Laikas patikrinti mažųjų galvas

Utėlės – ne nevaleikų ar asocialių žmonių vaikų problema. Utėlių gali atsirasti ir itin švarą mėgstančių ir nuolat besiprausiančių vaikučių plaukučiuose. Todėl tėveliai, kurie į darželius vaikus pradėjo vesti neseniai, pamatę skelbimą, kad reikia patikrinti mažylių galvas, neturėtų išsigąsti. Informacinę pagalbą jums suteikia Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Irina Bulsienė.
 

Ar utėlių turi tik nešvarūs vaikai, ar tai, atvirkščiai, ypač švarių vaikų problema?
Utėlės vienodai mėgsta tiek švarias, tiek nešvarias galvas.
Kur dažniausiai aptinkamos utėlės?
Utėlės dažniausiai įsikuria paausio ir kaklo srityse, ties plaukų augimo riba. Rečiau utėlių aptinkama blakstienose, antakiuose ir kitose kūno vietose. Utėlės turi kabliukus, kuriais laikosi tvirtai įsikibusios plaukų. Misdamos krauju, galvos plaukuose gyvenančios utėlės gali išgyventi iki 30 parų. Jei utėlė iškrito iš savo gyvenamosios vietos, ji tegali išgyventi ne ilgiau kaip dvi paras.
Kaip nustatoma pedikuliozė (taip moksliškai vadinamas utėlėtumas)?
Paprastai utėlės ir jų lervos greitai sprunka nuo naršančių pirštų, todėl jas aptikti ne taip paprasta, ypač jei utėlių nėra daug. Aptikus glindų (utėlių kiaušinių), kurios prisitvirtinusios per 5-7 mm nuo plauko šaknies, galima tvirtinti, kad žmogus užsikrėtęs pedikulioze. Utėlių paieškas palengvina plaukų šukavimas tankiomis šukomis, prieš tai plaukus gausiai ištepus plaukų balzamu – parazitai, sulipinti balzamu, įstringa šukų tarpdančiuose.
Kokiais atvejais tėvai turėtų sunerimti ir patikrinti vaikus? Kur tikrinti, ar tik galvą?
Jeigu vaikas neramus, nuolat kasosi galvą, o smilkiniuose, aplink ausis, kaktą, sprando srityje atsirado šašiukų (odos nukasymo žymių), vertėtų patikrinti, ar nėra utėlių – mat utėlės dažniausiai kanda ten, kur plona oda. Galvinių utėlių būna tik galvoje, drabužinių – rūbų siūlėse ir klostėse, gaktinių – gaktos plaukuose, antakiuose, blakstienose.
Kokių priemonių imtis, jei aptinkama utėlių? Kiek laiko vaikas turėtų būti karantine?
Aptikus utėlių, būtina kreiptis į šeimos gydytoją. Norint atsikratyti utėlių, reikia gydyti visus užsikrėtusiuosius. Utėlės naikinamos vaiko tėvų ar globėjų pastangomis. Tam skirti medikamentai perkami vaistinėje, jie naudojami griežtai laikantis vartojimo instrukcijų.


Vaikams iki 5 m. amžiaus, alergiškiems ar tiems, kuriems yra odos pažeidimų, rekomenduojama utėles šalinti mechaniniu būdu – tankiomis šukomis apie pusvalandį šukuoti plaukus, prieš tai suvilgius juos 4-5 proc. acto tirpalu arba sutepus majonezu (šios priemonės padeda lengviau pašalinti ne tik utėles, bet ir glindas).
Šukuojama kasdien dvi savaites iš eilės. Išnaikinus utėles galvos srityje, būtina plauti ir dezinfekuoti patalynę, rūbus, žaislus ir asmeninius daiktus (šukas, šepečius ir t. t.). Daiktus, kurių negalima skalbti, reikia sudėti į polietileno maišą, sandariai užrišti ir palikti dviem savaitėms (per tą laiką visi parazitai žus). Į kolektyvą vaikas gali grįžti tik tuomet, kai išnaikintos visos utėlės ir glindos.
Ar tėvai turėtų informuoti mokymo įstaigą?
Taip, tėvai turi informuoti mokymo ar ugdymo įstaigą, kad būtų organizuotos atitinkamos pedikuliozės profilaktikos priemonės.
Kokias ligas gali platinti utėlės? Ar jos pavojingos?
Pagrindinė užkrečiamųjų ligų platintoja yra drabužinė utėlė, kuri platina epideminę ir grįžtamąją šiltinę, Volynės ir kt. karštliges. Kitų utėlių epidemiologinė reikšmė yra menkesnė. Galvinė utėlė retais atvejais gali platinti epideminę ir grįžtamąją šiltinę. Gaktinių utėlių sugebėjimas platinti ligas yra menkavertis.
Kodėl šių gyvių padažnėja vasarą?
Utėlėms, kaip ir daugumai kitų parazitų, šiluma ir drėgmė sudaro optimalias sąlygas daugintis. Iš tiesų metų laikai labai didelės įtakos utėlių vystymuisi neturi – tai labiau lemia utėlių maitintojo kūno temperatūra (pavyzdžiui, drabužinės utėlės palieka karščiuojančius ligonius, bet apskritai utėlės mėgsta šilumą).
Ką apskritai apie utėles turėtų žinoti tėvai ir pedagogai?
Į ikimokyklinio ar priešmokyklinio ugdymo įstaigą draudžiama priimti vaikus, turinčius utėlių ar glindų, o po ligos vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik pateikus gydytojo pažymą. Nėra įsakymo ar įstatymo, draudžiančio priimti utėlėtus vaikus į mokyklą. Siekiant užkirsti kelią utėlių plitimui vaikų kolektyvuose, ugdymo įstaigai rekomenduojama suformuoti utėlėtumo profilaktikos tvarką, kurios nuostatos turėtų būti įrašytos į vaikų ugdymo įstaigos veiklos planus ir vidaus tvarkos taisykles. Pagal šią tvarką organizuojamas raštiškas tėvų sutikimas vykdyti vaikų asmens higienos ir švaros patikrinimo procedūrą. Gavus tėvų sutikimą, organizuojamas periodinis vaikų tikrinimas (po atostogų, esant nepalankiai epidemiologinei situacijai ir kt.).
Faktai:
• Utėlė – lydinti žmogų nuo neatmenamų laikų visau jo evoliucijos laikotarpiu.
• Naujausios technologijos ir dideliais žingsniais į priekį skubantis mokslas utėlėms nė motais – kasmet pasaulyje jomis vis dar užsikrečia 6-12 mln. žmonių.
• Lietuvoje kasmet registruojama apie 2-3 tūkst. pedikuliozės atvejų.
• Užsikrėsti gali bet kas, turėjęs glaudų kontaktą su utėlėtu žmogumi ar jo daiktais, mat šie nedideli padarėliai yra itin greiti ir dideliu greičiu perropoja ant naujos aukos, ypač itin meiliai susiglaudus galvomis.
• Utėlės taip pat puikiai keliauja iš vieno galvos apdangalo ar apykaklės į kitą, jei rūbinėje paltai sukabinti vienas šalia kito.
• Tai itin kantrūs sutvėrimai, naujos aukos jie gali tykoti iki 2 parų, pavyzdžiui, sėdėdamos ant visuomeninio transporto kėdės atlošo.
• Moterys ir mergaitės dažniau užsikrečia pedikulioze nei vyrai ir berniukai.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

lilija
2012-09-17 13:19
Vaistinėse gali rasti priemonių nuo utėlių, kurias galima naudoti net ir nuo 6 mėn. amžiaus, nereikia šukavimais užsiimti - žūsta visos utėlės ir glindos po vieno karto. Tai veiksmingiau ir greičiau negu kokie šukavimai, kur vieną utėlę pražiūrėsi ir žiūrėk naujų, gyvybingų glindų turėsi. O va tokiu purškaliuku gali greitai išsinaikinti vaistinėje nusipirkęs - http://www.enteropolis.lt/miecys/product/view/id/8300

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai