusi temperatūra, kokios galimos priežastys ir ką tokiu atveju daryti, konsultuoja Vilniaus sveikatos namų vaikų ligų gydytoja Lorita BUDRIENĖ....
Skaityti daugiauNe vieną šimtmetį stengiamasi padėti tiems, kuriems išsivysto priklausomybė nuo alkoholio. Kuriami vaistai, atrandamos vis naujos psichoterapinės metodikos, praktikuojama ir „bobučių medicina“. Kelyje į pergalę prieš priklausomybę visi metodai tinkami? Bent jau tokios nuomonės yra net kompetentingiausi medikai, dirbantys su priklausomais žmonėmis. Anot jų, alkoholizmo gydymas turi būti kompleksinis, tačiau kas įeina į tą kompleksą – artimųjų ir pačio žmogaus reikalas. TV laidos kūrybinė grupė pasikalbėjo su keliais specialistais, turinčiais ne vienerių metų darbo patirtį. Teiravomės apie vieną dažnai taikomą metodą, kuris kartais suteikia žmogui antrą galimybę, o kartais ir ne. Apie kodavimą. ...
Skaityti daugiauŠiame straipsnyje sužinosite, kokie yra pagrindiniai priklausomumo nuo alkoholio simptomai, kokios gali būti jo priežastys ir kokios šiandien yra alkoholizmo gydymo galimybės....
Skaityti daugiau
Parašykite savo nuomonę