Kaip palengvinti kvėpavimą?

Pagrindinė kvėpavimo takų paskirtis – sudrėkinti, sušildyti ir apvalyti patenkantį į juos orą. Žmogaus kvėpavimo sistema yra atspari staigioms oro permainoms, atlieka filtro vaidmenį, apvalydama nuo įvairių infekcijų sukėlėjų, alergenų, aplinkos teršalų. Tačiau šis natūralus gebėjimas silpsta gyvenant užterštoje, prastai vėdinamoje aplinkoje. Virusinės, bakterinės infekcijos, paveikusios kvėpavimo takus, sukelia ryklės perštėjimą, gerklės uždegimą, bronchitą, plaučių uždegimą, sudaro sąlygas astmos išsivystymui. Kokios priemonės lengvina kvėpavimą? Apie tai kalbamės su Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gydytoja pulmonologe-alergologe doc. dr. Egle Vaitkaitiene.

 

Kas padeda stiprinti organizmą, kartu ir kvėpavimo sistemą?

 

Atėjus rudens ir žiemos sezonui, žmonių imuninė sistema tampa mažiau atspari peršalimo ligoms, todėl jos dažniau kamuoja. Kad šį sezoną pasitiktume stiprūs ir būtume atsparūs virusų gausai, svarbu stiprinti imunitetą.

Būtina 30–40 min. kasdien pasivaikščioti gryname ore, atlikti kvėpavimo pratimus, atsisakyti žalingų įpročių, tokių kaip rūkymas ir nesaikingas alkoholio vartojimas. Valgyti reikia visavertį subalansuotą maistą, kuo daugiau žalialapių ir raugintų daržovių, per dieną išgerti po 100–150 ml žalių vaisių ir daržovių kokteilių, kuo daugiau gerti žolelių arbatų.

Taip pat nesirenkite per šiltai, vaikščiodami atkreipkite dėmesį į savo laikyseną. Taisyklinga laikysena ir kvėpavimas užtikrina, kad deguonis geriau pateks į kvėpavimo takus ir plaučius; gerėja viso kūno kraujotaka ir bendroji savijauta.

 

Kokios priemonės lengvina kvėpavimą peršalus?

 

Sunku kvėpuoti peršalus, kai skauda gerklę, užsikemša nosis. Praktika rodo, kad ligos pradžioje galima gydytis natūraliomis priemonėmis.

Vaistinių žolių arbatos skystina skreplius, skatina atsikosėjimą, turi antibakterinių savybių. Pavyzdžiui, svilarožė, tūbė, saldymedis turi gleivinę apsaugančių, uždegimą slopinančių, atsikosėjimą skatinančių medžiagų. Beržo lapuose yra medžiagų, turinčių uždegimą slopinančių ir antibakterinių savybių. Gysločio lapų biologiškai veiklios medžiagos skatina atsikosėjimą. Puikiomis kvėpavimo takų būklę gerinančiomis savybėmis pasižymi šalavijo, šalpusnio, šeivamedžio arbatos.

Kvėpavimą palengvina šiltų garų inhaliacijos su minėtų vaistažolių nuoviru, šiltų garų vonelės su pušų, eukalipto, kadagių eteriniais aliejais. Tačiau vaikams inhaliacijas atlikite ypač atsargiai: arbatos nuoviras ar vanduo turi būti pašildytas tik iki 40o C temperatūros (kūdikiams iš viso inhaliacijų atlikti nerekomenduoju).

Dar vienas namų terapijos būdas peršalus – kojų kaitinimas. Šios procedūros nerekomenduojamos mažiems vaikams, o suaugusieji ją turi atlikti ypač atidžiai. Vanduo kojų vonelei taip pat neturėtų būtį karštesnis nei 400C. Galima įberti saujelę Himalajų druskos, įlašinti eterinių aliejų. Po vonelės patartina užsimauti šiltas vilnones kojines.

Daugelis žmonių įpratę peršalę trinti krūtinės sritį, nugarą, kaklą įvairiais eteriniais aliejais, tepalais su bičių produktais, su eukaliptu ir pan. Šios procedūros jokiu būdu nerekomenduoju atlikti mažiems vaikams, nes galimos alerginės odos reakcijos, sauso kosulio priepuolis ir stiprus kvėpavimo takų sudirginimas. Jeigu labai norite mažiems vaikams naudoti vietiškai gydomuosius tepalus, tuomet geriau jais patepkite tik padus ir apmaukite šiltas vilnones kojinaites.

Norėčiau atkreipti skaitytojų dėmesį, kad gydomąsias taures ir garstyčių lapelius dėti ant krūtinės yra nepageidautina – tai praėjusio šimtmečio gydomosios priemonės.

 

Kaip palengvinti kvėpavimą sergant astma?

 

Sergant astma būtina atsižvelgti į tai, ar yra nuolatinė vaistais koreguota astma, ar astmos paūmėjimas. Abiem atvejais svarbu užtikrinti, kad visavertiškai dirbtų kvėpavimo takai. Rekomenduojami kvėpavimo mankštos pratimai, pasivaikščiojimas gryname ore, plaukiojimas baseine. Be abejonės, būtina vengti alergiją sukeliančių veiksnių ir sąžiningai vartoti gydytojo paskirtus vaistus. Sergantiems bronchų astma dažniau nei kitiems reikėtų gerti vaistažolių arbatų (čiobrelių, šalpusnių, šalavijų, rozmarino, levandų, medetkų, pušų pumpurų, saldymedžio), kurios skatina atsikosėjimą, skystina gleives, ramina bronchų gleivinės uždegimą. Jų patarčiau gerti kelis kartus per dieną, o vakarais prieš miegą atlikti pašildyto natūralaus mineralinio vandens inhaliacijas ir nepamiršti gydytojo paskirtų vaistų.

 

Ar naudingi kvėpavimo pratimai?

 

Tenka pastebėti, kad kvėpavimo takų ligomis dažniau serga dirbantys sėdimą darbą, neaktyvūs, nesportuojantys ir retai būnantys gryname ore žmonės. Jeigu nėra laiko pasivaikščioti gryname ore, tai rekomenduoju bent kelis kartus per dieną po 10–15 min. atlikti kvėpavimo mankštos pratimus.

Vienas iš pratimų: įkvėpkite pilvu (jį išpūskite kaip balioną) – įkvėpimo trukmę ilginkite nuo 10 sek. iki kiek galite ilgiau, apie 1 minutę sulaikykite kvėpavimą, paskui iškvėpkite. Iškvėpimo trukmė – 10 sek. ir ilgiau.

 

Kokį arbatos receptą rekomenduotumėte savo pacientams?

 

Lygiomis dalimis imama siauralapių gysločių, čiobrelių, medetkų, juodųjų serbentų lapų, aviečių lapų, melisos lapų, šeivamedžio lapų ir užplikoma karštu virintu vandenių palaikant apie 10 min. Gerti su citrinos griežinėliu ir medumi.

„Būti sveikam – natūralu, nes mes – gamtos dalis, mes – pati gamta. Gamta stengiasi mus saugoti, nes mes reikalingi jos veiklai“ (E.Habardas).

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Egle
2014-04-18 13:15
nebezinau ko imtis sunku kvepuot truksta oro bandau ikvept giliau ir neiseina , nusiziovaut taip pat neina. diena dar dar o vakare pries einant miegot visai sunku kvepuot uzmigt irgi labai sunku . kas galetu man but nesenai man cia taip atsirado dar reikes laukt 4 dienas kol galesiu apsilankyt pas gyditojus nes jie nedirba siuo metu.. bijau numirt migdomuju gert negaliu nes tie migdomieji esant dusuliui nepatartini vartot.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai