Pokalbis su farmacijos specialistu

Į savo gydytoją paprastai kreipiamės smarkiau sunegalavę. Bet ar kada nors bandėme pasidalyti savo rūpesčiais bei iškilusiais klausimais su farmacijos specialistu? Matyt, ne vienas atsakytų, kad labai retai arba net niekada. Tačiau šiandien vaistininkai yra, ko gero, lengviausiai prieinami sveikatos priežiūros specialistai, kurie gali kvalifikuotai suteikti esminę bei paaiškinamąją informaciją apie vaisto vartojimą. Kad žmogus jaustųsi saugiau ir drąsiau, sudaromos sąlygos apie savo ir artimųjų sveikatos būklę su vaistininku kalbėtis akis į akį.
 

Kodėl turėtumėte konsultuotis su farmacijos specialistu?


Nors vaistininkas ir negali nustatyti medicininės diagnozės, tačiau jis yra galutinis gydymo grandinės specialistas, galintis tinkamai atsakyti į daugybę klausimų ir suteikti objektyvią informaciją bei būtinų patarimų apie vaistų vartojimą, jų gydomąjį poveikį, taip pat ir apie galimus nepageidaujamus poveikius. Svarbu ir tai, kad ši informacija pateikiama paprastai ir suprantamai. Be to, beveik visose vaistinėse matuojamas kraujospūdis, kai kuriose žmonės gali pasimatuoti ūgį ir svorį.
Farmacijos specialistai greta savo specialybės disciplinų studijuoja ir daugybę medicininių disciplinų, todėl gali suteikti objektyvią ir dalykinę pagalbą, užtikrinančią racionalią ir saugią žmonių savigydą bei sveikatinimo kultūros ugdymą. Be to, vaistininkams privalu nuolat kelti kvalifikaciją, siekiant pagilinti profesines ir specialiąsias žinias bei įgūdžius, taip prisitaikant prie nuolat tobulėjančio medicinos pasaulio.
 

Kaip pradėti pokalbį su farmacijos specialistu?


Siekiant užtikrinti betarpišką žmogaus ir vaistininko bendravimą, daugelis vaistinių pertvarko vaistinės plotą taip, kad sukurtų privačią erdvę, kurioje farmacijos specialistas konsultaciją suteiktų negirdint kitiems asmenims. Beje, esant reikalui, vaistininkai gali patarti telefonu. Taigi niekada nebijokite pasikonsultuoti su farmacijos specialistu, nes konsultavimas yra neatsiejama jo darbo dalis!


 

Ko galėtumėte paklausti?


Vienas dažnesnių klausimų yra apie alergines reakcijas. Visų pirma, informuokite farmacijos specialistą, kam jūs esate alergiškas bei kokių vaistų vartojate. Tai padės vaistininkui apsaugoti jus nuo galimos pavojingos sąveikos su kitais vaistais.
Nusipirkę medikamentų, įdėmiai susipažinkite su vartojimo instrukcija, kad neliktų neaiškumų dėl jų vartojimo bei saugumo. Net jei perkate vaistų, kurių jau esate vartojęs, būtinai įsitikinkite, ar jie tikrai yra tokios pačios formos, dydžio bei spalvos. Jei abejojate, būtinai pasitarkite su vaistininku.
 

Nepamirškite pasiteirauti farmacijos specialisto:


· Ar šiam vaistui yra reikalingos specialios laikymo sąlygos (pavyzdžiui, ar laikyti kambario temperatūroje, ar šaldytuve)?
· Kiek kartų per dieną vartoti? Ar galima vartoti kartu su maistu?
· Kokių maisto produktų turėtumėte vengti vartodami šį preparatą?
· Kokie yra nepageidaujami poveikiai ir ką daryti jiems pasireiškus?
· Ar yra specialių atsargumo priemonių (pavyzdžiui, vengti tiesioginių saulės spindulių) vartojant šį vaistą?
· Ką daryti praleidus dozę?
· Koks šio vaisto vartojimo metodas? Ar galima jį kramtyti, traiškyti, sumaišyti su maistu...?
· Ar galima šio vaisto sąveika su kitais jūsų vartojamais preparatais?
 

Farmacijos specialistai pataria:


· Niekada nevartokite vaisto, kuris skirtas ne jums, o jums paskirto preparato nesiūlykite savo giminėms, artimiesiems, kaimynams ar pažįstamiems, nes kitam asmeniui jis gali būti kenksmingas, kad ir kokie panašūs būtų negalavimai ar simptomai.
· Nelaikykite vaistinių preparatų spintelėse vonios kambaryje! Drėgna patalpa tikrai nėra tinkamiausia vieta vaistams laikyti, nes dėl drėgmės poveikio mažėja jų veiksmingumas. Geriausia medikamentus laikyti koridoriaus spintelėje ar aukštai lentynoje virtuvėje.
· Visus vaistus laikykite vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje!
· Vaistus laikykite originalioje gamintojo pakuotėje, kad visuomet turėtumėte jų vartojimo instrukciją ir žinotumėte tinkamumo laiką.
· Pasibaigus galiojimui, vaistinių preparatų vartoti negalima.
· Nors dauguma skystų medikamentų vaikams yra „pagardinti“, vis dėlto jie gali būti neskanūs. Kad vaikui būtų maloniau suvartoti visą dozę, kai kurie vaistai gali būti sumaišomi su maistu (pavyzdžiui, su koše, tyrele, šokoladu). Pasitarkite su vaistininku, kas geriausiai tiktų su tam tikru preparatu.
· Jei vaistas turi būti laikomas vėsioje vietoje, tai net ir keliaudami nepamirškite jo laikyti tinkamai.
· Niekada nedėkite skirtingų medikamentų į tą pačią dėžutę.
 

Farmacijos specialisto pasirinkimas


Rekomenduotina pasirinkti vieną vaistinę tam, kad jūsų vaistininkas būtų susipažinęs su jūsų medikamentinio gydymo istorija ir kaip galutinis gydymo grandinės dalyvis galėtų suteikti tinkamą ir kvalifikuotą informaciją apie paskirtų vaistų vartojimą, galimą šalutinį poveikį, kontraindikacijas bei atsargumo priemones.

Populiariausi straipsniai

Lankytojų komentarai

Sirgtuke
2009-11-02 14:58
Man dabar paskyrė vaistus Liutalax ar kažkokius panašius ir jie tokie šlykštūs, apsivemti norisi. Kaip galėčiau padaryti, kad nejusčiau skonio ar bent prislopinčiau tą šleikštulį? Gal turit savų būdų? Padėkit, aš negaliu jų gerti, man tai nerealiai bjauru.... :(

Parašykite savo nuomonę

  • :)
  • (happy)
  • :D
  • (super)
  • (hi)
  • (red)
  • (fu)
  • (fool)
  • (weird)
  • :P
  • :(
  • (hooray)
  • (bad)
  • (think)
  • 8|
  • (ok)

Straipsniai šioje grupėje

Video

Mūsų draugai

Mūsų draugai