Kas yra podagra ir kokie jos požymiai?

Podagra  neretai vadinama „karalių liga“ arba „ponų liga“. Pasirodo, kad toks ligos sinonimas atkeliavęs iš senų laikų, kai skausmingais sąnarių uždegimais dažniausiai susirgdavo papuotauti mėgstantys kilmingieji, ant kurių stalo tikrai netrūkdavo riebios mėsos ar prašmatnių jūros gėrybių.

Vis dėlto šios lėtinės ligos aktualumas šiandien tikrai nesumažėjęs. Kas yra  podagra  ir kokie jos klinikiniai požymiai? Kokie šios lėtinio medžiagų apykaitos sutrikimo gydymo principai?

 

Sergamumas podagra didėja su amžiumi

 

Su amžiumi didėja šlapimo rūgšties kiekis organizme, todėl didėja ir podagros išsivystymo tikimybė. Dažniausiai liga prasideda ūminiu vieno sąnario uždegimu. Jei podagra negydoma, tuomet jos priepuoliai ne tik dažnėja, bet ir užsitęsia ilgiau, tampa skausmingesni. Galiausiai asmenį pradeda kamuoti lėtiniai skausmai ir trikdoma normali jo gyvenimo kokybė. Podagra dažniau serga vyresni nei 40 metų vyrai. Moterims iki menopauzės ši liga pasireiškia labai retai, vis dėlto prasidėjus menopauzei didėja  podagros  išsivystymo  rizika ir moteriškosios lyties atstovėms.

 

Kas yra podagra?

 

Podagra  – tai su šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimais susijusi liga, kai kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose padidėja šlapimo rūgšties kiekis, o dėl šio padidėjusio kiekio formuojasi natrio urato kristalai. Šie kristalai linkę nusėsti sąnariuose ir sąnarius supančiuose audiniuose. Tokių kristalų kaupimasis sąnariuose sukelia ūminį sąnario uždegimą, dar vadinamą podagriniu artritu. Natrio urato kristalai gali nusėsti ne tik sąnariuose ir audiniuose aplink juos, bet ir vidaus organuose. Tinkamai negydoma podagra grasina nuolatiniais sąnarių skausmais ir deformacijomis, negrįžtamu jų suardymu. Taip pat ilgalaikė hiperurikemija labai žalinga inkstams – vystosi inkstų akmenligė ir uždegimas, didėja lėtinio inkstų nepakankamumo išsivystymo tikimybė.

 

Kokie veiksniai išprovokuoja podagros priepuolį?

 

Podagros  priepuolį išprovokuoti gali gausesnė puota, kai suvalgoma daug riebaus maisto ir užsigeriama alkoholiu, ypač fermentuotu (pavyzdžiui, alumi). Kartais pakanka vos vieno „atsipalaidavimo“ ir štai, žiūrėk, naktį arba paryčiais prasideda skausmingas sąnarių uždegimas, trikdantis normalų miegą.

Podagros  priepuolį gali išprovokuoti ir nesaikingam valgymui visiškai priešinga priežastis – badavimas, kai staigiai netenkama daug kūno svorio. Podagra gana dažnai diagnozuojama nušalus, patyrus traumą ar po kokios nors chirurginės operacijos. Šios skausmingos ligos priepuoliai neretai „išlenda“ susirgus kitomis sunkiomis ūminėmis ligomis, pavyzdžiui, miokardo infarktu.

Kai kada apie  podagrą  sužinoma tik tuomet, kai pradedami vartoti kokie nors nauji vaistai ar atliekama kokia nors chirurginė operacija. Taigi pacientas gali metų metus nežinoti apie padidėjusį šlapimo rūgšties kiekį organizme (hiperurikemiją), tačiau podagros diagnozė nustatoma visai netikėtai, pavyzdžiui, patyrus inkstų akmenligės priepuolį. Mat hiperurikemijos metu lengviau formuojasi inkstų akmenys, o apie padidėjusį šlapimo rūgšties kiekį kraujyje žmogus gali nežinoti labai ilgai. 

 

Kokie klinikiniai podagros požymiai?

 

Pirmas klinikinis podagros požymis dažnai būna ūminis vieno sąnario uždegimas. Tipinė vieta – pirmojo pėdos piršto (nykščio) sąnarys. Vis dėlto gali būti pažeidžiami ir kiti smulkieji arba stambieji sąnariai, pavyzdžiui, čiurnos, riešai, keliai, alkūnės. Kartais ūminiai uždegiminiai procesai apima plaštakų smulkiuosius sąnarius. Kitas tipinis podagros priepuolio simptomas – staigi paūmėjimo pradžia. Dažniausiai sąnario skausmas pradeda kamuoti naktį arba anksti ryte. Skausmas yra gana stiprus, o pažeistas sąnarys gana greitai sutinsta, parausta, tampa labai šiltas ar net karštas. Jei ūminis uždegimas pažeidžia nykščio sąnarį, pacientui tampa sunku priminti koją, normaliai vaikščioti ir dėvėti įprastą avalynę. Podagros priepuolio metu gali pasireikšti ir kiti bendrieji simptomai, pavyzdžiui, kūno temperatūros pakilimas (karščiavimas paprastai būna nedidelis), galvos skausmas, bendras negalavimas, miego sutrikimai. Paprastai negydomas priepuolis praeina per 4-7 dienas, kartais gali trukti ir ilgiau, ypač jei liga jau pažengusi. Pirmosios paros būna skausmingiausios, vėliau uždegimas slopsta. Kadangi  podagros  priepuolis dažniausiai praeina savaime, dauguma pacientų į tai nekreipia per daug dėmesio ir sulaukia kito podagros priepuolio, kuris paprastai pasireiškia po metų ar dviejų. Jei liga tinkamai negydoma, nesilaikoma mitybos rekomendacijų ir toliau vartojamas alkoholis, podagros priepuoliai ne tik dažnėja, bet ir didėja jų metu patiriamas skausmas, ilgėja priepuolių trukmė, trinka normali sąnarių funkcija. Vėliau skausmas tampa lėtiniu ir pacientas nebegali gyventi kokybiško gyvenimo, nes mažėja judesių amplitudė, skausmas tampa lėtinis.

 

Kokie podagros gydymo principai?

 

Tiems pacientams, kuriems būdinga padidėjusi šlapimo rūgšties koncentracija kraujyje, tačiau dar niekada nėra buvę podagros priepuolių, pirmiausia rekomenduojama koreguoti savo mitybą. Patariama valgyti mažiau riebios mėsos (geriau rinktis liesesnę ir kepimą riebaluose keisti troškinimu, virimu, ruošimu garuose ir orkaitėje). Daug purinų turi ir jūros gėrybės, ankštiniai augalai, todėl jų geriausia vengti. Vertėtų atsisakyti rūgštynių, rabarbarų, briuselinių kopūstų, špinatų, ridikėlių ir pomidorų. Vis dėlto per parą reikėtų suvalgyti bent 400-500 g kitų rūšių daržovių ir bent 300-400 g įvairių vaisių, pavyzdžiui, apelsinų. Reikėtų atsisakyti tokių subproduktų kaip inkstai, kepenys ir smegenys ir dažniau valgyti kokybiškus pieno produktus, nes jie gerina šlapimo rūgšties išsiskyrimą iš organizmo. Itin didelę žalą daro alkoholis, ypatingai fermentuoti gėrimai, pavyzdžiui, alus ar vyras, todėl jų geriausia iš viso atsisakyti.

Ūminis podagros priepuolis dažniausiai gydomas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, tačiau kartais prireikia ir hormoninių vaistų, ypač jei išsivysto stipresnis uždegimas. Pažeistas sąnarys turėtų būti tausojamas. Geriau vengti spaudžiančios ir papildomai traumuojančios avalynės. Galima naudoti specialius įtvarus ir pasitelkti šalčio terapiją, mat šalčio metu mažėja uždegimas, skausmas, patinimas ir paraudimas. Priepuolio metu geriau valgyti lengvą ir nekaloringą maistą, išgerti bent 3 litrus negazuoto mineralinio vandens. Ypatingai tinkamas šarminis mineralinis vanduo.

Jei podagros priepuoliai kartojasi, tuomet skiriama  šlapimo rūgšties susidarymą slopinančių  ir (arba) jos išsiskyrimą per inkstus gerinančių vaistinių preparatų, tačiau būtina suprasti, kad vaistai gali būti veiksmingi tik tuomet, kai pacientas paiso dietos rekomendacijų ir atsisako alkoholio vartojimo.

 

Parengė vaistininkė Rūtelė Foktienė

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai