Kaip atpažinti bronchitą

Bronchitas gana sunkus ir pacientą ypatingai varginantis sveikatos sutrikimas. Tai yra bronchų gleivinės uždegimas. Bronchitas gali būti ūminis ir lėtinis. Šį bronchų gleivinės uždegimą dažniausiai sukelia bakterijos ir virusai. Paprastai pacientui pasireiškia tokie simptomai: įkyrus kosulys, kurį gali lydėti netgi dusulio priepuoliai, skrepliavimas, temperatūros pakilimas, skausmingi pojūčiai krūtinkaulio srityje.

Ligos priežasčių yra įvairių ir daug. Bene dažniausiai bronchitą sukelia virusai, o virusinė infekcija dažnai komplikuojasi jau bakterijų sukeltomis infekcijomis. Žymiai rečiau bronchų gleivinės uždegimą sukelia bakterijos. Bronchitas gali būti ne vien infekcinės kilmės, jo pasireiškimui daug įtakos gali turėti įvairios kenksmingos dulkės (ir mineralinės, ir augalinės kilmės), tabako ir kitokie dūmai, įvairūs cheminiai junginiai ir nuodingi jų garai, kenksmingos dujos (pavyzdžiui, agresyvūs organiniai tirpikliai, aštraus kvapo amoniako ar rūgščių garai, sieros dioksidas ir panašiai). Būtina žinoti, kad susirgimus bronchitu gali paskatinti ir netinkamas gyvenimo būdas (nutukimas, alkoholio vartojimas, dažnas stresas ir nuovargis), nesirūpinimas savo sveikata (pavyzdžiui, nekreipiant dėmesio į peršalimą), kenksmingos darbo sąlygos, įvairios krūtinės ląstos traumos bei deformacijos ir kita. 

 

Be aukščiau minėtų dažniausiai bronchitą lydinčių simptomų dažnai pasireiškia sloga, čiaudulys, įvairūs skausmai (pavyzdžiui, gerklės, nugaros ir raumenų), nuovargis, bendras silpnumas, prakaitavimas, darbingumo sumažėjimas. Gali rimtai užkimti balsas, pacientui tampa sunku kalbėti. Temperatūra paprastai nekyla labai aukštai, dažniausiai karščiavimas yra nedidelis (iki 38°C). Ligai rimtai komplikavusis temperatūra gali pakilti labiau, o skausmas už krūtinkaulio sustiprėti – žmogaus kosulys tampa panašus į skausmingus priepuolius, gali skaudėti ir įkvepiant šalto oro. 

 

Sergant ūminiu bronchitu, iš pradžių pasireiškia sausas kosulys, po kelių dienų kosulys tampa produktyvus ir pacientas jau gali iškosėti gleivingų ir pūlingų išskyrų. Ūminis bronchitas pasitaiko dažniau, paprastai trunka iki 3 savaičių, tačiau esant sunkesnei ligos eigai jis gali užtrukti netgi iki 6 savaičių. Ūminį bronchitą gydyti būtina, nes negydomas ūminis bronchitas gali tapti lėtiniu bronchitu. Jei pasireiškia aukšta kūno temperatūra, ją reikia mažinti vaistais, pavyzdžiui, paracetamoliu, acetilsalicilo rūgštimi, ibuprofenu. Jei kosulys jau produktyvus, greitesniam gleivių pasišalinimui labai tinkamas ambroksolis. Tik gydytojas gali nuspręsti, ar reikalingas gydymas antibiotikais, nes antibiotikai turi būti vartojami racionaliai. Svarbus poilsis, šilti skysčiai. 

 

Lėtinis bronchitas diagnozuojamas tada, kaip liga užtrunka bent dvejus metus. Sergant lėtiniu bronchitu ligos eiga lėtesnė: iš pradžių kosulys ir skrepliavimas kankina tik panašiu paros metus (dažniausiai rytais), vėliau kosulio epizodai dažnėja, jie pasikartoja jau ir dienos metu. Kosulys nuolat stiprėja, prasideda dusulio priepuoliai, ypatingai po aktyvesnės fizinės veiklos. Lėtiniam bronchitui būdingi ligos paūmėjimai – kosulys tampa žymiai intensyvesnis, padaugėja skreplių, prasideda karščiavimas. Toks lėtinio bronchito paūmėjimas dažniausiai trunka iki 4 savaičių. Sergant lėtiniu bronchitu, gydomi jo paūmėjimo epizodai (pavyzdžiui, lengvesniam gleivių pasišalinimui tinkamos visos Flavamed farmacinės formos). 

 

Svarbiausia yra profilaktika. Reikėtų vengti peršalimo, o peršalus – iš karto imtis priemonių. Patariama ištisus metus grūdinti organizmą. Svarbus poilsis, subalansuota mityba, nešvaraus oro ir kenksmingų darbo sąlygų vengimas. Nepatariama rūkyti ir vartoti alkoholio, būti ten, kur yra nuodingų dujų ar garų (tai itin svarbu sergant lėtiniu bronchitu). Rekomenduojama kasdien jūros vandeniu plauti nosies ertmę, ir turėti omenyje, kad pabuvus nešvarioje aplinkoje tokia nosies higiena dar svarbesnė. Fizinė veikla ir sveikas gyvenimo būdas rekomenduojamas ne tik bronchito, bet ir įvairių ligų profilaktikai, nes stiprus imunitetas – tai sveikatos ir geros savijautos pagrindas. 

 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė. 

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Mūsų draugai

Mūsų draugai