Spalvos žmogaus gyvenime

Spalvos ir žmogaus dvasinė būklė yra glaudžiai susijusios. Mes nuolat esame apsupti spalvų ir kartais net nesusimąstome, kodėl vieną dieną būname suirzę, o kitą – savimi pasitikintys. Todėl naudinga žinoti, kaip spalvos veikia mūsų savijautą, emocinę būklę, ir jų galia pasinaudoti atsiradus poreikiui.
 
Mokslas apie spalvas yra labai senas ir siekia net iš 5 tūkstantmečių glūdumos. Spalvas, dažus žmonija atrado jau žengdama pirmuosius savo žingsnius. Tai lėmė noras reikštis, ženklinti, puoštis. Mokslui apie spalvas nusipelnė ir jų psichologinį poveikį tyrė Niutonas, Gėtė, Itenas ir dar daugelis kitų mokslininkų. Gydymas spalvomis vadinamas chromoterapija (iš gr. kalbos chroma reiškia „spalva“). Ja galima atkurti sutrikusią įvairių vidaus organų veiklą. Spalvos, kaip viena iš sudedamųjų dalių, įeina ir į Aura Soma terapiją. Aura Soma – tai aromaterapijos (kvapų), spalvų terapijos ir gydymo brangakmeniais derinys. Taigi spalvų galia žinoma nuo seno ir pritaikoma mūsų sveikatai gerinti. Tad sužinokite, kaip spalva tampa vaistu.
 

Spalvos: ką jos reiškia ir kaip jos veikia?


Spalvų pasirinkimas labai priklauso nuo kultūros, amžiaus, lyties, socialinės padėties, profesijos. Spalvos veikia kūną, protą, sukelia fiziologines reakcijas, turi įtakos vidaus organų veiklai, bendrajam žmogaus darbingumui. Spalvos veikia mūsų nuotaiką, apetitą, miegą ir kiekviena iš jų turi savo reikšmę.
Balta – šalta, pati šviesiausia spalva. Balta asocijuojasi su švara, grynumu, tyrumu ir nekaltybe. Balta gali reikšti ir neprieinamumą, norą išlaikyti atstumą. Azijoje tai gedulo, o Europoje ir JAV – laimės spalva. Ši spalva stiprina organizmo imunitetą.
Juoda spalva daugeliui žmonių daro neigiamą poveikį. Mūsų ji asocijuojasi su mirtimi, gedulu, depresija. Juoda – taip pat šalta spalva. Šios spalvos drabužiai neretai dėvimi ypatingomis progomis. Juodos spalvos drabužius renkasi ryškios, mėgstančios išsiskirti asmenybės – taip siekiama tapti neprieinamam ir intriguojančiam. Tai, kas juoda, – paslaptinga ir neperprantama. Azijoje juoda – laimės spalva, ji siejama su turtu.
Mėlyna – mėgstamiausia mūsų platumų spalva. Jai priskiriama daugybė teigiamų savybių. Mėlyna – tai viltis, ištikimybė, nostalgija, visa, kas platu, didu, rimta. Šios spalvos drabužius vilki vadybininkai ir bankininkai – mėlyna spalva sukelia pasitikėjimą. Mėlyna šalta spalva – ji mažina kraujospūdį. Ši spalva padeda atsipalaiduoti, suteikia pusiausvyros ir harmonijos. Senovėje buvo tikima, kad ši spalva mažina uždegimą bei temperatūrą.
Indigo – tai labai sodri mėlyna spalva, taigi jos poveikis dar intensyvesnis. Indigo – mistiška, veikianti pasąmonę ir dvasines jėgas žadinanti spalva. Be to, ši spalva simbolizuoja pusiausvyrą, laisvumą, taikingumą. Spalvų terapijoje ji naudojama skausmui malšinti, raminti.
Raudona spalva – labai stiprus stimuliatorius. Tinka nusilpusiems, sergantiems neurastenija, depresija, esant bendram nuovargiui. Psichologinis raudonos spalvos poveikis – stimuliuoja jausmus, įkvepia pasitikėjimą savimi. Ilgai, bet ne po daug, taikant šią spalvą (pvz., vilkint raudonos spalvos drabužius ar pabūnant raudona spalva apšviestoje patalpoje), išugdoma kantrybė, sugrįžta noras gyventi. Raudona spalva simbolizuoja aktyvumą ir jėgą, gyvenimo džiaugsmą, energiją. Ši spalva didina kraujospūdį, suteikia šilumos, sukelia erotinę įtampą.
Oranžinė spalva sukelia malonias svajones. Ji yra proto ir žinojimo simbolis. Tai – šilta spalva, spinduliuojanti žvalumą, gyvenimo džiaugsmą, saugumą, jaukumą ir šilumą. Ši spalva gerina mūsų gebėjimą kontaktuoti su aplinka, padeda išsivaduoti iš slogios nuotaikos. Modernių klinikų, sanatorijų, mokyklų interjere gali būti daug oranžinės spalvos.
Žalia spalva – tai gamta, pasitikėjimas, atgimimas, ramybė. Žalia spalva suteikia žvalumo ir padeda sutelkti dėmesį. Tai – harmonijos, taikos spalva. Žalia spalva yra labiausiai raminanti iš visų spalvų, todėl labai tinka pacientams, kamuojamiems nerimo. Ši spalva sukelia pasitikėjimą savimi, įkvepia idėjų. Ypač tinka nemigai gydyti.
Žydra spalva – raminanti, švelninanti atsiradusius svyravimus. Ji mažina susierzinimą, neigiamas emocijas. Tinka nerimui, baimėms gydyti.
Violetinė spalva – tai ypatinga spalva. Ji yra raudonos ir mėlynos spalvos mišinys. Violetinė simbolizuoja ribos peržengimą ir aktyvina mūsų pasąmonę. Gyvenimui keičiantis ar tada, kai gilinamasi į save, jaučiamas violetinių tonų poreikis. Violetinė spalva taip pat siejama su magija ir mistika. Ši spalva naudojama gydant galvos skausmą, nervingumą. Taip pat violetinė spalva susijusi su nugaros smegenimis. Tiesiogiai veikia simpatinės nervų sistemos funkcijas, esant vegetacinėms krizėms ir pan.
Geltona – šviesos, aukso ir šlovės spalva. Geltona spalva suteikia laimės, pusiausvyros ir džiaugsmo pojūtį. Johanas Volfgangas fon Gėtė teigė, kad geltona spalva tinginį paverčia darbštuoliu – dėl to ši spalva neretai naudojama įstaigose, seminarų, konferencijų salėse. Geltona spalva naudinga kepenims, tulžies pūslei, kitiems virškinimo organams.
Lentelėje, kad būtų lengviau, išskiriame keletą spalvų, kurios reguliuoja mūsų vidaus organų veiklą ir pateikiame kelis pavyzdžius „valgomų“ spalvų.
Spalva --- Spalvos poveikis --- „Valgomos“ spalvos
Raudona: Padeda gydant kraujo, širdies, plaučių, raumenų ligas.
Burokėliai, ridikėliai, žemuogės, serbentai, vyšnios;
Geltona: Naudinga virškinimui gerinti ir medžiagų apykaitai reguliuoti, padeda sergant diabetu, alergija, teigiamai veikia į depresiją linkusius žmones
Bananai, žirniai, sviestas, kiaušinių tryniai, kukurūzai
Oranžinė: Naudinga, kai yra sutrikusi inkstų veikla, vargina raumenų spazmai
Apelsinai, morkos, abrikosai, persikai
Mėlyna: Mažina apetitą, padidėjusį jautrumą, gydo užkimimą ir gerklės ligas
Mėlynės, gervuogės, vengrinės slyvos
 

Trumpai apie spalvas namuose


Vakarų ir Rytų spalvų suvokimai nelabai skiriasi. Pietų kraštuose interjeras kuriamas iš baltų ir mėlynų tonų, ieškant atsvaros karštam klimatui. Šiaurėje madingiausios šiltos, žemiškos spalvos.
Optimistiškai nuteikia geltonai nudažytos sienos. Ši spalva geriausiai tinka svetainei. Miegamajame turėtų vyrauti raminamai veikiantys atspalviai – švelniai mėlyni, žali, rožiniai. Virtuvę patartina dažyti geltonai arba mėlynai, o ideali vonios spalva – žydra. Tačiau visada rekomenduojama rinktis tas spalvas, kurios jums padeda jaustis geriausiai.
 

Spalvos pasaulio religijose


Kai kurios spalvos tapo religijos simboliu. Pvz., žalia – islamo, geltona – Indijos atsiskyrėlių asketų spalva, vėliau ją perėmė budizmas ir lamaizmas. Persai baltą spalvą vadino šviesos spalva. Ortodoksinė krikščionybė baltą spalvą laiko šventine, o violetinę – atgailos spalva.
 

Spalva ir asmenybė


Kalbama, kad psichologas pagal žmogaus aprangą, interjero ar kitų daiktų spalvą gali spręsti apie žmogaus asmenybę. Teisybės yra, tačiau galima ir apsigauti. Drabužių spalvos, kurias mėgstame, renkamės ir dažniausiai dėvime, gali išduoti mūsų savijautą ir charakterio ypatumus. Bet dažnai gali būti, kad ryškiai apsirengęs žmogus slepia savo blogą nuotaiką, skausmą ir pan.

Populiariausi straipsniai

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai