Rytų virtuvės karalienė – soja

Soja – vienmetis žolinis augalas, panašus į pupelę, priklauso pupinių augalų šeimai. Jo pavadinimas kilęs iš graikų kalbos žodžio glikos – saldus, nes jo šaknys yra saldokos. Manoma, kad soja kilo iš Pietryčių Azijos. Jau 4000 metų prieš mūsų erą daugelis Kinijos gyventojų maitinosi soja, po to ji paplito Japonijoje, o daug vėliau (XIX a. antrojoje pusėje) ir Europoje.
 

Sojos pupelės yra įvairaus dydžio bei spalvos (juodos, rudos, melsvos, geltonos, margos). Jose yra 40 proc. baltymų, 20 proc. riebalų, 35 proc. angliavandenių, kurių nemažą dalį sudaro maisto skaidulos. Taip pat biologiškai veiklių medžiagų – izoflavonų (augalinių medžiagų, panašių į estrogenus), saponinų.

 

Kuo ypatinga


Sojos pupelių baltymų sudėtyje yra visų būtinųjų aminorūgščių, kurių negali sintetinti žmogaus organizmas; sojos baltymai savo kokybe prilygsta gyvulinės kilmės baltymams, yra gerai virškinami. Kiek mažiau jame aminorūgščių cisteino ir metionino, kurių kiekį galima papildyti vartojant kitų augalinių baltymų (ryžius, kukurūzus, kviečius).
 

Skanu ir sveika


Amerikos širdies asociacija (2006 sausio mėn.) rekomenduoja vartoti sojos produktus dėl jų teigiamo poveikio širdies ir kraujagyslių sistemai, kadangi juose gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių, maisto skaidulų, vitaminų (B12, E, K), mineralų (geležies, cinko), mažai sočiųjų riebalų, kurie skatina aterosklerozės vystymąsi. Juos patartina vartoti vietoj gyvulinės kilmės produktų, kuriuose daug baltymo, sočiųjų riebalų, cholesterolio.
 

Sojos produktai – gerai, jei...


• Laikomasi vegetariškos dietos (be mėsos ir žuvies produktų), t.y. valgant tik augalinį maistą kartu su pieno produktais ar/ir kiaušiniais ar be jų.
• Organizmas netoleruoja laktozės – nesugeba virškinti pieno cukraus laktozės dėl fermento laktazės stokos. Pieno produktų vartojimas tokiems žmonėms gali išprovokuoti pilvo pūtimą, skausmą, viduriavimą, pykinimą.
• Sergama galaktozemija – paveldima medžiagų apykaitos liga, kai organizmas nesugeba panaudoti pieno cukraus galaktozės. Dėl to galaktozė kaupiasi smegenyse, kepenyse, inkstuose, akyse, pažeisdama juos; laiku nediagnozuota liga gali būti mirtina. Nuo pat pirmų dienų ir visą gyvenimą reikia vengti pieno produktų.


• Sergant celiakija, kurią sukelia organizmo reakcija į gliuteną (baltymas, esantis daugumos grūdinių kultūrų (kviečių, rugių, miežių ir kt.) sudėtyje), pasireiškianti įvairiais virškinamojo trakto sutrikimais (viduriavimu, pilvo skausmais ir kt.). Pagrindinis gydymas – visą gyvenimą vengti gliuteno turinčių produktų.
• Kaip alternatyva kūdikiams, alergiškiems žmogaus ir karvės pieno baltymams, netoleruojantiems laktozės
 

Būkite budrūs


Sojos produktai netinka, jeigu sukelia alergiją, kuri gali pasireikšti įvairiais simptomais, pradedant odos bėrimu, baigiant mirtimi. Soja įeina į 9 dažniausiai sukeliančių alergiją produktų sąrašą, neretai kartu būna kryžminė alergija kitiems augalams, dažniausiai riešutams (žemės, graikiniams, lazdynų, migdolams ir kt.).
 

Ne visos vienodos


Skiriamos kultūrinės ir laukinės sojos pupelių rūšys. Pirmosios tinkamos valgiui gaminti, yra švelnaus riešutų skonio, sudėtingesnės struktūros, jose daugiau baltymų, mažiau riebalų nei laukinėse rūšyse.
Daugiausiai sojos pupelių auginama aliejui gaminti, mažiau gyvulių pašarui, taip pat žmonių maisto gamybai.
 

Daug produktų iš vieno augalo


Rytų virtuvėse yra plačiai paplitę įvairūs produktai iš sojos: pienas, jogurtas, baltasis sūris, grietinėlė, varškė, aliejus, mėsa, miltai, padažai, šokoladas „be pieno“, ledai.
Įvairiu pavidalu ji vartojama gaminant sriubas, salotas, garnyrus, antruosius patiekalus, desertus, gėrimus.
 

Ne tik maistas


Soja naudojama ir gaminant įvairias ne maisto prekes – muilą, kosmetiką, dervas, plastikus, spalvotus pieštukus, rašalą, tirpiklius, drabužius, organinį kurą ir kt.
 

Skirtingos formos ir skonis


Iš sojos pupelių gaminami produktai, kuriuose gausu baltymų, – miltai, koncentratas, izoliuotas sojos baltymas.
Sojos miltai gaunami sojos pupeles sumalant. Yra įvairaus riebumo (0,5–20 proc.), kartais į juos pridedama lecitino; viena iš jų modifikacijų – sojos grūdeliai (faršas).
Sojos baltymo koncentrate yra 70 proc. baltymų, 20 proc. angliavandenių, 1 proc. riebalų. Iš 1 tonos suliesintų (apvalytų nuo riebalų) sojos pupelių gaunama apie 750 kg sojos baltymo koncentrato. Jo dedama į keptus produktus, pusryčių košes, mėsos produktus, kur padeda sulaikyti vandenį ir riebalus, pagerindamas maistinę vertę (daugiau baltymų, mažiau riebalų). Išleidžiamas įvairių formų: granulių, miltų. Kadangi jis lengvai virškinamas, rekomenduojamas vaikams, nėščiosioms, maitinančioms moterims, pagyvenusiems žmonėms.
Izoliuotas sojos baltymas – labai gerai išgrynintas, jo minimali koncentracija sudaro 90 proc., gaminamas iš suliesintų sojos miltų, iš jo pašalinti riebalai ir angliavandeniai. Yra neutralaus skonio ir kvapo, retai sukelia vidurių pūtimą. Vartojamas mėsos produktų konsistencijai pagerinti, baltymų koncentracijai produktuose padidinti, skoniui sustiprinti, emulsifikacijos procesui.
Tekstūruotas sojos baltymas yra tešlos konsistencijos, gaminamas iš aukštą azoto tirpumo indeksą turinčių sojos miltų be riebalų; yra kelių formų: granulių, dribsnių, įvairios formos gabaliukų, kurie džiovinami orkaitėje. Baltymo kiekis jame 50 proc.; produktą prieš vartojimą reikia išvirti ar išmirkyti; produkto ir vandens santykis 1:2; jeigu jis pagamintas iš sojos koncentrato, kur baltymo koncentracija siekia 70 proc., šis santykis padidėja iki 1:3. Po minėto apdorojimo pradinis gaminių tūris padidėja 2–3 kartus. Mirkymui dažniausiai vartojamas šaltas ar karštas vanduo, pridėjus šiek tiek acto ar citrinos sulčių. Tinka ir sultinys, pagardintas prieskoniais.
Tekstūruotas sojos baltymas gali būti vartojamas kaip mėsos pakaitalas, kadangi yra panašios tekstūros (skaidulos), gali 33 proc. pakeisti tuno mėsą salotose. Papildytas maisto skaidulomis, jame mažai riebalų ir natrio. Sausą tekstūruotą sojos baltymą galima laikyti ilgiau nei metus kambario temperatūroje, tačiau paruoštą (išmirkytą ar išvirtą) reikia laikyti šaldytuve ne ilgiau kaip 3 dienas.
 

Paragaukite


Sojos pieno ir varškės gamybos technologijos pradininku laikomas 164 pr. Kristų Kinijoje gyvenęs Liu An iš dinastijos Han.
Sojos pienas – gėrimas, pagamintas iš sojos pupelių. Tradiciškai sojos pienas – tai stabili emulsija iš aliejaus, vandens ir baltymo, tai paprastai vandeninis ekstraktas iš sojos pupelių. Jame beveik ta pati baltymų proporcija kaip ir karvės piene, t.y. apie 2–3,5 proc. riebalų, 2,9 proc. angliavandenių.
Saldus sojos pienas paskaninamas cukranendrių cukrumi, sirupu, vanile.
Sūrus pienas gaminamas derinant su kapotų marinuotų garstyčių žalumynais, džiovintomis krevetėmis, druska ir kt.
Sojų varškė (tofu) – fermentuotas sojų pienas, įgavęs želė pavidalą.
Jos gaminimo receptų yra įvairių: pateikiama kaip desertas, derinama su kitais produktais (riešutais, kiaušiniu), gali būti pikantiško, sūroko skonio, įvairios konsistencijos.
Sojos pagrindu gaminamuose pieno produktų ekvivalentuose mažai kalcio, todėl neretai jo pridedama papildomai.
Sojos padažui gaminti naudojamos virtos sojos pupelės, skrudinti grūdai, vanduo ir druska. Yra šviesesnio ar tamsesnio atspalvio. Tyrimai, atlikti Singapūro nacionaliniame universitete, parodė, kad tamsiame sojos padaže yra 10 kartų daugiau antioksidantų nei raudonajame vyne. Šis produktas netinka laikantis mažai druskos turinčios dietos, kadangi padažo neįmanoma pagaminti visiškai be druskos.

 

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

vXFHYndZmiWUGHE
2012-07-24 20:49
Have you tried Solid Gold’s Barking at the Moon dog food? My black lab has food allergies with grain and gtulen sensitivities. She loses hair around her eyes and they become very itchy. The only dry dog food I have found that works for her is the Barking at the Moon dog food by Solid Gold. The manufacture says it is gtulen free but like you were saying in your article, I believe to be true of any manufacture then it comes to hauling there grain, rice, other products around. I believe it would be very hard for a dog food manufacture to guarantee a food is gtulen free. My dog has been on this food for months now and her eyes have drastically improved. Also, we use a triple antibiotic hc ointment for her eyes to manage the itching when she does has an itching and hair lose spell. The only thing I can do with her condition is to help manage the itching and keep her away from potential allergens. It is heart breaking to see a dog suffer with these problems.Good luck!
Seskus
2012-04-08 15:51
Galima valgyti tik fermentuotus sojos produktus, nieko daugiau. Visos ispaudos - ale soju mesa, pienas, ir kitas slamstas yra kenksmingi organizmui. Straipsnis neissamus, matyt rasytoja nekompetetinga toje srityje. Jai tik aspirina nuo visu ligu israsineti uz 50 litu :).
suuu
2010-05-05 08:45
VA, VIENAS IS NAUJESNIU STRAIPSNIU. DAUG INFO APIE IR APIE SOJA, KURI YRA GENETISKAI MODIFIKUOTA http://www.balsas.lt/naujiena/387351/genetiskai-modifikuoti-produktai-ar-greitai-visi-turesime-valgyti-menke-foto/3
SOFI
2009-05-26 15:32
Girdejau per TV, kad sojos miltu menopauzes metu reikia deti po sauksta i produktus. Tai buvo gydytojo komentaras.
Olli
2008-12-15 21:06
Perskaicius straipsni neradau visisko konkretumo-ar tikrai naudinga sveikatai sojos produktai!!Labai megstu soju piena,bet dabar abejoju ar verta toliau ji pirkti ir gerti...Su pagarba Olli.
Olli
2008-12-15 21:05
Perskaicius straipsni neradau visisko konkretumo-ar tikrai naudinga sveikatai sojos produktai!!Labai megstu soju piena,bet dabar abejoju ar verta toliau ji pirkti ir gerti...Su pagarba Olli.
Artūras
2008-04-27 11:28
Renka, taigi aiškiai parašyta šitam straipsnyje, cituoju ”izoflavonų (augalinių medžiagų, panašių į estrogenus)”. O estrogenai kaip žinai, yra moteriški hormonai. Tik neparašyta kokiais kiekiais ten tų izoflavonų yra, gal visai mažais. Tada jokios įtakos neturės ir berniukas nepavirs į mergaitę :)
Rita
2008-04-15 22:29
Nesenai skaiciau,kad fermentuoti sojos produktai-vieni geriausiu menopauzes simptomus svelninanciu produktu.Bet tai priestarauja Petro skaitytai informacijai.Taigi kaip ten is tikruju...?
Renka
2008-03-10 23:05
Straipsnis neblogas,bet vistiek iki galo niekur negalima rasti,kokias pasekmes gali isaukti sojos pienas? Taip yra,kad turiu maitinti 1m.vaikeli sojos pienuku.Vieni pasisako uz,kiti,kad negerai jo duoti berniukams,nes piene yra kazkokiu hormonu,panasiu i moteriskus.Vienu zodziu reikalinga didesne informacija apie soja.
Ona
2008-03-07 10:49
viskas kas yra genetiškai modifikuota gali būti kenksminga, nes tai jau nebe natūralu.. mūsų namuose soja yra vartojama gan dažnai, ji net tapo mėsos pakaitalu mano šuniui :)
Petras
2008-02-09 15:38
Paskutiniame tv.savaire numeryje rasoma,kad sojos produktai ,ypac modifikuoti gali skatinti vezio atsiradima,ypatingai kenksminga moterims,gali issaukti krutu vezi ir tt,taigi ,kyla kalusimas kuo tiketi.
jonas
2007-10-15 21:11
geras straipsnis,kad daugiau tokiu.
Rodyti daugiau komentarų

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai