Prof. Rimantas Stukas: vis dar mažai valgome daržovių

Kiekvieną pavasarį daugybė žmonių apsidžiaugia šiltėjančiais orais, velkasi lengvesnius rūbus, tačiau jau po kelių dienų ima šniurkščioti nosimi. Dar močiutės sakydavo, kad pavasarį visiems pritrūksta vitaminų. Ar teisinga tokia senolių nuostata? To teiraujamės Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesoriaus Visuomenės sveikatos instituto direktoriaus Rimanto Stuko.
 

Vitaminų gauname mažiau


„Pavasarį su maistu negauname visų mums reikalingų medžiagų. Tai yra natūralu, nes vitaminai, mineralai, bioflavonoidai ir antioksidacinėmis savybėmis pasižyminčios medžiagos yra šviežiuose vaisiuose ir daržovėse. O jų, išlaikytų per žiemą, biologinė vertė šiek tiek sumažėja,“ – sako profesorius.
Todėl pavasarį svarbių maisto medžiagų pritrūkstame. Gaunamas su maistu kiekis daugeliui žmonių nesiekia rekomenduojamos normos. Kaip rodo lietuvių mitybos tyrimai, vaisių ir daržovių suvalgome gerokai mažiau negu rekomenduojama minimali riba.
Tad gal verta pavasarį įsigyti maisto papildų vaistinėje? „Taip. Ir siūlau rinktis kuo platesnės sudėties. Gerti tik kažkokį vieną mineralą ar vitaminą galima, jeigu labai didelis to elemento stygius. Bendram organizmo stiprinimui reikia rinktis tokį preparatą, kuriame būtų kuo daugiau įvairių vitaminų ir mineralinių medžiagų“, – sako R. Stukas.

 

Renkantis vitaminus


Spaudoje neretai atsiranda žinučių, teigiančios, kad įvairios vitaminuose esančios medžiagos gali trukdyti viena kitos pasisavinimui. Todėl vis netyla diskusijos, ar gali kalcis ir magnis būti kartu viename preparate. „Mokslininkai nagrinėja įvairių medžiagų sąveikas, ir šiuo metu žinoma, kad kai kurios medžiagos pasižymi sinergistiniu (vienas kitą papildančiu) ar antagonistiniu (vienas kitam trukdančiu) poveikiu. Gamtoje yra tokia tarpusavio sąveika. Mūsų organizmas prisitaikęs vienu metu gauti daug įvairių medžiagų ir tinkamai jas pasisavinti. Nors, iš kitos pusės, tai yra savotiška apsauga, kad nebūtų perdozavimo,“ – aiškino mitybos specialistas.
Esant didelei konkurencijai, nuolat ieškoma pačių efektyviausių ir vartotojui patraukliausių produktų. „Lietuvos vaistinėse jau atsirado organizme lėtai pasisavinamų maisto papildų. Manau, kad tokie papildai turi privalumų. Ilgesnį laiką būdamas virškinamajame trakte, toks maisto papildas sudaro galimybę po truputį pasisavinti veikliąsias medžiagas, ir tuomet organizmas tikrai pasisavina didesnį kiekį tos veikliosios medžiagos. Tai yra mokslo ir technikos naujovė. Ko gero, ateityje daugės tokių maisto papildų,“ – įsitikinęs profesorius Stukas.


Pašnekovas patarė, nusprendus įsigyti vitaminų, kritiškai įvertinti savo mitybą, gyvenimo būdą, apibūdinti savo būklę (pavargęs, irzlus/ patenkintas, ramus) ir prieš kažką įsigyjant pasitarti su vaistininke.
 

Į klausimus atsako Daiva Januševičienė, Vilniaus „Camelia“ vaistinės vaistininkė


 

Kaip išsirinkti vitaminų-mineralų kompleksą? Ar verta ieškoti kuo platesnės sudėties?


Yra žinoma, kad biologiškai veiklios medžiagos trukdo viena kitos pasisavinimui, todėl ilgiausias sudėties sąrašas – ne privalumas. Bet aš turiu labai gerą naujieną. Maisto papilduose Taxofit A-Z Chrono Depot technologijos dėka neigiamai viena kitą veikiančios medžiagos išsiskiria skirtingu paros metu trimis fazėmis. Todėl organizmas jų pasisavina daugiau, vitaminų ir mineralų poveikis neblokuojamas ir neslopinamas. Lietuvoje tai pirmieji ir vieninteliai tokio tipo vitaminai.
Su viena Taxofit A-Z tablete organizmas iškart aprūpinamas net 30 gyvybiškai svarbių medžiagų.
 

Prašome plačiau papasakoti apie preparato Taxofit A-Z Chrono Depot fazes.


Pirmos greitosios fazės metu išsiskiria vitaminai ir mineralai, kuriuos organizmas gerai pasisavina iškart ir dideliais kiekiais.
Tuomet prasideda lėto išsiskyrimo fazės, prasidedančios po 3–4 valandas. Jų metu tie vitaminai bei mineralai, kurie pasisavinami tik mažomis dozėmis, išskiriami po truputį per ilgą laiką. Paprastai tokių vitaminų pasisavinama tik dalis, o perteklius pasišalina. Dėl lėto išsiskyrimo taip nenutinka vartojant Taxofit A-Z.
Iš Taxofit A-Z tabletės skirtingu metu, iš lėto atpalaiduoja gyvybiškai svarbios medžiagos. Jos į organizmą išskiriamos ten ir tada, kai yra pats geriausias jų pasisavinimas. Be to, kiekvienoje fazėje po truputį išsiskiriantys citrusiniai bioflavonoidai taip pat gerina vitaminų pasisavinimą.
 

Kam ir kada rekomenduotumėte vartoti Taxofit A-Z maisto papildus?


Taxofit A-Z sudėtyje yra net 30 biologiškai veiklių medžiagų: visi vitaminai, mineralai, taip pat biotinas, kofermentas Q10 (energijai), liutenas ir zeaksantinas (svarbūs akims), bioflavonoidai.
Todėl tokį plačios sudėties preparatą Taxofit A-Z rekomenduoju visiems, ypač šiuo sezono metu – pavasarį, kai organizmas nualintas, nusilpęs, o daržovių maistinė vertė – itin sumažėjusi.
 

Vitaminų ir mineralų kompleksą Taxofit patariu vartoti:


· nevisavertiškai maitinantis, laikantis dietos,
· paaugliams,
· nėščiosioms,
· menopauzės metu,
· sportuojant ar fiziškai dirbant,
· vyresniems nei 50 metų žmonėms (dėl pakitusių mitybos įpročių jie paprastai gauna per mažai gyvybinių medžiagų),
· vartojant vaistus, persirgus įvairiomis ligomis ( po peršalimo ligų),
· vartojant alkoholį, rūkant.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

gera.diena
2012-07-18 13:10
Geriau bandykit patys savo daržoves auginti, daug sveikiau... Šiek tiek info: http://zinom.lt/kaip-auginti-ekologiskai/
Dija
2010-04-07 18:56
Kur jais prekiaujama?

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai