Dantų papuošalai: už ar prieš?

Afrikos gentyse žinomas paprotys dažyti dantis juoda ar raudona spalva, prieš tai išėsdinus dantų emalį citrinos sultimis. Šios tradicijos – būdas išreikšti asmenybės brandos etapą, gyvenimo įvykį ar išskirtinę padėtį tarp kitų gentainių. Malaizijos čiabuviai savo dantis nusmailindavo ir margindavo – manyta, kad balti dantys liudija priklausymą gyvūnų pasauliui. Manoma, kad tradicija puošti kūną įveriamais į antakį, nosį ar liežuvį žiedais ir kitokiais papuošalais atėjo iš Afrikos ir Australijos aborigenų tautelių. Žiedus, įvertus į ausį, civilizuotų šalių gyventojai pirmiausia išvydo piratų ausyse. Europoje jau antras dešimtmetis populiaru puošti dantis specialiomis tatuiruotėmis bei “deimantais”. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, šis susidomėjimas - jei ne pačiame jaunimo dėmesio epicentre, tai bent ties smalsumo ir praktinio išbandymo riba. Kokia šiuo klausimu medikų nuomonė? Konsultuoja Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centro Dantų technologijos katedros dėstytojas Paulius STUČINSKAS.
 

[klausimas]Kaip galima papuošti dantis? Ar tik tais atvejais, kai dantys nepuošia žmogaus, žmogus puošia dantis?[/klausimas]
Žmogui būdinga siekti įsivaizduojamo tobulumo, išbandyti tai, kas nauja. Medicinos požiūriu sveiki dantys, kruopščiai prižiūrimi ir valomi, nereikalauja jokių kitų “priedų”. Tačiau jaunimas mėgsta puošti dantis iš metalo ar kristalų pagamintais juvelyrikos dirbiniais.
Dantų papuošalai gali būti trumpalaikiai ir ilgalaikiai. Trumpalaikiai klijuojami ant danties paviršiaus. Jie gali būti pagaminti iš popieriaus, plastmasės ir pan. Jie laikosi apie vieną parą. Skandinavijos šalyse, kur ypatingas dėmesys skiriamas dantų ligų profilaktikai, stomatologai tokius lipdukus naudoja kaip skatinimo gerai išsivalyti dantis priemonę. Tik gerai išsivalius dantis galima užklijuoti paveikslėlį.
Ilgalaikiai papuošalai gali būti iš metalo ar jo lydinių. Lietuvoje populiarūs įvairūs akmenukai ir vadinamieji “deimančiukai”, kurie dažniausiai yra cirkonio kristalai. Jie nebrangūs, blizga lyg brangūs kristalai. Vakarų šalyse įžymūs žmonės puikuojasi tikrais deimantais papuoštais dantimis.
Šie papuošalai klijuojami ant danties paviršiaus. Jie labai gerai priglunda ir nejaučiami.
Dantų technikos laboratorijose tikri deimantai gali būti įliejami į dirbtinį danties vainikėlį ir padengiami bespalvės keramikos sluoksniu. Įliejamo technika taikoma tik naudojant tikrus deimantus, nes cirkonio kristalai neatlaikytų technologinių procesų temperatūros.
Be to, dirbtinius vainikėlius, kol jie dar laboratorijoje, ne paciento burnoje, galima papuošti įvairiais piešiniais.


Dantų puošimas atliekamas stomatologijos kabinetuose. Taikomos panašios kaip dantų plombavimo technikos, prieš tai gerai nuvalius, nupoliravus ir išėsdinus emalį. Jeigu tai atliekama su sveiku dantimi, reikia pasakyti, kad etiniu požiūriu to daryti gydytojui nederėtų. Paciento įgeidį atrodyti patraukliai, žaismingai ir jaunatviškai reikia derinti su principu “svarbiausia - nepakenk!”.
Stomatologas iš pradžių turėtų įvertinti paciento emocinę bei psichikos būklę, paaiškinti, kad dantų puošimas įmanomas tik tada, kai burnos ertmė kruopščiai prižiūrima, dantys valomi kokybiškai. Jei burnos higiena bloga, maisto likučiai, apnašos, kurios kaupiasi vagelėse bei tarpdančiuose, ilgainiui sukelia dantų kariesą, dantenų pažeidimus.
Stomatologas turėtų patarti pacientui, kurį dantį geriausiai tiktų papuošti. Tai galėtų būti jau plombuotas dantis, vieta, pažeista hipoplazijos (įgimtas danties kietųjų audinių struktūros nevienalytiškumas), pigmentinių dėmių (jų gali atsirasti dėl vaikystėje vartotų tetraciklino preparatų, sergant endokrininėmis ligomis) ar fluorozės (dėl per didelės fluoro koncentracijos geriamajame vandenyje “žydintys” dantys).
Priklijuoti papuošalai laikosi apie vienerius metus. Kai jie nukrenta, priklijavimo vietoje lieka šviesesnė dėmė.
[klausimas]Kaip išsisukti iš padėties? [/klausimas]
Rekomenduotina papuošalo vietoje atlikti fluoro lako aplikaciją ir taip remineralizuoti danties paviršiaus struktūrą. Jeigu pacientas rūko ar geria daug kavos, kontrastas bus ypač ryškus. Tada belieka balinti visus dantis. O tai yra papildoma ir ne visuomet būtina procedūra.
[klausimas]Ar saugu nešioti danties papuošalą?[/klausimas]
Jeigu papuošalas pritaikytas skoningai, jis puošia šypseną, o tai maloniai nuteikia ir aplinkinius. Tačiau papuošalą galima prarasti ir visiškai netikėtai, ne išimtis praryti naktį arba valgant. Jeigu jis patektų į kvėpavimo takus, esama rizikos uždusti.
Kad ir kaip profesionaliai būtų įdėtas papuošalas, svarbu labai gerai prižiūrėti burnos ertmę. Kol pacientas neturi įgūdžių tai daryti reguliariai ir taisyklingai, dantų puošimą reikėtų atidėti.
[klausimas]Kaip burnos ertmę ir dantis gali veikti papuošalai, įveriami į burnos ertmės bei greta esančius audinius? [/klausimas]
Bet koks papuošalas yra svetimkūnis. Pavyzdžiui, auskaras, įvertas į liežuvį, gali nuolat žeisti dantis bei jų emalį. Kartais jaunuoliai kreipiasi į stomatologus dėl papuošalų sukelto uždegimo, atsiradus komplikacijų.
Papuošalų įvėrimas į liežuvį, lūpą ar po liežuviu yra nedidelė chirurginė intervencija. Galbūt ir neturėdami medicininio išsilavinimo, kai kurie įstaigų, kuriose teikiamos šios paslaugos, darbuotojai šias procedūras atlieka gerai. Vis tik žinotina, kad burnos sritis yra labai jautri, čia gausus kraujagyslių ir nervų tinklas, net nedidelis dūris gali būti infekcinės kilmės komplikacijų priežastis, nes mikroflora burnoje tam labai palanki. Auskaro įvėrimas visuomet sukelia lengvą uždegimą. Paprastai žaizdelė užgyja greitai, nes jauno žmogaus organizmas ir stipri imuninė sistema neleidžia išsivystyti komplikacijoms. Bet vėliau, susirgus gripu ar dėl kitų priežasčių nusilpus imunitetui, vyresniame amžiuje susirgus cukriniu diabetu, dūrio vietoje gali išsivystyti infekcija. Jei burnos ertmėje yra opelių ar įtrūkimų galima pavartoti Carbosan gelio. Jo sudėtyje esantis natrio karbenoksolonas slopina uždegimą, aktyvina gleivinės kraujotaką, mažina skausmą ir veikia daugelį virusų, tarp jų ir herpes, todėl opelės užgyja greičiau.
Organizmas kovoja prieš svetimkūnį. Neretai veriami pigūs bižuterijos, įvairių metalų lydinių auskarai gali sukelti alergines reakcijas. Veriant naudojami aplikaciniai anestetikai - nuskausminamieji aerozoliniai medikamentai. Bet kuris medikamentas, patekęs į organizmą, gali išprovokuoti komplikacijas dėl organizmo jautrumo konkrečiam vaistui - nuo lengvos alerginės reakcijos iki anafilaksinio šoko. O jeigu ūminė alerginė reakcija kiltų įstaigos, kurios darbuotojai nekompetentingi suteikti skubią pagalbą iki atvykstant “greitukės” medikams, klientui?
[klausimas]Ką patartumėte jaunuoliams, kurie nešioja įveriamus burnos papuošalus?[/klausimas]
Šypsotis! O tie, kurie nori pagerinti burnos estetinį vaizdą, tegul drąsiai kreipiasi į stomatologus. Jie, taikydami šiuolaikines technologijas, gali efektyviai padėti.
Daugiau informacijos Kauno kolegijos Medicinos ir socialinių mokslų studijų centro Dantų technologijų katedroje (K.Petrausko g. 15, Kaunas, tel.: (8*37) 33 27 78) bei Stomatologinės priežiūros klinikoje (Muitinės g. 15, Kaunas, tel.: (8*37) 32 28 43).

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai