Jausmų laisvė = sveikata

Šių dienų medicina skatina mus išreikšti visus jausmus, netgi pyktį, nes pykčio užgniaužimas - tiesus ir trumpas kelias į ankstyvą senatvę. O nesugebėjimas susitvarkyti su juo yra daugelio psichinių, somatinių ligų ir netgi ankstyvos mirties priežastis.
 

Pyktis ir būdai jam valdyti


Žmogui supykus, organizme vyksta daugybė fiziologinių pokyčių. Pyktis yra tarsi signalas, mobilizuojantis mūsų jėgas savigynai. Į kraują išmetamas adrenalinas, padažnėja pulsas, kyla arterinis kraujospūdis, kvėpavimas tampa dažnas, įsitempia raumenys, sustoja virškinimo procesai. Tokie pokyčiai, organizmą sukrečiantys dažnai, yra kenksmingi sveikatai. Jau seniai įrodyta, kad neigiamos emocijos yra stiprus rizikos veiksnys susirgti širdies ir kraujagyslių bei kitomis gyvybei grėsmingomis ligomis. Tai ypač pavojinga, jei esate “greit užverdanti” ir “lėtai atvėstanti” asmenybė.
Pyktis veikia ir protinius sugebėjimus. Mąstymo procesams įtaką daro visos emocijos, bet stiprios emocijos gali smarkiai pakeisti mūsų galimybes racionaliai svarstyti problemas ir daryti sprendimus. Stiprus pyktis, įniršis ar priešiškumas lėtina mąstymo procesus. Dalis žmonių, užvaldyti pykčio, iš viso nebesugeba mąstyti.
 

Pykčio valdymas


Kvapų terapija
Natūralūs gydomieji aliejai žmonijai žinomi tūkstantmečius. Klasikinis vaistas nuo pykčio - rožės. Jos visada buvo meilės, ramybės ir grožio simbolis. Naudokite kvepalus, įvairią rožių aliejumi aromatizuotą kosmetiką ir parfumeriją. Jei esate peršalę, gydykitės inhaliacijomis su keletu rožių aliejaus lašų. Įtampą palengvins karšta rožių kvapu aromatizuota vonia.


Atsipalaidavimas ir meditacija
Vidutiniškai 20 min. meditacija padeda išsisklaidyti pyktį. Pasitelkite literatūrą, užsirašykite į autogeninės treniruotės kursus ir mokykitės atsipalaiduoti, medituoti. Tai gana paprasta, efektyvu ir daug pigiau nei medikamentinis gydymas.
Muzikos terapija
Muzika malšina skausmą ir įtampą. Jei esate supykęs, apie 20-30 min. pabandykite patogiai įsitaisyti, užsimerkti ir giliai kvėpuoti bei paklausyti ramios muzikos. Geriausia būtų naudoti ausines - tai padeda maksimaliai sukoncentruoti dėmesį ir atitraukia nuo pašalinių dirgiklių - taip visas kūnas sugeria muzikos garsus. Klausykitės ne tik garsų, bet ir tylos tarp jų.
Sveika mityba
Netaisyklinga mityba gali būti ne tik įvairių sutrikimų, bet ir irzlumo priežastis. Rekomenduojama nepersivalgyti, vengti riebaus maisto, sunkiai virškinamo maisto, nevartoti pernelyg daug cukraus. Nustatyta, kad riebalų kiekio sumažinimas kasdieninėje mityboje padeda apsisaugoti ne tik nuo širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų, bet ir išlaikyti gerą nuotaiką, valdyti jausmus. Taip pat rekomenduojama nepiktnaudžiauti kava ir kitais gėrimais, kurių sudėtyje yra kofeino, nes pastarasis didina nervingumą ir irzlumą.
Gerai savijautai būtina organizmo skysčių ir elektrolitų pusiausvyra. Raminamai veikia mineralai kalcis ir magnis. Organizmas pats jų negamina, todėl minėtų mineralų būtina gauti pakankamai su maistu. Kalcio gauname su pienu, sūriu, jogurtu, lašiša, daržovėmis ir vaisiais. Geriausias magnio šaltinis yra grūdų produktai (beje, perdirbant grūdus netenkama 80 proc. viso šio mineralo kiekio). Magnis yra chlorofilo sudedamoji dalis, tad daug jo yra žaliuose augaluose. Su maistu gaunamo kalcio ir magnio santykis turėtų būti 2:1.
 

Magnis – antistresinis mineralas


Jei esate jautri, greit supykstanti ir lėtai atvėstanti asmenybė, vadinasi, jūsų sveikatai itin svarbi pakankama magnio koncentracija organizme. Šis mineralas palaiko normalų impulsų plitimą smegenyse ir nervų ląstelėms reikalingos energijos gamybą, reguliuoja streso hormonų išsiskyrimą, mažina kraujagyslių spazmus ir atlieka kitas svarbias funkcijas. Įdomu tai, kad smegenyse yra dvigubai daugiau magnio nei kituose organuose. Jei magnio organizme labai mažai, jo stygiaus simptomų gali pasireikšti net ir nestiprios emocinės įtampos metu: padidėja dirglumas, nervingumas, sutrinka miegas, tampa sunku sukaupti dėmesį, pablogėja atmintis, nuolat skauda galvą, tampa sunku atlikti įprastus darbus, nuolat jaučiamas nuovargis.
Magnis taip pat padeda organizmui kovoti su toksinais ir laisvaisiais radikalais, kurių pagausėja patiriant neigiamus jausmus. Kai trūksta magnio, išgyvenant neigiamas emocijas greitai pasireiškia įvairių sveikatos sutrikimų: pilvo skausmai, skrandžio ir žarnyno spazmai, vidurių užkietėjimas, širdies skausmai ir ritmo pokyčiai, galūnių tirpimai bei raumenų mėšlungis. Taigi magnis - nepaprastai “aktyvus” mikroelementas, svarbus ne vien nervų sistemai. Jis dalyvauja daugybės mūsų organizmo fermentų, angliavandenių, lipidų, energijos apykaitoje, termoreguliacijos procese, baltymų sintezėje, yra svarbus kalcio bei vitamino C apykaitai. Magnis svarbus normaliam organizmo funkcionavimui, gerai nuotaikai ir sugebėjimui kontroliuoti pyktį, nukreipiant jį sveikatai palankia linkme.
 

Apibendrinimas


Jei negalite susidoroti su pykčiu ir trinka jūsų sveikata, derėtų apsilankyti pas gydytoją. Jis padės surasti tikrąsias pykčio priežastis ir paskirs gydymą.
Pabaigoje norėtųsi pridurti, kad pyktis nėra bloga ar nereikalinga emocija. Jis signalizuoja mums, kad kažkas turi būti pakeista. Tai svarbi emocinė reakcija, padedanti mums santykiuose su aplinka ir patiems su savimi. Supykti nėra blogai, blogai - likti supykusiam ir gyventi piktam.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

inga
2010-01-10 13:05
Laba diena. Mano komentaras apie si straipsni yra toks, kad as noreciau suzinoti daugiau apie pykcio sukeliama neigiama poveiki smegenyse.Kokius spindulius skleidzia smegenys i aplinka, kai zmogus yra pavyzdziui aprektas kieno nors ar kitaip neigiamai paveiktas. As noriu suzinoti, kaip tie spinduliai vadinasi, gal gama ar dar kokie ir ar jie kenksmingi. Is ansksto aciu.

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai